Malé ženy

• Austrálie

• Kanada

Drama / Romantický

USA, 2019, 135 min

Největší devizou filmu je výborný casting mladých, talentovaných hereček, které ještě nestojí tolik co Scarlett Johansson, ale v teamovce umí dosáhnout minimálně stejné girl-power. A Laura Dern s Meryl je hezky generačně doplňují. Doslova potěšení všechny ty holky sledovat, jak si užívají své postavy a milovanou “holčičí” látku. Jak jsou rády, že toho mohou být součástí. Předpokládám, že je to taky zásluhou Grety Gerwig, která herce miluje a pro tohle citové vyprávění má talent. Bál jsem se toho, a o to více mě to pohladilo. Čirá filmová romantika s otevřeným srdcem. Chronologické skákání v příběhu místy zmatečné, ale na emocionální prožitek vlyv nemělo. Vedlejší herec Tracy Letts má za sebou super rok, postavou knižního vydavatele tady dovětkuje zářivou roli Henryho Forda II. v Le Mans ‘66.(2.2.2020)

• verbal

Degenerovanost kultury se pozná také podle toho, co ta považuje za klasická díla své literatury. A otravný, kýčovitý, plytký brak sektářské transcendentální lesby, neumětelsky a zoufale se snažící parazitovat na rovněž těžce nemrdaných, ovšem dramaticky, příběhově i spisovatelsky zcela profesionálních pannách Bronteových, je vskutku děsivou vizitkou. Vizitkou, kterou se navíc co 10 až 20 let pokouší nějaký brutálně zanedbávaný bobr furt dokola urputně vizualizovat, patrně proto, že „romanticky založených“ ufňukaných prasnic u žehlících prken a rozněžnělých bukanýrů je neustále přesycený trh. Tudíž tu už po sté máme strašlivě zábavné trampoty čtyř až k Mumulendu přeidealizovaných hřadujících mladodospělých sufraštětkoidních pičinek, krutě přecypovaných Emanem, které na absolutně nehumánních pěti stech stranách, potažmo ve více než dvou agonických hodinách, naprosto záživně a nesmírně strhujícím způsobem kvokají o tom, která se za koho a kdy vdá, přičemž zažívají všeliká dechberoucí dobrodružství, jako například jízdu v kočáře, hru na klavír, vybíraní šatů, tanec nebo chichotavé očumování dandyjujících bukvoidů. Prostě povrchní a nudný satanopustý škvár, kulturní dávidlo a ve své podstatě takový instabitching a cuntmessaging 19. století, který tentokrát trochu vytáhli ze žumpy opruzených pošteváků alespoň herecké výkony. Sympatická Onanovic Srša tu fuckt jede bomby, a i Floránc Pjúková není ani trochu xblití a neméně zdatně ji kunduje. Ale to je tak vše. Zachránit to mohl leda alternativní závěr, v němž by se ten slizký žabožroutský řiťopich, do kterého se naše hlavní pičinka po pěti minutách kontaktu tak děsně osudově zamilovala, zasnoubil třeba s výpravčím, než by ta kravka doběhla na nádraží vstříc močopudnému heavyendu. To bych snad tasil i plnou palbu.(23.2.2020)

Než se člověk ve všech těch postavách a časových rovinách zorientoval, chvíli to trvalo, ale pak už klasický feministický příběh, který samozřejmě má co říct i v současnosti (pro Mr. Hlada viz též třeba Jane Austenová a sestry Brontëovy) šlapal jak hodinky. Na mě se tam vztahy pitvaly až moc, ale jsem chlap a tohle už k romantickému žánru zkrátka patří.(12.3.2020)

• Enšpígl

Tohle nešlo, mě to ženský prostředí a takový pojekávání přišlo hrozně rozsáhlý a vůbec jsem se v tom nenašel i zase ty vyprávěcí prolínačky mě nesedli, někdy jsem se ztrácel. Jediný štěstí, že holky zahrály fakt dobře a ty jejich odlišné povahy bylo fajn vnímat. Určitě se mě líbila i atmosféra filmu, tady kamera a režie taky udělali své a Jacqueline Durran za hadry má svou nominačku na Oscara zaslouženě, jen ten ústřední hudební motiv nemuseli hrát obscénu, ale tak asi tvůrci chtěli, aby mě zněl pokaždý když uvidím velký barák se zahradou. Ještě zpátky k těm herečkám, dobré byly všechny, ale Florence Pugh ta se v roce 2019 (Slunovrat) potkala opravdu s top formou.(21.1.2020)

Příběh čtyř sester, které v polovině devatenáctého století dospívají a ujasňují si, co vlastně chtějí od života, je i v jednadvacátém století překvapivě aktuální. Greta Gerwig v něm dává prostor především herečkám, které ji rozhodně nezklamaly, a sama zvládá dojemné i úsměvné scény naprosto s přehledem. Poctivá a zábavná moderní adaptace literární klasiky. Jen škoda, že je ve své první půlce možná až zbytečně chladná a odměřená.(30.1.2020)

Přes lavinu dívčího švitoření a překřikování si to Ženy namířily k upřímným činům, dějovým zlomům nebo překvapeným slzám. Tušil jsem, že mi vzývaná adaptace může učarovat, ale že se bude jednat o všestrannou podívanou, která bude měkčit srdce i těm nejzatvrzelejším, to je překvapení z nejpříjemnějších. Celá sestava je navíc obsazena naprosto dokonale a nejraději bych ji vídal ve všech kostýmních dramatech, která se chystají. Tohle je totiž vzájemná chemie, která přijde jednou za generaci.(7.2.2020)

“Pokud bude protagonistkou žena, musí se na konci vdát. Nebo zemřít.” 99% sure I am Jo. Brečela jsem od začátku do konce. TOP 2019.(31.12.2019)

Ve chvíli, kdy mě film měl naprosto v hrsti, nejemocionálější scénu s Beethovenovou sonátou utnul s razancí řeznické sekery do dalšího epizodického vprávění. Přesto v mém malém soukromém klání mužský vs. ženský film Malé ženy porážejí Le Mans '66, paradoxně menší literárností a lepšími hereckými výkony. I když jsem si jako správný chlap všechna jména zapamatoval až někdy uprostřed filmu.(10.2.2020)

Malé ženy mají v sobě neskutečnou energii a rytmus. Chvíli se divák směje, chvíli se dojímá, chvíli zuří a nakonec z kina odchází vlastně s celkem dobrou náladou. Doufám, že v Gretině třetím kousku to už ta Saoirse s Timym dá fakt dohromady, protože mi z toho začíná cukat oko.(2.2.2020)

Tak jsem tuhle klasickou kostýmní romanci stihnul ještě před oscarovou nocí. Dílo spisovatelky Louisy May Alcott se v minulosti dočkalo řady filmových zpracování. I když musím říct, že jsem dobrou hodinku čekal na pořádný háček. Jakmile si mě chytil, bylo to příjemné přitahování se. Čtveřice dospívajících sester, každá se svými sny, v nelehké době chudoby během občanské války. Navzdory předpokladům nakonec každá zvolí svou vlastní cestu. Palec nahoru si zaslouží adaptovaný scénář, který nás dostává do dvou časových rovin, tvůrci mezi nimi přeskakují, místy boří zajeté pořádky, ale pořád je to srozumitelné a hlavně ony „komplikované“ rodinné vztahy nikdy nejdou tak na dřeň, jak se režisérka Greta Gerwig tváří. Linky propojuje synonymum ženské nezávislosti spisovatelka Jo, její sestry jí ale místy solidně šlapou na paty (nicméně ódy na Florence Pugh šly nějak mimo mě). Saoirse Ronan v sobě opět nese křehkost, zranitelnost, ale i slušný ranec odhodlání, emancipace a drzosti. A hlavně čtvrtá herecká oscarová nominace v pětadvaceti letech – která herečka se něčím takovým může pochlubit? PS: Musím každopádně zmínit, že verze (1994) australské filmařky Gillian Armstrong přinesla dle mého krapet víc emocí.(9.2.2020)

Tohle bude pro mě jeden z těch filmů, který si vždy ráda pustím, v jakékoliv náladě a za každého počasí. Také vím, že je to film, o kterém budu mluvit s úsměvem ve tváři. Poselství je jasně dané a je mi jasné, že pro někoho je to poselství lehce laciné, pro mě však nadčasové a aplikovatelné do každé doby. Greta Gerwig má navíc výborný cit pro to, jak převést emoce z plátna na diváka, já jsem se na tento film nedívala, ale já ho prožila. Plakala jsem, smála jsem se, ale hlavně mě film neuvěřitelně pohladil po duši. Jo, je pravda, že ženské publikum bude mít tento film pravděpodobně raději než to mužské. Jsem moc ráda, že jsem svůj filmový rok zakončila právě tímto filmem v kině.(31.12.2019)

Krásný film, doopravdy krásný. Je v něm tolik momentů, které by jiní tvůrci v jiných filmech použili k tomu, aby se mě snažili přinejmenším dojmout nebo naprosto odrovnat, ale Greta Gerwig to nemá zapotřebí. Vše, co na mě v příběhu Marchových mělo působit, na mě působilo, a přitom jsem měl pořád ten spokojený pocit. Nebylo to přehnaně melancholické, nebylo to extra smutné, nebylo to tragické. Bylo to prostě krásné. Co se týče obsazení, Saoirse Ronan mu podle očekávání naprosto kraluje a je opět úžasná v každé minutě, ovšem překvapila mě Emma Watson, která na mě udělala opravdový dojem snad poprvé od Harryho Pottera.(16.2.2020)

Takto sa udržiava klasika pri živote. Nejde len o román ale aj o žáner dobovej kostýmovky. Greta Gerwig nekonzervuje štýl, ale náležite ho modernizuje (fantastické rozhodnutie vyrozprávať príbeh nelineárne) a to bez toho aby žáner stratil svoj šarm. K tomu pravdaže patrí famózny casting (Saoirse Ronan je najzaujímavejšia herečka generácie) a skvelá hudba Alexandra Desplata. Síce nie som cieľovka a občas sa film trochu tiahol, tlieskam odvahe ísť do toho a nenechať sa strhnúť tendenčnou modernizáciou.(24.2.2020)

Greta Gerwig je vážně skvostný vypravěč. Ač mi rozdělení syžetu do spíše emocionálně propojených epizodek nedovolovalo prožít celkový příběh postav tak intenzivně a přehledně, jak bych si vzhledem k jejich rozměrům a představitelkám přál, právě střípkovité uspořádání a přeskakování v čase může za to, že tahle myšlenkově předepsaná látka nezačíná po chvíli nudit a neupadá do vypravěčské sterility. Přiznám se, že minimálně jednou jsem nevěděl, která zrovna bije, ale jinak jsem byl až nekriticky nadšený - přirozené hrdinky i jejich osobní peripetie, vkusný doplňkový humor, jako vždy perfektní Alexandre Desplat a milimetrově přesná režie, která skvěle vede nejen herce, ale také tempo a proměnlivé charakterní i motivační perspektivy. A není to o tom, že by byli muži zlí a panovační vládci světa - je to o touze vlastního vyjádření ve světě, v němž zkrátka mají hlavní slovo muži, kteří jsou pro ženy stejně nepostradatelní jako jejich osobní sny a rodina. Vtipný a osobitý scénář, boží Saoirse Ronan a Florence Pugh. 85%(14.3.2020)

Nadhera. Ma to obrovske srdce, nasadenie a ta story je casom overena. Herecky aj herci bez vynimky super a aj ked prehadzana chronologia je obcas bez zrozumitelneho, kluca, tak vo finale to funguje uplne dokonale. Krasne som sa zabavil aj poplakal a rozmyslam, ci to nie je najlepsi zensky film od Piana. 9/10(9.2.2020)

Krásné. Velmi milý film s nádhernou atmosférou, plný emocí, pozitivní, dojemný i smutný s dějovou linií jak na houpačce, jež lze ale v pohodě ukočírovat, excelentně zrežírované a hlavně zahrané, pro mě kapánek přeslazený, ale přesto velice příjemný filmový zážitek. [Kino Citadela - Litvínov](11.2.2020)

• misterz

Vedel som, že idem do čisto ženského filmu, no nečakal som to až tak zlé. Z toho ich večného plkotania, švitorenia, chichotania.... ma rozbolela hlava. A tie reči... no... nechám to radšej tak, nebudem komentovať. Skrátka je tu hotová ZOO. Jediné čo za niečo stalo boli herečky a výprava celkovo. Určite nezdieľam nadšenie väčšiny a hoci je mi ľúto kaziť priemer, no vzhľadom na to, že som tým zabil dve hodiny si to právo osobujem. Takže na hranici odpadu. 30/100(17.2.2020)

Za mě rozhodně kvalitnější film (a i lepší adaptace) než verze s Winonou Ryder z devadesátých let. Greta Gerwig je osobitá filmařka, která se do filmu nebála vložit hodně vlastní invence. Určitě to prospělo jak emocionálním momentům (ztráta blízké osoby, boj s chudobou...), tak ženskému pojetí samotného příběhu. Jo Marchová je nezávislá a soběstačná dívka/žena, ale ještě v žádné verzi jsme ji neviděli tak silně zápasit s nejistotou a osamělostí, které jí to přináší. Její vztah s postavou Laurieho je i díky kamarádství Saorsi Ronan a Timothého Chalameta krásně přirozený (a logicky i uvěřitelně přátelství - tu romantiku jsem jim tolik nevěřila). Kde film získává velké plusové body, to je dějová linka s Amy Marchovou. Florence Pugh úžasně zvládla její polohu jak jako mladinké rozmazlené puberťačky, tak dospělé pragmatické ženy, která si nebojí jít za svým a neztrácí přitom ženskou citlivost. Její monolog o manželství směřovaný k Lauriemu je jedním z vrcholů filmu. 80 %(3.3.2020)

Keď si to tak zrekapitulujem, z 10 najlepších vecí, čo som videl za rok 2019, Florence Pugh hrala v troch. To dievča je živel a so Saoirse hrajú dva dokonalé protipóly, ktoré si celú show absolútne kradnú pre seba a zatieňujú všetkých ostatných. V porovnaní s filmom z roku 94 je toto o niečo dospelšia verzia, smutnejšia, nemá tú rozprávkovú atmosféru, ako keď je vám päť rokov, zobudíte sa na Štedrý deň a za oknom sneží. A som zato vlastne rád. Ten film bol dokonalý a nepotrebovali sme jeho klon. Gretine spracovanie má vlastnú tvár, má dušu, šlape aj pri takom množstve postáv ako hodinky. A hlavne stojí na dvoch silných charakteroch, nielen na Winone Ryder. Mám ten príbeh rád. A opakujem to už x-tý rok po sebe; so Saoirse na Oscaroch je svet krajší. Merry Christmas World.(9.1.2020)

Je to hezký malý milý film, který je jak v něm hezky řeknou tak trochu o ničem. Silně feministické téma emancipovaných žen, navíc točené ženou, které pak v klidu sklouzne ke konzervativní hladivosti romantického kýče - ale přitom všechnu otravnost té kýčovitosti zahladí trefnou sebereflexí. A navíc s dokonalými herci a s dokonalou výpravou. Nejen tím připomene Pýchu a předsudek, ale naštěstí není tak primitivní.(12.2.2020)

Mnohonásobně zajímavější než příběhy jako Pýcha a předsudek a jemu podobné. Sama jsem byla překvapená, jak moc si mě film získal. Částečně je to nepochybně příběhem samotným, který udává předloha, včetně různorodých a krásně prokreslených charakterů (žádná ze sester není stejná, každá má něco svého), a částečně je to filmovým zpracováním, které mi příslo neotřelé a velmi mi padlo do noty. Zpočátku mě sice trochu mátlo, jak se ve filmu prolínala minulost a budoucnost, ale rychle jsem si přivykla a nakonec musím říct, že byla rozhodně dobrá volba nevyprávět příběh běžným chronologickým způsobem. Mělo to své kouzlo a stejně tak závěr, který se dá chápat dvojznačně i jednoznačně, byl dobře zvládnutý. V neposlední řadě si mě pak získaly herecké výkony v čele se Saoirse Ronan, kterou jsem nikdy až tak nemusela, ale tady mě vysloveně nadchnula. Obsazení bylo celkově dobře vybrané a snad i proto herecké výkony působily velmi přirozeně a maximálně uvěřitelně. K tomuto filmu se ráda opakovaně vrátím. ~(4,5)~(7.1.2020)

Greta Gerwigová nikdy nebyla nijak výrazná herečka, ale jako režisérka si říká o pozornost hodně výrazně. Lady Bird jsem před dvěma lety bohužel neviděl, ale tohle je vypravěčsky zcela sebevědomá adaptace klasického románu. Filmová verze z roku 1994 byla hodně povedená, ale o čtvrt století poté přišla ještě lepší. Samozřejmě je to do značné míry zásluhou dokonalé herecké sestavy, ve které jsem nezaznamenal žádný slabší článek, ale pořád mi připadá, že rozdíl k lepšímu je v kolonkách scénář a režie. Přitom stačil jediný titulek „sedm let předtím“ a další skoky v čase už působily naprosto plynule a samozřejmě. Klobouk dolů!(2.2.2020)

Krásné a dojemné ztvárnění ženského života v minulosti.(8.2.2020)

Celý čas z toho filmu bolo cítiť, že Greta má Alcottovej Malé ženy rada minimálne tak ako ja. Nič nevynechala, a pritom ponúkla niečo úplne iné ako predtým Gillian Armstrong, ktorej verziu zbožňujem. Túto som síce videla len raz, ale určite nie naposledy. 4,5*(7.2.2020)

Klasika rozumně updatovaná pro 21. století. Jo a Amy jsou zahrané parádně, stejně jako Laurie, který je obě miluje. Bohužel film sám sobě podráží nohy tím, že chronologicky skáče tak, že člověku neznalému látky odjinut přivodí epileptický záchvat. Divácky vstřícnější tak pořád je verze z roku 1994.(17.2.2020)

