Srdce Zóny (amatérský film)

Drama / Thriller

Česko, 2018

Srdce zóny, jakožto doposud nejambiciózní projekt skupiny filmařů vystupujících pod značkou Goldenview Pictures, má objektivně spoustu chyb typických pro poloamatérskou produkci - sklony ke schematičnosti, slabý scénář, nevyvážené herecké výkony i problémy s vyprávěním. Přesto si ale zaslouží pozornost. Jednak je film s postupující stopáží tak nějak lepší a lepší, ale především proto, že jsou si pánové plně vědomi svého statusu a daří se jim poměrně solidně kompenzovat nedostatek zkušeností správným uchopením technologie, s níž pracují (točilo se na iPhony) a především velkou láskou k tématu. Je vidět, že autoři nemají příliš zkušeností s filmovým vyprávěním, nakoukáno (a nahráno) mají ale více než dost. Tři hvězdy jsou maximální možné hodnocení, dát méně by ale nebylo fér, protože kontext zde hraje mimořádně důležitou roli. A v rámci kontextu se rozhodně jedná o nadstandard, který sice objektivně má mnoho chyb, ale přesto jsem si jej užil. Kromě solidní kamery si zaslouží vyzvdihnout především pánové Bláha a Formánek, kteří předvádí velmi slušný herecký nadstandard a také hudba Filipa Čermáka.(5.10.2018)

• Vikyy98

Já zkoukl hodně špatných filmů, ale v kině jsem takovou sračku ještě neviděl. Věděl jsem, že to bude špatné, protože tahle skvadra snažílků natočila na iPhnone mafiánskou trilogii, jenž vykrádala hudbu z tarantina a přitom pobíhali po Karlovarském kraji. Skřípe to jak svině, když parta čecháčku stojí na koupališti Rolava v saku a hraje si na goodfellas - samej Frank a Tony. Divákovi je jasný, na čem stojí. Kluci chtěj hrozně moc natočit Kmotra, ale nemaj dostatek sebereflexe, aby si řekli: "Hele jsme jen banda kluků s nulovým rozpočtem. Přece nemůžeme točit něco takového. Proč se nepustit do nějakých komorních dramat na způsob Pozemšťana?" Čermák si ale myslí, že je Coppola a tak pokračuje ve svých amciózních projektech. mafiánskou trilogii jsem už zmínil. Pak je tu nějaké motivační kraťas o štěstí a radostech (já bych tedy doporučil spíše Patersona od Jarmusche, než Šťastnou Myšlenku od čermáka, která samozřejmě vůbec nefunguje). Vnitřní Hlas o vzepření se svému strachu má též myšlenku, ale celé je to tak fádní, protože Čermák je neprozíravý normie, je to průměrný člověk a není schopný podat věci trefně, chytře, vkusně. Šíleně mě ty filmy nebaví, otravují mě, ale na Srdce Zóny jsem šel s přáteli, které prý fascinuje neschopnost "Golden"view Films udělat cokoliv dobře. Film selhal v každém aspektu. Hned v prvním dialogu se ukáže suchar Holman, který je neschopný normálně artikulovat (zřetelně mluvit by mělo být základním předpokladem každého herce). Asi si dokážete představit, jakých kvalit bude zbytek filmu. Nechápu, jak "tvůrci" můžou s klidným svědomím vyprávět na projekci, jak se poučili z kritiky a tento projekt dotáhli k dokonalosti. Banda duševních paniců si myslí, že jsou filmaři. Čermák by si měl uvědomit, že predispozicí k natočení dobrého filmu musí být estetický cit pro věc a nějaké technické znalosti v oboru filmařiny, ale ten člověk je fakt poleno. Rád se do nich opřu, protože oni tu ostrou kritiku potřebují. Nevím, kde nabrali to sebevědomí, ale já tohle prezentovat lidem, tak se propadnu hanbou. Páni z Goldenview Films jsou však kritikyvzdorní a reagují stylem "Až sám natočíš film, který bude bavit stovky diváků..." což už obecně vypovídá o jejich intelektu. Nemam k nim ani ten nejmenší respekt a kdyby jejich fanoušci nebyli stejně tupý maloměšťácký ovce, tak by o Srdci Zóny nikdo nepronesl dobré slovo. Lidi se toho však chytli, protože šlo o takovou lokální akcičku. Nezapomínejme však na to, že ceněný jsou i "lidi" jako FattyPillow, PTK, Lucas Dope...proč by si v takovém světě neurval špetku uznání i neschopný kus unylého hovna jakým je Čermák? A vysvětlí mi někdo, proč je Srdce Zóny plné tak nepěkných nýmandů? (looser Holman, neschopný degen Čermák, chrapoun Kloc, upištěná bukvice Bláha).(28.9.2018)

