Srdce Zóny (amatérský film)

Drama / Thriller

Česko, 2018

Srdce zóny bych označila jako zatím nejvíce uchopitelný projekt, který Goldenview films zatím natočili. Ano, má spoustu chyb, uteklo spoustu věcí, ale když se vezme v potaz, že to byl bezrozpočtový film, dokázali z toho vytřískat co nejvíce dokázali. V první řade musím zmínit hudbu. Rozhodně je zatím nejlepší ze všech projektů, naprosto ukázkově hudba doplnila příběh a dala mu správný šmrnc, čímž částečně vyvážila ne přímo dobrý scénář. Prostředí a atmosféra filmu byla uvedena dobře, ale pozadí dění už tak propracované nebylo. Naskytla se spousta otázek, které i po zaznění odpovědi kolikrát potrápili hlavu, než vás jejich smysl napadl nebo jste si určité věci propojily. Na tom by asi chtělo trochu zapracovat a věřím, že projekty pak budou zase o krok blíže výraznému zlepšení. Občas mi tam také některé skryté hlášky působili do tak "vážného" žánru až příliš komediálně a bijící do uší, ale na tohle může mít každý svůj názor. Herecké výkony byly chvílemi dost dobré, některé ukázkové, jiné zase dost špatné. Ale jelikož se jedná o pouhé lidi bez hereckého vzdělání, nedá se na to pohlížet jako na totální fiasko, jen by většina herců měla více zapracovat na artikulaci. Občas nebylo ve filmu rozumět a až po několikátém puštění se dalo rozeznat, co vlastně za slova tam mělo být. Nicméně, další věc, na které Goldenview films dobře zamakali a dostalo to správný směr jsou kostýmy! Ano, možná občas někde něco ulítává a systematicky to neladí, ale v každém filmu jsou chyby. A líbí se mi, jak se kluci snažili spousty detailů vychytat (Dopravní značka, masky, staré kožené bundy...). Rozhodně za tenhle film dávám palec nahoru a hodnotím velmi pozitivně. Protože málo kdo by si troufl na takové velké sousto a ještě ho dotáhnout do konce. Dobrá práce, jen tak dál!(17.10.2018)

• Vikyy98

Já zkoukl hodně špatných filmů, ale v kině jsem takovou sračku ještě neviděl. Věděl jsem, že to bude špatné, protože tahle skvadra snažílků natočila na iPhnone mafiánskou trilogii, jenž vykrádala hudbu z tarantina a přitom pobíhali po Karlovarském kraji. Skřípe to jak svině, když parta čecháčku stojí na koupališti Rolava v saku a hraje si na goodfellas - samej Frank a Tony. Divákovi je jasný, na čem stojí. Kluci chtěj hrozně moc natočit Kmotra, ale nemaj dostatek sebereflexe, aby si řekli: "Hele jsme jen banda kluků s nulovým rozpočtem. Přece nemůžeme točit něco takového. Proč se nepustit do nějakých komorních dramat na způsob Pozemšťana?" Čermák si ale myslí, že je Coppola a tak pokračuje ve svých amciózních projektech. mafiánskou trilogii jsem už zmínil. Pak je tu nějaké motivační kraťas o štěstí a radostech (já bych tedy doporučil spíše Patersona od Jarmusche, než Šťastnou Myšlenku od čermáka, která samozřejmě vůbec nefunguje). Vnitřní Hlas o vzepření se svému strachu má též myšlenku, ale celé je to tak fádní, protože Čermák je neprozíravý normie, je to průměrný člověk a není schopný podat věci trefně, chytře, vkusně. Šíleně mě ty filmy nebaví, otravují mě, ale na Srdce Zóny jsem šel s přáteli, které prý fascinuje neschopnost "Golden"view Films udělat cokoliv dobře. Film selhal v každém aspektu. Hned v prvním dialogu se ukáže suchar Holman, který je neschopný normálně artikulovat (zřetelně mluvit by mělo být základním předpokladem každého herce). Asi si dokážete představit, jakých kvalit bude zbytek filmu. Nechápu, jak "tvůrci" můžou s klidným svědomím vyprávět na projekci, jak se poučili z kritiky a tento projekt dotáhli k dokonalosti. Banda duševních paniců si myslí, že jsou filmaři. Čermák by si měl uvědomit, že predispozicí k natočení dobrého filmu musí být estetický cit pro věc a nějaké technické znalosti v oboru filmařiny, ale ten člověk je fakt poleno. Rád se do nich opřu, protože oni tu ostrou kritiku potřebují. Nevím, kde nabrali to sebevědomí, ale já tohle prezentovat lidem, tak se propadnu hanbou. Páni z Goldenview Films jsou však kritikyvzdorní a reagují stylem "Až sám natočíš film, který bude bavit stovky diváků..." což už obecně vypovídá o jejich intelektu. Nemam k nim ani ten nejmenší respekt a kdyby jejich fanoušci nebyli stejně tupý maloměšťácký ovce, tak by o Srdci Zóny nikdo nepronesl dobré slovo. Lidi se toho však chytli, protože šlo o takovou lokální akcičku. Nezapomínejme však na to, že ceněný jsou i "lidi" jako FattyPillow, PTK, Lucas Dope...proč by si v takovém světě neurval špetku uznání i neschopný kus unylého hovna jakým je Čermák? A vysvětlí mi někdo, proč je Srdce Zóny plné tak nepěkných nýmandů? (looser Holman, neschopný degen Čermák, chrapoun Kloc, upištěná bukvice Bláha).(28.9.2018)

