Autorka a režisérka Greta Gerwigová (Lady Bird) vytvořila Malé ženy, které čerpají z klasického románu a díla Louisy May Alcottové, a zároveň se v autorčině alter egu Jo Marchové odráží její fiktivní život. V podání Gerwigové se oblíbený příběh sester Marchových – čtyř mladých žen, z nichž každá je odhodlaná prožít život podle svého – stává nadčasovým a velice aktuálním. (Falcon)

Milano33

Tam, kde je láska, tam je aj utrpenie. Čo také napísať o filme Little Women? No asi toľkoto... Zamiloval som sa a ono mi to zlomilo srdce na dve polovice, a nie iba to, tam ten pálčivý pocit ani zďaleka neskončil... ten trpký pocit ďalej pokračoval, až kým som nepocítil, ako sa moje srdce roztrieštilo na milión maličkých kúskov, a rovnaký osud postihol aj moju dušu, ktorá sa takisto roztrieštila v mojom tele na milión sklenených úlomkov. Pripadal som si, ako keby vesmír náhle prestal existovať. Príbeh tohoto srdcelomného snímku si ma úplne získal, ukradol si moje srdce. Bol som doňho naprosto vtiahnutý, až som vzdychal nadšením pri pohľade na to krásne, veselé, čarovné, dojemné, smutné i melancholické. Má to plno hrejivých momentov, ktoré následne vystriedajú tie bolestivé. Je to naplňujúce a zároveň devastujúce. Vie to rozosmiať, i rozosmutniť. Dokáže to pohladiť po duši, ale aj zasadiť osudovú ranu. Celé je to vyskladané na pozoruhodných paralelách a protichodných emóciách. Vskutku sa jedná o poéziu kontrastov, ktorá kombinuje všetky farby nálad a emócií, a práve táto nevídaná kontrastnosť je koncipovaná ako tá najintímnejšia časť príbehu... na tomto celý tento neopísateľný zážitok stojí a padá. Všetko dokopy to vytvára dokonalú harmóniu, ktorá má ukludňujúce účinky, vskutku si vás hýčka, je útulná, ale tiež však je treba mať na pamäti, že vie byť aj neľútostne mrazivá. Little Women je vážne jedinečnou romantickou drámou, ktorá nemá obdoby... ktorá je ozaj jediná svojho druhu. S ničím takýmto som sa skrátka nikdy v živote nestretol. Nie je to však ten typický príbeh o láske, kde sa naše hrdličky do seba ihneď zamilujú, je to v mnohých aspektov omnoho komplikovanejšie a spletitejšie, než sa môže na prvý pohľad zdať. Láska na prvý pohľad v kontexte, v akom nám je tu prezentovaná, je žiaľ iba jednostranná, čiže neopätovaná, a budete veru prekvapený z toho, ako sa to ďalej vyvinie. Little Women dokáže byť v niektorých ohľadoch veľmi nekompromisným filmom o láske, ktorý sa vymyká zaužívaným konvenciám, a dosť si pohráva aj s divákovou predstavivosťou a dáva možnosť vlastnej (i keď viac-menej jasnej) interpretácií / interpretáciám. A aj pocit zadosťučinenia je tu len taký polovičný, je tu, a zároveň aj nie. No a všetkým stereotypom a klišé dá navždycky zbohom odvážny koniec, ktorý je ku podivu strašne meta. Reálne v poslednej kapitole príbehu sa dočkáme búrania štvrtej steny - áno, tej steny, ktorá stojí medzi divákom a filmom... Akonáhle sa naša hlavná hrdinka Jo začne prihovárať k obecenstvu, tak to podvráti snáď všetky konvencie, akými by sa mal romantický žáner riadiť. Je to síce sprvu počiatku trošku divné (ako čokoľvek, čo je meta), ale v konečnom dôsledku to dáva perfektný zmysel, a myšlienky i náplň tohoto diela vyznejú presne tak, ako bolo od začiatku zaumienené. Film má skrátka jasnú víziu, na ktorú sa snaží po celý čas poukázať, a tým, ktorí s ňou nesúhlasia alebo sú ňou sklamaní, tak môžu sledovať, ako sa im ponúkaná alternatíva (?) zhmotňuje priamo pred očami. Little Women sa víri myšlienkami, ako je napríklad spolupatričnosť, solidarita, či rodinná súdržnosť; taktiež rieši lásku - jej komplexitu, sny - a rezignovanie na ne, sebarealizovanie; zaoberá sa zvládaním životných situácii, čo je podané mimoriadne emotívne a dramaticky. Príbeh tohoto skvostu je perfektnou alegóriou