Přátelství nejmocnější ženy světa a obyčejného skotského horala ovlivnilo osud impéria... Britská královna Viktorie nastoupila na trůn v roce 1837, ve svých osmnácti letech. Ve dvaceti letech se provdala za prince Alberta Sasko-Coburgského. Vytvořili spolu jednu z nejšťastnějších královských dvojic v dějinách. Když Albert v roce 1861 zemřel na břišní tyfus, Viktorii to zlomilo srdce. Uchýlila se i se svým dvorem na ostrov Wight, kde se cele oddala svému smutku. Ani po třech letech od Albertovy smrti na něj nedokázala zapomenout, nedokázala se přinutit, aby se začala zajímat o svou zemi či rodinu. Marně se ji její tajemník Henry Ponsonby snaží vytrhnout z chorobné melancholie – a tak se nakonec rozhodne jednat. Pozve na zámek Skota Johna Browna, který byl oblíbeným podkoním královnina manžela, neboť doufá, že přítomnost tohoto svérázného horala osvěží královninu mysl. Ani on, ani nikdo jiný ovšem netuší, že s Johnem Brownem přichází člověk, který se má brzy stát nejmocnějším mužem celého dvora... Film je založen na skutečnosti – inspirován byl nedávno nalezenými dopisy, jež psala královna Viktorie (1819–1901) jistému Johnu Brownovi, s nímž ji pojilo zcela výjimečné přátelství. V mimořádně působivém díle podává vynikající herecký výkon Judi Denchová, která obdržela za roli královny mj. Zlatý glóbus a byla nominována na Oscara. Jejím rovnocenným partnerem je populární skotský herec Billy Connolly v roli Johna Browna. (Česká televize)

Radyo

Scénář se vyvedl a úměrně k tomu vypadají i herecké výkony. Judi Dench (rok nato si královnu zahrála i v Zamilovaném Shakespearovi) s rolí neměla absolutně žádné problémy, ale dokonale ji zastínil pro mě do té doby vpodstatě neznámý Billy Connolly. Tento muž hraje pana Browna s takovým elánem, jako by vlastně "jen" představoval sám sebe. I díky němu jsem dal filmu čtyři hvězdičky, protože minimálně on si je zaslouží. Tím ale nechci shazovat výkony ostatních herců a také úroveň dalších složek filmu. Jako zajímavá ne až tak moc historická podívaná stojí tento snímek určitě za shlédnutí. ()

tron

„Márnivosť nesmie byť väčšia, ako chuť do jedla.“ Ak je nejaký vzťah zaujímavejší, ako medzi mužom a koňom, tak je to asi už len priateľstvo medzi mužom a ženou. A o oboch tento skvelý malý film (ktorý však ku koncu troška nudí) rozpráva. Krásne ponuré, typicky sychravo zelené britské (pardon, škótske) exteriéry, pôsobivé historické interiéry, kvalitný „dobový“ scenár, sucho vtipné dialógy, pôsobivá výprava a výborné výkony Judi Denchovej a do fanatickej oddanosti sa čoraz smutnejšie prepadávajúceho Billyho Connollyho. Priznám sa, že ho dobre poznám z jeho novších, bláznivých rolí (milovník hadov z RADU NEŠŤASTNÝCH PRÍHOD, pedofil z AKTOV X: CHCEM UVERIŤ), preto ma prekvapilo, že správcu Johna Browna hrá ten istý Billy Connolly. Čo dokazuje, akí zúfalo neodvážni vedia byť americkí producenti. P.S. Tak Alan Moore tvrdí, že TÁTO kráľovná mala prssty vo whitechapelských vraždách/Jackovi Rozparovačovi. Hm, dráždivá predstava. ()

Mahalik

Kdyby Bono napsal písničku s názvem "Železná lady s ocelovým hlasem", tak na jejím přebalu by byla fotka Judi Dench s kamenným pohledem a očima, jejichž účinost je ve srovnání s kyselinou naprosto neporovnatelná. Jsou totiž ještě víc zžírající. Pozorovat její herecký výkon je bomba největší, jelikož její repliky jsou odříkány stylem: "Vládnu tady já, vy jste poddaní a režisér mi prostě do Brownový kecat nebude!". Když mluví, jediné co se v danou chvíli pohybuje, je pára linoucí se od jejích úst a mašle povlávající z královniných vlasů, čímž připomíná majestátnou skálu. Navíc studená Anglie podporuje už tak dost studenou atmosféru, ale třeba takový islanďani to ocení. Mám chuť dát 4* už jenom za bezchybnou Judy (její Oscar za Shakespeara je v porovnání s tímto výkonem výsměch), ale protože je režisér totální uspavač a nedokáže přijít s nějakou vychytávkou, dávám trojku, jen to hvízdne. ()