Film působí, jak kdyby to byla oblíbená knížka režisérky, která byla ale smutná, že knihu dočetla, a tento smutek je přenášen v prostupující melancholii a nostalgii celým filmem. Časové průstřihy jsem už vůbec neocenil. Jinak parta holek v jednom domě, fajn lidi.(29.3.2020)

Na Malé ženy jsem se vskutku velmi těšila a.....naprosto splnily mé očekávání. Milé, dojemné, bolestné, pravdivé. Díky, že ještě vznikají takovéto filmy.(5.2.2020)

Ve srovnání s adaptací z 90. let je zcela patrný posun ve vnímání ženských hrdinek. A nejen proto, že je u toho Greta Gerwig. Doba se změnila a Malé ženy nabízejí látku, která má co říct k současné situaci žen ve společnosti. To a celková plasticita postav, jejich prokreslení a prozkoumání jejich vzájemných vztahů, povyšuje adaptaci Grety Gerwig ve srovnání s tou od Gillian Armstrong na vyšší úroveň. Co se však nemění, je základní konstrukce díla. A k té mám své výhrady. Některá vyústění mi prostě nesedí, u něčeho se chvílemi nudím. Jako celek ale příjemné, Saoirse a Timothée jsou můj nový oblíbený (ne)pár. 7/10(6.2.2020)

Když tak nad tím přemýšlím, o moc líp tenhle film natočit nešlo. Všechno do sebe přesně pasuje akorát a pár hluchých míst, to dnes vůbec nehodlám řešit. Místy je to sice hodně romantické, ale tohle je přesně ten typ filmu, kde mi to ale vůbec nevadí. Navíc, herci jsou skvělí (hlavně Saorsie Ronan) a i přes děj, který už jsem minimálně dvakrát, třikrát viděl, jsem trpělivě čekal až do úplného konce. Paráda!(23.2.2020)

Malé ženy z roku 1994 patria medzi veľmi obľúbené filmy mojich teen rokov a tak mi nejakú dobu trvalo, kým som bol schopný akceptovať, že tieto úlohy hrajú zrazu iné herečky. Nakoniec som ale zhruba v polovici na tieto retro myšlienky pozabudol a užil si túto výbornú adaptáciu plnými dúškami. Teraz už len zostáva otázka, či si budem film Grety Gerwig tiež tak rád pripomínať aj počas televíznych repríz v priebehu ďalších desaťročí, tak ako v spomínanom prvom prípade. Do plného hodnotenia veľa nechýbalo, možno je potrebná druhá projekcia, prípadne až tá televízna premiéra, kde si viac zoradím časovú súslednosť a motiváciu Gerwigovej puzzle systému.(28.1.2020)

Rozhodl jsem se využít silvestrovské akce v Cinestaru a zašel jsem na sklonku roku do kina na předpremiéru Malých žen. A mohu zcela upřímně od srdce říct, že lepší film jsem si na poslední den v roce vybrat nemohl. S knižní předlohou jsem doposud nepřišel do styku, ale mám odjakživa rád historická kostýmní dramata, a když jsem zvětřil, kdo všechno se má v tomto snímku objevit, tak jsem se nemohl dočkat, až ho uzřím na velkém plátně. Malé ženy zaujmou silným příběhem, který možná chvílemi trochu zavání červenou knihovnou, nicméně je na druhou stranu tak uvěřitelně napsaný a především skvěle zahraný, že člověk onen závan ignoruje a nechá se unášet na vlnách příběhu o čtyřech sestrách, které se nemohly lišit víc. Všichni zúčastnění se svých partů zhostili na výbornou a zahráli svou roli, ať už hlavní či vedlejší, přesvědčivým způsobem. Vedle toho nesmím opomenout nádhernou výpravu, kostýmy a nepřeslechnutelnou Desplatovu hudbu. Malé ženy v sobě umným a nenásilným způsobem mísí prvky dramatu, romantiky, ale i humoru. Tleskám a zvedám oba palce nahoru!(31.12.2019)

• ARI50

Ženský život, někdy pěkný někdy nudný někdy prostě nic, nebralo mě to dvakrát.(30.3.2020)

Neberie ma to. Snažil som sa aby sa mi to páčilo, ale asi som viacej zaťažený na kostýmovky od Joe Wrighta. Tam mi funguje takmer všetko. Pričom Malé ženy nie sú zlý film. Gerwig vie čo chce a myslím si, že v rámci žánru a prevedenia to funguje. Len to nie je skrátka môj šálok kávy. Oceňujem scény ako prvá tancovačka s Chalamentom, scény v Paríži, bruslenie alebo scény u vydávateľa, ale ako celok mi to nedokázalo sprostredkovať potrebné pocity. Jediný kto mi tam fungoval perfektne bola Florence Pugh. Tá žena to má v sebe. Takú tú charizmu, ktorá sa bude predierať cez obraz do človeka, dokým ho neučaruje. Jej premena z uvrešťanej soplane vo vyzretú a inteligentnú ženu bola nádherná a kvôli nej ma to bavilo veľmi. Inak či už vo fázach prehnanej nehy alebo rodinnej tragédie ma to nechalo chladným. Osobne som veľmi prekvapený tou nomináciou na Oscara.(26.1.2020)

V jednom kuse, od úvodnej scény po poslednú, som bol plne v moci pani režisérky (a scenáristky v jednom). Greta Gerwig si môže podať ruky s Damienom Chazellem... a niet sa v čom ďalej piplať.(10.2.2020)

Verzia z roku 1994 ako aj knižná predloha sú mojimi srdcovkami, preto som mala veľké očakávania. Musím povedať, že som nebola sklamaná. Retrospektívny spôsob rozprávania príbehu mohol byť mätúci, takisto nemôžem povedať, žeby som sa stotožnila s netradičným koncom a hereckým obsadením role matky. No napriek tomu, to je pre mňa nádherný 5 hviezdičkový príbeh s výbornou atmosférou, posolstvom a skvelými hercami (Amy bola briliantná!) vďaka za takéto filmy(8.2.2020)

Tak nejako som dúfal, že film stihnem vidieť ešte v roku 2019. No nakoniec som sa k "Little Women" od Grety Gerwig dostal až v januári. A rovnako ako naposledy, aj teraz nám priniesla veľmi dobrý film. Nemyslím si, že tak silný ako naposledy, ale dostatočne dobrý na to, aby som ho mohol oceniť. V prvom rade musím pochváliť obsadenie. Myslím si, že Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh a Eliza Scanlen boli vynikajúca štvorka. Všetky majú charizmu, a pôsobia ako skutočne sestry. Po emocionálnej stránke im verím všetky momentky. Či už keď sú naštvané, zaľúbené alebo aj všetky smutné a bolestivé momentky. Film vyzerá dobre a je cítiť, že to puto, ktoré majú spolu sestry je najdôležitejšie. Aj keď občas môže prísť moment, kedy môže ísť o život. A potom človek čaká, ako jednotlivé momentky reálne dopadnú. Striedanie časov je vo filme občas trošku neprehľadné. Väčšinou som sa dokázal orientovať, no niektoré skoky boli v niektorých momentoch trošku zmätené. Je super, keď sa to rozhodli poňať ako paralely so situáciami, ktoré sú v budúcnosti. No rovnako ako naše štyri hlavné hrdinky mám rád aj všetky ostatné postavy. Reálne sú všetci veľmi zapamätateľní, sympatickí a dostatočne láskaví na to, aby to potiahli. No druhý problém, ktorý musím ešte filmu vytknúť je skutočnosť, že film trvá vyše dvoch hodín a začínate si to hlavne pri konci uvedomovať. Mal som pocit, že film mohol skončiť v poslednej polhodine minimálne trikrát, no jednoducho išiel ďalej a nevedel som, čo vlastne bude nasledovať. A nemôžem povedať, že to čo prišlo by nebolo zaujímavé, no súčasne som mal pocit, že film už mohol skončiť. A taký moment by som nemal mať. Niektoré momentky pôsobili ako úprimnejší vrchol a zakončenie. Ako celok poviem, že film je dobrý a som rád, že som ho videl. Dúfam, že Greta Gerwig bude vo svojej kariére napredovať, no rovnako dúfam, že sa niekedy ešte aj postaví opäť pred kameru. Uvidíme čo budúcnosť prinesie. Hodnotenie: B+(16.1.2020)

Ak zoženiete dostatočne talentované mladé herečky, tak na tejto klasike nemôžete nič pokaziť, čo je aj tento prípad. Greta Gerwig chcela do tejto adaptácie vniesť niečo svojské, aby sa odlíšila od tých ostatných a preto sa rozhodla pre akési podivné puzzle, čo sa týka chronológie scén. Počítala s tým, že tento príbeh musí určite poznať každý, takže je úplne jedno, ako sa bude v deji skákať. No pokiaľ je niekto nedotknutý týmto príbehom, bude mať sakra problém sa vyznať v tom, čo sa deje. Bolo to moje tretie stretnutie s rodinkou Marchových (po 33 a 94), no aj mne chvíľu trvalo sa v tom zorientovať. Ten strih je úplne zbytočný a zmätočný, kvôli čomu u mňa týmto Little Women patrí až tretie a posledné miesto. Nie žeby som mal niečo proti nelineárnej postupnosti, v niektorých filmoch to má svoje opodstatnenie, pokiaľ to je premyslené. Tu to ale bol čistý kalkul, len aby sa Greta odlíšila a zaujala "originálnym" spracovaním.(9.2.2020)

Hlavní devízou snímku Little Women jsou precizní herecké výkony, jež od první až do poslední minuty přetékají oscarovými ambicemi. Režisérka Greta Gerwig se proto mohla plně soustředit na příběh, který je sice zpočátku poněkud chaotický, nicméně postupem času se rozvine v krásně nasnímanou mezilidskou mozaiku, jejíž nejsilnější momenty tkví v dojemných a úsměvných scénách. Jako člověk knižní předlohou nepolíbený tedy musím konstatovat, že se jedná o svižný a jímavý příběh plný silných postav, který zaujme jak svým zpracováním, tak i na tu dobu vcelku pokrokovým postojem k životu. Skvělá práce! (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice) „Women, they have minds, and they have souls, as well as just hearts. And they've got ambition, and they've got talent, as well as just beauty. I'm so sick of people saying that love is just all a woman is fit for.“ (4.2.2020)

Feministická fikce režisérky Grety Gerwigové vyjadřuje její osobní umělecké myšlenky, ideály a posedlosti. Je to krásný film, který když jím budete kráčet vám bude dělat dobře. Dobový feminismus mi ani nevadil. Film měl nějaké nominace na Oscary , ale má úděl filmů, které pobaví, potěší, dojmou, budí respekt, ale ceny nevyhrávají. Z Pýchy a předsudku si bere náladu sesterského pouta, v němž se snoubí zábavně uječená potrhlost, něžná důvěrnost i vzájemná žárlivost, ale také společenské zábavy a vstřícné soužití chudších s bohatšími. Pripomíná také Jih proti severu, kde Scarlett O’Harová byla vzdorná, ctižádostivá, soběstačná – a osamělá. Z mužských postav se však vyděluje pouze osobitý Timothée Chalamet coby mladík ze sousedství, který do „holčičího“ klubu zapadne s kamarádskou nenuceností a postupně si ujasňuje své dospělejší city. Výskyt ostatních mužů jako by určoval výhradně diktát případné ženitby, byť také s ní finále zatočí vtipně a v rozporu s reálným životem Alcottové. Účinnost Malých žen oslabuje rovněž vypravěčská struktura střídající několik časových rovin, která občas diváka mate; tím spíše, že umělé maskérské omlazování či stárnutí, natož herecké zdvojení klíčových rolí se tady nepoužívá. K lacinějším okamžikům patří ještě klišé v podobě hrdinčina bolestného impulzu k „vyšší“ literatuře nebo závěrečná slunná selanka ve stylu dětský ráj to napohled. Nicméně jako celek si Malé ženy podmaňují přirozenou láskyplností protkanou živelným humorem, která z pospolité ženské domácnosti sálá navzdory půtkám, rvačkám, pomstám i osudovým hrozbám.(31.3.2020)

Je divný, že se to pravděpodobně zařadí mezi moje zaručený zvedáky nálady?(30.1.2020)

• Lacike

Podľa mňa tento film dokazuje, že Greta Gerwig nie je príliš dobrá režisérka a všetci jej lezú do piče len preto, že točí ženské témy, ktoré sú teraz in. Tým že dej poskakuje dopredu a dozadu v čase vôbec nefungujú po dramatickej stránke jednotlivé scény. V deji som sa nestrácal hlavne preto, že som pred krátkou dobou videl trojdielnu minisériu z roku 2017 a tá bola po každej stránke oveľa lepšia. Hlavne bola lepšie obsadená a fungovali tam bezchybne vzťahy medzi sestrami. Táto verzia má hviezdnejšie obsadenie, ale z postáv funguje jedine tá hlavná v podaní Saoirse Ronan. Ale ani ona nemá na božskú Mayu Hawke. Ostatné postavy boli nevýrazne. Timothée Chalamet mi zas a znova liezol na nervy a tentoraz som si neprial, aby sa Laurie a Jo dali dokopy, čo asi nie je dobre. Dokonca ani Meryl Streep, ktorá zahrá čokoľvek, sa do úlohy tej protivnej babizni nehodí. Naviac som behom celého filmu nemal pocit, že sledujem film z dávnej Británie, ale skôr že sa to odohráva niekde u Amíkov. Vôbec to nemá tú poctivú britskú atmosféru. Je to také nemastné neslané a ja som sa celý čas nudil. 4/10.(19.3.2020)

"Je-li hlavní postavou dívka, pak se musí na konci příběhu vdát. Nebo zemřít... Věřte mi, pokud bude na konci starou pannou, tak si to nikdo nekoupí."(16.2.2020)

Kino návštěva Little Women mě nostalgicky vrátila do středoškolských časů na obchodce. Plný kinosál a jen dva muži či solidární půjčování kapesníčků mezi řadami od poloviny filmu mi opět připomnělo krásu kolektivního kinozážitku, který vám Netflix nedá. Co se týče filmu, tak ten by si snad vystačil jen s fantastickými výkony Saoirse Ronan a Florence Pugh, jejichž postavy dýchají takovým životem a energií, že vykoupí i pár těch jehovistických scén s plnými vánočními tabulemi, obdarováváním chudých a dalšími kily dobra jak ze slabikáře. Přesto se Greta Gerwig rozhodla rozlámat celé dvě knihy na různé epizody, které na sebe nastříhává sice bez chronologie, ale tak, aby události v nich obsažené měly ideálně co nejsilnější dopad, co se týče našeho momentální sepětí s konkrétní postavou. Několikrát jsme svědky dialogu, jehož důležitost se nám vyjeví o scénu později, které se odehrává buď několik let před oním dialogem či po něm. Pod vší tou živelností se pak ve skutečnosti skrývá hodinářská práce, která se úspěšně snaží nám prodat s co nejsilnějším impaktem nejdůležitější osobní okamžiky v životě hned několika postav. A je dost možné, že se standardní narací by film natolik silný dopad neměl.(17.2.2020)

"Některé prudké a silné povahy se krotí těžko." "Dívky by měly vyrazit do světa a udělat si na něj vlastní názor."(24.2.2020)

Greta Gerwig je asketická feministka srdcem i duší jak bič (!), přičemž tento její nejnovější filmový příspěvek je jakýmsi kompromisním synonymem a pokorným gró tohoto láskyplného filozoficky humanitárního hnutí :))))(2.2.2020)

Abych řekl pravdu pravdoucí, musel jsem se do zhlédnutí trochu přemluvit. Nemůžu totiž úplně říct, že bych byl vyloženým fandou romantických dramat z tohoto období. Nicméně během první třetiny mě velice překvapilo, jak rychle mě film začal bavit. Jedna z nejhezčích věcí na celém snímku je zejména to, jak neskutečně příjemně a hřejivě některé scény působí. Jde především o pasáže, ve kterých mezi sebou mají interakce všechny čtyři sestry, které byly fakt výborně obsazené. Saoirse Ronan jednoho dne udělá hereckou díru do světa, tím jsem si jistý. Každá z nich má svou vlastní zajímavou dějovou linku, se kterou se dobře pracuje jak v přítomnosti, tak i ve vzpomínkových pasážích, kdy to byly ještě holčiny. Jen škoda, že Beth se nedostalo takové pozornosti jako zbytku sester. A která byla nejlepší? Amy. Hlavně teda kvůli výborné Florence Pugh, která odváděla dobrou práci už ve Slunovratu. Umět hrát nejdříve uvěřitelně infantilní a následně důstojně vážnou postavu určitě není žádná sranda. Gerwingová očividně umí psát, její scénář si udržuje po většinu doby konzistentnost, která se prokazuje v dobrém propojování jednotlivých linek všech sester do sebe, aniž by to působilo vnuceně nebo nevěrohodně. Možná to skákání z minulosti do přítomnosti mohlo být zvládnuté trochu lépe, ale na druhou stranu to tvůrci chytře odlišovali například barvami - když se to odehrávalo v minulosti, film byl barevnější. Když zas v přítomnosti, působil víc studeněji a se ztlumenými barvami, celkově znázorňující konec dětství. Celkově ale moc příjemná a hezká adaptace. A ten konec je doják! Průměrné 4*(29.1.2020)

