Komentáře uživatelů k filmu (20)

 • ripo

  Film „Severní přístav" je dobrodružný film s detektivní zápletkou. Můžeme si na něm ověřit, jak zajímavá forma detektivního žánru se zdarem může pomoci při řešení některých důležitých úkolů dneška. — Jedním z nich je apel na zvýšení bdělosti a ostražitosti. Jsme každodenními svědky, jak povrchně se na mnoha místech tento příkaz doby vykládá. Na tuto okolnost upozorňuje film „Severní přístav". Jeho nesporným kladem je přitom volba detektivní zápletky, která umožňuje seznámit diváka s řadou podezřelých osob, s jejich charakterem, názory. Lidé, kteří tu vystupují, mají všechny znaky, s jakými se setkáváme u svých přátel, známých, kolegů v zaměstnání, soudruhů. Mají dobré i špatné vlastnosti, a některé z nich mohou divákům napovědět, kdo je pachatelem. Divák má přitom sám aktivní úkol, hodnotí jednání osob filmového příběhu. Vedle upozornění na nutnost zvýšení bdělosti v kancelářích, právě tak jako v závodech, poukazuje film kriticky na tolik škodlivé užíváni frází. Nejčastěji se za ní skrývá prospěchář, který se pomocí dobře znějících slov chce vetřít na významné místo, člověk, který chce pro sebe získat určitě výhody. A často je fráze také pouze důsledkem lenosti myslet, neschopnosti uvažovat samostatně. V každém případě je nutno frázi odsoudit jako zlo, s nímž se musí ze všech sil bojovat. „Severní přístav" je již čtvrtým filmem režiséra Miloše Makovce. Po filmech „Případ doktora Kováře" — „Veselý souboj" — a „Velké dobrodružství" — osvědčil Miloš Makovec své schopnosti i na poli detektivního žánru. Filmový přehled 19/1954(12.1.2009)

 • Ej Hlemýžď
  ***

  Naprosto jedinečný byl Otomar Krejča st. v roli Šubrta se svými naprosto "kouzelnými" frázemi opravdu uvědomělého člověka své doby.(13.9.2008)

 • tahit
  **

  Bohužel, optika vyznění filmu je příznačná pro politické podmínky doby. Z toho je patrno, že v tomhle je základní špionážní zápletka tak trochu bezbarvá.(25.2.2016)

 • Blofeld
  ****

  Odhlédneme-li od značné tendenčnosti filmu, nelze nepřiznat, že Severní přístav je pěkný, kvalitně udělaný thriller.(14.5.2009)

 • flyboyeda
  ***

  Ano, proti nepratelum socialismu je potreba byt ve strehu...(17.3.2013)

 • frings
  ****

  Film místy, až s hitchcockovskou atmosférou. Viz scéna ve vlaku, nebo střílečka na půdě mezi pověšeným prádlem a plačícím dítětem.(27.8.2011)

 • zette
  ***

  Po velmi slibnem zacatku, film brzy ztrati na zajimavosti, coz je skoda, nebot namet, kamera a herci jsou na slusne urovni.(14.3.2015)

 • slunicko2
  **

  Film poukazuje kriticky na tolik škodlivé užívání frází aneb Filmový přehled 19/1954. 1) Vyšší míru zábavnosti, než je v žánru a v době obvyklé, bych připsal 37letému Jiřímu Brdečkovi, který dodal námětu a práci druhého scénáristy, předsedy MNV (!) ve Sněžníku v Krušných horách, šmrnc a profesionalitu. 2) Spoiler. Film ovšem nepřekročí dobové meze. Černobílý svět socialistického realismu zde vykvétá v plné kráse, kterou kazí (nebo spíše umocňuje) jenom zavilý třídní nepřítel rafinovaně skrytý pod maskou bojovníka za bdělost a ostražitost.(9.10.2011)

 • farmnf
  ***

  Geniální slátanina. Zábavné, komediální. Deyl není komunista jako vždy a všude, je to agent Papoušek s kriminální minulostí. Korbelář si tu lije sračky na hlavu. "Copak nejsem dobrý ředitel? Ale ano měl jsem být víc bdělý, je to moje vina". Kopecký napomáhá agentům ale je vystrašený k smrti. Proslovy Otomara Krejči jsou veskrze skvostné. Doporučuji!(16.5.2010)

 • klúčik
  ***

  Jasné, že sme opäť vyhrali... 50 roky to musel byť len samý agent a policajt.... Policajti v tomto filme boli všade, a o všetkom vedeli... Ale aj v takomto filme ma prekvapila jedna postava a to bol O.Krejča. Jeho hlášky boli famózne... Aj preto dávam 55%.(5.12.2011)

 • vitekpe
  ***

  Krasavice Alena a Irena v (chvilemi temer noir) cernobilem krimi filmu, kde si i strili... Ma to samozrejme i slaba mista, zejmena ve zbytecnych sebezpytovacich proslovech, ale celkove to pro me bylo celkem koukatelne. Nejvetsi borec je Krejca. :)(1.4.2015)