Aky

Nevšední vztah dvou historických osobností se podařilo velice střídmě převést do filmu, byť ani historické rekvizity nezůstaly ošizeny. Oba hlavní protagonisté předvádějí kreace, které samy o sobě udrží film v nadprůměrné kvalitě; zvláště na Judi Dench je možné se dívat i bez ohledu na to, kam směřuje zbytek příběhu. ()

misterz

Ako na hojdačke. Sú tu zaujímavé miesta a tiež situácie, pri ktorých divák klipká očami. To najväčšie plus je v hereckých výkonoch, pochopiteľne nadchla Judi Dench, ale ani Billy Connolly nezaostával. O tejto kapitole kráľovnej Viktórie sa veľmi nehovorí.... No svojím spôsobom láskavé a po romantickej stránke slušne spracované. Potešila ma aj výprava, mám rád takéto dobové filmy z Anglicka 19. storočia. Lepší priemer. 65/100 ()

Anderton

Keďže tomu vládne Connolly, Dench, ich spoločné prechádzky na koni a krásna príroda, nejaké menšie výčitky ani netreba spomínať. Je možné si v tak emocionálne sterilnom prostredí, ako je kráľovský dvor, vypestovať úprimné priateľstvo? Možno práve preto môže byť ešte pevnejšie. Vo vzduchu ale istý čas visí otázka, aká hra sa tu v skutočnosti hrá, či niekto nebude na konci sklamaný. Nechajte sa prekvapiť. Takéto úlohy Judi Dench sedia, teraz ešte v období, kedy jej portfólio nimi nebolo až nezdravo presýtené. ()

corpsy

Skvelé historické, vzťahové drama. Jednu nomináciu na Oscara pochopím ( Judi Dench ), tú druhú ( masky )...každopádne sa môžte tešiť, teda ak ste fanúšikovia podobných kostýmových snímkov, alebo aspoň prívrženci filmu, ktorý má čo povedať. ()

Freemind

Vidím, že jsem tady skoro sám, koho dostal tenhle polozapomenutý, nenápadný klenotek. Skvěle obsazený a zahraný duel dvou hrdých, svérázných bytostí krásně vyniká na pozadí chladné skotské přírody a ještě chladnějších zámeckých sálů. P.S. Film dokonale doplňuje neméně zajímavá Královna Viktorie - novější snímek popisující Viktoriino mládí. ()

Aleee89

Film Paní Brownová mě doslova zlákal v programu a říkala jsem si, že pokud nebudu mít nic lepšího na práci, podívám se. Navíc se ve filmu objevila i moje oblíbená Judi Dench, takže prakticky nebylo proč váhat. Film má mimo jiné i další aspekty, které mě na filmech prostě baví. Třeba "podle skutečné události" (nebo je tam aspoň inspirace), líbí se mi taková ta ne laciná romantika z viktoriánské Anglie (něco jako Jane Austenová), líbí se mi i ta jejich krajina... To všechno tady je. Plus hezká hudba a výborná Judi Dench. Ta si ale film ukradla pro sebe a zastínila tak samotného pana Browna, od kterého se asi očekávalo ještě trochu více... Nehnulo to mým srdcem tak, jako to některé filmy dokázaly, ale byl to příjemný a nenucený snímek, který mě bavil. ()

d-fens

ocenenia : MFF Mar del Plata 1997 - Špeciálna cena poroty ◘◘◘◘ MFF Cannes 1997 - uvedené v sekcii "Un certain regard" ()

balba

Vztah , který popisuje , skutečně trvala trval celých patnáct let , až do smrti Johna Browna.Jeho kultivované filmové zpracování je pozoruhodné v mnoha směrech.Tvůrcům se jednak podařilo dokonale postihnout nevyslovený lidský vztah dvou osobností , uvězněných ve svých pevně stanovených rolích. ()

pakobylka

----- "Bůh ochraňuj královnu !" ----- Myslím, že pan Brown se rozhodl, že Boha zastoupí. Ne že by snad chtěl zpochybňovat Boží moc a Boží vůli, jenomže takový Bůh, jakkoli vševědoucí a vševidoucí, má na svých bedrech péči o celé stádo svých více či méně problematických oveček, kdežto pan Brown měl jenom svou královnu - tudíž jí mohl věnovat veškerou svou pozornost. A vedl si dobře, neboť ke svému poslání přistupoval nadmíru svědomitě, vědom si své zodpovědnosti. Kromě toho je třeba připomenout, že i královny potřebují oddané a nezištné přátele ... možná o to víc, že jsou královnami. Její a jeho příběh je střídmý, zdrženlivý - i laskavý, naplněný porozuměním, které nepotřebuje velkých slov. P.S.: Oba byli tvrdohlaví a oba měli své vrtochy - svým způsobem si byli velice podobní, i když jejich úlohy v bezohledném světě byly diametrálně odlišné. ()