Malé ženy

• Austrálie

• Kanada

Drama / Romantický

USA, 2019, 135 min

Podľa môjho názoru je prvá verzia lepšia. Toto bolo na môj vkus príliš ukecané. :((19.2.2020)

Gretu Gerwig mám zaškatulkovanou jako příjemnou herečku a velice kvalitní režisérku, které mě potěšila předchozími filmy jako Frances Ha nebo Lady Bird. Její novinka Little Women je o poznání ambicióznějším projektem s hvězdným hereckým obsazení na hony vzdálená od prvních indie projektů. Film, který měl i velké Oscarové ambice, je již několikátou adaptací románů z pera Louisy May Alcottové. Pojednává o životě čtyř sester někde na hranici devatenáctého století. Sledujeme jejich životní příběhy a problémy, které pro ženy vyvstávaly v této době. Herecky i dobovým feelingem velice příjemné, bohužel v mých očích se prvotní drive a zanícení nedokáže udržet a druhá polovina působí už trochu těžkopádně a nekonečně. Řemeslně kvalitní a zajímavá dobovka, která má své publikum trošku jinde.(1.3.2020)

Teď už vím, že jsem našla sama sebe ve filmu - v postavě Jo Marchové - mám naprosto stejné názory, její výstupy a sdělení mi mluví z duše jako nikdy nic před tím. Jen nejsem spisovatelka a raději bych chtěla Timiho a chci točit filmy a mít vlastní kavárnu. A to krásné sesterství prožívám také. TOP, TOP, TOP! Nikdy by mě nenapadlo, že po klišovité, nudné a trapné "Lady Bird" dokáže paní Gerwig natočit něco tak odzbrojujícího, originálního, skvělého, výborného a strhujícího - navíc z látky, která už byla ztvárněna mnohokrát (viděla jsem tu s Winonou Rider a pamatuji si jen nemocnou Kirsten Dunst)- recenze na irozhlas nelhala - nadčasové, aktuální a Saoirse Ronan je paní herečka, ne jen talent roku nebo své generace. A není to uječené, ukecané a uštvitořené, ne víc než cokoliv jiného, i když Timotheé Chalamet hraje jen druhé housle - jak jinak, když je to holčičí film :-) Všimli jste si, že rozhovory o filmu se dělají s paní Rona a Pugh a Chalemetem a ne s paní Watson?...(14.3.2020)

