Přátelství nejmocnější ženy světa a obyčejného skotského horala ovlivnilo osud impéria... Britská královna Viktorie nastoupila na trůn v roce 1837, ve svých osmnácti letech. Ve dvaceti letech se provdala za prince Alberta Sasko-Coburgského. Vytvořili spolu jednu z nejšťastnějších královských dvojic v dějinách. Když Albert v roce 1861 zemřel na břišní tyfus, Viktorii to zlomilo srdce. Uchýlila se i se svým dvorem na ostrov Wight, kde se cele oddala svému smutku. Ani po třech letech od Albertovy smrti na něj nedokázala zapomenout, nedokázala se přinutit, aby se začala zajímat o svou zemi či rodinu. Marně se ji její tajemník Henry Ponsonby snaží vytrhnout z chorobné melancholie – a tak se nakonec rozhodne jednat. Pozve na zámek Skota Johna Browna, který byl oblíbeným podkoním královnina manžela, neboť doufá, že přítomnost tohoto svérázného horala osvěží královninu mysl. Ani on, ani nikdo jiný ovšem netuší, že s Johnem Brownem přichází člověk, který se má brzy stát nejmocnějším mužem celého dvora... Film je založen na skutečnosti – inspirován byl nedávno nalezenými dopisy, jež psala královna Viktorie (1819–1901) jistému Johnu Brownovi, s nímž ji pojilo zcela výjimečné přátelství. V mimořádně působivém díle podává vynikající herecký výkon Judi Denchová, která obdržela za roli královny mj. Zlatý glóbus a byla nominována na Oscara. Jejím rovnocenným partnerem je populární skotský herec Billy Connolly v roli Johna Browna. (Česká televize)

Chřástal

Protože královně zemřel manžel, tak už tři roky nic nedělá (ona, ne on), holt aristokracii ten čas ubíhá jinak. Pak si vzpomene povolat k sobě horala, jenž se staral právě o jejího muže a který brzy pochopí, co je pro královnu dobré. Horal je drsný, nespoutaný, přímý a bodrý, ale taky má sako a ví, co je to tautologie (jen neví, že se má ven teple obléct). Asi se rozvíjí drama hrdosti a pokory, oběti a přátelství, mravní povinnosti a povinné morálky, ale projevuje se to jednoduše tak, že pan Brown se začne na panství roztahovat a všechny srát. Školník Willie je větší sympaťák. ()

Piškotka

Elegantní komorní snímek odehrávající se v překrásném prostředí Velké Británie. Judi Dench byla za pravou dámu, její sluha působil trochu neotesaně, zato nekonvenčně, co na srdci, to na jazyku. Získal nad ní moc jako spasitel její existence. Protivilo se mi, jak neustále pronášel, že "ona" se bez něj neobejde. Přesto tam byla oboustranná náklonnost až závislost, která napomohla, že se královna konečně probrala ze smutku a jala se taky trochu vládnout. Co víc dodat, více mě fascinovala hudba, kostýmy a přírodní scenérie než pan Brown. ()

kwoky

Bohužel "klasický výpravný film o šlechticích". Nedávno jsem viděl Vévodkyni a toto bylo ve své podstatě naprosto totéž. V takových filmech se mi vždy líbí výprava, pocity, které ve mně kolují, herecké výkony i děj, ale chybí mi tah na branku, něco, co si prostě zapamatuju. Bohužel to nebylo ani ve Vévodkyni, ani zde. Režiséři se to snad takhle učí ve škole nebo co. Škoda. ()

majo25

Billy Connolly a Judi Denchová sú vynikajúci, len ten príbeh mi prišiel taký obyčajný, bez väčších dramatických polôh. Brown je vtipná postavička, ale natoľko vystrkovala rožky, že tú bitku i následnú stratu pôvodneho statusu som mu doprial. Filmárčina je poctivá, zaujímavý vzťah dvoch hlavných predstaviteľov, celkový fíling presne v duchu Made in UK, ale tá vlažnosť príbehu majú na svedomí to, že už po pár dňoch film vyfučí z hlavy. ()

pakobylka

----- "Bůh ochraňuj královnu !" ----- Myslím, že pan Brown se rozhodl, že Boha zastoupí. Ne že by snad chtěl zpochybňovat Boží moc a Boží vůli, jenomže takový Bůh, jakkoli vševědoucí a vševidoucí, má na svých bedrech péči o celé stádo svých více či méně problematických oveček, kdežto pan Brown měl jenom svou královnu - tudíž jí mohl věnovat veškerou svou pozornost. A vedl si dobře, neboť ke svému poslání přistupoval nadmíru svědomitě, vědom si své zodpovědnosti. Kromě toho je třeba připomenout, že i královny potřebují oddané a nezištné přátele ... možná o to víc, že jsou královnami. Její a jeho příběh je střídmý, zdrženlivý - i laskavý, naplněný porozuměním, které nepotřebuje velkých slov. P.S.: Oba byli tvrdohlaví a oba měli své vrtochy - svým způsobem si byli velice podobní, i když jejich úlohy v bezohledném světě byly diametrálně odlišné. ()

• Snímek získal cenu BAFTA za nejlepší návrhy kostýmů. (Ded@M@tes)
  • Snímek byl inspirován skutečnými nalezenými dopisy, jež psala královna Viktorie v letech 1819 až 1901 jistému Johnu Brownovi. (Ded@M@tes)
  • Poté, co byla natočena scéna, ve které Archie (Gerard Butler) a John (Billy Connolly) běží nazí do oceánu, trpěl Butler podchlazením. (oje)