Srdce Zóny (amatérský film)

Drama / Thriller

Česko, 2018

Srdce zóny bych označila jako zatím nejvíce uchopitelný projekt, který Goldenview films zatím natočili. Ano, má spoustu chyb, uteklo spoustu věcí, ale když se vezme v potaz, že to byl bezrozpočtový film, dokázali z toho vytřískat co nejvíce dokázali. V první řade musím zmínit hudbu. Rozhodně je zatím nejlepší ze všech projektů, naprosto ukázkově hudba doplnila příběh a dala mu správný šmrnc, čímž částečně vyvážila ne přímo dobrý scénář. Prostředí a atmosféra filmu byla uvedena dobře, ale pozadí dění už tak propracované nebylo. Naskytla se spousta otázek, které i po zaznění odpovědi kolikrát potrápili hlavu, než vás jejich smysl napadl nebo jste si určité věci propojily. Na tom by asi chtělo trochu zapracovat a věřím, že projekty pak budou zase o krok blíže výraznému zlepšení. Občas mi tam také některé skryté hlášky působili do tak "vážného" žánru až příliš komediálně a bijící do uší, ale na tohle může mít každý svůj názor. Herecké výkony byly chvílemi dost dobré, některé ukázkové, jiné zase dost špatné. Ale jelikož se jedná o pouhé lidi bez hereckého vzdělání, nedá se na to pohlížet jako na totální fiasko, jen by většina herců měla více zapracovat na artikulaci. Občas nebylo ve filmu rozumět a až po několikátém puštění se dalo rozeznat, co vlastně za slova tam mělo být. Nicméně, další věc, na které Goldenview films dobře zamakali a dostalo to správný směr jsou kostýmy! Ano, možná občas někde něco ulítává a systematicky to neladí, ale v každém filmu jsou chyby. A líbí se mi, jak se kluci snažili spousty detailů vychytat (Dopravní značka, masky, staré kožené bundy...). Rozhodně za tenhle film dávám palec nahoru a hodnotím velmi pozitivně. Protože málo kdo by si troufl na takové velké sousto a ještě ho dotáhnout do konce. Dobrá práce, jen tak dál!(17.10.2018)

Okay, je na čase sem hodil první nezavislý komentář, protože to klukům evidentně vytáhl do startu čirý fandom (za což je nedosuzuju). Hodnocení, které s odřenýma ušima prošlo na tři hvězdy (47%) dávám z jednoduchyho duvodu, oceňuju veškerou tu snahu a patlání s tím. Kdyby se jednalo o nějaký čistě komerční produkt tak to letí do odpadu a ani se nezatěžuju touhle recenzí (a važte si toho, neb se k filmum malokdy vyjadřuju). Vybraná lokalita a hlavní zápletka špatná není, ono obecně v ČR najít něco vhodnějšího na natáčení podobnýho projektu moc není (resp. někam kam vás bez problemu pustí). Co na filmu ale extremně pokulhává jsou dialogy, navíc ve filmu, který aspiruje jen na diváckou účast v ČR a SK je opravdu mimo pojmenovat hlavní postavy anglicky, rvalo to uši při každým vyslovení jména. Sakra kdyby se ten borec jmenoval třeba Tomáš a pro účely filmu se mu říkalo ve filmu "Téčko" tak by to fungovalo asi tisíckrát líp, než dokola slyšet "Zacku", kdy mi při každym vyslovení vyjela vzpomínka na film Fakulta a ne rozhodně na český postapo. Bohužel pro mě jako člověka, ktery sleduje osudy jednotlivých postav tohle byla hodně bolestivá hodina, protože: Dialogy byly z půlky jak mezy roboty, cely film jsem s postavou Zacka a pak nemám tušení co se s ním stalo, film představil asi nejzajímavější postavu v podobě soldier nazziho, kterej aspiroval na nejzajímavějšího záporaka filmu a pak se po něm slehla zem a víc prostoru nedostal, postava Filipa budi dojem, že ji je všechno u zádele a borce ktery mu "zachranil několikrat život" nechá napospas osudu. Jestli to byly záměry na další pokračování netuším, ale bylo to podany hodně nešťastně. Scénář ani nemyslel na postavu Filipova kolegy hned na startu filmu (jak máme teda vědět jak přežil?). Těch děr je prostě moc a je jak pěst na oko. Od kluků, co už něco natočili bych čekal možná trošičku lepší výkon a děj fakt promyslet. Zaslouženě 47%(10.10.2018)