Z Lady Bird jsem nadšený nebyl. A to hodně výrazné. Jakékoliv řeči o přelomovém filmu, který boří hranice feministických filmů a konečně ukazuje sílu girl power mi přišli směšné (letos dokonce dorazil bratříček v podobě Šprtky to chtějí taky), přesto všechno jsem ale musel uznat, že komička a začínající režisérka/scénáristka Greta Gerwig v sobě asi přece jen něco má. Proto jsem hned ze začátku nezlomil hůl nad její chystanou novinku Little Women a to už jenom proto, že podle ohlasů se Gerwig chopila silné knížky, která je dodneška aktuální a bylo tak jen otázka jestli Greta neselže (za mně!) i tady. A pak dorazí první informace o božím castu, fotky, nádherně vypadající trailer a člověk prostě doufá, že to dopadne co nejlíp. A jsem rád, že jsem Malé ženy stihl ještě do konce roku a jde tak u mně o tečku v kinech v tomhle roce a vlastně dekádě. A vůbec bych neřekl, že jsem tu dekádu zakončil žalostně. Malé ženy jsem si totiž opravdu užil. A to opravdu moc! Knihu jsem nečetl a nemůžu tudíž soudit jak moc ideálně Gerwig tuhle knihu adaptovala, očima nezaujatého diváka mi ale teprve až Malé ženy přijdou jako tou ideální ukázkou girl power, síly žen a že teprve právě Malé ženy, které se odehrávají v 19. století se k dnešní genderové situaci vyjadřují celkově lépe než Lady Bird, která byla zasazena do přítomnosti. Ale dost už bylo řečí o tom co Gerwig předvedla posledně a pojďme radši řešit co provedla teď. Malé ženy jsou neskutečně funkční, zábavné a utíkají jedna báseň. Ten film je ve finále strašně feel-good a i když se neobejde bez vážnějších scén a tématik, především jde o film s parádními postavami a ve finále budete mít vlastně těžké si svého favorita vyhrát. Minimálně co se týče čtveřice sester. Osobně bych ve finále nejvíce vypíchl přece jen Florence Pugh, která se předvedla už ve Slunovratu, příští rok se objeví v sólovce Black Widow a vzhledem k tomu, že je opravdu herecky skvělá by se její kariéra měla nadále slibně vyvíjet. Její Amy je zde hodně těžce uchopitelná postava, kterou může člověk mít rád i nenávidět, právě ona je ale ve finále dost možná nejsilnější/nejzajímavější postavou filmu. Saoirse Ronan má po dlouhé době co hrát a téhle šance se chopila. Její Jo je spíše přesným opakem Amy a dá se říct, že vlastně ani ona neví co od života chce. Chce být spisovatelka, uvědomuje si ale, že žije v době kdy nejsou ženy uznávaný tak jak by si i přes své výrazné klady zasloužili. Jo se narodila do špatné éry, protože její houževnatost, odhodlání a jisté názory by spíše zapadali do doby současné. Jo tak ve finále působí jako taková postava, která je opravdu ve špatný čas na špatném místě a dělá jí to zajímavou postavou. A je ve finále strašně lehce sympatická i přes všechna podivná rozhodnutí. Emma Watson také dostává příležitost se herecky vyřadit jako Meg. Meg by chtěla být herečkou, kvůli jejímu chudému statusu ale nemůže. Meg by nejradši jako podobně jako Amy žila v přepychu, narozdíl od Amy by ale nebyla toho schopná za každou cenu a snaží se vyrovnávat s tím, že je sice spoustu lidí, kteří se mají hůř než ona, na druhou stranu je ale zase spousta lidí, kteří se mají lépe. A tohle jí dělá zajímavou postavou. Čtveřici sester uzavírá Beth v podání Elizy Scanlen. A právě ona je z čtveřice sester tou nejméně ctižádostivou a nejskromnější. Stačí jí pouze hraní na klavír a sestry kolem sebe. Beth se na rozdíl od ostatních sester nepouští do konfliktů a je spíše tou, která všechny dává dohromady. A to jí dělá zajímavou postavou. Vím, že tu až moc často používám pojem zajímavá postava. Ale to je u filmu strašně důležitá věc- potřebujeme zajímavé protagonisty aby se s nimi dal vyprávět zajímavý příběh. A už samotná zajímavá čtveřice sester by postačila. Jenže tu jsou poté ještě vedlejší postavy. A i u těch je o co stát! Timothée Chalamet potvrzuje svůj status neskutečně božího, charizmatickýho mladýho herce a jeho Laurie je neskutečný sympaťák. Laura Dern je jako matka čtveřice sester neskutečně fajn a jde o neskutečně dobrosrdečnou postavu co toho sama moc nemá, přesto nemá problém pomoct lidem, kteří jsou na tom ještě přece jen hůř. Bob Odenkirk jako otec se na plátně nezdrží dlouho, přesto jakmile dorazí tak rozzáří tu správnou náladu. Chris Cooper je poté jako Laurieho děd další fajn postavou i když má Cooper vyložený obličej na přesný opak. Hned ze začátku se o jeho dědovi dozvíme nějaké temné věci, vzápětí se ale ukáže, že to je hodný dědeček co si pravděpodobně uvědomil své chyby a snaží se je nějak odčinit. A jakmile se objevil na plátně, měl jsem i přes jeho bručonskou tvář hřejivý pocit. Korunu tomu všemu ale dává až Meryl Streep! Streep, která je v reálu hodně silná feministka zde hraje přesný opak- tetu co svým neteřím rádi aby se co nejlépe vdali, protože aby byla žena bohatá tak se musí dobře vdát a na jakékoliv řeči o nezávislosti od Jojo reaguje hlasitým posměškem. Streep si v téhle roli jí antipsané na tělo krade pro sebe každou scénu a ve finále zamrzí, že ji není víc. I kdyby měl film trvat klidně dalších 10-15 minut navíc. Už jen za 135 minut Malé ženy totiž snadno utečou jako voda už jen díky funkčními paralelnímu vyprávění, které od sebe dělí 7 let (a vizuálně je vždy přehledné pochopit v jaké době právě jsme), které postupně odhaluje tajemství z jedné doby a naopak a funguje to. Zvláště když to celé tak hezky vypadá a s kostýmy a dobovou atmosférou si tu prostě tvůrci vyhráli náramně. Krásně to vypadá, kurevsky dobře to zní (už v úvodní scéně mi bylo jasný, že ten zvuk musel bejt strašnej oser) a krásně to jde kupředu. Otázky o síle genderu tu jinak fungují opravdu parádně a geniální reprezentací girl power je právě Jo v podání Saoirse Ronan. Už v úvodní scéně se ukáže, že tahle holka má pro strach uděláno a i když chce kvůli rodině peníze, nevzdá se kvůli tomu své práce za každou cenu. Tohle je fakt geniální ukázka ženský síly s fajnovovou atmosférou+ geniálním hudebním doprovodem Alexandra Desplata. Nemůžu vlastně vytknout téměř nic krom faktu, že po první parádní třetině začne slabší druhá, která podle mně nefungovala tak moc a šlo to o třídu níž. V závěru se ale film vrací k té parádní první a já vlastně sám nevím proč a jak. Vím jenom, tě jsem si to užil jako naprosto super funkční filmový řemeslo co dokáže dodat dobrej pocit a zároveň člověku dodá nové perspektivy na na to co to vlastně je láska. Na Barbie v režii Grety Gerwig s Margot Robbie v hlavní roli a se scénářem od Noaha Baumbacha se začínám opatrně těšit!(31.12.2019)

Malé ženy je film pro velké ženy,(10.2.2020)

• classic

V istej, nemenovanej, TV. sk telenovele, účinkuje už 27 - ročná herečka, ktorá sa «hrá» iba na 16-ročnú tínedžerku !? A to rovno súvisí skoro so... › samým úvodom týchto «Malých žien» , ktoré nie sú ani zďaleka najlepšou adaptáciou, ako to líčia mnohé nadhodnotené, filmové recenzie, kedy som si začal po malej chvíli už pomerne rýchlo uvedomovať, že tu určite nie je niečo v naprostom poriadku... ! A ani sa úplne nedá čestne prehlásiť, že by som mal hocaké výhrady k dvom časovým rovinám, v ktorých sa film presne odohráva, ale skôr, čo som absolútne nemohol preglgnúť bolo to, ako sa toto ústredné herecké kvarteto, dnešných súčasných populárnych herečiek, intenzívne snažilo stvárňovať svoje postavy za mladých čias, keď napríklad taká predstaviteľka Amy March, čiže Florence Pugh, ktorá len pred niečo vyše mesiacom oslávila svoje 24. narodeniny, sa doslova zažrala do seba samej, ako 13-ročnej, čo bolo podľa mňa už neuveriteľne trápne, a to sa týka inak všetkých štyroch, ale bohužiaľ u citovanej, to bolo najviac viditeľné, až priam komické ! Vezmite si, že týmto šarmantným dámam je v skutočnosti medzi 21-29 rokov, kedy sa hrajú na 12-18 ročné, z čoho pre mňa pramení minimálna VIEROHODNOSŤ - spojená s typickým skonštatovaním do: »ad absurdum« . Najčastejšie som býval priam alergický, keď sa prestrihávalo na tieto sekvencie, pretože boli skrátka málo uveriteľnými, ale i napriek tomu mi prišiel strih Nicka Houya, ako mierne nadčasový ! O žiadnej nadčasovosti sa absolútne nedá povedať o filme, ako celku, v ktorom sa absolútne nič zaujímavé ani nedialo, jednak bol i strašne dlhý, keď som zároveň pri jeho sledovaní akosi pozoruhodne často trpel, že som sa nevedel dočkať záverečných tituliek, kedy aspoň zhruba 30-40 minút pred nimi, boli Malé ženy najviac stráviteľné ! _Kostýmová dizajnérka - Jacqueline Durran si dala na svojej robote extra záležať, lebo poobliekala tieto fešandy do fantastických kostýmov, ktoré im náramne zakaždým svedčali, ako uliate. Ďalší ansámbel: «Streepka» bola neznesiteľná a Chrisa Coopera som ani nespoznal, až tak bol perfektne zamaskovaný. Na záver: S režisérkou a scenáristkou Gretou Gerwig mám toho veľa spoločného, t. j. máme rovnaký dátum narodenia, len trochu iný rok, ale nie je v ňom veľký rozdiel, no i napriek tomu, jej nemôžem prísť vôbec na chuť, a tak to ešte asi chvíľu potrvá, pokým sa to rapídne zmení... ?!(8.2.2020)

O babinci v 19.století, hrající si na emancipaci, ale stejně padající do stereotypů tehdy nutných vdavek.(28.3.2020)

Women have minds and souls as well as hearts, ambition and talent as well as beauty and I’m sick of being told that love is all a woman is fit for. But...I am so lonely. Film o čtyřech pozoruhodných ženách, které jsou v duši tak různorodé jako jsou v srdci stejné. Prahnoucí po spokojenosti, lásce, skutečném, plném a úplném životě. Dlouhá léta mne žádný film tak nezasáhl jako právě Malé ženy. Tak živý film, pohybující se, dýchající, tančící kolem diváka i s ním v náručí. Tak aktuální film, tak nestárnoucí film. Při každé další minutě jsem chtěla víc, jako když čtenář prahne po další stránce v knize, toužící vědět co a jak a proč. A když dospěje ke konci, zjišťuje, že neměl tak pospíchat, že potřebuje víc. Tak Jo piš, ať opět usměji se skrze slzy na ten tvůj svět.(2.2.2020)

Pamatujete si epizodu "Přátel", ve které dá Rachel přečíst Joeymu "Malé ženy" a sama se pustí do "Osvícení" od Stephena Kinga? Pokud ano, možná si také vzpomínáte, jak známé dílo americké klasické literatury dopadne. Knížka Louisy May Alcottové o čtyřech sestrách hledajících své místo ve společnosti se dočkala několika filmových zpracování, přičemž asi nejznámější je verze z roku 1994 - protože Winona Ryder, Kirsten Dunst nebo Christian Bale. Já ale pevně věřím, že právě nejnovější adaptace se postupem let stane tou nejoblíbenější. Může za to zejména neuvěřitelná chemie mezi hlavními hrdinkami (Saoirse Ronan a Florence Pugh dokonale ztvárnily tu celoživotní rivalitu, nad kterou nakonec zvítězilo sesterské pouto), skvělá byla ale také hudba, výprava, kostýmy. Greta Gerwig navíc zvolila nelineární způsob vyprávění, což je pro takovou látku poměrně neobvyklé. Střídání časových rovin může být ze začátku matoucí, proto rozhodně doporučuji se před filmem alespoň krátce seznámit s obsahem knihy. Všechny tyto faktory mi ale dohromady vytvořily téměř dokonalý filmový zážitek. Krásné to bylo, holky.(23.2.2020)

• Necron

otravny, brutalne preslazeny velkokyc pro zamindrakovane sekretarky. obdivuju sam sebe, ze jsem to vydrzel az do konce - velkolepe sebemrskacstvi.(8.3.2020)

Film, který ocení primárně milovníci tohoto žánru, knihy, Emmy Watson a primárně Saoirse Ronan, jedné z nejtalentovanějších hereček současnosti, která zde přímo exceluje. Příběh je tak šablonkovitý až to pomalu hezké není. Dospívající dívky se vypořádávají se vztahy v rodině, prvními láskami, sny, tužbami a tedy dospíváním. Některým se cíle vyplní, jiné si je přeformují. To vše na poli dvou a čtvrt hodin, které mi pocitově přišly jako hodiny čtyři. Je to skutečně velice k uzoufání dlouhé. A přitom tvůrci přistupují k látce poctivě, okořeňují ji humorem, časově se zde skáče ze současnosti do minulosti a Meryl Streep si v několika úsecích vše krade pro sebe. Ovšem na jednu povedenou scénu tu je až příliš silný balast prázdných replik, nezajímavých scén a monotématických klišé. Nemyslím si ale, že to šlo natočit o dost lépe. Proto zvedám mírný palec vzhůru. Skutečně jen ale střízlivě. P.S. Závěrečný romantický násilně našroubovaný happyend byl pro mě natolik silné kafe, až jsem na šest řad před sebou zvracel duhu. 65%(23.2.2020)

Portsmouth, 15.1.2020 Tohle je první adaptace román Little Women, kterou jsem viděl a o příběhu jsem věděl akorát to, že když to začne být smutný, tak ho Joey v Přátelích radši odloží do mrazáku. Skvěle obsazené historické drama, každá ze čtyř sester má co nabídnout a bavilo mě sledovat jejich příběh. Vzhledem k tomu, že hrdinky vypadají v podstatě stejně jak v hlavní dějové lince, tak i během flashbacků (i když mají být o 7 let mladší), je minimálně v počátku těžší sledovat, kde přesně se v příběhu nacházíte. Ale je to dobrý, příjemný film se skvělými kostýmy a dobovou výpravou, který i přes smutek dokáže přinést "feel-good" atmosféru. Pokud rádi hledáte krásu v obyčejných věcech, tak budete z Little Women nadšeni.(16.1.2020)

Celé to působí jako variace na Pýchu a předsudek s tím, že ve filmu hraje Emma Watson, která měla zůstat u angažování v sáze HP, kde nepotřebovala pražádný herecký um. Filmu jednoznačně dominuje Irka Saoirse Ronan, která je tak roztomilá, jak jen může panna s láskou k próze být. 66 % Celosvětový příjem k 3. 3. 2020: $203,038,887, což je 5,08 násobek rozpočtu(9.3.2020)

Milujem ten príbeh. Milujem verziu s Winnonou, milujem trojdielnu miniseriu z 2017 a od včera milujem aj túto verziu. Každý z týchto diel sa zameriaval na niečo iné, každý mal inú atmosféru. V tejto som dostala asi všetko. Aj keď, priala by som si, aby niektoré témy šli viac do hĺbky (vzťah Jo a Beth). Páčilo sa mi, že tu dostala viac priestoru aj dosť podceňovaná Amy. Saoirse je zatiaľ najlepšia Jo a Florence najlepšia Amy. Aj Timothee ako Laurie sa mi naozaj páčil, ten chalan má nezameniteľný šarm. Bohužiaľ, Emma ako Meg mi vôbec nesadla. A najlepšia Marmee pre mňa asi navždy ostane Susan Sarandon. Celkový dojem z filmu je nadpriemerný. Určite sa zaradil medzi moje naj.(1.2.2020)

Do kina jsem šla s pocitem, že od toho nic moc neočekávám, i když jsem na film četla samé pozitivní a nadšené recenze, nechtěla jsem si dělat obrázek předem. Z kina jsem odcházela nadšená, uplakaná a namotivovaná, že jednou taky napíšu tak úspěšný příběh jako Malé ženy a stanu se slavnou spisovatelkou. Dlouho se mi tohle nestalo, že by mě film tak nadchnul. Herecky je to dokonalé bez sebemenší chybičky. Věřím, že Saoirse si jednou pro toho Oscara dojde, má k tomu opravdu našlápnuto. Film ale nevedla jen ona, skvěle jí sekundovala Florence Pugh a jejich herecký talent bravůrně doplnil Timothée. Herecky je to opravdu pastva pro oči a nemohla jsem se vynadívat. Film krásně ubíhá , je to zábavné, veselé, optimistické, ke konci je to smutné a nemohla jsem slzám vůbec zabránit. Hudba, která provází celý snímek je za mě Oscarová! Alexandre Desplat si za to Oscara zaslouží, hudba se mi dostávala až pod kůži a díky ní jsem během filmu pociťovala všechny ty emoce. Jediné co bych Gretě vytkla je střih. Trošku mi nesedělo, že snímek není natočený chronologicky, ale že se vracíme do minulosti v rámci flashbacků. Během sledování jsem si na to sice zvykla, ale trvalo mi to si to urovnat. Za mě je to jeden z nejlepších filmů, jaké jsem v poslední době viděla a na jaký se ráda podívat v jakékoliv náladě a při jakémkoliv počasí.(2.2.2020)