na manželstvo, romantiku, či samotné chápanie postavenia ženy, i dokonca na fikciu ako takú. Ten koniec sa mi neskutočne zavďačil, a to som najprv začal o ňom pochybovať, ale výsledok ma milo prekvapil. Na toto budem spomínať ešte dlho. A k naratívnej štruktúre je ešte potrebné dodať, že rozprávanie nie je chronologické, čo vôbec nie je na škodu. Zvolený štýly vyprávania je prepracovaný natoľko, že môžeme hovoriť o skutočne pôsobivej synchrónii, kedy sa pasáže z minulosti a súčasnosti prelínajú s naozaj delikátnou presnosťou, a je to premyslené do tých najmenších možných detailov tak, aby sa divák necítil, že je súčasťou dvoch dejov, ale naopak jedného kompaktného celku. Little Women si vás nádherne opantá svojou príjemnou a neskôr aj romantickou atmosférou, ktorá je reflektovaná osobnými vzťahmi a rodinným prostredím, kde však nie vždy vládne dobrá klíma. Chémia medzi postavami je rozhodne najsilnejšou stránkou tohoto kúzelného filmu, neskutočne som bol zainvestovaný do týchto vynikajúco prekreslených charakterov a emocionálne ponorený do ich vzájomných interakcií. Ľúbostné scény s Jo a Lauriem (Teddym) som prežíval naozaj intenzívne, čomu tiež hralo do karát čarovná dynamika medzi Saoirseou Ronan a Timothéeom Chalametom. Ústredná štvorica žien / sestier, takzvané "Malé ženy", sú svojimi vlastnosťami, vlohami a charakterom od seba veľmi ľahko rozpoznateľné. Josephine March (Saoirse Ronan), prezývaná tiež Jo, je chytrá, kreatívna a nádejná spisovateľka, ktorá má horlivú a výbušnú povahu, čomu tiež nepomáha ani jej veľký temperament. Jo sa nechce za žiadnych okolností vydať a odmieta sa vzdať svojho sna stať sa spisovateľkou. Jej staršia sestra Margaret March (Emma Watson), skrátene Meg, si zase zakladá na kráse a pôvabe, a pokúša sa o tom dať svetu vedieť, potrpí si na luxuse a povrchných veciach, hoci život ju nakoniec zavedie iným smerom. Amy March (Florence Pugh) je umelecká duša, ktorá inklinuje k maliarstvu, a zvádza vnútorný boj medzi racionálnym myslením a citom. A najmladšia Elizabeth March (Eliza Scanlen), prezývaná tiež Beth, je zase nadaná v hudbe, hraje na klavír, je hanblivá a plachá, a život ju potrápi nepríjemnou chorobou. Okrem tejto štvorky si to dosť kradol pre seba aj charizmatický Timothée Chalametom, ktorý stvárnil Theodorea Laurencea (Laurieho / Teddyho) - bohatého mládenca, ale s dobrým srdcom. Film sa jednoducho môže pýšiť svojou presnou charakterizáciou postáv. Little Women ma ohúrilo i svojou vizuálnou a výpravnou stránkou, nakoľko ide o dobovú drámu z obdobia americkej občianskej vojny. Tvorcovia si krásne pohrávajú s farbami i s nasvietením scén, farby šiat dokážu byť niekedy pekne krikľavé a sídla zase sú schopné zaujať svojou robustnou estetikou. Som rád, že sa k tomuto prekrásnemu snímku pristupovalo tak pokorne, ohľaduplne, láskyplne a s citom. () (méně) (více)

adam9

Herecké výkony zdobí nádherné kostýmy, ale i sama režie Gerwigové. Snímek nemá žádné pomalé pasáže a díky prolínání časových os udržuje diváka neustále ve střehu. Poklonu je třeba složit také skladateli Alexandru Desplatovi, jenž klíčovým scénám přidává na emocích. Jeho hudba dopomáhá i s přispěním kamery k celkové stylizaci dobového, a přitom tak nadčasového dramatu. Dramatu o dospívání a strastech s tím spojených, jež nabízí především divačkám - ale i divákům - i dnes aktuální otázky: dělat těžká rozhodnutí a stát si za nimi nebo třeba vyrovnávat se s realitou, přehodnocovat své sny a hledat štěstí jinde nebo jiným způsobem. V Malých ženách si díky charakterové rozmanitosti postav najde každý něco svého. Více v ext. recenzi ()

joshula

Zpracování není tak přehledné jako to poslední z roku 1994. Tvůrci se na úkor minutové metráže tolik nezabývají jednotlivými detaily. ()