• ZHODNOTITEL

Problém tohoto filmu je především v obsazení. Ve filmu hrají samé děti, co si hrají na dospěláky. A když s nimi ke všemu někdo natočí apokalyptický film, tak to zkrátka bude vždycky působit minimálně humorně. Druhý problém je potom jejich často nesrozumitelná výslovnost a třetí inteligence postav. Nicméně, pokud se film odehrává v roce 2018, očekával bych, že chlapci budou mít k dispozici mobilní telefony a ne stará rádia z minulého režimu. U holek bych potom neočekával, že budou po lese běhat s dětským lukem a šípy. Hodnotím především práci, kterou jim to muselo dát.(17.10.2018)

Myslím, že když někdo hodnotí tento film, měl by si nejprve říct, že jde o amatérský film nadšenců, kteří do filmového světa dávají vše. Nelze hodnotit jen samotný výkon některých herců, protože celkově film působí velmi dobře. Samozřejmě, jsou zde nějaké nedostatky, ale ty lze bez jakýchkoliv neduhů přejít, jelikož střih oproti předchozí tvorbě, lze zde hodnotit jako opravdu povedený. Ačkoliv děj lze předpovídat, kdy samotné vyprávění příběhu lehce zavání určitým amatérstvím, hodnotím za pět hvězd, protože Goldenview se netají tím, že se jedná o amatérskou tvorbu. Sám můžu uvést, že znám veškerou tvorbu, která je na internetu ke Goldenview dostupná, kdy tuto skupinu nelze házet mezi nicky, nýbrž mezi opravdové nadšence, kteří dokázali s téměř nulovým rozpočtem zázrak. Za mě tedy pět hvězd.(17.10.2018)

Zvolené téma - v pořádku, myslím že v ČR rozhodně není postapo film obvyklý. Nebýt pěkných záběrů na stará známá místa, bylo by to objektivně za 2*. Dá se přejít, že vlastně nikdo z obsazení neumí pořádně mluvit - nepředpokládám, že by někdo z této party přijmul hereckou řeholi, zabýval se vážněji hereckou kariérou a chodil na hlasová cvičení, recitaci atd. Totéž platí o nějakém náročnějším, emotivním hraní. Podle toho je třeba k filmu přistupovat. Potud je vše v pořádku. Ale scény vlastně bez napětí, spousta prázdných, nudných minut a problém s nevypointovanými postavami (na což jinde upozorňuje uživatel UncleMorty) se těžko přechází i na amatérské úrovni. Myslím, že by autorům neškodilo si příště vyzkoušet "tréninkově" několik pořádně vypointovaných krátkých filmů nebo etud na jakékoliv téma..Zhlédl jsem všechny filmy Bohdana Čermáka - naposledy jsem si dal první Nerozvážné z roku 2015 a líbilo se mi to více než toto - samozřejmě vedle Co tam vidíš?, kterýžto filmeček považuji za nejlepší z oněch sedmi...(10.10.2018)

• - Již podruhé spolu fyzicky bojují herci Lukáš Formánek  David Král. Poprvé to bylo ve filmu Nerozvážní 3 (2016). (Cermbo)

• - Inspirace se čerpala například z videoher „The Last of Us“, „Metro 2033“, „S.T.A.L.K.E.R“, seriálu Živí mrtví (od r. 2010) a samozřejmě skutečná událost – Černobylská havárie. (Cermbo)

• - Premiéru filmu navštívilo v kině Alfa v Sokolově přes 250 diváků. (Cermbo)