Samozřejmě typický socialistický „špionážní“ film, ve kterém uvědomělí soudruzi, politruci a estebáci bojovali proti vnitřním i vnějším nepřátelům. Postava Šubrta je ale opravdu zajímavá. Je docela zvláštní a zajímavé, že se do takového filmu dostala poměrně ostrá kritika formálního komoušského žargonu. Nebylo to totiž nic platné. Z „vybraných statí a projevů“ psaných tímto žargonem jsme psali referáty ještě v osmdesátých letech. Žargon se ve skvělé formě udržel až do roku 1989 ba přežívá i po něm.(3.11.2017)

• Pitryx

Kdyby troubové tak brzy neprozradili hlavního viníka, mohla to být sranda až do konce. Ano, sranda, protože já se celý film bavil a hlášky Šubrtovy opravdu neměly chybu. Bohužel, jde jen a jen o propagandistický snímek nevalné hodnoty. Ovšem všechna čest hercům, že ze sebe ty komunistické bláboly vůbec vysoukali.(29.8.2016)

Prvních asi deset minut filmu mě rychle vtáhlo do děje, vypadalo to jako správná detektivka, které nic nechybí. Špión, jedoucí vlak, krásná a záhadná žena, bohužel se z filmu posléze vyklubala nudná, propagandistická agitka. Světlým momentem byla ještě závěrečná přestřelka na půdě, jenže dobrý počátek a konec ještě nedělá i dobrý film. Skvělý herecký výkon Deyla a femme fatale Kačírkové. Rovněž mě fascinuje atmosféra (ne málo podobná noir filmům), která obklopovala pouze filmy padesátých let, jenže jak říkám, vše pokazil ten všudepřítomný stalinistický nádech. Jaká škoda, kolik filmů bylo jen takto zmrveno...(20.12.2012)

• slunicko2

Film poukazuje kriticky na tolik škodlivé užívání frází aneb Filmový přehled 19/1954. 1) Vyšší míru zábavnosti, než je v žánru a v době obvyklé, bych připsal 37letému Jiřímu Brdečkovi, který dodal námětu a práci druhého scénáristy, předsedy MNV (!) ve Sněžníku v Krušných horách, šmrnc a profesionalitu. 2) Spoiler. Film ovšem nepřekročí dobové meze. Černobílý svět socialistického realismu zde vykvétá v plné kráse, kterou kazí (nebo spíše umocňuje) jenom zavilý třídní nepřítel rafinovaně skrytý pod maskou bojovníka za bdělost a ostražitost.(9.10.2011)

Geniální slátanina. Zábavné, komediální. Deyl není komunista jako vždy a všude, je to agent Papoušek s kriminální minulostí. Korbelář si tu lije sračky na hlavu. "Copak nejsem dobrý ředitel? Ale ano měl jsem být víc bdělý, je to moje vina". Kopecký napomáhá agentům ale je vystrašený k smrti. Proslovy Otomara Krejči jsou veskrze skvostné. Doporučuji!(16.5.2010)