Zloději zelených koní

Green Horse Rustlers

(festivalový název)

Česko, 2016, 86 min

Velká spokojenost s tímhle filmem panuje na Starým Bělidle. Moc se mě líbila žánrová propletenost, která si nikterak nepřekážela, odér starých zlatokopeckých časů na mě vál z některých záběrů ( u řeky na písku ), ale i přitom všem jsem měl neustále v podvědomí, že na konci bude slušný vyustění a to se stalo i když během příběhu je spousty náznaků. Skvělej Lišák, konečně jsem ho neviděl v roli imbecila a věřím, že jeho výkon skončí minimálně nominačkou na lva, protože právě jeho podíl na vztahu mezi dvěma kámoši je hodně klíčovej ve prospěch aplausu čímž ale netvrdím, že Marek zahrál špatně.(14.10.2016)

Poklidná atmosféra Hájíčkových textů trefená dobře, vkusná a funkční kamera, poměrně dobře využitá nenávodná hudba. Bohužel Marek Adamczyk hraje hodně ploše (i když grimas střídá hodně) a nadějně rozjetý scénář vyznívá totálně do ztracena a rozpačita. Není to ani nijak extra napínavý thriller a ani extra propracované vztahové drama. Kategorie "solidní a nevýrazné".(19.12.2016)

VLTAVÍN – ODKAPANÁ ROZTAVENÁ HMOTA VELKÉHO KAMENNÉHO METEORITU /// Tak já nevím… původně jsem si říkal, že to nedopadlo tak špatně a těch 7 000 lidí v kině je daní za nevýstřednost. Pak mi padl do voka koment uživatele Messiአ– a donutil mě se zamyslet (vím, kurva, pravděpodobnost malá...). Ty vole (neva, že Ti tykám, ne?), naprostej souhlas! Ten film je totiž nenápadnej proto, že se toho snaží říct pomocí propletence strašně moc, ale výsledkem není ani dobrodružnej život zlatokopa, ani drama dvou kamarádů, a bohužel ani vztahový drama, ke kterýmu to díky tajemství, táhnoucímu se celým filmem, směřuje. Ty vltavíny tady jsou jen kulisou k partii, která měla bejt rozehraná úplně jiným mistrem. Lišák výbornej, Boková fajn, ale vzhledem k tomu, že tady mohlo bejt co vyprávět… dám za 3*, ale je to vlastně kurevský zklamání. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2001 napsal Jiří Hájíček, neznám. 2.) Zamykám se v kabinetu mineralogie. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(30.1.2017)

• Jara.Cimrman.jr

"Teď seš zlatokop na plnej úvazek?" Kopání - to je svoboda. Tomu já rozumím. Tedy pokud se nejedná o práci v noci, ve tmě, ve vlhku, s kreténem po boku a policií v patách. To už mi tak moc svobodné nepřipadá. Navíc celé to tak pomaloučku odhalované tajemství je průhledné, jak čerstvě umyté sklo, takže mě to "tajuplno" dost štvalo. Prostě jsem se nějak nebavil, ale závěrečný souboj dvou šutrologů mě rozesmál natolik, že si to možná pustím ještě jednou, abych zjistil, jestli to drama náhodou nebyla komedie.(19.4.2017)

Škoda vyprázdněného scénáře, kdy každá scéna musí být dvakrát delší a vyplněná třemi zbytečnými záběry, protože jinak by tenhle film nedopadl tak špatně, jak se zdálo nevyhnutelné. 2 a 1/2(8.9.2016)

První letošní návštěva kina. :D Tenhle film zaujme především ty, kteří sbírají kameny či minerály a hlavně ty, kteří někdy na tomto lovu za vltavíny byly. Já bohužel na takovémto lovu nebyl, ale jeden vltavín doma mám. :P Takže svým způsobem mě film zaujal a docela i bavil, i přes ten hodně dramatický konec. :D(22.9.2016)