Gogo333

Kdysi jsem už nějaké zpracování tohoto příběhu viděl, ale vůbec jsem si děj nepamatoval. Příběhově spíše asi pro ženy, ale i tak se na to dalo koukat. Herečky jsou výborné, nejvíc mě bavila Saoirse Ronan. Celé to je pěkně natočené a zahrané. 80% ()

filipvrbik

Shodou okolností vysílala Prima MAX včera verzi z roku 1994, takže jsem viděl de facto jeden film dvakrát v průběhu 24 hodin. Je to docela podobné, jen ta novější verzi (asi z důvodu akčnosti děje) prolíná dvě časové roviny a chvíli trvá, než si člověk zvykne...Ale jinak některé scény jsou jak přes kopírák, v novější verzi je více z pozdějších osudů čtyř sester a taky je novější verze drsnější, temnější a celkově vyspělejší...Co se však nedá upřít je role Jo - Winona Ryder jako dobrý, ale oproti fantastické (jako obvykle, tak talentovaná herečka se rodí jednou za generaci) Saoirse Ronan, která konečně ukázala celý svůj potenciál a zasloženě získala i nominaci na Oscara ( i když tu měla Winona taky), je to slabý odvar...Naopak mě mrzí Emma Watson, která jako Meg dostala poměrně malý prostor, a že umí ukázala například v Krásce a Zvířeti... Ale spousta scén se mi líbila, je to takový romantický doják...viděno v kině (Eng.)...80% ()

Ponds

Před pár lety jsem viděla britskou třídílnou minisérii Malé ženy, která mě i přes skvělé herecké výkony a dobré zpracování tolik neoslnila. Film Grety Gerwig (její Lady Bird zbožňuji) mě naopak hluboce zasáhl, je to už týden a já o něm stále přemýšlím. Především druhá část filmu opravdu vezme za srdce. Navíc, koukat se na herecké výkony Saoirse Ronan a Timothée Chalameta je vždy radost. ()

Darth Maul

Najviac ma prekvapilo a zároveň potešilo voľné retrospektívne rozprávanie, ktoré nijakým spôsobom neuľahčovalo orientáciu v deji. Jedinou barličkou bola v tomto prípade hra svetla a farieb. Čas ranej dospelosti "veľkých dievčat" lemovali chladné a tmavé odtiene. Udalosti z neskorého detstva "malých žien" prekypovali svetlými, hrejivými a zemitými farbami. Vnímal som to ako krásnu metaforu na dospievanie (zanechanie bezstarostného detstva a posun do rezervovanej dospelosti). ()

York

Ale teda verze z r. 1994 byla o fous lepsi. Nejsem fanousek zmateneho stridani casovych rovin a mam pocit, ze pokud bych vcera nevidel tu starsi verzi, kde vsechno plynulo hezky primocare, tak bych byl tady z te docela zmatenej. ()

Asmodin

Knihu jsem zatím nečetla, ale mám to v plánu, takže nemohu porovnat. Filmové zpracování je docela poutavé, ale dost mi vadilo přeskakování ze současnosti do minulosti. ()

prezdivaka

O dost horší adaptace než ty předchozí. Snaha být za každou cenu jiný svedla režisérku a scénáristku na scestí. Příběh, kde se napřed dovíme pointu a emoční zásah a posléze z jiné časové roviny odhalíme příčinu a motivaci, prostě nefunguje. Musel by vzniknout jiný systém a styl vyprávění. Scény jsou aranžované až kýčovitě. Nevěříte postavám jejich repliky. Když si stěžují na chudobu a na to, že tyto Vánoce díky ní budou skromné, vidíte velký dům plný obrazů, krásného nábytku a nádobí, v tehdejší době jistě znamením přepychu. Kamera je svým postavením, nereálným svícením a celkovou kompozicí blíže spíše televiznímu či reklamnímu podání. ()

