Crimes That Shook Britain

• Velká Británie Britain's Worst Crimes

Dermot Murnaghan, moderátor TV stanice "Crime + Investigation", v dokumente Crimes That Shook Britain odhalí pravdu o hrôzostrašných činoch, ktoré otriasli Britániou. Niektorým z nich sa po nátlaku verejnosti podarilo zmeniť právne predpisy tejto krajiny. Kto vlastne sú? sérioví vrahovia a zločinci? Čo bolo spúšťačom ich bezcitných skutkov, ktoré navonok nedávajú žiadny zmysel? Zlé detstvo? Strata majetku či celoživotného partnera? Alebo skrátka vyhľadávanie pocitu nadvlády nad obeťou, ktorú majú v danom momente vo svojej moci?
Jedna z epizód sa zaoberá vyšetrovaním vrážd sériového vraha, Petra Sutcliffa, ktorý si po mnohonásobných brutálnych činoch, kedy zavraždil viac ako desať žien, vyslúžil prezývku "Yorkshirský rozparovač". Dôvod bol pritom úplne prostý: vyberal si obete spomedzi prostitútok, rovnako ako jeho "slávny" predchodca z okolia Londýna z obdobia koncom 19 storočia, Jack Rozparovač. (*CARNIFEX*)

*CARNIFEX*

Dermot Murnaghan, moderátor Tv stanice "Crime + Investigation" nám v dokumente "Crimes That Shook Britain" odhalí pravdu o hrôzostrašných činoch, ktoré otriasli Britániou. Niektorým z nich sa po nátlaku verejnosti, podarilo zmeniť právny systém tejto krajiny. Sériový vrahovia, zločinci: kto vlastne sú? Čo bolo spúšťačom ich bezcitných skutkov, ktoré navonok nedávajú žiadny zmysel? Zlé detstvo? Strata majetku či celoživotného partnera? Alebo skrátka vyhľadávanie pocitu nadvlády nad obeťou, ktorú majú v danom momente vo svojej moci? Jedna z epizód sa zaoberá vyšetrovaním vrážd sériového vraha, Petra Sutcliffa, ktorý si po mnohonásobných brutálnych činoch, kedy zavraždil viac ako desať žien, vyslúžil prezývku "Yorkshirský rozparovač". Dôvod bol pritom úplne prostý: vyberal si obete spomedzi prostitútok, rovnako ako jeho "slávny" predchodca z okolia Londýna z obdobia koncom 19 storočia, Jack Rozparovač. Niektoré časti sú spracované veľmi solídne. Ale bohužiaľ, medzi epizódami sa nájdu aj také, ktoré Vás baviť nebudú. Psychika človeka je nadstavená tak, že získavanie informácií o mnohonásobných vraždách spáchaných jednou osobou nás podvedome lákajú viac, ako "obyčajné" skutky z vášne. Takýchto prípadov sú totiž plné noviny, a tak človek dané udalosti vníma ako "bežné". ()