Parádní adaptace! Hvězdný casting, Laura i Meryl velkoryse nechaly mládí ať se vydovádí, na malém prostoru si střihly svojí kvalitu a elegantě vyklidily pole mladým, kteří jsou výborní všichni. Talentované, zajímavé slečně s nezvyklým jménem, konečně kdosi domaloval obočí a rázem je z ní pohledná, nesmírně sympatická dáma, která by mohla energii rozdávat na potkání. Šikovná! Hermiona je rovněž panenka, s bystrým pohledem a mimořádně příjemným hereckým projevem, nejmladší ze sester znám jen letmo z Ostrých předmětů (na první dobrou jsem ji neuměla zařadit), ale také potěšila a hrom do police ze Slunovratu s hlasem Arethy Franklin sice v tolika křehkosti mírně vybočovala, ale s ohledem na její ne příliš sympatické party, jsem ji přežvýkala. Timothée opět nezklamal a Francouz se taky hezky blýskl. Paní režisérka natočila příběh tak, že jsem si ke všem postavám vytvořila vztah, kromě báječného scénáře se mi líbily kostýmy, zvolené barvy pro každou s dívek, účesy, hudba... O ženách, pro ženy. Z mé strany velká spokojenost a jasně že i ty slzy dojetí se v mi očích sem tam zaleskly.(7.2.2020)

Pokud děláte už tolikátou adaptaci čehokoliv, že potřebujete nové/čerstvé pojetí, aby to oslovilo mladou generaci, možná by se pak měl někdo zamyslet, jestli další adaptaci filmový svět potřebuje. Největší problém Little Women je totiž to, že počítá se znalostí diváků knižní předlohy a pokus o flashbackové a flashforwardové vyprávění jako netradiční pohled na klasickou knihu. Pak jsou nám tím pádem předány scény, které už byli ve filmu řečeny, a nestíháme si zvykat na vztahy v odlišné lineární rovině - jak si může divák zvyknout na vztah již dospělých postav Lauriho a Amy, když nám film pořád předhazuje dětskou lásku ve flashbacích. (Spoilery) Zároveň nové podání Little Women tak trochu neví, na co se zaměřit, aby diváka bavilo, protože trojúhelník Jo, Amy, Laurie se řeší v poslední půl hodině, ale jindy je ho těžké vnímat. Chvíli se film snaží zase zaměřit na nemoc postavy, která má být jednou hlavních hrdinek, přitom řekne za celý film dvě slova a bolest z její smrti vnímáme vlastně jen skrze starého Lawrence, protože Beth ani nestihneme poznat. Stejně tak nestihneme poznat problémy s financemi v manželství Meg atd. Chronologicky by se příběh skvěle rozvíjel z částečně "idylického" dětství a poznávání postav a jejich motivací do návratu otce, svatby a odmítnutí žádosti o ruky, přičemž později bychom vnímali problémy dospělého světa postav a jak je jejich dětství ovlivnilo. Protože věta jako "I cant believe childhood is over" je k ničemu, pokud nás film po ní paradoxně hodí zpět do scény z dětství. Na pozitivní stranu, herecké obsazení je skvělé, postavy nejsou žádnou "woke" politikou, jak někteří tvrdí, naopak mají své chyby a nedostatky. Kromě toho výborný kontrast mezi barevným obdobím dětství a pochmurnou verzí dospělého života (nejvíce vidět při střihu na pláži), kostýmy, kamera a plno plno krásných destinací.(15.2.2020)

Podľa môjho názoru je prvá verzia lepšia. Toto bolo na môj vkus príliš ukecané. :((19.2.2020)

Gretu Gerwig mám zaškatulkovanou jako příjemnou herečku a velice kvalitní režisérku, které mě potěšila předchozími filmy jako Frances Ha nebo Lady Bird. Její novinka Little Women je o poznání ambicióznějším projektem s hvězdným hereckým obsazení na hony vzdálená od prvních indie projektů. Film, který měl i velké Oscarové ambice, je již několikátou adaptací románů z pera Louisy May Alcottové. Pojednává o životě čtyř sester někde na hranici devatenáctého století. Sledujeme jejich životní příběhy a problémy, které pro ženy vyvstávaly v této době. Herecky i dobovým feelingem velice příjemné, bohužel v mých očích se prvotní drive a zanícení nedokáže udržet a druhá polovina působí už trochu těžkopádně a nekonečně. Řemeslně kvalitní a zajímavá dobovka, která má své publikum trošku jinde.(1.3.2020)

Teď už vím, že jsem našla sama sebe ve filmu - v postavě Jo Marchové - mám naprosto stejné názory, její výstupy a sdělení mi mluví z duše jako nikdy nic před tím. Jen nejsem spisovatelka a raději bych chtěla Timiho a chci točit filmy a mít vlastní kavárnu. A to krásné sesterství prožívám také. TOP, TOP, TOP! Nikdy by mě nenapadlo, že po klišovité, nudné a trapné "Lady Bird" dokáže paní Gerwig natočit něco tak odzbrojujícího, originálního, skvělého, výborného a strhujícího - navíc z látky, která už byla ztvárněna mnohokrát (viděla jsem tu s Winonou Rider a pamatuji si jen nemocnou Kirsten Dunst)- recenze na irozhlas nelhala - nadčasové, aktuální a Saoirse Ronan je paní herečka, ne jen talent roku nebo své generace. A není to uječené, ukecané a uštvitořené, ne víc než cokoliv jiného, i když Timotheé Chalamet hraje jen druhé housle - jak jinak, když je to holčičí film :-) Všimli jste si, že rozhovory o filmu se dělají s paní Rona a Pugh a Chalemetem a ne s paní Watson?...(14.3.2020)

Malé ženy jsou čirý zážitek a úkaz toho, jak má vypadat romance! Román Malé ženy od spisovatelky Louisy May Alcottové se představovat nemusí. Coby klasika americké literatury byl zfilmován hned několikrát, od verze z roku 1933, po asi tu nejznámější z roku 1994, a to není zdaleka vše. Malé ženy se hrají v divadlech, stále se vydávají, jsou jednoduše nadčasovým dílem. Mohlo by se zdát, že další hraná adaptace už je zbytečná, zvláště v době, kdy se na druhý pokus točí i to nejvíce dokonalé. Ale když máte rafinovanou scenáristku, a zároveň mrštnou režisérku, jež skvěle komunikuje se současným publikem, kdo by nebyl na výsledek zvědav? Předesílám, že jsem slavnou předlohu nikdy nečetl, a žádnou z filmových adaptací neviděl. Šel jsem tedy na nové Malé ženy s pocitem mírné nejistoty, a očekáváním klasického, byť pravda zábavně, jak je u Grety Gerwig zvykem, vyprávěného ryze amerického příběhu, který mimo svůj domovský kontinent nemůže zanechat hlubší stopu. A ejhle! Po pár minutách je jasno. Greta Gerwig, nadaná autorka oscarové komedie Lady Bird, nebere v potaz žádné dějové ani profesní klišé, má svůj zápal (lásku) k danému tématu, a její verze „profláknutého“ příběhu osloví diváky všech kategorií. Její Malé ženy jsou totiž natočeny hravě, vtipně, poutavě, i dojemně. Nevím, jak moc je Gerwig věrná předloze a je mi to ve finále úplně jedno. Sama si totiž našla klíč, se kterým k celému dílu přistupuje. Její moderní styl režie diváka ihned chytí, scénář si nechává prostor pro tajemství i zvraty, což je chvályhodné vůči těm, co neví o příběhu Malých žen vůbec nic. Je milé, že Gerwig nepracuje s vysvětlivkami, hravě si skáče v čase, a flashbacky jsou přirozené. Časté mísení časových rovin dodává filmu na svižném tempu. U pozorného diváka nehrozí, že se v ději ztratí - u Malých žen totiž ztratit pozornost snad ani nejde. Režie je vynikající, křehký scénář také. Všechna ostatní řemesla jsou výborná, od překrásné kamery, nádherných kostýmů, komorní výpravy, po famózní hudbu Alexandrea Desplata, která svou hravostí a citem dotváří mile uvolněnou atmosféru. Ale Malým ženám vládnou herečky! Greta Gerwig si do svého filmu vložila to nejlepší, co se dá na hereckém trhu najít. Hlavní roli Jo Marchové, jedné ze čtyř sester, a jakési alter ego samotné spisovatelky Alcottové, ztvárnila naprosto vynikajícím způsobem Saoirse Ronan, jež s Gerwig už dlouho úzce spolupracuje, a je její dvorní herečkou. Výkon Ronanové je emočně silný, přesto zábavný, řekl bych až dokonalý. Silně ji konkuruje i Emma Watson v roli nejstarší sestry Meg, bravurní je i Florence Pugh v roli lehce vypočítavé Amy, a samozřejmě Eliza Scanlen, jež představuje laskavou Beth. Všechny herečky jsou na výši. Můžeme vyzdvihnout i Lauru Dern v roli paní Marchové, skvělá je i stále šarmantní Meryl Streep coby nerudná teta, snící jen o tom, že se alespoň jedna její neteř dobře vdá. Z herců mile překvapí Timothée Chalamet, jenž stále herecky dospívá, a postavu „Laurieho“ zahrál opravdu brilantně. Saoirse Ronan by za roli Jo svého hereckého Oscara už skutečně zasloužila. Obdobně i Florence Pugh, jež získala nominaci za vedlejší výkon. Malé ženy jsou romance, podobně jako loňské Zrodila se hvězda. Stejně jako Zrodila se hvězda mají za sebou několik filmových předchůdců, a přesto přichází s vlastní iniciativou, aktuálností, a stylem. Na Oscarech nejspíš ostrouhají, ale jedno je jisté: Jedná se o úkaz toho, jak má vypadat romance! A film toho má v sobě mnohem více. Krom hereckých velikánek, a skvělé režisérky, která znovu dokázala, jak velká filmařka se z ní stává, si v sobě Malé ženy nesou i nádech oddechu, spokojenosti, a touhy, to vše podtrženo vtipem. Ano, sem tam se v čase skáče příliš, jindy zase náročnějšímu divákovi milostná scéna způsobí cuknutí v oku, někde se dostaví i mírný sentiment. Ale všechny drobné vady na kráse setře chytré finále. Vytvořit dobrý romantický film není snadné, a Greta Gerwig to zvládla na výbornou. Kdo hledá zábavný a dojemný film, tak musí vyrazit na Malé ženy. Po skončení závěrečných titulků máte v hlavě nádherný pocit z jedinečného zážitku, což je pro mě u filmu velmi důležité. Brzy na to se sice dostaví myšlenky o tom, co ve snímku vlastně byla skutečně pravda, a co jen fikce vytvořená pro obsah „Malých žen,“ na nichž Jo Marchová pracuje, ale když si odmyslíme všechny otazníky, zbyde nám čirý zážitek, překrásná atmosféra, a některým i slzy v očích způsobené dojetím z poetického příběhu, a za něž se mimo jiné nikdo nemusí stydět. Každá nová verze již natočeného by měla dopadnout alespoň jako Malé ženy. A že laťku nastavily hodně vysoko… O filmu nechtějte nic vědět předem. To se musí vidět! Romance, adaptace a jeden z nejlepších filmů roku 2019. 80% a pět hvězdiček. Nejlepší scénu nedokážu určit.(31.1.2020)

Vezme si mě, nevezme si mě? Má mě rád, nemá mě rád? Bude na mě ségra naštvaná? ...aneb proč se nikdy žádný film primárně o ženách nedostane do žebříčku. Herci, kostýmy, kamera, režie - to je špička, ale příběhově je to děsivě dlouhé a pusté jako vyprodaný supermarket. Ještě tři hvězdičky, ať nežeru. 50%(30.1.2020)

Film od žen pro ženy, který jsem si jako chlap nesmírně užil a bavil mě po celou svou dobu, pohltil mě svojí dobovou kulisou, až jsem zapomněl, že sedím v kině a byl jsem naplno přenesen do 19. století. Lví podíl na tom má herecký ansámbl, za jehož casting by si tvůrci zasloužili samostatnou kategorii na Oscarech. Little Women se tak zařadili mezi moje nejoblíbenější filmy letoška a jakožto zástupce opačného pohlaví, asi lepší poklonu Gretě Gerwig vystřihnout nemůžu. Od La La Landu tady nebyl víc feel good film, který si s radostí budu pouštět pořád dokola. Filmová podkategorie "pod dekou u krbu" má dalšího zástupce.(5.2.2020)

• Johnny.ARN

Prečo žijem vo vesmíre, kde je toto považované za klasiku? A prečo to stále filmujú dookola? A prečo chce zase Greta sošku? Je tu proste veľa otázok a žiadne odpovede. Po 15 minútach som to chcel reálne vypnúť a po hodine som ľutoval, že som to skutočne nespravil. Jak také hovno môže mať toľko verzií? Koho to zaujíma? 4 ludry mali jednu jedinú úlohu. Dobre sa vydať. A ani to nedokázali. Herecky je to čistá vypočítavosť a útok na mladšiu generáciu, ktorá chce vidieť Hermionu a Ronanku v jednom filme. Čo sa nominačiek týka tak možno kostýmy. Inak je to ultimatna sračka. 1 z 5(8.2.2020)

Z počátku jsem se trochu ztrácel ve všech těch postavách a skocích v čase, které byly občas až velmi nenápadné. Ale i tak oceňuji jak ten příběh skvěle plyne a je to vlastně velmi zábavné. Herecké sestavení i výkony jsou příjemné, takže nic co by člověka celá ty dvě a čtvrt hodiny pomalu ničilo. řemeslně dobře natočené, vizuálně pěkné a tak nějak to hezky přenáší pocit té doby, což pro mě je potěšující. Svým způsobem je to ale romantická tuctovka "ala Jane Austenová", takže žádné překvapení se nekoná. I tak ale musím ocenit ten jemný humor, co se tu a tam podařilo do filmu vetknout. Například: - You never ask about my mother, even when you knowI've seen her. - I assume she's still alive - But I ask after your mother. - And I have no idea why. - You're willfully missing the point. - That's true.(25.3.2020)

Keby so robil rebríček svojich najobľúbenejších filmov na konci Decembra, tak by som bol nehorázne naštvaný na Gretu Gerwig a jej Little Women. Dôvod? Pretože by my absolútne rozbili celý rebríček na kúsočky čo sa týka každého jedného filmárskeho aspektu. Bez akéhokoľvek preháňania poviem, že Little Women je jedným z mojich najväčších filmových zážitkov, ktoré som mal nielen tento rok ale aj naprieč všetkými rokmi od kedy sledujem filmy. Greta Gerwig zložila dokopy jeden z najkrajšie vyzerajúcich filmov. Od farebných paliet, kostýmov, cez lokácie, a prácu kamery, strihu, svetla - absolútne famózny vizuálny zážitok. Alexandre Desplat ako vždy skomponoval nádhernú hudbu, ktorá prekrásne podčiarkovala každý jeden záber. Cast je absolútne famózny a je len ťažko mi zvoliť "on-screen MVP" tohoto filmu keďže všetci doručili top výkony, avšak len dodám, že rok 2019 skutočne patrí Florence Pugh a dúfam, že jej hviezda bude stúpať a stúpať a stúpať. Little Women trvá 135 minút no tento runtime nie je cítiť ani na chvíľočku, ba naopak, prial som si ostať s touto rodinou, s týmito dievčencami o niečo dlhšie a sledovať ich vzájomné interakcie, dobrodružstva, zaľúbenia a útrapy. Film je tak neuveriteľne vibrant a prekypujúci energiou aj napriek tomu, že je v momentoch neskutočne smutný a emotívny. Filmu nechýba vtip, šarm, hlboké emócie, či myšlienka. Knihu som nečítal, ani jeden z tých päťdesiatich natočených spracovaní som nevidel, no ak každá generácia dostáva svoje filmové Little Woman, ja som rád, že som dostal práve tú od Grety Gerwig a je týmu. Zvyčajne hovorím o filmoch v rámci "najobľúbenejších", no teraz poviem úprimne čo si myslím, a ja si myslím si že Little Woman je najlepším filmom roku 2019.(28.12.2019)

Greta Gerwig - režisérka definitivně strčila do kapsy Gretu Gerwig - herečku.Z její režie je hodně vidět,že má filmařinu opravdu ráda a ani Malé ženy nejsou výjimkou.Herečky jsou správně vybrané,kostýmy a výprava opravdu povedené.V čem jsem se ovšem s Gretou minul je samotný děj.Respektive děj by nebyl problém,ale nejspíš chybělo to správné naladění a toho holčičího cukrblikání bylo několikrát opravdu moc.Celkově tomu nepomáhá ani neustálé skákání v čase a přiznávám,že jsem s tím měl trochu problém.Sice se na něj dá zvyknout a v průběhu filmu i slušně odhadovat kdy se zrovna která scéna odehrává,ale než sem si to několikrát stihl uvědomit,opět se střihlo do jiné doby.Moje první setkání se zpracováním tohoto díla tak díky tomu nedopadlo tak jak jsem čekal...70%(4.2.2020)

Z oscarových snímků ten, který jsem si myslel, že mi sedne jak hrnec na prdel, a netrpělivě na něj několik měsíců čekal. Ale ať jsem chtěl, jak jsem chtěl, ono to prostě nefungovalo. Alespoň ne pro mě. Uznávám, že film má několik skvělých scén (a hlavně hereckých výkonů Saoirse Ronan a Florence Pugh)... ale návaznost scén s prokladem minulosti a přítomnosti pro mě prostě vůbec nefungovala. Vytrhávalo mě to z děje a neumožnilo vytvořit si k postavám jakýkoliv vztah. Celé to vyznívalo spíše jako sbírka nahodile pospojovaných "povinných scén" z knižní předlohy (aby se to vůbec mohlo jmenovat Little Women), které sloužily pouze pro nadnesení témat role ženy ve společnosti, ale až na závěrečných dvacet minut chyběla snaha vypovědět nějaký příběh. Chronologické vyprávění verze z 1994 bylo o dost intimnější, dávalo čas sžít se s postavami a utvořit s k nim nějaký vztah, cítit nějaké emoce když se odehrála velká změna v jejich životech. Tady jsem při těch papírově nejsilnějších scénách jen obdivoval emotivní výkon Saoirse, ale sám nic moc necítil. Poté jak mám Timothéeo rád (a Greta Gerwig očividně taky vzhledem k tomu, že je to její druhý film v řadě kde ho obsadila), věkově se sem prostě vůbec nehodil. Vypadal mladší než i nejmladší ze sester Marchových - což je vzhledem k příběhu celkem průšvih, a často mi scény, kdy hrál již dospělého Laurieho, připadaly neúmyslně komické. Zdá se, že každá verze má něco čím vyniká nad ostatní, ale také věci, které ji dost sráží. Tato bohužel neobstála v tom, co mám na filmech nejraději, příběhu. Verze z 1994 tedy stále vítězí (i přes špatnou chemii a cringy momenty mezi Jo a profesorem). 3*(17.1.2020)