Malé ženy jsou čirý zážitek a úkaz toho, jak má vypadat romance! Román Malé ženy od spisovatelky Louisy May Alcottové se představovat nemusí. Coby klasika americké literatury byl zfilmován hned několikrát, od verze z roku 1933, po asi tu nejznámější z roku 1994, a to není zdaleka vše. Malé ženy se hrají v divadlech, stále se vydávají, jsou jednoduše nadčasovým dílem. Mohlo by se zdát, že další hraná adaptace už je zbytečná, zvláště v době, kdy se na druhý pokus točí i to nejvíce dokonalé. Ale když máte rafinovanou scenáristku, a zároveň mrštnou režisérku, jež skvěle komunikuje se současným publikem, kdo by nebyl na výsledek zvědav? Předesílám, že jsem slavnou předlohu nikdy nečetl, a žádnou z filmových adaptací neviděl. Šel jsem tedy na nové Malé ženy s pocitem mírné nejistoty, a očekáváním klasického, byť pravda zábavně, jak je u Grety Gerwig zvykem, vyprávěného ryze amerického příběhu, který mimo svůj domovský kontinent nemůže zanechat hlubší stopu. A ejhle! Po pár minutách je jasno. Greta Gerwig, nadaná autorka oscarové komedie Lady Bird, nebere v potaz žádné dějové ani profesní klišé, má svůj zápal (lásku) k danému tématu, a její verze „profláknutého“ příběhu osloví diváky všech kategorií. Její Malé ženy jsou totiž natočeny hravě, vtipně, poutavě, i dojemně. Nevím, jak moc je Gerwig věrná předloze a je mi to ve finále úplně jedno. Sama si totiž našla klíč, se kterým k celému dílu přistupuje. Její moderní styl režie diváka ihned chytí, scénář si nechává prostor pro tajemství i zvraty, což je chvályhodné vůči těm, co neví o příběhu Malých žen vůbec nic. Je milé, že Gerwig nepracuje s vysvětlivkami, hravě si skáče v čase, a flashbacky jsou přirozené. Časté mísení časových rovin dodává filmu na svižném tempu. U pozorného diváka nehrozí, že se v ději ztratí - u Malých žen totiž ztratit pozornost snad ani nejde. Režie je vynikající, křehký scénář také. Všechna ostatní řemesla jsou výborná, od překrásné kamery, nádherných kostýmů, komorní výpravy, po famózní hudbu Alexandrea Desplata, která svou hravostí a citem dotváří mile uvolněnou atmosféru. Ale Malým ženám vládnou herečky! Greta Gerwig si do svého filmu vložila to nejlepší, co se dá na hereckém trhu najít. Hlavní roli Jo Marchové, jedné ze čtyř sester, a jakési alter ego samotné spisovatelky Alcottové, ztvárnila naprosto vynikajícím způsobem Saoirse Ronan, jež s Gerwig už dlouho úzce spolupracuje, a je její dvorní herečkou. Výkon Ronanové je emočně silný, přesto zábavný, řekl bych až dokonalý. Silně ji konkuruje i Emma Watson v roli nejstarší sestry Meg, bravurní je i Florence Pugh v roli lehce vypočítavé Amy, a samozřejmě Eliza Scanlen, jež představuje laskavou Beth. Všechny herečky jsou na výši. Můžeme vyzdvihnout i Lauru Dern v roli paní Marchové, skvělá je i stále šarmantní Meryl Streep coby nerudná teta, snící jen o tom, že se alespoň jedna její neteř dobře vdá. Z herců mile překvapí Timothée Chalamet, jenž stále herecky dospívá, a postavu „Laurieho“ zahrál opravdu brilantně. Saoirse Ronan by za roli Jo svého hereckého Oscara už skutečně zasloužila. Obdobně i Florence Pugh, jež získala nominaci za vedlejší výkon. Malé ženy jsou romance, podobně jako loňské Zrodila se hvězda. Stejně jako Zrodila se hvězda mají za sebou několik filmových předchůdců, a přesto přichází s vlastní iniciativou, aktuálností, a stylem. Na Oscarech nejspíš ostrouhají, ale jedno je jisté: Jedná se o úkaz toho, jak má vypadat romance! A film toho má v sobě mnohem více. Krom hereckých velikánek, a skvělé režisérky, která znovu dokázala, jak velká filmařka se z ní stává, si v sobě Malé ženy nesou i nádech oddechu, spokojenosti, a touhy, to vše podtrženo vtipem. Ano, sem tam se v čase skáče příliš, jindy zase náročnějšímu divákovi milostná scéna způsobí cuknutí v oku, někde se dostaví i mírný sentiment. Ale všechny drobné vady na kráse setře chytré finále. Vytvořit dobrý romantický film není snadné, a Greta Gerwig to zvládla na výbornou. Kdo hledá zábavný a dojemný film, tak musí vyrazit na Malé ženy. Po skončení závěrečných titulků máte v hlavě nádherný pocit z jedinečného zážitku, což je pro mě u filmu velmi důležité. Brzy na to se sice dostaví myšlenky o tom, co ve snímku vlastně byla skutečně pravda, a co jen fikce vytvořená pro obsah „Malých žen,“ na nichž Jo Marchová pracuje, ale když si odmyslíme všechny otazníky, zbyde nám čirý zážitek, překrásná atmosféra, a některým i slzy v očích způsobené dojetím z poetického příběhu, a za něž se mimo jiné nikdo nemusí stydět. Každá nová verze již natočeného by měla dopadnout alespoň jako Malé ženy. A že laťku nastavily hodně vysoko… O filmu nechtějte nic vědět předem. To se musí vidět! Romance, adaptace a jeden z nejlepších filmů roku 2019. 80% a pět hvězdiček. Nejlepší scénu nedokážu určit.(31.1.2020)

Vezme si mě, nevezme si mě? Má mě rád, nemá mě rád? Bude na mě ségra naštvaná? ...aneb proč se nikdy žádný film primárně o ženách nedostane do žebříčku. Herci, kostýmy, kamera, režie - to je špička, ale příběhově je to děsivě dlouhé a pusté jako vyprodaný supermarket. Ještě tři hvězdičky, ať nežeru. 50%(30.1.2020)

Film od žen pro ženy, který jsem si jako chlap nesmírně užil a bavil mě po celou svou dobu, pohltil mě svojí dobovou kulisou, až jsem zapomněl, že sedím v kině a byl jsem naplno přenesen do 19. století. Lví podíl na tom má herecký ansámbl, za jehož casting by si tvůrci zasloužili samostatnou kategorii na Oscarech. Little Women se tak zařadili mezi moje nejoblíbenější filmy letoška a jakožto zástupce opačného pohlaví, asi lepší poklonu Gretě Gerwig vystřihnout nemůžu. Od La La Landu tady nebyl víc feel good film, který si s radostí budu pouštět pořád dokola. Filmová podkategorie "pod dekou u krbu" má dalšího zástupce.(5.2.2020)

• Johnny.ARN

Prečo žijem vo vesmíre, kde je toto považované za klasiku? A prečo to stále filmujú dookola? A prečo chce zase Greta sošku? Je tu proste veľa otázok a žiadne odpovede. Po 15 minútach som to chcel reálne vypnúť a po hodine som ľutoval, že som to skutočne nespravil. Jak také hovno môže mať toľko verzií? Koho to zaujíma? 4 ludry mali jednu jedinú úlohu. Dobre sa vydať. A ani to nedokázali. Herecky je to čistá vypočítavosť a útok na mladšiu generáciu, ktorá chce vidieť Hermionu a Ronanku v jednom filme. Čo sa nominačiek týka tak možno kostýmy. Inak je to ultimatna sračka. 1 z 5(8.2.2020)

Z počátku jsem se trochu ztrácel ve všech těch postavách a skocích v čase, které byly občas až velmi nenápadné. Ale i tak oceňuji jak ten příběh skvěle plyne a je to vlastně velmi zábavné. Herecké sestavení i výkony jsou příjemné, takže nic co by člověka celá ty dvě a čtvrt hodiny pomalu ničilo. řemeslně dobře natočené, vizuálně pěkné a tak nějak to hezky přenáší pocit té doby, což pro mě je potěšující. Svým způsobem je to ale romantická tuctovka "ala Jane Austenová", takže žádné překvapení se nekoná. I tak ale musím ocenit ten jemný humor, co se tu a tam podařilo do filmu vetknout. Například: - You never ask about my mother, even when you knowI've seen her. - I assume she's still alive - But I ask after your mother. - And I have no idea why. - You're willfully missing the point. - That's true.(25.3.2020)