Wlodarczykova dosavadní režijní filmografie by ve mně sama o sobě moc důvěry nevyvolávala, a i z jiných důvodů jsem byl k tomu filmu dost skeptický. Ukázalo se ale, že úplně zbytečně - ten film mě vážně bavil a upoutal mou pozornost od začátku do konce. V první řadě je to díky vynikajícímu námětu - s Hájíčkovou předlohou sice obeznámen nejsem (ostatně od tohoto autora jsem dosud nečetl nic), ale vše naznačuje tomu, že by to vůbec nemuselo být marné čtení, a nevybavuji si za poslední dobu jiný český film, který by mě po této stránce tak nadchnul (kolem námětu filmu - hledání vltavínů - se ostatně točila i většina otázek na tiskovce po novinářské projekci - zdá se, že většina lidí o tom v životě neslyšela, včetně samotných tvůrců filmu; osobně mi to téma přijde naprosto fascinující). Ten film mě dostal výbornými hereckými výkony (Pavel Liška naprosto famózní, Marek Adamczyk velmi dobrý, a z Jenovéfy Bokové jsem pravidelně upadal do mdlob - snad v žádné předchozí roli se mi nikdy nelíbila víc), dokonale zvolenými lokacemi (na kterých se v reálu skutečně kopou vltavíny), a celkovým technickým zpracováním, které mi velmi sedlo. Co by na tom filmu mohlo někomu vadit, je možná přemíra vulgarismů, jimiž se se to tam jen hemží - vybavuji si diskuzi jakýchsi dvou ženských za mnou, z nichž jedna se pohoršovala nad tím, jak vulgárně se v tom filmu mluví - je fakt, že i mě to trochu zarazilo, na druhou stranu uznávám, že spousta lidí tak v reálu prostě mluví, a ten film to prostě jen reflektuje, aby se svým postavám přiblížil. Ještě mě tam zarazilo to, že hlavní postava jezdí předpotopním favoritem, ale to režisér zdůvodňoval tím, že se film neodehrává v současnosti, ale blíže neurčité minulosti, řekněme někdy v devadesátkách (samotná předloha se prý odehrává ještě dřív a její děj je navíc roztažen na plochu kolem 10 let, od čehož se filmaři z mnoha důvodů odklonili). Do kina na ten film podle mě moc lidí nepřijde (můj odhad je 30 tisíc max.), ale až to půjde brzo v České televizi, mohl by ten film oslovit celkem slušnou hromadu lidí - osobně bych mu to přál.(8.9.2016)

• poz3n

Doufal jsem, že Zloději zelených koní by mohli být tím lepším, co za rok 2016 v české kinematografii vzniklo. Bohužel, skoro nic ve filmu nefunguje na nějaké pořádné úrovni. Klasicky toporné herectví (neumětelské dialogy a strnulost podporující postsynchrony), nezajímavé vizuální provedení a ve výsledku i dost nudný příběh. Prostě film, na který si za pár měsíců patrně ani nevzpomenu. 4/10(28.4.2017)

Kvalitních českých dramat se v naší kinematografii rodí jako šafránu. ZZK k nim sice nepatří, ale pokus je to slušný, a jako dobrodružný film docela fungují. Marek Adamczyk dobrý, ale Liška opět hraje debila, a ne že ne. Celkově se tvůrcům podařilo obsadit nesympatické herce, snad to byl záměr. Výpitek Bohůš to nezachrání, jeho docent je uvěřitelný asi jako, že Olympia nezaplatila.(29.1.2017)

Příběh "českého" přátelství, rozdílných charakterů, které se odehrává v prostředí hledačů minerálů, pokladů. Pro mě to byl takový menší dokument o nerostech a jejím nelegálním prodejem. Celé to je zasazeno do vesnického prostředí mezi trojici celkem nesympatických postav, zvláště v podání Lišky. Herci jsou perfektní a jako drama film docela dobře funguje. Film je předvidatelný, ale vůbec mi to nevadilo, neboť se neustále něco děje a pnutí mezi hrdiny pořád graduje. Problém je, že vyhrocení nikdy nedojde na doraz, aby diváka strhla na maximum, neboť je dějová linka moc natahovaná. Když to celé shrnu, tak režisér na české poměry odvedl velmi dobrou práci a určitě z českých filmů patří k tomu nejlepšímu za rok 2016......7/10(21.9.2016)