 • lucascus
  ***

  Prvních asi deset minut filmu mě rychle vtáhlo do děje, vypadalo to jako správná detektivka, které nic nechybí. Špión, jedoucí vlak, krásná a záhadná žena, bohužel se z filmu posléze vyklubala nudná, propagandistická agitka. Světlým momentem byla ještě závěrečná přestřelka na půdě, jenže dobrý počátek a konec ještě nedělá i dobrý film. Skvělý herecký výkon Deyla a femme fatale Kačírkové. Rovněž mě fascinuje atmosféra (ne málo podobná noir filmům), která obklopovala pouze filmy padesátých let, jenže jak říkám, vše pokazil ten všudepřítomný stalinistický nádech. Jaká škoda, kolik filmů bylo jen takto zmrveno...(20.12.2012)

 • kebom
  ***

  Darmo, filmy päťdesiatych rokov majú zvláštnu atmosféru. Postava Otomara Krejču a jeho preslovy sú skutočne úžasné. Scéna s Milošom Kopeckým vo vlaku patrí k tým najlepším, rovnako ako aj hláška: " základním předpokladem bdělosti je nedúvěra k lidem, tohle by přece neřek poctivý straník!".(2.11.2008)

 • Kovaja
  **

  Kdyby nebylo nadstandartního konce tak za celou stopáž nevím o co ve filmu jde!!!Moc mě to mrzí,protože kamera byla vzorová a obsazení herců bylo taktéž nadstandartní!!(28.10.2011)

 • Horak
  **

  Velmi nadprumerne zabavny agentsky pribeh, kde Rudolf Deyl ml. hraje na druhe strane barikady. Jinak samozrejme dobro opet zvitezi nad lzi a imperialistickym zaskodnictvim.(5.1.2006)

 • Pitryx
  **

  Kdyby troubové tak brzy neprozradili hlavního viníka, mohla to být sranda až do konce. Ano, sranda, protože já se celý film bavil a hlášky Šubrtovy opravdu neměly chybu. Bohužel, jde jen a jen o propagandistický snímek nevalné hodnoty. Ovšem všechna čest hercům, že ze sebe ty komunistické bláboly vůbec vysoukali.(29.8.2016)

 • brasek
  ***

  Snímok nie je nudný, ale absolútne mu chýba kriminálny duch či čaro tajných agentov a diverzantov... Charakterizoval by som ho ako film na objednávku vládnej strany, proste rýchlo niečo natočiť aj za cenu kvality.(25.12.2011)

 • raininface
  *

  Nedá se nic dělat, film, ve kterém hraje krasavice inteligentní Irenka K., nemůžu hodit do odpadu. Nemluvě o Deylovi, který si vystřihl tradičního negáče i bez dloubání v nose.(3.6.2015)

 • Repulsion
  ***

  Samozřejmě typický socialistický „špionážní“ film, ve kterém uvědomělí soudruzi, politruci a estebáci bojovali proti vnitřním i vnějším nepřátelům. Postava Šubrta je ale opravdu zajímavá. Je docela zvláštní a zajímavé, že se do takového filmu dostala poměrně ostrá kritika formálního komoušského žargonu. Nebylo to totiž nic platné. Z „vybraných statí a projevů“ psaných tímto žargonem jsme psali referáty ještě v osmdesátých letech. Žargon se ve skvělé formě udržel až do roku 1989 ba přežívá i po něm.(3.11.2017)

 • Peabody
  ***

  Jedna z mých oblíbených komedií (teoreticky je to vážný příběh, ale tak to brát nelze, pokud vůbec kdy šlo). Dlouho jsem nechápal proč mne taková šílená agentská agitka baví. Pak jsem se podíval na scénáristy a pochopil jsem - mé souznění s Jiřím Brdečkou je na vině. Elegance, která mu byla vlastní, je prostě promítnuta i sem, postava a repliky Jiřího Sováka jsou k sežrání. Otomar Korbělář je sice starší, ale zcela důvěryhodný, mladá Alena vránová je k sežrání a má krásné oči a je dobově samostatná žena, Gustav Heverle je vcelku snesitelný dělnický duch. Otomar Krejča přehrává jako vždycky, tady ale funkčně a recituje příšerné fráze s pozdviženým koutkem. Hnusný agent Rudolf Deyl je pochopitelně od počátku pod očima bdělých přííííííslučníků a vyzvídá takové strašně věci, jako kdo nám prodává ze Západu tkaničky do bot, pomocí utajených dopisů (v jejichž dikci opět slyším, jak se J Brdečka pochechtává). Navíc Makovcova režie vcelku odsýpá, tempo je dobré, nezastavuje se nikde zbytečně. Miloš Kopecký, abych nezapomněl, jako ustrašený třetiodbojář, utrápená krásná Irena Kačírková, mladý (tedy jen věkem, mladý snad nikdy nevypadal) Josef Hlinomaz. No a abych nezapomněl, obsazení Jiřího Vrštaly, obvykle hnusného agenta jako naopak sqělého bojovníka a dokonce i toho, kdo zlikviduje v půdní přestřelce (mezi prádlem, tím se o něco později inspiroval :-) Richard Lester v souboji musketýrů) hlavního padoucha, aby hned poté, co ověří, že uspěl, zachraňuje malého sladkého chlapečka z nočníku, to je taky něco. Prostředí přístavu je přiměřeně nezvyklé, řeka pěkná, moc se tím bavím.(10.6.2018)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace