Malé ženy

• Austrálie

• Kanada

Drama / Romantický

USA, 2019, 135 min

Kdysi jsem už nějaké zpracování tohoto příběhu viděl, ale vůbec jsem si děj nepamatoval. Příběhově spíše asi pro ženy, ale i tak se na to dalo koukat. Herečky jsou výborné, nejvíc mě bavila Saoirse Ronan. Celé to je pěkně natočené a zahrané. 80%(18.3.2020)

Výborně odvyprávěné. Má to vynikající rytmus, díky čemuž jsem se ani na chvíli nenudil. Po Lady Bird určitě velký krok nahoru.(2.4.2020)

Ohromně (a přitom tak přirozeně ) dojemný, s tahem na branku, jakej bych od adaptace stopadesát let starýho románu čekal fakt málokdy. Desplatova hudba je krásná. Herci v mnohdy netradičních polohách taky. Ale hlavní hvězda je tu bezesporu Greta Gerwig. Už teď je z ní definitivně Velká žena.(1.1.2020)

Musím začít tím, že můj zdejší názor rozhodně není ovlivněn tím, že jsem po pouhých třech dnech viděl prakticky to samé. To byl naopak můj záměr věnovat se nejdříve ranější adaptaci, abych mohl mít posléze srovnání. A nakonec z toho vytěžím mnohem víc. Novodobá předělávka jde totiž na diváka ohromně chaoticky a skáče si po časové ose, jak se jí zachce a je jí jedno, že sledující neznalý předlohy nebo předešlých filmových verzí bude značně zmaten. Původně jsem žil v domnění, že současné Malé ženy budou svět dobývat zejména svým hereckým obsazením, nakonec je ale kromě herečky s nejhůře vyslovitelným jménem v Hollywoodu stále na trůnu verze z roku 1994 s nádhernou Winonou Ryder a trefně hrající mladičkou Kirsten Dunst. Teď už můžu s klidem vyhlížet, kdo z té devítky nominovaných zlatou sošku zítra ráno dostane.(9.2.2020)

• Ollie235

,,Women, they have minds, and they have souls, as well as just hearts. And they've got ambition, and they've got talent, as well as just beauty. I'm so sick of people saying that love is just all a woman is fit for." Bez znalosti literární předlohy, předchozích filmových zpracování i samotného příběhu jsem před projekcí od Little Women moc neočekával a původně návštěvu kina ani neplánoval. Kombinace hereckého obsazení a oscarových nominací mě ale přece jen přesvědčila a byl jsem docela zvědavý, jestli mě Greta Gerwig svým počinem tentokrát zaujme. První hodina mě vyloženě nebavila. Dobové ztvárnění i dialogy postrádaly potřebné kouzlo a k jednotlivým postavám jsem jen těžko hledal cestu. Druhá polovina byla dějově o něco bohatší, u scén, které měly vyvolávat emoce jsem se ale spíše pozastavoval nad jednotlivými činy hlavních postav, které mi vůbec nedávaly smysl (věřím, že v literární předloze s tímto problém nebude) a ve výsledku mě tak celý příběh naprosto minul. Z herecké sestavy nejvíce chválím Florence Pugh, která v mých očích překvapivě zastínila dvojici Ronan - Watson. Jinak jsem si ale z tohoto snímku moc pozitivních zážitků neodnesl.(15.2.2020)

Najviac ma prekvapilo a zároveň potešilo voľné retrospektívne rozprávanie, ktoré nijakým spôsobom neuľahčovalo orientáciu v deji. Jedinou barličkou bola v tomto prípade hra svetla a farieb. Čas ranej dospelosti "veľkých dievčat" lemovali chladné a tmavé odtiene. Udalosti z neskorého detstva "malých žien" prekypovali svetlými, hrejivými a zemitými farbami. Vnímal som to ako krásnu metaforu na dospievanie (zanechanie bezstarostného detstva a posun do rezervovanej dospelosti).(23.2.2020)

Ale teda verze z r. 1994 byla o fous lepsi. Nejsem fanousek zmateneho stridani casovych rovin a mam pocit, ze pokud bych vcera nevidel tu starsi verzi, kde vsechno plynulo hezky primocare, tak bych byl tady z te docela zmatenej.(30.3.2020)

Herecké výkony zdobí nádherné kostýmy, ale i sama režie Gerwigové. Snímek nemá žádné pomalé pasáže a díky prolínání časových os udržuje diváka neustále ve střehu. Poklonu je třeba složit také skladateli Alexandru Desplatovi, jenž klíčovým scénám přidává na emocích. Jeho hudba dopomáhá i s přispěním kamery k celkové stylizaci dobového, a přitom tak nadčasového dramatu. Dramatu o dospívání a strastech s tím spojených, jež nabízí především divačkám - ale i divákům - i dnes aktuální otázky: dělat těžká rozhodnutí a stát si za nimi nebo třeba vyrovnávat se s realitou, přehodnocovat své sny a hledat štěstí jinde nebo jiným způsobem. V Malých ženách si díky charakterové rozmanitosti postav najde každý něco svého. Více v ext. recenzi(28.1.2020)

Neznám knižní předlohu a ani starší verze jsem neviděl. Nicméně i tak jsem si film užil. A z velké části za to může režisérka a scénáristka Greta Gerwig. Gerwig se zde prezentuje jako velmi šikovná režisérka, která má řemeslo v ruce, umí pracovat s postavy, vytvářet napětí, gradovat scény a to jakým způsobem je v některých konkrétních momentech sebevědomá je radost pro oči. Její cit pro režii dělá film hravější, okázalejší a silný. Potěšilo mě, že Gerwig nemá potřebu tlačit některé věci do popředí a primárně se soustředí na vyprávění příběhu. Velkou oporu má ve skvělém hereckém obsazení, které je bezchybné. Saoirse Ronan znovu předvádí, proč patří mezi nejlepší herečky své generace. Emma Watson má vděčnou roli a jsem rád, že se jí povedlo vystoupit ze stínu Hermiony. Florence Pugh je skvělá a její výkon se mi hodně líbil. Eliza Scanlen je dost výrazná a dokáže si ukrást pár okamžiků pro sebe. Timothée Chalamet je výborný a je to jeho další perfektně zvládnutá role. Ve vedlejších rolích mě udělali velkou radost Letts, Dern, Cooper a Streep. Film má hodně dobré tempo, ale musím přiznat, že místy byl trochu pomalejší a mohl mít větší tah na bránu. Přesto to je snad jediná větší výtka, protože Gerwig odvedla hodně dobrou práci. Malé ženy jsou hodně kvalitní film, a všechny ceny a ovace si zaslouží.(3.2.2020)

Veľmi kvalitné kostýmy a veľmi kvalitné herečky. Za mňa dávam hlas Florence Pugh, tá podľa mňa rastie prudko hore, svoj talent dokazuje stále častejšie. Tento príbeh od Alcottovej sme tu už mali veľakrát, všetko vo vysoko hodnotených číslach. Čo môže povedť ten istý príbeh po niekoľkýkrát? Môžeme len porovnávať a táto verzia naozaj obstojí v porovnaní s akoukoľvek inou. Stále sa ale neviem dostať na chuť tomu románu akoby z dielne Jane Austen (hoci dramatickejšom), ten príbeh je silný a predsa ma nezasiahol. Ženy budú hodnotiť podstatne vyššie.(2.1.2020)

• Disko_Stu

"Ach, my jsme tak chudé! Žít v chudobě je strašné!" říká dobře oblečená hlavní hrdinka stojící na schodech v obrovském rodinném domě. Již brzy ji čeká velká vánoční hostina. "Potřebujeme nutně peníze!" říká hlavní hrdinka poté, co zdědila honosné sídlo po své tetě.(7.2.2020)

Pekny odpocinkovy mily film.(14.1.2020)

Mohli draftovat trochu staršího Laurieho.(23.2.2020)

Malé ženy sú vo svojej podstate malý film s veľkými hercami. Zaujali ma akurát perfektné herecké výkony, nič viac. Celkom nuda.(2.2.2020)

80%(1.2.2020)

• zuzu1056

Jak jsem čekala, film pro mě byl celkem zklamáním. Nesmyslné prolínání časových linek, až se člověk ztrácel a vůbec nechápal, kde v ději se nachází. Hvězdná průprava to opravdu nezachránila. Výkony dobré, ale když scénář sem tam vymkl kontrole a dělal si co chtěl... Film měl velkou nevýhodu, že knižní předloha už byla jednou zfilmována a proto bylo možnost porovnat s nadprůměrem. A že se nestydí za takový konec...(10.2.2020)

Bola to čistá mágia. Saoirse+Florence sa mi vryli hlboko do srca. Kúzelné a predsa tak reálne ako život sám.(12.2.2020)

"Women, they have minds, and they have souls, as well as just hearts. And they've got ambition, and they've got talent, as well as just beauty. I'm so sick of people saying that love is just all a woman is fit for."(12.2.2020)

V porovnání s filmem z 94. dost domotané (skoky z přítomnosti do minulosti mně osobně dělaly problém pochytit dějovou linii, zvlášť když byly všechny dcery stejné i po tolika letech).(13.2.2020)

Téma číslo 1 v Oscarech roku 2019 je, že tam jsou jen mužští režiséři. A člověk je pak samozřejmě skeptický, jestli někdo neprotlačuje nějaký film jenom proto, jaké pohlaví v něm hraje. Mě jako muže, který nemusí ultra-levici, asi nikdo nemůže podezírat z toho, že bych tlačil film jenom proto, že v něm hrají ženy režírované ženou. Malé ženy by si nominaci za režii určitě zasloužily. Je to natočeno téměř bezchybně. Jistě je možné filmu ledacos vyčíst, ale to bychom kritizovali předlohu z pohledu 21. století, což dost dobře nejde. Některé zápletky se nám tedy dnes mohou zdát jako klišé, ale režisér (pokud záměrně neusiluje o moderní přepis) by měl ctít předlohu. A to se stalo.(1.2.2020)