Je zajímavé, že velké množství prvních hodnotících jsou hlavně ženy. Což není nějak překvapující jako spíše škoda. Máme zde nabídnutou literární klasiku v novém filmovém kabátě, který se jednoduše povedl. Proto by byla škoda, pokud by ani mužské pohlaví tomuto nedalo šanci. Jasně, není to James Bond nebo nový Rambo, ale docela si myslím, že tento film zrovna toho posledního účastníka onoho testosteronového výčtu strká toho veledílo do kapsy. Je docela zajímavé, že v dnešní hyperkorektní a superfeministické době vzniká dost věcí, kterou jsou naprosto ubíjející a bolestivých na koukání. Jsem docela rád, že Malé ženy jsou toho hezkou výjimkou. Jednoduše řečeno, hezky odvyprávěný příběh, který občas sice trochu skáče a střih tomu nijak moc nepomáhá, ale i tak se nedá upřít ta nádherná malebnost, která se houpe od postyv k postavě a od menšího příběhu k menšímu příběhu, aby vše hezky zapadlo dohromady. Tomu sekunduje tuna úžasných hereček i herců, kteří svou přítomností i nejednou překvapí. Hezká záležitost tohoto roku, která sice nepředčí mnoho dalších filmů letos, ale je to více než slušný soupeř. Takovýto něžný film by muž nikdy nenatočil.(20.1.2020)

Malé ženy vyprávěné trochu jinak, moderněji, v časových skocích, které by mě nejspíše trochu mátly, kdybych tak dobře neznala předlohu. Ještě, že Jo měla ostříhané vlasy. Možná se trochu bráním přijmout tuto verzi, protože mám velice v oblibě tu předchozí..., uvidíme časem... A Jo tentokrát zůstala trochu ve stínu Amy. Florence Pugh zahrála svou postavu bravurně v obou polohách, té dětské i té dospělé.(10.2.2020)

Malé ženy jsou fajn film s výborným castingem a nadčasovou tématikou. Jako celek je to bohužel celé tak trochu nesourodé. Někdy tu máme propracovanou romanci, silné výjevy mezi sestrami i práci se zajímavými tématy. Jindy se film vleče nebo až moc spěchá či prostě znuzeně přešlapuje na místě. Děj není vyloženě předvídatelný, i když divák často tuší, co bude následovat. Samozřejmě příběh stojí a padá na předloze, která už byla napsána před nějakými desetiletími, takže některé jednání působí zvláštně. Postavy jsou občas hloupé a naivní, některé věci se dějí bez vysvětlení a dvě časové roviny jsou fajn, ale čas v nich ubíhá, jak se mu zachce. Vyloženě jsem se neztrácel, ale lepší chronologii bych ocenil. Jinak se jedná o příjemný film, který má přes své nedostatky, co sdělit a myslím si, že osloví diváky napříč generacemi.(11.3.2020)

Ano, vyrostla jsem na adaptaci z roku 1994 a byla jsem zvědavá, co tedy o 25let později vymyslí. Je to hezké, romantické, hodně divoké a s vynikajícím hereckým obsazením. Myslím si, že všechno tedy jak má být.Nicméně mě to úplně nevzalo až na Timothée Chalameta, kterého bezmezně miluji :D :D od filmu Call me by your name :)(4.4.2020)

V současné hollywoodské vlně girl power filmů vzniklo v této kategorii hodně výrazných filmů, ale s Malými ženami se nemůžou rovnat ani hity typu Captain Marvel, či Wonder Woman, a to ani raději nebudu vzpomínat na jeden z nejvíce cringe momentů v dějinách filmu v Avengers: Endgame v nechvalně proslulé "all girl scene". Tady stačil dobrý příběh, jistá režie a výtečné herecké obsazení, kde Florence Pugh zcela vládne, a výsledkem je výborný film. I když musím přiznat, že hlavně ze začátku to prolínání časových linií bylo naprosto neskutečně chaotické, ale pak si to přece jenom sedne.(4.2.2020)

Zpracování není tak přehledné jako to poslední z roku 1994. Tvůrci se na úkor minutové metráže tolik nezabývají jednotlivými detaily.(9.2.2020)

Knihu jsem nečetl, minulé verze neviděl a o ději mi z Přátel bylo známo jenom to, že Beth umře (to snad není spoiler) a kde a kdy se to odehrává. Musím se přiznat, že jsem se trochu bál, že mně to bude nudit. Naštěstí jsem se nenudil ani minutu, film mně vtáhnul do děje a moc mně bavil. Obsazení je špičkové, režie skvělá. krásná výprava a kostýmy, děj je fakt zajímavý a vůbec by mi nevadilo, kdyby stopáž byla delší klidně o hodinu, tak moc mně to bavilo. A navíc Saoirse s Emmou jsou prostě neodolatelné, jako vždy. Malé ženy je fakt radost sledovat a jak jsem se toho obával, tak jsem dostal úžasný film, který rozhodně nevidím naposledy. Jen je teda pravda, že na začátku chviličku trvá, než se to rozjede a začne to být opravdu zajímavé, ale to je jen chvíli. Tenhle film je fakt radost sledovat. A navíc to hraje sakra pořádně na emoce. I Malým ženám jsem toho plešouna přál, letos byla konkurence fakt výborná. 85%, mně se to prostě fakt strašně moc líbilo.(11.2.2020)

Som až prekvapený ako mi Little women sadli. Nemal som žiadne očakávania a dostal som hrejivú lásku tejto rodinky a širšieho okolia. Pohladenie na duši. A zástup pekných hereckých výkonov. .. Díky za casting.(12.2.2020)

Recenze filmů před jejich zhlédnutím zpravidla nečtu a v případě Malých žen jsem si neuměl představit, čím by měly být tak skvělé, že se průměry hodnocení kritiků na Rotten Tomatoes či Metacritic nebezpečně blíží stovce. O to větší bylo mé nadšení, když jsem zjistil, že výsledek skýtá čiré potěšení ze všech výrazových prostředků, jimiž filmové médium disponuje. Dlouho jsem v kině neviděl současný film, u nějž bych si během jeho sledování uvědomoval, jak chytře a plasticky scénárista (zde scénáristka, sama autorka Gerwigová) vyprofiloval a představil charaktery hlavních hrdinů, dlouho jsem neviděl v kině současný film, který by vypadal obrazově tak báječně. Přitom nejde jen o invenční vedení kamery nebo uplatňování barevných ploch či kostýmů coby významotvorných prvků, ale o lehkost, s níž Malé ženy tyto a mnohé další postupy kombinují. Zcela přirozeně, poeticky a bez sebemenší stopy kýče vyznívají záběry letní / zimní, zalité sluncem i záměrně ponořené do přítmí. Zpracování zápletky je ukázkou jak vyprávět o ženské vnitřní síle nadčasově bez jednoduché inklinace k módním trendům, netradiční struktura vyprávění ve formě „puzzle“ zase oživuje a problematizuje melodramatickou klasiku. Díky cílevědomé práci tvůrců ale zůstává přehlednou a film dokonale srozumitelným, čímž má potenciál bezbolestně seznámit s komplikovanějšími vyprávěcími postupy i mainstreamové publikum a předvést mu jejich půvab.(29.2.2020)

Kdysi jsem už nějaké zpracování tohoto příběhu viděl, ale vůbec jsem si děj nepamatoval. Příběhově spíše asi pro ženy, ale i tak se na to dalo koukat. Herečky jsou výborné, nejvíc mě bavila Saoirse Ronan. Celé to je pěkně natočené a zahrané. 80%(18.3.2020)

Výborně odvyprávěné. Má to vynikající rytmus, díky čemuž jsem se ani na chvíli nenudil. Po Lady Bird určitě velký krok nahoru.(2.4.2020)

Ohromně (a přitom tak přirozeně ) dojemný, s tahem na branku, jakej bych od adaptace stopadesát let starýho románu čekal fakt málokdy. Desplatova hudba je krásná. Herci v mnohdy netradičních polohách taky. Ale hlavní hvězda je tu bezesporu Greta Gerwig. Už teď je z ní definitivně Velká žena.(1.1.2020)

Musím začít tím, že můj zdejší názor rozhodně není ovlivněn tím, že jsem po pouhých třech dnech viděl prakticky to samé. To byl naopak můj záměr věnovat se nejdříve ranější adaptaci, abych mohl mít posléze srovnání. A nakonec z toho vytěžím mnohem víc. Novodobá předělávka jde totiž na diváka ohromně chaoticky a skáče si po časové ose, jak se jí zachce a je jí jedno, že sledující neznalý předlohy nebo předešlých filmových verzí bude značně zmaten. Původně jsem žil v domnění, že současné Malé ženy budou svět dobývat zejména svým hereckým obsazením, nakonec je ale kromě herečky s nejhůře vyslovitelným jménem v Hollywoodu stále na trůnu verze z roku 1994 s nádhernou Winonou Ryder a trefně hrající mladičkou Kirsten Dunst. Teď už můžu s klidem vyhlížet, kdo z té devítky nominovaných zlatou sošku zítra ráno dostane.(9.2.2020)

• Ollie235

,,Women, they have minds, and they have souls, as well as just hearts. And they've got ambition, and they've got talent, as well as just beauty. I'm so sick of people saying that love is just all a woman is fit for." Bez znalosti literární předlohy, předchozích filmových zpracování i samotného příběhu jsem před projekcí od Little Women moc neočekával a původně návštěvu kina ani neplánoval. Kombinace hereckého obsazení a oscarových nominací mě ale přece jen přesvědčila a byl jsem docela zvědavý, jestli mě Greta Gerwig svým počinem tentokrát zaujme. První hodina mě vyloženě nebavila. Dobové ztvárnění i dialogy postrádaly potřebné kouzlo a k jednotlivým postavám jsem jen těžko hledal cestu. Druhá polovina byla dějově o něco bohatší, u scén, které měly vyvolávat emoce jsem se ale spíše pozastavoval nad jednotlivými činy hlavních postav, které mi vůbec nedávaly smysl (věřím, že v literární předloze s tímto problém nebude) a ve výsledku mě tak celý příběh naprosto minul. Z herecké sestavy nejvíce chválím Florence Pugh, která v mých očích překvapivě zastínila dvojici Ronan - Watson. Jinak jsem si ale z tohoto snímku moc pozitivních zážitků neodnesl.(15.2.2020)

Najviac ma prekvapilo a zároveň potešilo voľné retrospektívne rozprávanie, ktoré nijakým spôsobom neuľahčovalo orientáciu v deji. Jedinou barličkou bola v tomto prípade hra svetla a farieb. Čas ranej dospelosti "veľkých dievčat" lemovali chladné a tmavé odtiene. Udalosti z neskorého detstva "malých žien" prekypovali svetlými, hrejivými a zemitými farbami. Vnímal som to ako krásnu metaforu na dospievanie (zanechanie bezstarostného detstva a posun do rezervovanej dospelosti).(23.2.2020)

Ale teda verze z r. 1994 byla o fous lepsi. Nejsem fanousek zmateneho stridani casovych rovin a mam pocit, ze pokud bych vcera nevidel tu starsi verzi, kde vsechno plynulo hezky primocare, tak bych byl tady z te docela zmatenej.(30.3.2020)

Herecké výkony zdobí nádherné kostýmy, ale i sama režie Gerwigové. Snímek nemá žádné pomalé pasáže a díky prolínání časových os udržuje diváka neustále ve střehu. Poklonu je třeba složit také skladateli Alexandru Desplatovi, jenž klíčovým scénám přidává na emocích. Jeho hudba dopomáhá i s přispěním kamery k celkové stylizaci dobového, a přitom tak nadčasového dramatu. Dramatu o dospívání a strastech s tím spojených, jež nabízí především divačkám - ale i divákům - i dnes aktuální otázky: dělat těžká rozhodnutí a stát si za nimi nebo třeba vyrovnávat se s realitou, přehodnocovat své sny a hledat štěstí jinde nebo jiným způsobem. V Malých ženách si díky charakterové rozmanitosti postav najde každý něco svého. Více v ext. recenzi(28.1.2020)

Neznám knižní předlohu a ani starší verze jsem neviděl. Nicméně i tak jsem si film užil. A z velké části za to může režisérka a scénáristka Greta Gerwig. Gerwig se zde prezentuje jako velmi šikovná režisérka, která má řemeslo v ruce, umí pracovat s postavy, vytvářet napětí, gradovat scény a to jakým způsobem je v některých konkrétních momentech sebevědomá je radost pro oči. Její cit pro režii dělá film hravější, okázalejší a silný. Potěšilo mě, že Gerwig nemá potřebu tlačit některé věci do popředí a primárně se soustředí na vyprávění příběhu. Velkou oporu má ve skvělém hereckém obsazení, které je bezchybné. Saoirse Ronan znovu předvádí, proč patří mezi nejlepší herečky své generace. Emma Watson má vděčnou roli a jsem rád, že se jí povedlo vystoupit ze stínu Hermiony. Florence Pugh je skvělá a její výkon se mi hodně líbil. Eliza Scanlen je dost výrazná a dokáže si ukrást pár okamžiků pro sebe. Timothée Chalamet je výborný a je to jeho další perfektně zvládnutá role. Ve vedlejších rolích mě udělali velkou radost Letts, Dern, Cooper a Streep. Film má hodně dobré tempo, ale musím přiznat, že místy byl trochu pomalejší a mohl mít větší tah na bránu. Přesto to je snad jediná větší výtka, protože Gerwig odvedla hodně dobrou práci. Malé ženy jsou hodně kvalitní film, a všechny ceny a ovace si zaslouží.(3.2.2020)

Veľmi kvalitné kostýmy a veľmi kvalitné herečky. Za mňa dávam hlas Florence Pugh, tá podľa mňa rastie prudko hore, svoj talent dokazuje stále častejšie. Tento príbeh od Alcottovej sme tu už mali veľakrát, všetko vo vysoko hodnotených číslach. Čo môže povedť ten istý príbeh po niekoľkýkrát? Môžeme len porovnávať a táto verzia naozaj obstojí v porovnaní s akoukoľvek inou. Stále sa ale neviem dostať na chuť tomu románu akoby z dielne Jane Austen (hoci dramatickejšom), ten príbeh je silný a predsa ma nezasiahol. Ženy budú hodnotiť podstatne vyššie.(2.1.2020)

• Disko_Stu

"Ach, my jsme tak chudé! Žít v chudobě je strašné!" říká dobře oblečená hlavní hrdinka stojící na schodech v obrovském rodinném domě. Již brzy ji čeká velká vánoční hostina. "Potřebujeme nutně peníze!" říká hlavní hrdinka poté, co zdědila honosné sídlo po své tetě.(7.2.2020)

Pekny odpocinkovy mily film.(14.1.2020)

Mohli draftovat trochu staršího Laurieho.(23.2.2020)

Malé ženy sú vo svojej podstate malý film s veľkými hercami. Zaujali ma akurát perfektné herecké výkony, nič viac. Celkom nuda.(2.2.2020)

80%(1.2.2020)

• zuzu1056

Jak jsem čekala, film pro mě byl celkem zklamáním. Nesmyslné prolínání časových linek, až se člověk ztrácel a vůbec nechápal, kde v ději se nachází. Hvězdná průprava to opravdu nezachránila. Výkony dobré, ale když scénář sem tam vymkl kontrole a dělal si co chtěl... Film měl velkou nevýhodu, že knižní předloha už byla jednou zfilmována a proto bylo možnost porovnat s nadprůměrem. A že se nestydí za takový konec...(10.2.2020)

Bola to čistá mágia. Saoirse+Florence sa mi vryli hlboko do srca. Kúzelné a predsa tak reálne ako život sám.(12.2.2020)

"Women, they have minds, and they have souls, as well as just hearts. And they've got ambition, and they've got talent, as well as just beauty. I'm so sick of people saying that love is just all a woman is fit for."(12.2.2020)

V porovnání s filmem z 94. dost domotané (skoky z přítomnosti do minulosti mně osobně dělaly problém pochytit dějovou linii, zvlášť když byly všechny dcery stejné i po tolika letech).(13.2.2020)

Téma číslo 1 v Oscarech roku 2019 je, že tam jsou jen mužští režiséři. A člověk je pak samozřejmě skeptický, jestli někdo neprotlačuje nějaký film jenom proto, jaké pohlaví v něm hraje. Mě jako muže, který nemusí ultra-levici, asi nikdo nemůže podezírat z toho, že bych tlačil film jenom proto, že v něm hrají ženy režírované ženou. Malé ženy by si nominaci za režii určitě zasloužily. Je to natočeno téměř bezchybně. Jistě je možné filmu ledacos vyčíst, ale to bychom kritizovali předlohu z pohledu 21. století, což dost dobře nejde. Některé zápletky se nám tedy dnes mohou zdát jako klišé, ale režisér (pokud záměrně neusiluje o moderní přepis) by měl ctít předlohu. A to se stalo.(1.2.2020)