Keby so robil rebríček svojich najobľúbenejších filmov na konci Decembra, tak by som bol nehorázne naštvaný na Gretu Gerwig a jej Little Women. Dôvod? Pretože by my absolútne rozbili celý rebríček na kúsočky čo sa týka každého jedného filmárskeho aspektu. Bez akéhokoľvek preháňania poviem, že Little Women je jedným z mojich najväčších filmových zážitkov, ktoré som mal nielen tento rok ale aj naprieč všetkými rokmi od kedy sledujem filmy. Greta Gerwig zložila dokopy jeden z najkrajšie vyzerajúcich filmov. Od farebných paliet, kostýmov, cez lokácie, a prácu kamery, strihu, svetla - absolútne famózny vizuálny zážitok. Alexandre Desplat ako vždy skomponoval nádhernú hudbu, ktorá prekrásne podčiarkovala každý jeden záber. Cast je absolútne famózny a je len ťažko mi zvoliť "on-screen MVP" tohoto filmu keďže všetci doručili top výkony, avšak len dodám, že rok 2019 skutočne patrí Florence Pugh a dúfam, že jej hviezda bude stúpať a stúpať a stúpať. Little Women trvá 135 minút no tento runtime nie je cítiť ani na chvíľočku, ba naopak, prial som si ostať s touto rodinou, s týmito dievčencami o niečo dlhšie a sledovať ich vzájomné interakcie, dobrodružstva, zaľúbenia a útrapy. Film je tak neuveriteľne vibrant a prekypujúci energiou aj napriek tomu, že je v momentoch neskutočne smutný a emotívny. Filmu nechýba vtip, šarm, hlboké emócie, či myšlienka. Knihu som nečítal, ani jeden z tých päťdesiatich natočených spracovaní som nevidel, no ak každá generácia dostáva svoje filmové Little Woman, ja som rád, že som dostal práve tú od Grety Gerwig a je týmu. Zvyčajne hovorím o filmoch v rámci "najobľúbenejších", no teraz poviem úprimne čo si myslím, a ja si myslím si že Little Woman je najlepším filmom roku 2019.(28.12.2019)

Greta Gerwig - režisérka definitivně strčila do kapsy Gretu Gerwig - herečku.Z její režie je hodně vidět,že má filmařinu opravdu ráda a ani Malé ženy nejsou výjimkou.Herečky jsou správně vybrané,kostýmy a výprava opravdu povedené.V čem jsem se ovšem s Gretou minul je samotný děj.Respektive děj by nebyl problém,ale nejspíš chybělo to správné naladění a toho holčičího cukrblikání bylo několikrát opravdu moc.Celkově tomu nepomáhá ani neustálé skákání v čase a přiznávám,že jsem s tím měl trochu problém.Sice se na něj dá zvyknout a v průběhu filmu i slušně odhadovat kdy se zrovna která scéna odehrává,ale než sem si to několikrát stihl uvědomit,opět se střihlo do jiné doby.Moje první setkání se zpracováním tohoto díla tak díky tomu nedopadlo tak jak jsem čekal...70%(4.2.2020)

Z oscarových snímků ten, který jsem si myslel, že mi sedne jak hrnec na prdel, a netrpělivě na něj několik měsíců čekal. Ale ať jsem chtěl, jak jsem chtěl, ono to prostě nefungovalo. Alespoň ne pro mě. Uznávám, že film má několik skvělých scén (a hlavně hereckých výkonů Saoirse Ronan a Florence Pugh)... ale návaznost scén s prokladem minulosti a přítomnosti pro mě prostě vůbec nefungovala. Vytrhávalo mě to z děje a neumožnilo vytvořit si k postavám jakýkoliv vztah. Celé to vyznívalo spíše jako sbírka nahodile pospojovaných "povinných scén" z knižní předlohy (aby se to vůbec mohlo jmenovat Little Women), které sloužily pouze pro nadnesení témat role ženy ve společnosti, ale až na závěrečných dvacet minut chyběla snaha vypovědět nějaký příběh. Chronologické vyprávění verze z 1994 bylo o dost intimnější, dávalo čas sžít se s postavami a utvořit s k nim nějaký vztah, cítit nějaké emoce když se odehrála velká změna v jejich životech. Tady jsem při těch papírově nejsilnějších scénách jen obdivoval emotivní výkon Saoirse, ale sám nic moc necítil. Poté jak mám Timothéeo rád (a Greta Gerwig očividně taky vzhledem k tomu, že je to její druhý film v řadě kde ho obsadila), věkově se sem prostě vůbec nehodil. Vypadal mladší než i nejmladší ze sester Marchových - což je vzhledem k příběhu celkem průšvih, a často mi scény, kdy hrál již dospělého Laurieho, připadaly neúmyslně komické. Zdá se, že každá verze má něco čím vyniká nad ostatní, ale také věci, které ji dost sráží. Tato bohužel neobstála v tom, co mám na filmech nejraději, příběhu. Verze z 1994 tedy stále vítězí (i přes špatnou chemii a cringy momenty mezi Jo a profesorem). 3*(17.1.2020)

Je zajímavé, že velké množství prvních hodnotících jsou hlavně ženy. Což není nějak překvapující jako spíše škoda. Máme zde nabídnutou literární klasiku v novém filmovém kabátě, který se jednoduše povedl. Proto by byla škoda, pokud by ani mužské pohlaví tomuto nedalo šanci. Jasně, není to James Bond nebo nový Rambo, ale docela si myslím, že tento film zrovna toho posledního účastníka onoho testosteronového výčtu strká toho veledílo do kapsy. Je docela zajímavé, že v dnešní hyperkorektní a superfeministické době vzniká dost věcí, kterou jsou naprosto ubíjející a bolestivých na koukání. Jsem docela rád, že Malé ženy jsou toho hezkou výjimkou. Jednoduše řečeno, hezky odvyprávěný příběh, který občas sice trochu skáče a střih tomu nijak moc nepomáhá, ale i tak se nedá upřít ta nádherná malebnost, která se houpe od postyv k postavě a od menšího příběhu k menšímu příběhu, aby vše hezky zapadlo dohromady. Tomu sekunduje tuna úžasných hereček i herců, kteří svou přítomností i nejednou překvapí. Hezká záležitost tohoto roku, která sice nepředčí mnoho dalších filmů letos, ale je to více než slušný soupeř. Takovýto něžný film by muž nikdy nenatočil.(20.1.2020)

Malé ženy vyprávěné trochu jinak, moderněji, v časových skocích, které by mě nejspíše trochu mátly, kdybych tak dobře neznala předlohu. Ještě, že Jo měla ostříhané vlasy. Možná se trochu bráním přijmout tuto verzi, protože mám velice v oblibě tu předchozí..., uvidíme časem... A Jo tentokrát zůstala trochu ve stínu Amy. Florence Pugh zahrála svou postavu bravurně v obou polohách, té dětské i té dospělé.(10.2.2020)

Malé ženy jsou fajn film s výborným castingem a nadčasovou tématikou. Jako celek je to bohužel celé tak trochu nesourodé. Někdy tu máme propracovanou romanci, silné výjevy mezi sestrami i práci se zajímavými tématy. Jindy se film vleče nebo až moc spěchá či prostě znuzeně přešlapuje na místě. Děj není vyloženě předvídatelný, i když divák často tuší, co bude následovat. Samozřejmě příběh stojí a padá na předloze, která už byla napsána před nějakými desetiletími, takže některé jednání působí zvláštně. Postavy jsou občas hloupé a naivní, některé věci se dějí bez vysvětlení a dvě časové roviny jsou fajn, ale čas v nich ubíhá, jak se mu zachce. Vyloženě jsem se neztrácel, ale lepší chronologii bych ocenil. Jinak se jedná o příjemný film, který má přes své nedostatky, co sdělit a myslím si, že osloví diváky napříč generacemi.(11.3.2020)

Ano, vyrostla jsem na adaptaci z roku 1994 a byla jsem zvědavá, co tedy o 25let později vymyslí. Je to hezké, romantické, hodně divoké a s vynikajícím hereckým obsazením. Myslím si, že všechno tedy jak má být.Nicméně mě to úplně nevzalo až na Timothée Chalameta, kterého bezmezně miluji :D :D od filmu Call me by your name :)(4.4.2020)

V současné hollywoodské vlně girl power filmů vzniklo v této kategorii hodně výrazných filmů, ale s Malými ženami se nemůžou rovnat ani hity typu Captain Marvel, či Wonder Woman, a to ani raději nebudu vzpomínat na jeden z nejvíce cringe momentů v dějinách filmu v Avengers: Endgame v nechvalně proslulé "all girl scene". Tady stačil dobrý příběh, jistá režie a výtečné herecké obsazení, kde Florence Pugh zcela vládne, a výsledkem je výborný film. I když musím přiznat, že hlavně ze začátku to prolínání časových linií bylo naprosto neskutečně chaotické, ale pak si to přece jenom sedne.(4.2.2020)

Zpracování není tak přehledné jako to poslední z roku 1994. Tvůrci se na úkor minutové metráže tolik nezabývají jednotlivými detaily.(9.2.2020)

Knihu jsem nečetl, minulé verze neviděl a o ději mi z Přátel bylo známo jenom to, že Beth umře (to snad není spoiler) a kde a kdy se to odehrává. Musím se přiznat, že jsem se trochu bál, že mně to bude nudit. Naštěstí jsem se nenudil ani minutu, film mně vtáhnul do děje a moc mně bavil. Obsazení je špičkové, režie skvělá. krásná výprava a kostýmy, děj je fakt zajímavý a vůbec by mi nevadilo, kdyby stopáž byla delší klidně o hodinu, tak moc mně to bavilo. A navíc Saoirse s Emmou jsou prostě neodolatelné, jako vždy. Malé ženy je fakt radost sledovat a jak jsem se toho obával, tak jsem dostal úžasný film, který rozhodně nevidím naposledy. Jen je teda pravda, že na začátku chviličku trvá, než se to rozjede a začne to být opravdu zajímavé, ale to je jen chvíli. Tenhle film je fakt radost sledovat. A navíc to hraje sakra pořádně na emoce. I Malým ženám jsem toho plešouna přál, letos byla konkurence fakt výborná. 85%, mně se to prostě fakt strašně moc líbilo.(11.2.2020)

Som až prekvapený ako mi Little women sadli. Nemal som žiadne očakávania a dostal som hrejivú lásku tejto rodinky a širšieho okolia. Pohladenie na duši. A zástup pekných hereckých výkonov. .. Díky za casting.(12.2.2020)

Recenze filmů před jejich zhlédnutím zpravidla nečtu a v případě Malých žen jsem si neuměl představit, čím by měly být tak skvělé, že se průměry hodnocení kritiků na Rotten Tomatoes či Metacritic nebezpečně blíží stovce. O to větší bylo mé nadšení, když jsem zjistil, že výsledek skýtá čiré potěšení ze všech výrazových prostředků, jimiž filmové médium disponuje. Dlouho jsem v kině neviděl současný film, u nějž bych si během jeho sledování uvědomoval, jak chytře a plasticky scénárista (zde scénáristka, sama autorka Gerwigová) vyprofiloval a představil charaktery hlavních hrdinů, dlouho jsem neviděl v kině současný film, který by vypadal obrazově tak báječně. Přitom nejde jen o invenční vedení kamery nebo uplatňování barevných ploch či kostýmů coby významotvorných prvků, ale o lehkost, s níž Malé ženy tyto a mnohé další postupy kombinují. Zcela přirozeně, poeticky a bez sebemenší stopy kýče vyznívají záběry letní / zimní, zalité sluncem i záměrně ponořené do přítmí. Zpracování zápletky je ukázkou jak vyprávět o ženské vnitřní síle nadčasově bez jednoduché inklinace k módním trendům, netradiční struktura vyprávění ve formě „puzzle“ zase oživuje a problematizuje melodramatickou klasiku. Díky cílevědomé práci tvůrců ale zůstává přehlednou a film dokonale srozumitelným, čímž má potenciál bezbolestně seznámit s komplikovanějšími vyprávěcími postupy i mainstreamové publikum a předvést mu jejich půvab.(29.2.2020)