Srdce Zóny (amatérský film)

Drama / Thriller

Česko, 2018

Srdce zóny, jakožto doposud nejambiciózní projekt skupiny filmařů vystupujících pod značkou Goldenview Pictures, má objektivně spoustu chyb typických pro poloamatérskou produkci - sklony ke schematičnosti, slabý scénář, nevyvážené herecké výkony i problémy s vyprávěním. Přesto si ale zaslouží pozornost. Jednak je film s postupující stopáží tak nějak lepší a lepší, ale především proto, že jsou si pánové plně vědomi svého statusu a daří se jim poměrně solidně kompenzovat nedostatek zkušeností správným uchopením technologie, s níž pracují (točilo se na iPhony) a především velkou láskou k tématu. Je vidět, že autoři nemají příliš zkušeností s filmovým vyprávěním, nakoukáno (a nahráno) mají ale více než dost. Tři hvězdy jsou maximální možné hodnocení, dát méně by ale nebylo fér, protože kontext zde hraje mimořádně důležitou roli. A v rámci kontextu se rozhodně jedná o nadstandard, který sice objektivně má mnoho chyb, ale přesto jsem si jej užil. Kromě solidní kamery si zaslouží vyzvdihnout především pánové Bláha a Formánek, kteří předvádí velmi slušný herecký nadstandard a také hudba Filipa Čermáka.(5.10.2018)

Zvolené téma - v pořádku, myslím že v ČR rozhodně není postapo film obvyklý. Nebýt pěkných záběrů na stará známá místa, bylo by to objektivně za 2*. Dá se přejít, že vlastně nikdo z obsazení neumí pořádně mluvit - nepředpokládám, že by někdo z této party přijmul hereckou řeholi, zabýval se vážněji hereckou kariérou a chodil na hlasová cvičení, recitaci atd. Totéž platí o nějakém náročnějším, emotivním hraní. Podle toho je třeba k filmu přistupovat. Potud je vše v pořádku. Ale scény vlastně bez napětí, spousta prázdných, nudných minut a problém s nevypointovanými postavami (na což jinde upozorňuje uživatel UncleMorty) se těžko přechází i na amatérské úrovni. Myslím, že by autorům neškodilo si příště vyzkoušet "tréninkově" několik pořádně vypointovaných krátkých filmů nebo etud na jakékoliv téma..Zhlédl jsem všechny filmy Bohdana Čermáka - naposledy jsem si dal první Nerozvážné z roku 2015 a líbilo se mi to více než toto - samozřejmě vedle Co tam vidíš?, kterýžto filmeček považuji za nejlepší z oněch sedmi...(10.10.2018)

• pursulus

Amatérský velečin aneb přísnost musí být.¬         Pustil jsem si pouze snímek na uvedeném odkazu (v diskusi 'Amatérský film' uživ. 'Fr3nk', k YouTube), neboť dílo hovoří — takže o další činnosti tvůrčí skupiny jsem se nezajímal (tudíž mi před shlédnutím nebyly známy na příklad ohlasy na snímek).¬                 Provedeno, vše, školským, nenápaditým způsobem. Herci promlouvají toporně, jako by byli amatéry na první či druhé zkoušce, jejich projev je nepřirozený, nepřesvědčivý. Střih školsky předvídatelný. Ukazované se vleče zbytečnou a nevyváženou délkou záběrů. A příběh sám? Směšné, scénář je dosti trapný, naprosto neprofesionální; ostatně jako vše, čiší to z celého projektu na všecky strany.¬                 Rada tvůrčím skupině: Mládenci, před natočením hodinového počinu je dobré učit se na malých projektech, které se DOKONALE zvládnou. K tomu máte hodně daleko.¬                 (A malý dodatek: Nadšení a celé to haló okolo tohoto snímku považuju za drzost ve smyslu přísloví "Drzé čelo — poplužní dvůr".)(13.10.2018)

Srdce zóny bych označila jako zatím nejvíce uchopitelný projekt, který Goldenview films zatím natočili. Ano, má spoustu chyb, uteklo spoustu věcí, ale když se vezme v potaz, že to byl bezrozpočtový film, dokázali z toho vytřískat co nejvíce dokázali. V první řade musím zmínit hudbu. Rozhodně je zatím nejlepší ze všech projektů, naprosto ukázkově hudba doplnila příběh a dala mu správný šmrnc, čímž částečně vyvážila ne přímo dobrý scénář. Prostředí a atmosféra filmu byla uvedena dobře, ale pozadí dění už tak propracované nebylo. Naskytla se spousta otázek, které i po zaznění odpovědi kolikrát potrápili hlavu, než vás jejich smysl napadl nebo jste si určité věci propojily. Na tom by asi chtělo trochu zapracovat a věřím, že projekty pak budou zase o krok blíže výraznému zlepšení. Občas mi tam také některé skryté hlášky působili do tak "vážného" žánru až příliš komediálně a bijící do uší, ale na tohle může mít každý svůj názor. Herecké výkony byly chvílemi dost dobré, některé ukázkové, jiné zase dost špatné. Ale jelikož se jedná o pouhé lidi bez hereckého vzdělání, nedá se na to pohlížet jako na totální fiasko, jen by většina herců měla více zapracovat na artikulaci. Občas nebylo ve filmu rozumět a až po několikátém puštění se dalo rozeznat, co vlastně za slova tam mělo být. Nicméně, další věc, na které Goldenview films dobře zamakali a dostalo to správný směr jsou kostýmy! Ano, možná občas někde něco ulítává a systematicky to neladí, ale v každém filmu jsou chyby. A líbí se mi, jak se kluci snažili spousty detailů vychytat (Dopravní značka, masky, staré kožené bundy...). Rozhodně za tenhle film dávám palec nahoru a hodnotím velmi pozitivně. Protože málo kdo by si troufl na takové velké sousto a ještě ho dotáhnout do konce. Dobrá práce, jen tak dál!(17.10.2018)

• ZHODNOTITEL

Problém tohoto filmu je především v obsazení. Ve filmu hrají samé děti, co si hrají na dospěláky. A když s nimi ke všemu někdo natočí apokalyptický film, tak to zkrátka bude vždycky působit minimálně humorně. Druhý problém je potom jejich často nesrozumitelná výslovnost a třetí inteligence postav. Nicméně, pokud se film odehrává v roce 2018, očekával bych, že chlapci budou mít k dispozici mobilní telefony a ne stará rádia z minulého režimu. U holek bych potom neočekával, že budou po lese běhat s dětským lukem a šípy. Hodnotím především práci, kterou jim to muselo dát.(17.10.2018)

• - Film sa kompletne natáčal cez iPhone. Režisér Bohdan Čermák uviedol, že 90% bolo natočených cez iPhone 6 a zvyšných 10% cez iPhone X. [Zdroj: letemsvetemapplem.eu] (toffy)

• - Herec Filipa (Daniel Holman) se nadšeně zajímá o Černobylskou událost již spoustu let a účast na takovém projektu označil jako svůj splněný sen. (Cermbo)

• - Inspirace se čerpala například z videoher „The Last of Us“, „Metro 2033“, „S.T.A.L.K.E.R“, seriálu Živí mrtví (od r. 2010) a samozřejmě skutečná událost – Černobylská havárie. (Cermbo)