Shodou okolností vysílala Prima MAX včera verzi z roku 1994, takže jsem viděl de facto jeden film dvakrát v průběhu 24 hodin. Je to docela podobné, jen ta novější verzi (asi z důvodu akčnosti děje) prolíná dvě časové roviny a chvíli trvá, než si člověk zvykne...Ale jinak některé scény jsou jak přes kopírák, v novější verzi je více z pozdějších osudů čtyř sester a taky je novější verze drsnější, temnější a celkově vyspělejší...Co se však nedá upřít je role Jo - Winona Ryder jako dobrý, ale oproti fantastické (jako obvykle, tak talentovaná herečka se rodí jednou za generaci) Saoirse Ronan, která konečně ukázala celý svůj potenciál a zasloženě získala i nominaci na Oscara ( i když tu měla Winona taky), je to slabý odvar...Naopak mě mrzí Emma Watson, která jako Meg dostala poměrně malý prostor, a že umí ukázala například v Krásce a Zvířeti... Ale spousta scén se mi líbila, je to takový romantický doják...viděno v kině (Eng.)...80%(2.2.2020)

Znáte to. Další z mnoha adaptací knižní předlohy, jejíž filmová zpracování by sama vydala na knihu vzhledem k tomu, kolik se jich už nashromáždilo. Očekávání sázky na jistotu, která neurazí, ale ani nenadchne. Přihodíme k tomu pár známých hereckých tváří, zvlášť těch, jež jsou momentálně v kurzu, nebudeme šetřit na vizuální stránce a máme romanci jako hrom. Slaďárna pro dámičky. Přesně tak jsem na film koukala, když jsem poprvé viděla trailer. Nevím, zda je štěstí, že jsem nikdy nečetla ani knižní předlohu, ani neviděla jiné filmové zpracování kromě tohoto. Ale možná to snímku Grety Gerwig hraje do karet. Tak či onak, já ten film cítila, já ho žila. A toho si cením. Určitě víc než kvalitní filmařiny, i když ani tou se zde nešetří. Zdaleka však v mém hodnocení nehraje hlavní roli, byť přiznávám, že ono střídání časových rovin, které je zde novinkou, filmu podle mě určitě prospělo, protože (pokud jste se v něm neztráceli a já naštěstí ani moc ne) se tak film stal zajímavějším, napínavějším a celkově měl lepší tempo i gradaci. Opomenout nelze rovněž vynikající herecké výkony, zejména galapředstavení několikrát zmiňované Saoirse Ronan, ale rovněž Florence Pugh. A teď k těm pocitům. Před kinonávštěvou (ano, tak moc mě dobré hodnocení zaujalo) jsem předpokládala, že dostanu trochu jinou Pýchu a předsudek. Ale je moc dobře, že Malé ženy jí ani zdaleka nejsou, protože tu už tady máme. Ve srovnání s klasikou Jane Austen toho pro mě nabízejí mnohem víc než jen hluboký romantický vztah. Paleta témat a s ním spojených emocí, které vyvolávají je neskutečně pestrá a široká - řešíme těžkosti dospívání, smutek po ztraceném dětství, střet se světem dospěláků, kde se nepíše žádná z pohádek, kterou nám jako dětem vyprávěli na dobrou noc, touhu vyrovnat se ostatním ať už v hodnotě majetku nebo míře uznání, malování si snů i bolestném procitání z nich, často vzácnou charakterovou sebereflexi, rodinné, milostné i sousedské vztahy a především to, jak naše nelehká rozhodnutí ovlivňují životy nás i našich blízkých. Mnohovrstevnatost a barevnost filmu lze jistě přičíst i faktu, že máme k dispozici čtyři hlavní velmi rozdílné postavy, nicméně samo o sobě by to nemuselo stačit. Ale jelikož Malé ženy roku 2019 ze všeho doluji to nejvíc, co jen můžou, tak vím, že se k nim v budoucnu určitě budu ráda vracet.(3.2.2020)

Preklínam ťa Greta, preklínam. Prečo si mi to urobila ?? Nečakal som to, no ku koncu ma to dostalo, aj keď úplný záver som úplne nepobral. Inak skvelý počin. Podľa mňa o triedu lepšie ako Lady Bird (za to nominácia a za Little Women nie). Prerozprávať príbeh, ktorý už bol spracovaný x krát chce odvahu a Greta to zvládla tak, že sa nestačim čudovať. Neviem sa dočkať jej ďalších počinov (či už na poli réžie alebo aj screenwrittingu). Nebudem v podstate nič riešiť. Herecky azda bezchybné, storytelling až na páru zádrhelov pekne prehľadný a vzájomne výživný. Pochvalu si zaslúžia aj kostyméri a make up, lebo časový a vekový rozdiel v rôznych linkách bol aj vďaka tomu o to pôsobivejší. Zakončil som tak púť všetkými nominovanými snímkami a nezostáva mi nič iné než povedať, nie je jeden, ktorý by si to nezaslúžil. Rok 2019 bol tak jedným s najlepších a kvalitatívne najbohatších rokov.(4.2.2020)

6,6%(12.2.2020)

Tak jsem si zas jednou pobrečel v kině. Nádherné herecké výkony (především Florence Pugh), dojemný, chytře sestavený příběh.(31.12.2019)

Greta Gerwig se s posunem do první ligy ujmula filmu Little Women a vydařilo se ji to náramně. Film posunula o třídu výše a je to určitě ambicióznější snímek, než její předchozí Lady Bird. Svědčí o tom 6 nominací, které jsou zasloužené. Herečky a Timothy pracují úžasně a jejich chemie je skvělá. Jsou dvě věci, které bych filmu vytkl. První je přeskakování časových linií, které je v pár momentech nepřehledné a chaotické. Druhá věc je, že mi ty relativně krátké dvě hodinky utikaly dost pomalu a na konci už jsem se radoval ze závěru. 80%(4.2.2020)

Šel jsem do toho po pravdě značně předpojatý. Očekával jsem stejnou fádní nudnou romanťárnu, jako byla Nit z přízraků (u mě odpad). Byl to poslední film, který mi zbýval zkouknout před vyhlášením Oskarů z hlavní kategorie, a ačkoliv jsem si byl stoprocentně jistý, že toto vítěz nebude, přišlo mi zajímavý po letech zase mít možnost srovnat všechny nominované filmy. První půl - tři čtvrtě hodinu jsem se neskutečně nudil a kladl jsem si hlubokou otázku, proč takové filmy vůbec vznikají. Postupně se to ale rozjelo a nakonec musím říct, že se mi ten film vlastně dost líbil - a z tohoto subžánru (holčičí kostýmní romantický drama) je to asi to nejlepší, co vzniklo. Greta Gerwig umí - dokáže mě zaujmout i u filmů, které by mě podle anotace vůbec neměly bavit. Z hereckých výkonů musím vyzdvihnout jako vždy skvělou Saoirse Ronan, Timotheho Chalameta i nový objev Florence Pugh. A Oskar za kostýmy naprosto zasloužený.(10.2.2020)

Takhle má podle mě vypadat ukázková a prvotřídní moderní adaptace klasiky se vším všudy. Časové skoky mně vůbec nevadily, jsou snadno pochopitelné a skvěle pracují s paralelami. Desplatova hudba tradičně výborná. Nejvíce mě potěšila talentovaná Florence Pugh, která si krade pozornost snad ve všech scénách (především na úkor bohužel stále bídně hrající Emmy Watson). Její dokonalé pojetí postavy a vývoje Amy mě opravdu moc bavilo. Tleskám.(16.2.2020)

• rivah

Líbivý vyumělkovaný mainstream tvářící se jako umění. (Představa, jak vypadá umění, pro ty chudší duchem).(1.3.2020)

reload klasiky, kterej táhne hlavně výbornej casting(3.4.2020)

Dojemný, jemně natočený snímek s nádhernou hudbou A. Desplata. Velice se mi líbila kamera, detailní záběry. Také mi přišlo, že postava Jo dostala zaslouženě více prostoru. Jediné co mě mátlo bylo přeskakování do minulosti. Ale i přesto film, který je další velice povedenou adaptací tohoto románu.(1.1.2020)

Zaujímavý príbeh, ktorý nenudí ani po toľkých rokoch, navyše veľmi dobre spracovaný a s hviezdnym ženským obsadením. Síce neviem, či bolo nutné to skákanie v čase, avšak bolo to prehľadné a možno vďaka tomu aj pútavejšie. 7,7/10.(15.1.2020)

Za posledný polrok som v našich kinách videl len tri skutočne výnimočné filmy. Prvým bol The Goldfinch (Stehlík), druhým Amundsen a tým zatiaľ posledným dnešné Little Women Movie (Malé ženy). Nevidel som staršie adaptácie Malých žien a ani som nečítal predlohu. Možno škoda, možno našťastie. Ale pocit, ktorý v sebe mám mi našepkáva, že Malé ženy od Grety Gerwig sú výnimočný film. Majú v sebe všetko to, čo mám na filmoch rád - je to film plný autentického života, plný vášní, ktoré vyvierajú ako gejzír, plný ohňa, ktorý spaľuje i očisťuje a zároveň plný úprimnosti - radostný a bolestivý ako život sám. Vyčítam veľkej Akadémií, že ukradla oscarovú nomináciu Timothéemu Chalametovi a Laure Dern, no chválim ju však za to, že ju udelila Florence Pugh. a Saoirse Ronan. Vďaka nim predstavujú Malé ženy tak intenzívny zážitok. Neviem či Malé ženy získajú nejakého Oscara (bože, dúfam, že áno!), ale som veľmi rád, že vznikli.(31.1.2020)

Videorecenze: https://www.youtube.com/watch?v=tKwCX-uc_eM(31.1.2020)

Greta Gerwig a její švitořivý sesterstvo mě velmi mile překvapily. Styl to má poctivě dobovej, přesto ale živej a roztomile vtipnej. Po ošuntělosti zkostnatělejch klasickejch dramat tu neni ani stopy. Lví podíl na tom mají samozřejmě herečky, z nichž každá zahrála bez výhrad. Florence Pugh se svojí rozjívenou Amy je perfektní. Chvíli je to veselý, chvíli smutný, ve výsledku to ale vyznívá velmi mile. A co je nejdůležitější, ten milej pocit přetrvává i několik dní po projekci.(3.2.2020)

Male zeny je drama,ktora je plna emocii,striedaju sa tie negativne s pozitivnymi,chvilu je to usmevne,pohodove,mile,rodinne,romanticke a v dalsom momente smutne,dojemne a chce sa vam plakat,pribeh je urcite pekny,herecky su skvele a je citelne,ze rezia bola v rukach ako inak zeny,lebo viditelne to ma srdce i dusu...:-)(4.2.2020)

Film je najsilnejší v živelných scénach interakcie postáv - Amy a Laurie v Paríži, Jo a Laurie na kopci, sestry pri hádkach a hrách. Len čo spomalí, usadí všetky ženy na miesto ako na renesančnom obraze pri dopise od otca, nechá sa postavy bozkávať za zvukov srdcervúcej hudby či tancovať v spomalenom zábere, tak si strieľa do nohy. Malé ženy už od predlohy musia pracovať s pátosom, dramatickosťou a sentimentom a myslím, že snaha zostať verný knihe stiahla kvalitu audiovizuálneho diela dole. Je to však slušná adaptácia pre 21. storočie, divákov a najmä diváčky si to nájde (v živote som nezažila také ticho pri vypätých scénach vo vypredanom kine) . Avšak verím, že GG sa už vráti s látkami zo súčasnosti, Lady Bird nebol dokonalý, ale zdal sa mi nenásilnejší. Okrem Florence Pugh, ktorá je tak dobrá, až sa mi nechce veriť, že vôbec existuje, a klasiky od Streep, ma príliš nikto nenadchol, ale ako celok fungovali obstojne.(5.2.2020)

70% Přiznám se nemít film Oskarovou nominaci, tak na něho asi nejdu. Ne náhodou byli v sále muži v menšině. Nakonec jsem ale odcházel s docela pozitivním pocitem. Jen se nesmí moc přemýšlet nad tím, z čeho pramení a že tu vlastně není žádný nosný příběh. Jen skákání mezi dospíváním a dospělostí směr šťastný konec. Holky vedle mě ale říkaly, že to bylo krásný, včetně té hlavní herečky, tak asi dobrý. Za mě stojí za vypíchnutí hlavně výkon Florence Pugh.(5.2.2020)

Před pár lety jsem viděla britskou třídílnou minisérii Malé ženy, která mě i přes skvělé herecké výkony a dobré zpracování tolik neoslnila. Film Grety Gerwig (její Lady Bird zbožňuji) mě naopak hluboce zasáhl, je to už týden a já o něm stále přemýšlím. Především druhá část filmu opravdu vezme za srdce. Navíc, koukat se na herecké výkony Saoirse Ronan a Timothée Chalameta je vždy radost.(6.2.2020)

V životě bych neřekl, že budu takto nadšeně odcházet z kina po shlédnutí podobně laděného snímku. Ze začátku to tak ani nevypadalo, protože první třetina filmu mě vlastně ani tak moc nebavila, působila trošku zmatečně a začínal jsem se smiřovat s tím, že tohle nedopadne dobře. Jenomže postupem času jsem se dokázal naladit na tempo i styl a obsah vyprávění, začal jsem být emočně mnohem přístupnější a poněkud důkladněji jsem sledoval technickou část snímku. No a od té chvíle přicházela jedna úžasná scéna za druhou, kde fungovaly jak emoce, tak to bylo i nápaditě a zručně natočeno, doprovázel je velmi trefný a povedený soundtrack a celé to (i díky výbornému scénáři) podtrhovaly výborné herecké výkony prakticky všech herců (v tomto případě spíše a hlavně hereček), mezi kterými mě ale určitě nejvíce zaujaly obě herečky nominované na cenu akademie, a to Saoirse Ronan, jenž už po několikáté ukazuje své obrovské kvality a Florence Pugh, pro kterou byl uplynulý rok 2019 takřka zlomový a já mohu potvrdit, že tu máme novou vycházející hvězdu Hollywoodu. Takže i díky tomu, že jsem nečekal mnoho, tak Malé ženy jsou pro mě velice příjemné překvapení a i když jsem vůči nim byl celkem skeptický, tak jim nakonec přeji, ať se jim zítra na předávání cen zadaří a ať si po zásluze odnesou i nějakou tu sošku. 85%(9.2.2020)

Film podle předlohy L.May Alcottové Malé ženy, jsou klasickou americkou literaturou . Natočit zdařilý film podle podobné látky, neni vždy úplně sázkou na jistotu. V tomto případě byly obě dvě natočené adaptace úspěšné. Malé ženy z roku 2019, jsou však přeci jen o něco větším překvapením. Na výpravě a kostýmech si dali tvůrci velmi záležet. Vynikající jsou i herecké výkony, hlavních představitelek. Saoirse Ronan (Brooklyn), Florence Pugh (Slunovrat) Emma Watson (Kráska a zvíře). Všechny tři mladé herečky jsou opravdu přirozené a jednou z nich budou opravdu velké hvězdy. V dalších rolích se objeví také mladý herecký talent, Timothée Chalamet (Deštivý den v New Yorku). Film je velmi milou podívanou, pro všechny, kteří mají rádi tuto americkou klasiku a také pro všechny, kteří mají rádi talentované a neokoukané tváře.(13.2.2020)

Asi měsíc jsem se rozhodovala, zda na tento film jít či nikoliv. Vzhledem k tomu, že se jedná o adaptaci jednoho z mých nejoblíbenějších děl ze středoškolské povinné četby, některé herecké obsazení mě spíše odrazovalo, ale nakonec jsem se přesto rozhodla do kina dojít. Jsem ráda, že jsem tito překážky dala stranou, protože filmem jsem byla nadšena. Scénář byl kvalitně napsaný,a ačkoliv se sem tam odchyloval od knižní předlohy, nebylo to až příliš násilné, až na několik situací, kdy se, podle mého, trochu zabila, atmosféra situace (*SPOILER: například: když Amy spálí Joiny povídky, to že je psala pro tatínka jí Jo vpálí, až když se na to přijde a na Amy to dopadne až v okamžiku, kdy už nejde nic vrátit zpět, stejně tak, při nehodě při bruslení si Jo všimne, že Amy bruslí směrem k tenkému ledu, ale nic jí neřekne, jak je uražená a ještě jí to přeje *SPOILER) Pro mě milým bonusem bylo vložení názoru L.M. Alcott do úst Jo, ohledně životního osudu její postavy, který byl vlastně omluvou romantičnosti té situace. Zajímavý byl i formát propojování současnosti s minulostí na základě podobných znaků, možná jsem měla výhodu předchozího čtení, nicméně zmatené mi to nepřišlo. Herecké výkony děvčat do sebe zapadaly a vytvářely pěkný kolektivní herecký výkon, nicméně mě dokonale roztrhala Florence Pugh jako má oblíbená Amy, její přerod z rozmazlené, sobecké holčiky na mladou, až ohleduplnou ženu, byl neskutečný. Timothée Chalamet byl také velmi milé překvapení, protože jsem jej do té doby nikdy neviděla. Suma sumárum je to nádherný film, kterému dávám s plným svědomím 5 hvězdiček.(16.2.2020)

Casting! Herečky a herci sedí postavám a zjevně si jich užívají. Ano, i Emma Watson, v médiích okázale odmítající partnerský vztah s mužem. Ta tu věrohodně hraje oddanou a milující manželku. Film je přehlídkou nadějné herecké generace pod laskavou supervizí dvou dam z dvou (až tří) předešlých generací. Nehraje si to ani na agitku (dokonce skoro nevidíte černocha) ani na emoční vyděrák. Je to přiznaně divácký film. A funguje...(28.2.2020)