Rozjimatel

4,5 Svojim duchom pripomínajú Malé ženy diela Jane Austen (najmä Pýchu a predsudok v skvelej adaptácii režiséra Joea Wrighta), v tom dobrom slova zmysle. Je to podobne láskyplné a ľudsky hrejivé. Veľmi silnou zbraňou filmu je skvelé herecké obsadenie, hraje tu začínajúca herecká elita (Saoirse Ronan, Florence Pugh, Emma Watson, či Timothée Chalamet), skvele doplnená staršou hereckou generáciou (Laura Dern, Meryl Streep, Chris Cooper). V superlatívoch sa dá hovoriť aj o nádhernej kamere (úplne vyšperkovaný obraz) a výbornej hudbe Alexandrea Desplata. V priebehu filmu som mal trochu problém so skokmi medzi časovými rovinami, ktoré sú trochu ťažšie na orientáciu, takže som sa občas strácal, časom som si ale na ne zvykol a napokon som aj takéto ozvláštnenie celkom privítal. V porovnaní s verziou z roku 1994 pôsobí táto určite živšie a ozajstnejšie. Malou chybičkou krásy je to, že malú Amy tu hraje 23-ročná herečka a tak to nepôsobí až tak vierohodne, keď napr. spáli sestrin román. ()

Prochy38

Krásný, až roztomilý příběh o osudu jedné rodiny. Celé to stojí na hereckých výkonech mladých hereček a musím říct, že jde o špičku. A tady se to dokazuje. Skvělé výkony. ()

Disease

Knihu jsem nečetl a asi ani číst nebudu, ale film se povedl. Ale tedy ty časové skoky byly dost náročné na pozornost. ()

Ollie235

,,Women, they have minds, and they have souls, as well as just hearts. And they've got ambition, and they've got talent, as well as just beauty. I'm so sick of people saying that love is just all a woman is fit for." Bez znalosti literární předlohy, předchozích filmových zpracování i samotného příběhu jsem před projekcí od Little Women moc neočekával a původně návštěvu kina ani neplánoval. Kombinace hereckého obsazení a oscarových nominací mě ale přece jen přesvědčila a byl jsem docela zvědavý, jestli mě Greta Gerwig svým počinem tentokrát zaujme. První hodina mě vyloženě nebavila. Dobové ztvárnění i dialogy postrádaly potřebné kouzlo a k jednotlivým postavám jsem jen těžko hledal cestu. Druhá polovina byla dějově o něco bohatší, u scén, které měly vyvolávat emoce jsem se ale spíše pozastavoval nad jednotlivými činy hlavních postav, které mi vůbec nedávaly smysl (věřím, že v literární předloze s tímto problém nebude) a ve výsledku mě tak celý příběh naprosto minul. Z herecké sestavy nejvíce chválím Florence Pugh, která v mých očích překvapivě zastínila dvojici Ronan - Watson. Jinak jsem si ale z tohoto snímku moc pozitivních zážitků neodnesl. ()

Oralfabet

Normálně bych asi novou verzi (ani žádnou starší) Malých Žen vidět nepotřeboval, ale Greta Gerwig si mě v poslední době dost získala a její prvotina Lady Bird je asi nejlepším coming of age filmem, co jsem kdy viděl... Navíc to obsazení! Obzvláště pak Florence Pugh je tady dokonalá a momentálně ji nejspíš dělí jedna skvělá role od toho, abych si ji přidal do top10 (určitě se nemůže dočkat). Příběh je sice takový dost obyčejný a asi předvídatelný, zároveň ale taky plný emocí a i přes svou lehce nadprůměrnou délku, mě to snad nikdy nenudilo. 8/10 ()

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

13.08.2023

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Gareth Edwards chystá novou sci-fi

Gareth Edwards chystá novou sci-fi

08.02.2020

Režisér první Godzilly a nejlépe hodnoceného Star Wars filmu od akvizice studiem Disney, Rogue One: Star Wars Story, Gareth Edwards si vybral svůj příští filmový počin. Bude se jednat o novou dosud… (více)

Vyhlášení nominací 92. Oscarů

Vyhlášení nominací 92. Oscarů