Srdce zóny bych označila jako zatím nejvíce uchopitelný projekt, který Goldenview films zatím natočili. Ano, má spoustu chyb, uteklo spoustu věcí, ale když se vezme v potaz, že to byl bezrozpočtový film, dokázali z toho vytřískat co nejvíce dokázali. V první řade musím zmínit hudbu. Rozhodně je zatím nejlepší ze všech projektů, naprosto ukázkově hudba doplnila příběh a dala mu správný šmrnc, čímž částečně vyvážila ne přímo dobrý scénář. Prostředí a atmosféra filmu byla uvedena dobře, ale pozadí dění už tak propracované nebylo. Naskytla se spousta otázek, které i po zaznění odpovědi kolikrát potrápili hlavu, než vás jejich smysl napadl nebo jste si určité věci propojily. Na tom by asi chtělo trochu zapracovat a věřím, že projekty pak budou zase o krok blíže výraznému zlepšení. Občas mi tam také některé skryté hlášky působili do tak "vážného" žánru až příliš komediálně a bijící do uší, ale na tohle může mít každý svůj názor. Herecké výkony byly chvílemi dost dobré, některé ukázkové, jiné zase dost špatné. Ale jelikož se jedná o pouhé lidi bez hereckého vzdělání, nedá se na to pohlížet jako na totální fiasko, jen by většina herců měla více zapracovat na artikulaci. Občas nebylo ve filmu rozumět a až po několikátém puštění se dalo rozeznat, co vlastně za slova tam mělo být. Nicméně, další věc, na které Goldenview films dobře zamakali a dostalo to správný směr jsou kostýmy! Ano, možná občas někde něco ulítává a systematicky to neladí, ale v každém filmu jsou chyby. A líbí se mi, jak se kluci snažili spousty detailů vychytat (Dopravní značka, masky, staré kožené bundy...). Rozhodně za tenhle film dávám palec nahoru a hodnotím velmi pozitivně. Protože málo kdo by si troufl na takové velké sousto a ještě ho dotáhnout do konce. Dobrá práce, jen tak dál!(17.10.2018)

Jsem si vědom toho, že hodnotit film, kterého jsem součástí je jako lízat si vlastní kulky nebo lajkovat vlastní fotku, nicméně s technickou stránkou filmu toho nemám tolik společného a rád bych se k tomu vyjádřil jako divák. Nejprve ale musím smeknout klobouk před režisérem, co s obrazem z iPhonu dokázal udělat - resp proměnit film v solidní podívanou. Co se týče příběhu, tak mně osobně (byť jako hercovi ve filmu) stále lehce hapruje příběh jako takový a styl jeho vyprávění - ale to je něco, čeho věřím, že jsme si dobře vědomi a hodláme na tom pracovat. Na tomto filmu jsem se podílel hlavně jako distributor a z menší části jako herec, takže si dovoluji shrnout práci našeho týmu a výsledný počin ve čtyřech hvězdičkách.(7.10.2018)

• pursulus

Amatérský velečin aneb přísnost musí být.¬         Pustil jsem si pouze snímek na uvedeném odkazu (v diskusi 'Amatérský film' uživ. 'Fr3nk', k YouTube), neboť dílo hovoří — takže o další činnosti tvůrčí skupiny jsem se nezajímal (tudíž mi před shlédnutím nebyly známy na příklad ohlasy na snímek).¬                 Provedeno, vše, školským, nenápaditým způsobem. Herci promlouvají toporně, jako by byli amatéry na první či druhé zkoušce, jejich projev je nepřirozený, nepřesvědčivý. Střih školsky předvídatelný. Ukazované se vleče zbytečnou a nevyváženou délkou záběrů. A příběh sám? Směšné, scénář je dosti trapný, naprosto neprofesionální; ostatně jako vše, čiší to z celého projektu na všecky strany.¬                 Rada tvůrčím skupině: Mládenci, před natočením hodinového počinu je dobré učit se na malých projektech, které se DOKONALE zvládnou. K tomu máte hodně daleko.¬                 (A malý dodatek: Nadšení a celé to haló okolo tohoto snímku považuju za drzost ve smyslu přísloví "Drzé čelo — poplužní dvůr".)(13.10.2018)

• - V určitých scénách některé postavy nosí plynové masky a některé ne. Důvodem je, že někteří neznají tolik Zónu a její podmínky, tudíž z preventivních důvodů ji raději moc nesundavají. (Cermbo)

• - Inspirace se čerpala například z videoher „The Last of Us“, „Metro 2033“, „S.T.A.L.K.E.R“, seriálu Živí mrtví (od r. 2010) a samozřejmě skutečná událost – Černobylská havárie. (Cermbo)

• - Již podruhé spolu fyzicky bojují herci Lukáš Formánek  David Král. Poprvé to bylo ve filmu Nerozvážní 3 (2016). (Cermbo)