• blackkocour

Ryze slepičí záležitost. Zase mužem vidět desátou nahranou formu, ani ne tak zajimavého románu. Mě prostě nepříjde zajimavé, když skvadra pipek, se nahlas všemu smějou a povídají si o tom, že Mařena dostala krámy a viděl ji Pepíček. Hodně tomu dopomáhá ta doba. Když se narodíte jako dívka, pro nikoho nejste takřka ničím výjimečná. Kluci jsou obvykle ti, kteří zdědí bohatství svýho tatínka, kluci jsou ti kteří hodně vydělávají v práci, kde se uplatní jen hoch atd. Samozřejmě žádný normální chlap se tu nenajde. Buď jsou ve válce, i když ve filmu jsem nenašel žádnou spojitost s válkou, nebo že by vůbec byla, maximálka se o tom jen jednou řeklo, a to už ani nevím v jaký souvislosti. Je to prostě až moc okatě vidět, že tohle režírovala a psala žena, kdo asi.. hérečky, jsou v rámci možnostech snesitelný. Jsou pěkné, pro americký trh a aby to kluky zaujalo aspoň něčím. Všechno utíká strašně rychle, děj tu není, jen nějaké slepené příhody nebo scénky, které se navzájem snaží nějak na sebe navazovat. Nejsem cílovka, abych u toho bulel jak pes, a žral u toho bonboniéru, ale dokážu si představit, že někoho to bude bavit, a ocení to víc než já. Protrpěl jsem si to, ale na závěrečný produkt není vůbec špatný. Je to hezky natočené, herecké výkony jsou přijatelné, jen mi to přijde strašně zbytečný dělat o tom znovu a znovu dalšího degeneračního mutanta, pro nové publikum. Kniha mi nikdy nepřišla zajímavá, je nudná. Takže, proto takové hodnocení..(11.3.2020)

Od žen o ženách a pro ženy. Přesto je tahle svižná moderní adaptace románu jak od Austenové přístupná i pro muže. Má své kouzlo, zajímavou narativní strukturu, a díky výborným hereckým výkonům si může užít tenhle malý milý film každý, kdo bude chtít.(3.4.2020)

Wau wau wau. Na tento film som sa veľmi dlho tešila a som šťastná že ma nesklamal ani v najmenšom. Príbeh sám o sebe je skvelý, drží sa knihy a spracovanie s flashbackmi sa mi taktiež páčilo. Všetky paralely do seba zapadali. Film má skvelé tempo a dynamiku. Stále sa tam niečo dialo. Dostávam sa k hereckému obsadeniu a výkonom. Sestry boli obsadené tak dobre, že ozaj uveríte, že sú to sestry. Saoirse Ronan podáva fenomenálny výkon (ako zvyčajne) a na Oscaroch jej fandím. Florence Pugh zahrala malú rozmaznanú Amy neskutočne! Postava Amy bola aj vďaka jej zásluhe vykreslená pozitívnejšie ako to býva zvyčajne. Divák mohol pochopiť jej charakter. Elizu Scanlen som videla v seriály Sharp objects kde hrala takpovediac malého Satana. Tuto bolo vidieť, že je to úžasná herečka. Beth zahrala podľa mňa dokonale. Nakoniec Emma Watson, ktorá určite mnohých prekvapila jej výkonom. Taktiež skvelá. Ostatok osadenstva na čele s Timothéem klasicky skvelí. Little women si určite pozriem ešte niekoľko krát.(18.1.2020)

Bez ohledu na počet replik jsou Malé ženy nadčasové přesně tím, co o románu prohlašoval jeho filmový vydavatel: ukazují všední věci s nevšedním důmyslem. Proto má cenu natáčet dokola knihu Louisy May Alcott. Nadchnout se tím, co může být. A měl ještě jednu pravdu ten vydavatel, že trval na tom, aby konec byla svatba nebo smrt. Kdo by chtěl u romantického dramatu něco jiného? Nové Malé ženy mají navíc krásné šaty, okouzlující prostředí i hudbu. Sama Jo, teta a služebná Hana jsou výrazné, ale ostatní naopak (zde fandím verzi z 94.). Časové přelivy mi spíš překážely, ale celkově i tak výborný zážitek.(2.2.2020)

Je to natočené velmi dobře, tak nejlépe jak šlo natočit předlohu. Na druhou stranu už jsem viděla třídílný seriál a tento remake mi od seriálu nepřišel tolik jiný. K předloze mám zvláštní vztah a i když v něčem je to zajímavé - vidět jak se kdysi žilo - je to prostě taková slaďárna.(4.2.2020)

Co může být nudnějšího než viktoriánská feministická lobby o pití čaje, vyšívání a utahování korzetů...dnes už evidentně i válečný film od oscarového režiséra. Devizou filmu je, že každé děvče si může najít paralelu mezi svým a životem jedné ze čtyř sester, o kterých příběh vypráví, a identifikovat se i se sufražetkami v kloboučcích upíjejících čajík s malíčkem nahoru a pozvolna přecházejících ve svých malůvkách k impresionismu. A ač to na první dobrou zní jako noční můra toliko známá jako "dobové kostýmní drama", Greta Gerwig se opírá o silné herecké výkony, ze kterých čiší energie a nadšení pro věc. Nebojím se říct, že si se Scorseseho geronto-skvadrou vytírají prdel. Florence Pugh je perfektní a dokonce i Timy už vyrostl ze svého prcání broskví v Emilia Romagna a vytasil svoje charisma mladého DiCapria. Řemeslo je sice poněkud statické a hudební motivy vzhledem k námětu trochu fádní, ale scénář a herecké výkony tomu dávají šťávu. Pro čaj o páté s vašimi obchodními panterkami ideální volba.(6.2.2020)

• rategod

25%(8.2.2020)

(6.5/10). 9. A poslední zhlédnutý kandidát na Oscara 2020. Tento film mi moc nesedl. Neznal jsem předlohu, ani zákulisí tohoto snímku a byl jsem ze všech těch časových kotrmelců dost zmatený. Herecké výkony byly výborné a casting také. Největší plus vidím v zobrazení tehdejší doby. Kostýmy byly úžasné a pomocí záběrů kamer jste mohli cítit atmosféru tehdejší doby.(9.2.2020)

Po zhlédnutí nového remaku jsme dostali ještě větší chuť přečíst si knižní předlohu od Louisy May Alcott, k čemuž také v blízké době pravděpodobně dospějeme :-), byť se nám verze z 90. let líbila přeci jen trochu více především kvůli kouzelné atmosféře, kterou tento film značně postrádá. Další a snad jediná výtka je příliš časté, neočekávané a prudké přeskakování mezi současností a minulostí. Nám to osobně nevadilo, ale lidem, kteří neznají tento příběh, by mohly tyto "skoky časoprostorem" docela vadit a mohli by se přestat ve filmu orientovat. Přesto musíme vyzdvihnout výborně zadaptovaný scénář, podobně jako u předešlé verze přímo výtečnou hudbu, kostýmy (právoplatný Oscar) a celý skvělý casting, jmenovitě pak Saoirse Ronan, jež zvládla svoji náročnou roli Jo Marchové s nadhledem a pro nominaci si s klidem došla. Dále stojí za zmínku Laura Dern a T. Chalamet - sakryš, ta mladá naděje dnešní doby nám přijde čím dál sympatičtější! ... :-D Jinak letošní Valentýn jsme si především díky návštěvě kina a tomuto film báječně užili a nyní už můžeme doporučit tento dojímavý příběh všem, kteří v sobě zachovali ještě aspoň kouska citu... 4 a 1/2*, 80%(14.2.2020)

Celu prvu polku som odkukala s priblblym usmevom a druhu prerevala s priblblym usmevom...(15.2.2020)

Nejkrásnější film, který jsem v poslední době viděl. Možná by se mi tak nelíbil, kdybych nebyl obeznámen s předlohou, ale všechno v něm pro mne klaplo - hudba, obraz, adaptace, herci, atmosféra. Od první scény jsem byl pohlcen...(16.2.2020)

Dávám sice tři hvězdy, ale není to rozhodně špatný film, naopak na něm nacházím spoustu vynikajících věcí od režie Grety Gerwig, přes vynikající herecké výkony, a to především všech ženských hereček v tomto snímku až k zajímavé kameře a výpravě. Ale bohužel ta scénáristická konstrukce s mnohačetnými retrospektivami a mystifikacemi, co je a není reálné mi přišlo extrémně překombinované za rámec snesitelnosti, nehledě na tak trochu pomalý úvod, který dokáže donitit k pozyvování. Nicméně až do dnes jsem čekal na ohodnocení Lady Bird a musím říct, že jsem přidal spíše tam než tady. Každopádně Greta Gerwig má vynikající koordinační schopnost poskládat scény extrémně zajímavě a působivě. A Florence Pugh žeru. 60%(18.2.2020)

Po všech stránkách perfektní, umělecké dílo..... skvostný film, kterému velké plátno sluší a vykouzlí nevšední a nezapomenutelný zážitek. Herecké obsazení, dekorace, kostýmy, lokace.....poutavý příběh, který odkazuje na rodinné vazby a přátelství, lidskou jedinečnost a originalitu, různorodost povah, vrtkavost, sílu a nevyzpytatelnost lásky a životního osudu..... ukazuje i na tehdejší postavení žen ve společnosti. Hudba....kouzelná a magická, za níž stojí talentovaný Alexandre Desplat. Vyzdvihnout musím herecký výkon Saiorse Ronan - tuto herečku naprosto zbožňuji a obdivuji její krásu, cit pro kameru, její herecký talent. Když se smála - smála jsem se s ní; když se usmívala - usmívala jsem se s ní.... Přenesla na mě emoce a pro ztvárnění Jo si nedovedu představit lepší herečku. Má dar a jsem šťastná, že její půvab a talent propůjčí tvář mnoha filmových postavám. Z tohoto filmu jsem si odnesla mnoho, musím nad ním přemýšlet i nyní, což vypovídá o tom, že si mě tento film získal. Malé ženy jsou v mých očích velké. Tím, jak každá byla jiná, ale jak stály při sobě a jak přistupovaly ke svému životu. Tím, jak si každá našla to, co ji dělalo šťastnou. Nezapomenutelné. Jsem vděčná, že jsem tento film mohla vidět a ráda se k němu vrátím. Jen bylo matoucí prolínání přítomnosti, budoucnosti a minulosti, ale to je jen nepatrný detail, který nesnižuje moje nadšení.(28.2.2020)

Asi nezamýšleným kladem tohoto zpracování je, že obnaží jak je Emma Watson mizerná herečka.(11.3.2020)

První malé ženy se mi líbí daleko víc. Tohle je víc zmatené... nevadí mi jiné roviny v posloupnosti příběhu, ale tady mi to nesedlo. Co naplat... víc se mi opravdu líbí ty starší ztvárnění... :-)(3.4.2020)

Nejsem cílovka, ale přesto spokojenost.(30.1.2020)

nadherne spracovanie skveleho romanu... ani mala chybicka krasy Watson tomu neubrala na hodnoteni... Saoirse je dokonala...(1.2.2020)

Vydarená romantická sága štyroch sestier, ktoré prechádzajú búrlivým obdobím dospievania, ponúka príbeh podľa knižnej predlohy mladej režisérky a ústrednej postavy, Grety Gerwig.Aj mladé začínajúce hviezdičky sa skvele zhostili svojich navzájom odlišných postáv. Svižný dej s kvalitnou kostimárkou, s dobre vypracovaným scenárom, kde skvele sekundovali Meryl Streep a Laura Dern, so svojim vysokým umeleckým statusom. Aj keď to nebola vyložene dámska jazda, mužské postavy hodne zaostávali, čo mohlo prispieť vyššiemu zážitku, voči celému príbehu.(6.2.2020)

Moc pěkné. Na film jsem se těšil a nezklamal. Greta Gerwig je nadana režisérka. Byť jako herečku ji moc nemusím. Skvělé obsazení, přesně padnoucí na herce. Nádherná výprava, ovšem málo Meryl Streep 🙂 Všichni známe příběh sester Marchovych, ale stejně jsem na to prohlížel, jako bych to viděl poprvé. Pátá hvězda za obsazení. Saoirse Ronan a Timothée Chalamet jako vždy skvělí. Nominace Ronan na Oscara pravém. Florence Pugh hrála také skvěle, ale její nominace mi trochu uniká... 85% - 5*(7.2.2020)

Malé ženy majú v sebe niečo, čo väčšine súčasným filmom biedne chýba - energiu, emócie už v prvých desiatkach minút, zaujímavé prevedenie, (ženské) herecké obsadenie na ktoré sa dobre pozerá, nadčasovosť a chuť celé si to zopakovať. Women, they have minds, and they have souls, as well as just hearts. And they've got ambition, and they've got talent, as well as just beauty. I'm so sick of people saying that love is just all a woman is fit for. 85%(8.2.2020)

Dívčí záležitost, která mi učarovala. Dobře Greto!(15.2.2020)

Krásně zpracované. Lze vytknout chaotičnost děje, kdy se divák ztrácí v jednotlivých časových rovinách. Zároveň je dost otravné poslouchat, že jsou hrdinky chudé a nemají nikdy peníze - ačkoliv dům, oblečení a ani množstí jídla tomu zdaleka neodpovídá.(19.2.2020)

Život.(9.3.2020)

Hezké dílo, s hezkým námětem, pro ženy inspirativním. Vystupují zde 4 velice ambiciózní krásné ženy, každá v něčem talentovaná (skoro jako múzy), které jsou zároveň temperamentní a mají velice vřelý vztah s okolím. Dle mého vkusu, to bylo moc natahované. Film měl super tempo, ale sem tam ho kazily dlouhé a na můj vkus zbytečné scény. Myslím že kdyby se to trochu pokrátilo, vůbec by tomu neuškodilo a kouzlo by to ani tak neztratilo. Zároveň se mi pár záběrů zdálo moc tmavých. Prostředí bylo moc potměšilé, což byl nejspíš ze začátku záměr, ale více se mi to líbilo ke konci, kde tím světlem vynikly více barvy. Musím ale podotknout skvělé herecké obsazení a kostýmy byly opravdu krásné.(1.4.2020)

Jo nasmála jsem se, pobrečala si, ale bylo to moc dlouhé na jeden film. Přijde mi, že si příběh zasloužil minimálně 2 díly. Nechápala jsem postavu Teddyho, který byl zamilovaný snad do všech a přitom ani pořádně do jedné.(2.2.2020)

• Anitaa

Proč měl potřebu někdo tohle vytvořit, když film z roku 1994 je ve většině případů úplně totožný? Navíc Malé ženy z roku 1994 byly o hodně povedenější. Nic na ně nemá.(4.2.2020)

Mám rada ženské romány z 19. storočia napísané ženami spisovateľkami. Žena spisovateľka pozná ženskú dušu. A román Malé ženy a jeho filmové spracovanie si vždy rada pozriem. Toto spracovanie pani režisérkou Gretou Gerwig je vydarené. A to tak, že by som ho nenazvala Malé ženy, ale chcela by som ho nazvať Veľké ženy. Od začiatku sa pred nami rozvíjajú osudy 4 dcér Marchových a ich rodiny a priateľov. Keďže je film rozprávaný retrospektívne, na začiatku sa ocitáme skoro na konci príbehu. A tak sa jednotlivé dejové línie pred nami odvíjajú najprv opatrne a len postupne lepšie spoznávame hlavné predstaviteľky, ich životné príbehy a postoje. To čím toto spracovanie vyhráva je okrem skvelého scenára a výborne zvládnutej réžie je jednoznačne výber herečiek v hlavných úlohách a výber hercov a herečiek vo vedľajších roliach. Tu Greta Gerwig mala skutočne šťastnú ruku. Mňa bavila hlavne Saoirse Ronan v úlohe Jo, ale aj herecký výkon ostatných herečiek a hercov vykúzlil pred nami krásu ale aj náročnosť a útrapy života v 19. storočí, keď nebolo samozrejmosťou, aby žena žila, konala a myslela samostatne. Toto filmové spracovanie Malých žien samozrejme nádherne dopĺňali dobové kostýmy a reálie a nádherná hudba Alexandra Desplata, ktorá dotvárala tú pravú atmosféru. Mňa osobne tento film pohladil na duši a znova som si uvedomila aká je výhra žiť v 21. storočí.(13.2.2020)

• AlDelon

Ne špatný film ale mám-li začít s negativy tak tohle je film především pro ženy. Nezávisle na tom mi ovšem přišli emoce a jednání postav trochu neupřímné a nereálné. Celý film je poměrně naivní i když se realita s příběhem knihy i zajímavě prolíná. Jediné co mi přišlo opravdu ,,hezké", vydařené a nějakým způsobem hodnotné byla část s nemocnou Beth jež se spíše vymykala všemu co jsem zde napsal. A co ještě: furt v pozadí hrála a dokreslovala podle toho jestli byl film momentálně smutný či veselý nebo šťastný plitká hudba. Dalo se to skousnout ale byl to trochu taky výplach.(21.2.2020)

Takhle krásně jemnej a citlivej film jsem teda dlouho neviděl. Jen houšť!(23.3.2020)

Mám ráda filmy o přátelství. Mám ráda filmy, které mi dají zapomenout na svět za dvěřmi kinosálu. Mám ráda nepoddajné ženské hrdinky. Mám ráda červené pentle, zelenožluté stráně, zrzavé vlasy, široké modré sukně. Mám ráda Saoirse Ronan. Pokud jste odpověděli 5x "Já taky", běžte na to, budete se tetelit blahem.(6.1.2020)

Dát dohromady mladé nadějné herečky, zasadit mezi ně ostřílené hvězdy, jako Laura Dernová, Chris Cooper a Meryl Streepová, a to celé zabalit do vynikajících kostýmů, výpravy a atmosféry klidu – to všechno se najednou podařilo filmařskému týmu okolo autorky a režisérky Grety Gerwigové. Výsledkem je zdařilý snímek plný života a pohnutých osudů. Osobně jsem se velice bavil. Je to takové malé komorní drama o čtyřech sestrách, jedné matce a několika blízkých přátelích – ale zároveň skutečně… skvěle zvládnuté filmové umění.(21.1.2020)

Musím se přiznat, že začátek mě málem odradil.. bylo to na mě až moc ztřeštěné a "happy". Až jsem si v duchu říkala, v jakém světě to dnes žijeme, že mě nudí něčí radost a smích :DDD ale film mě chytl a do hodiny jsem přistoupila na tu šťastnou hru a bavila se spolu s ženami. Je pravda, že film bych rozhodně nedoporučovala mužům a kterákoliv žena, která se rozhodla na tento film dotáhnout svého muže by se měla dvakrát zamyslet, protože může druhý den skončit v obyváku na gauči zíráním na nesestříhanou verzy "Ponorky" od Wolfdanga Petersena, (která má 293 minut!) Z čisté pomsty mužovi - samozřejmě. A není se čemu divit. Tento film, je fakt typicky netypickej "chick-flick movie". Není vlastně ani tak feministickej (jak jsem se bála). Skvělé herecké výkony - především bych vypíchla roli Amy, kterou ztvárnila Florence Pugh které podle mě tento film slibně odstartoval kariéru. Její proměna z 14-ti leté dětské, umíněné, zákeřné, ale přesto naivní holčičky po sofistikovanou, uvědomělou a velmi chytrou dvacítku byla vskutku skvělá. Všechny ostatní herečky hrály tak nějak obstojně, jak by se od hereček jako je Saoirse (nikdy tohle jméno neumím napsat správně!) Ronan, Emmi Watson, Laury Dern a Meryl Streep čekalo a čeká :) Ničím zvláštním nepřekvapily a skvěle se doplňovaly. Jejich pánské protějšky mě vůbec nezaujaly :( Ale o nich film vlastně moc nebyl.. z kina jsem odcházela s úsměvem na rtech a se skvělou náladou a určitě se ráda na film podívám ještě několikrát. Délku filmu (135 minut) jsem si uvědomila jenom díky hroznému polstrování křesel v kině (Cinestar na Andělu), po hodině už jsem nevěděla jak si tam sednout. Ale bolest zadku jsem si uvědomovala, a proto dávám jenom 4 hvězdičky z pěti :D(31.1.2020)

V prvom rade sa započúvajte do dialógov a monológov hlavných postáv. To čo sa Vás skutočne dotkne sú stále platiace situácie, v ktorých sa ocitne žena vo svojej dospelosti. Za mňa, mal film skvelé spracovanie aj čo sa týka herečiek, deja, kamery, hudby a pod.... ale takéto historicko-romantické drámy nemusia sadnúť každému. Avšak to čo zažívajú mladé ženy z chudobnejšej rodiny zasiahne každého. Pretože každý sa raz v živote musí rozhodnúť kam so svojim životom a vďaka rozdielnym povahám sestier si v každej nájdete kúsok zo seba. Na Slovensku a Česku chýbajú takéto filmy feministického zamerania. Stále ju u nás zobrazovaný ako strašiak, ale možno vďaka takýmto filmom by mladí ľudia pochopili o čom v skutočnosti je.(31.1.2020)

Velmi vydařená adaptace románu a krásný příběh, citlivě zahraný. Stejně tak kostýmy a hudba se vydařily. Malou výtku bych měla k tomu, že časové skoky bylo hlavně zpočátku obtížnější sledovat a mohly působit matoucím dojmem. Jakmile si ale na ně divák zvykne, nakonec do sebe vše zapadne. Také vzhledem k tomu, že se příběh odehrává v době a těsně po skončení americké občanské války je zde vše takové překvapivě čisťounké, úpravné. Nicméně celkově je to velice příjemný a milý film a hezké pohlazení po duši.(1.2.2020)

Na tu dobu jistě velmi poutavý příběh. Všechny holky byly tedy až na klavíristku s dobrý srdcem ohromné ženy. Všechny temperamenty se navzájem doplňovaly a zrály až k vítěznému konci, kdy vyhrává duch. Vasány jednotlivých postav nakonec mizí a všichni se proměňují v dokonalé bytosti, které dělají to, k čemu jsou v té době, ale i ve skrytu duše vyvoleny. Již jednou viděno s W. Rider, mohu říci, že podobně povedené zpracování i s podobně silnými herečkami. Nejedná se o velkou událost, ale jen příjemný příběh o přátelství a dokonalých rodinných hodnotách, což je memento dnešní doby. Fajn tři a půl.(2.2.2020)

Nápad s dvojím koncem mi vyrazil dech. Četla jsem knihu a viděla některé starší adaptace. Tohle jsem opravdu nečekala. Brilantní!(2.2.2020)

Tak tento film ma vsetko, co dobry film ma mat. Nadherne. Balzam na dusu. Herecke vykony skvele, predovsetkym Saoirse. Z hercov potesili aj Laura Dern a Meryl. Emocie funguju na 100%. Clovek ma chut smiat sa, aj plakat. Super vyprava. Urcite stoji za to pozriet si ho v kine, vrelo odporucam. Je to o laske a jej roznych podobach, o snoch, odvahe a hlavne o zenach :-). Greta Gerwig, wow! Neviem co viac k tomu povedat...Krasa. Co sa tyka prelinania casovych linii, bolo to ok, akurat v jednej situacii som si nebola ista...Davam 90% a drzim prsty na Oscaroch.(2.2.2020)

Naprosto úžasný film, který se mě dotkl. Greta Gerwig je mistryně v ženských hrdinkách, ať už je zasadí do moderní (Lady Bird) nebo austenovské doby. Saoirse je pro mě ta nejzajímavější a nejkrásnější herečka současnosti, takže vyprávění o jejím dospívání bylo natolik reálné, že jsem začala sama cítit nostalgii a nevěřila jsem, že film má pouze dvě hodiny. Děj vás absolutně vtáhne a vy brečíte, smějete se a prožíváte každý jednotlivý moment na 101%.Třešnička na dortu už pak byly jenom ostatní ženské i mužské (Timothée, oh gosh i melted) výkony. Kdyby se dali Saoirse s tím Timothéem konečně dohromady už bych snad neměla ani co vytknout..(3.2.2020)

Prvních 40 minut je hrozně uskákaných, chaotických, těžko se v nich dá chytit něčeho, co by vzbuzovalo emoce. Na to, aby byly představovány postavy mi to přijde hrozně dlouhá doba. Ale současně mám z toho pocit, že by děj v první části mohl plynout pomaleji. Celková stopáž ve výsledku není přehnaná. Od poloviny dále je děj příjemhý a směrem ke konci i chlap jihne. Být ženská, tak asi bulím. Skvělá Florence Pugh, moc se mi líbila i Saoirse Ronan. Emma Watson pro mě bude navždy ta z Harryho Pottera a nebere mě. Chalamet zraje, Laura Dern má dobrý rok (Manželská Historie), epizodní pěkná role Tracyho Lettse (Henry Ford II. z Le Mans '66). Celkově s přimhouřením oka 4*(4.2.2020)

Z hereček byla nejlepší Meryl Streep jako protivná babizna, děvčata mi připadala moc stará – lepší obsazení má podle mě adaptace z roku 1994 (hluboký hlas Florence Pugh opravdu nesedí k Amy, které je na začátku 12 let). Timothée Chalamet vypadal proti dívkám téměř dětsky. Nakonec byly nejlepší ty scény s nakladatelem, pošťouchly tu látku do moderna.(4.2.2020)

Mohl bych napsat, jak mi vadilo skákáni v čase, jak všichni vypadali pořád stejně, jak jsem Pugh tu malou lehce rozmazlenou holčičku ani na vteřinu neuvěřil, ale hlavní nevýhodu tohoto filmu zůstává bezchybně natočená a zahraná verze s Winonou Ryder z 94 roku, s kterou prostě nejde film nesrovnávat. Ronan i Dern si nominaci bezpochyby zaslouží, byl to krásný doják ... nebýt dokonalejší starší verze hodnotil bych určitě jinak. Hold nevýhoda remaků :)(5.2.2020)

Lidi, já nevím... Na jména cool herecký obsazení. Ale i tím a konkrétním výběrem jmen (e.g. Laura Dern) takový tlačený. Hudba totéž. Dialogy místy toporný, zbytečně nevěrohodný, na stopáži 135 minut je dost času sdělit věci silněji a míň explicitně. Scénář jako by to nemělo, ale to vychází z tématu / předlohy a je to asi autentický. Nakonec dobře, že ty skoky časem tam jsou (epizodičnost je aspoň nějak strukturována a "zábavná", byť prostě nedomrle) + že nejsou podané mnohem víc "pro nepozorné", což by rušilo. Kamera je dobrá. Kompozice "Amy falls in love" a "Jo says no to Laurie" famózní a přesně takhle bych býval chtěl vyladěnej celej ten film. Jenže on je celej spíš takhle inkonzistentní, snad úplně ve všem. Něco jsem od toho čekal a tím se to stalo spíš zklamáním, čímž neříkám, že to nestálo za vidění....(6.2.2020)

jak jsem se těšila na známá herecká jména, nejvíc mě nakonec bavila pro mě do té doby neznámá Florence Pugh v roli Amy (má nejméně oblíbená postava jak v knižní předloze, tak ve filmu z roku 1994).. neříkám, že verze z 1994 je skvělá, ale chronologické vyprávění má prostě něco do sebe.. tady to přeskakování sem tam bylo dost rušivé a matoucí, a to jsem četla knížku a viděla již zmíněný film s Winonou… za mě zklamání; komentář: Unnamed(10.2.2020)

Grety Gervig Male żeny môžeš vidiett raz, dva..tri razy....doknca štyri ......a možno aj pātkrát(10.2.2020)

Malé ženy jako knihu miluju. A zbožňuju filmové zpracování z roku 1994. Proto jsem se na další zpracování těšila, ale zároveň jsem byla celkem skeptická jestli se to povede. Řeknu to takhle....po kostýmové, scénografické a celkově výtvarné stránce je ten film naprosto dokonalej. Bohužel zpracování příběhu a jednotlivých vztahů mezi všemi postavami celkem pokulhává. Obzvlášť v první polovině filmu. Myslím, že člověk, který ten příběh nezná (ať už se jedná o knihu, film nebo serál), nemůže ten příběh vůbec pobrat. Je tam hrozně moc rychlých scén, a některé jsou tak uřvané, že z nich vůbec nedokážu pobrat pocity. Co se týče obsazení... Saoirse Ronan jako Jo zbožňuju a Timothéeho Chalameta jako Lauryho taky zbožňuju. Nicméně jsem mezi nimi necítila takové pouto, jaké ve skutečnosti měli. Myslím že ve verzi z roku 1994 se jim to povedlo víc. Emma Watson jako Meg celkem ušla a Eliza Scanlen jako Beth celkem taky i když jsem si k ní taky během první půlky nedokázala najít vztah. No a jako poslední Amy. Postavu, kterou máte vlastně v její dětské části hrozně nesnášet. Myslím, že to se i celkem povedlo. Ale stějně mi její postava vadila nejvíc a to hlavně z toho důvodu, že v obou časových osách filmu ji hrála jedna a ta samá herečka. Myslím, že Florence Pugh ji hrála skvěle a dokonale se na ni hodila. Jen bych do její asi 13 ti leté podoby zvolila někoho jiného. Florence totiž opravdu nevypadá na 13 a hlavně její hlas je ten nejsilnější a nejdospělejší ze všech sester. A při scéně kdy brečí před okny Teddyho a vzteká se, působí opravdu komicky. Co se týče zakončení...no všichni víme jak to skončí a všichni stejně milujeme Jo a Lauriho dohromady. Proto je opravdu těžké vidět je každého s někým jiným. Pravdou ale je, že oba potřebují ve vztahu někoho jiného s jinou osobností, protože jsou si tak hrozně podobní. Samotné zakončení bylo jedno velký klišé, ale co už. Z filmu odcházíte celkem dobře naladění.(15.2.2020)

Film o pocitech, ženách, normálním životě. Střídání dějových linií a emocí má velký efekt, probulíte celej film a vlastně nevíte proč. Moc hezký :)(19.2.2020)

Staré malé ženy sú lepšie ako nové malé ženy... Toto je nešikovne postrihané, takže sa v tomto blbo orientuje... V každom prípade, tak či tak, Florence Pugh !!!(21.2.2020)

Zatím jsem nečetl předlohu, takže nevím, nakolik jí filmové zpracování odpovídá. Dějem se proplétají dvě časové roviny s odstupem 7 let a je trochu náročné je od sebe oddělit, protože ústřední 4 hrdinky vypadají více méně stejně. Jakmile ale proniknete do děje, dá se to zvládnout. Film nemá klasickou dějovou strukturu "seznámení s postavami - zápletka - rozuzlení - happyend". Epizodně vypráví příběhy 4 mladých sester z doby neodvratně končícího dětství a později, kdy už jako mladé ženy zaujímají pevné místo ve světě dospělých. Kdy každá jedna má ambice a touhy po seberealizaci, po vyjádření vlastní duše, ale nakonec s uspokojením přijímají úlohy, které jim tak nějak vnutí život. Své role přijímají podle svých povah tu s vděkem, tu s bouřlivým vzdorem a občas pod vlivem názoru jejich matky, podle níž se pro dobrou věc má obětovat co nejvíc. Citlivější kousky budou na nejednom místě zatlačovat slzu dojetí. Herecké výkony dobré. Ani jsem netušil, že Chris Cooper je schopný role klaďase :-D. A Emma Watson nepotřebuje vůbec k hraní tělo. Všechno obstarají grimasy a mimika, což jediné mě na filmu trochu štvalo. Rád jsem viděl po čase Lauru Dern, které role vyloženě sekla, a Meryl Streep se úlohy uštěpačné tety zhostila také na 1.(5.3.2020)

Předem upozorňuji, že budu převážně prskat. Bála jsem se, že nezkousnu Hermionu-Meg, ale ta nakonec docela sedla a překvapivě se ukázal jiný problém. Kterého chytráka, ptám se, napadlo zpřeházet časovou osu příběhu?! Taková šance, takových kladů - krásné prostředí, konečne rozvedené příběhy mladších sester, poetické vyprávění. Ale kdybych neznala starší verzi, úplně se ztrácím. Kamarádka mi potvrdila, že se v tom ději příšerně ztrácela. Věřila jsem jí to. Je mi jasné, že ty střípky nešly jinak spojit a tak je seskládali jak to zrovna vyšlo. Podle mě zatraceně špatně rozhodnutí. A co nejmladší sestřička, která skončí s Teddym? Proč hrála dospělá slečna i svou menší a tudíž i logicky mladší verzi? Vždyť to bylo tak vidět. A co profesor Friedrich? Tohle že je postarší filosof? To je mladý hejsek jak vystřižený z laciných románů. A přitom jsem se tak těšila na novou verzi, všichni to chválili, vypadalo to tak pěkně. Ale bohužel, starému příběhu se nevyrovná. Nechápu co je to teď za módu točit stále dokola ty samé verze (Orient express, Malé ženy,...), a hlavně u těch verzí, které už dokonalé jsou. Nechápu, proč jsou z tohoto filmu všichni tak nadšení, mě to obrovsky zklamalo. Tři hvězdy za dobrý výběr hereček a zajímavé nápady. To ale na skvělý film nestačí.(5.3.2020)

Chtěla bych být stručná. Verze z roku 94 mě nějak dvakrát nedostala (skalní fanoušci prominou), hlavně kvůli obsazení, fakt nemusím Winonu a Batman Laurie mě taky vůbec nepřesvědčil, pro mě průměrný film, kde vyniká tak snad akorát začínající Claire Danes, která ale zas nemá tolik prostoru. Tady nemůžu vytknout absolutně nic, obsazení je naprosto bezchybné do nejmenší roličky, Saoires by si oskara zasloužila, dostatek prostoru, který naplno využila,pecka, bohužel dostala přednost stárnoucí Bridget..a a ten sladký Laurie, trefa. Herminona už víc není Hermionou, vyrostla ze škatulky, už v Krásce se vyloupla z ulity "ta z Harryho Pottera" a Florence s Elizou také skvělé. Skákání v čase mě nerušilo ani trochu, naopak bylo tak nenásilně zakomponované, vše mi sedělo, ani jednou jsem se v ději neztratila. Milý film přitom nepřeslazený, takto nevypadá červená knihovna, ale vyspělé skvěle uchopené a ztvárněné dílo. Tleskám. Jinak teda čumím, jak se z nás i našich bratrů z východu stali znalci filmového průmyslu dle některých komentářů..Ale vlastně, já zapomněla, vždyť my vlastně víme všechno nejlíp a jak se to má správně dělat VŠECHNO..(12.3.2020)

Greta Gerwig je geniální režisérka. Dvě dějové linky které se v paralelách proplétají představují nový pohled na americkou knižní klasiku. Obsahuje pasáže, které jsou vtipné, ale zároveň i smutné bez toho aby tlačily na pilu. Nic není zbytečně vyumělkované, postavy se chovají lidsky. Saoirse a Timotheé mají skvělou chemii a do těchto rolí se podle mě náramně hodí. Přijde mi trochu škoda, že v konečném zúčtování Oscara získaly pouze kostýmy. 5/5(21.3.2020)

Spousta klišé zaobalené do pěkné výpravy, kostýmů a s plejádou tříáčkových hollywoodských hvězd. Právě herecké výkony dávají známému příběhu přidanou hodnotu a divákům, znajícím snímek z roku 1994 důvod, proč vidět novou verzi. Trvalo mi uvědomnění si, jaký typ filmu sleduji, proto jsem měl chvíli problém s jakousi patetičností a s již zmíněnými klišé. Nakonec však zafungovaly i ty emoce a z kina jsem odcházel spokojen. Slabší 4 hvězdy.(21.3.2020)