Číšník

Drama / Mysteriózní
Řecko, 2018, 95 min

Snímek Číšník, inspirovaný skutečnými událostmi z New Yorku konce 80. let minulého století, je charakterovou studií člověka, která se odehrává v současných Aténách. Existenční thriller plný zvratů vypráví příběh o vraždě z pohledu profesionálního číšníka jménem Renos, který vede prostý, poklidný a do posledního detailu naplánovaný život. Tento samotář a zanícený pozorovatel lidí, který úzkostlivě dodržuje své každodenní rituály, se nevědomky zaplete do záhadného zmizení svého souseda Milana. "Blonďák" a Tzina, dvě pochybné existence, jež s Milanem pojilo vzájemné pouto, zatáhnou Rena na zběsilou jízdu, která obrátí jeho dosavadní život vzhůru nohama a postaví jej před zásadní rozhodnutí. Zatímco se začne s těmi dvěma pomalu sbližovat, tenká hranice diskrétnosti se bortí. Dokáže Renos dotáhnout věci do zdárného konce? (Cinemax)

HorrFi

Ty Řekové maj fakt divný filmy a nemůžu říct, že jsem spokojenej nebo zklamanej, protože jsem k Číšníkovi přišel jako slepej k houslím, ale ten kdo má jednou za čas rád divný filmy by měl dát Číšníkovi šanci.. ()

slunicko2

Nic se tu neděje. A to málo, co ano, působí silně depresivně. 1) Přesto nelze filmu upřít vnitřní napětí. Pořád jsem byl zvědavý, jak to bude dál._____ 2) Pokud očekáváte pointu v duchu černého humoru (já ji čekal), budete zklamání. Pointa je ústrojná, ale ne humorná._____ 3) Koment Malarkeyho*** říká vše, co asi lze říci. ()

swn

Temný a perverzný, plne nevypovedaný príbeh s kvalitnou kamerou, hercami, hudbou. Spoiler: hlavnou otázkou ostáva, či šlo fakt o hovädzinu. ()

Malarkey

Jistota současné řecké kinematografie je ta, že je divná. Má divný témata, divně vypráví příběhy, lidi jsou divný a tak kolikrát začínám pochybovat o Řecích, coby o národu, který má rád jídlo, ženy a zpěv a žije v zemi strdím a olivami oplývající. Číšník je totiž solidní divnofilm, kupodivu se v něm občas i mluví. Navíc má i poměrně slušnou kameru a celé je to vlastně docela solidně technicky ztvárněné….a divné. Tedy takové, jak byste to od Řecka očekávali. Tedy v případě, že koukáte na současnou řeckou kinematografii. ()