• ZHODNOTITEL

Problém tohoto filmu je především v obsazení. Ve filmu hrají samé děti, co si hrají na dospěláky. A když s nimi ke všemu někdo natočí apokalyptický film, tak to zkrátka bude vždycky působit minimálně humorně. Druhý problém je potom jejich často nesrozumitelná výslovnost a třetí inteligence postav. Nicméně, pokud se film odehrává v roce 2018, očekával bych, že chlapci budou mít k dispozici mobilní telefony a ne stará rádia z minulého režimu. U holek bych potom neočekával, že budou po lese běhat s dětským lukem a šípy. Hodnotím především práci, kterou jim to muselo dát.(17.10.2018)

Srdce zóny, jakožto doposud nejambiciózní projekt skupiny filmařů vystupujících pod značkou Goldenview Pictures, má objektivně spoustu chyb typických pro poloamatérskou produkci - sklony ke schematičnosti, slabý scénář, nevyvážené herecké výkony i problémy s vyprávěním. Přesto si ale zaslouží pozornost. Jednak je film s postupující stopáží tak nějak lepší a lepší, ale především proto, že jsou si pánové plně vědomi svého statusu a daří se jim poměrně solidně kompenzovat nedostatek zkušeností správným uchopením technologie, s níž pracují (točilo se na iPhony) a především velkou láskou k tématu. Je vidět, že autoři nemají příliš zkušeností s filmovým vyprávěním, nakoukáno (a nahráno) mají ale více než dost. Tři hvězdy jsou maximální možné hodnocení, dát méně by ale nebylo fér, protože kontext zde hraje mimořádně důležitou roli. A v rámci kontextu se rozhodně jedná o nadstandard, který sice objektivně má mnoho chyb, ale přesto jsem si jej užil. Kromě solidní kamery si zaslouží vyzvdihnout především pánové Bláha a Formánek, kteří předvádí velmi slušný herecký nadstandard a také hudba Filipa Čermáka.(5.10.2018)

Okay, je na čase sem hodil první nezavislý komentář, protože to klukům evidentně vytáhl do startu čirý fandom (za což je nedosuzuju). Hodnocení, které s odřenýma ušima prošlo na tři hvězdy (47%) dávám z jednoduchyho duvodu, oceňuju veškerou tu snahu a patlání s tím. Kdyby se jednalo o nějaký čistě komerční produkt tak to letí do odpadu a ani se nezatěžuju touhle recenzí (a važte si toho, neb se k filmum malokdy vyjadřuju). Vybraná lokalita a hlavní zápletka špatná není, ono obecně v ČR najít něco vhodnějšího na natáčení podobnýho projektu moc není (resp. někam kam vás bez problemu pustí). Co na filmu ale extremně pokulhává jsou dialogy, navíc ve filmu, který aspiruje jen na diváckou účast v ČR a SK je opravdu mimo pojmenovat hlavní postavy anglicky, rvalo to uši při každým vyslovení jména. Sakra kdyby se ten borec jmenoval třeba Tomáš a pro účely filmu se mu říkalo ve filmu "Téčko" tak by to fungovalo asi tisíckrát líp, než dokola slyšet "Zacku", kdy mi při každym vyslovení vyjela vzpomínka na film Fakulta a ne rozhodně na český postapo. Bohužel pro mě jako člověka, ktery sleduje osudy jednotlivých postav tohle byla hodně bolestivá hodina, protože: Dialogy byly z půlky jak mezy roboty, cely film jsem s postavou Zacka a pak nemám tušení co se s ním stalo, film představil asi nejzajímavější postavu v podobě soldier nazziho, kterej aspiroval na nejzajímavějšího záporaka filmu a pak se po něm slehla zem a víc prostoru nedostal, postava Filipa budi dojem, že ji je všechno u zádele a borce ktery mu "zachranil několikrat život" nechá napospas osudu. Jestli to byly záměry na další pokračování netuším, ale bylo to podany hodně nešťastně. Scénář ani nemyslel na postavu Filipova kolegy hned na startu filmu (jak máme teda vědět jak přežil?). Těch děr je prostě moc a je jak pěst na oko. Od kluků, co už něco natočili bych čekal možná trošičku lepší výkon a děj fakt promyslet. Zaslouženě 47%(10.10.2018)

• - Radioktivní oblast ve filmu zvaná „Srdce Zóny“ je ve skutečnosti těžební lom Jiří na Sokolovsku. (Cermbo)

• - Spoiler: V závěrečné scéně má část banditů na sobě plynové masky a někteří naopak ne. Ti, kteří se pohybují bez masky se už na jižní straně nacházeli, kdežto severní bandité právě prošli radioktivním Srdcem Zóny, tudíž masky byly nezbytné. (Cermbo)

• - Film sa kompletne natáčal cez iPhone. Režisér Bohdan Čermák uviedol, že 90% bolo natočených cez iPhone 6 a zvyšných 10% cez iPhone X. [Zdroj: letemsvetemapplem.eu] (toffy)