• MessiáŠ

Ani se nedivím, že už dřív Hájíček prohlásil, že ve scénáři svou předlohu příliš nepoznával. To by pochopitelně nemusel být žádný větší problém, navíc když film je uveden titulkem „volně na motivy románu Jiřího Hájíčka“, problém však nastává tehdy, pokud film nefunguje nejen jako vydařená adaptace, nýbrž ani jako film sám o sobě. Upřímně nechápu, proč mělo trio scenáristů potřebu se z větší části od předlohy odklonit, když ta byla dramaturgicky dobře vystavěná, kdežto film je nesourodá přehlídka scén (na ten proces adaptace a dezinterpretace předlohy by se dala napsat snad studie). ___ Při té vší nahodilosti tak nakonec vyznívá vcelku ironicky, když jsou ve filmu poměrně obsáhle a doslova citovány ty tzv. nejfilmovější scény z předlohy, ovšem bez jakékoliv citu a smyslu pro charakterizaci postav či vedení příběhu (to křížení knižních a filmových motivů zkrátka ne-navazuje). V románu je jednou z hlavních postav a především vypravěčem Pavel, k jehož zásadní charakteristice patří kromě jisté bezelstnosti, ba naivity jakási sobě vlastní představa řádu a čistoty vesmíru, která souvisí s jeho zájmem o mineralogii; ve filmu tatáž postava (Adamczyk) není charakterizována veskrze nijak, akorát jeho zanechání vysokoškolských studií je aktualizováno do podoby nedokončení doktorátu (proč vlastně?). Modelovou ukázkou přístupu k postavám budiž scéna, v níž oba hlavní hrdinové brutálně zmlátí zloděje vltavínů, přitom v knize je scéna založena na kontrastu obou postav, kdy bijcem a neurvalcem je především Kačmar (Liška), ve filmu však oba splývají do jedné podoby. Liškově charakteru navíc tvůrci filmu přidali – v předloze neexistující – rys tajemné minulosti, do níž je zapletena i Pavlova manželka Karolína (Boková). Jak si stěžovali už kritici jinde, nejenže je tato zápletka průhledná od prvního okamžiku, ale jako taková nepřináší ani žádnou katarzi a vyznívá – ostatně jako většina filmu – notně bezradně (highlightem přesto zůstává lebowskovská scéna ze záchodem!). ___ Nakonec největší potíží je ve filmu neexistující čas, pro předlohu stěžejní téma; kniha se odehrává převážně na přelomu 80. a 90. let, přičemž ale dál obsáhne zhruba desetiletý časový úsek, změna režimu s přechodem od kolektivního vlastnictví k soukromému nepředstavuje jenom odlišné podmínky pro kopáče, ale symbolizuje i přechod od iluzí mládí (a zklamání) k závěrečnému vyrovnání hlavního hrdiny. Film ovšem, jak je u české kinematografii ostatně zvykem, alibisticky sahá k pojmu „bezčasí“, kdy se film má odehrávat v jakési neurčité době, ovšem (údajně) pozdější než v knize, navíc během krátkého časového období. Tomu nelze oponovat, těžko nalézt výstižnější obraz bezčasí než hlavního hrdinu neustále jezdícího ve favoritu a jeho druha Kačmara, který si za stržené peníze pořizuje nejmodernější typ televizoru. ___ A tak je to se vším. Logicky tak nemůže dojít – kvůli neexistenci času – ani k odcizení mezi postavami, film nikterak výrazně ne-tematizuje ani otázku určité (vnitřní) svobody Pavla, vlastně film sám o sobě žádné ucelené téma nemá (žánr co?). Tohle hrabání naprázdno kdesi v půdě mi připomnělo podobně tragicky křečovitá (asi surrealismus) Špačkova Místa; asi nejvíce sebe-definující scénou je ta s jukeboxem (jaký je její smysl pro film?) – prostě něco začne hrát (kdyby to aspoň byl odkaz na předlohu, proboha, ale ne, takové sofistikovanosti nelze po tvůrcích vyžadovat). A ještě něco: vedení herců je taky tragédie... ale jednou by se to mohlo promítat v hodinách literatury jako ilustrace k (svižné) předloze (jednotlivě, ne v celé délce!), v tom (ubíjející) film funguje poměrně obstojně, takže natáčení nakonec přece jenom nebylo úplně, ehm, zbytečné.(10.9.2016)

• Dont

Minulo mě téma, zpracování i obsazení. Na můj vkus až příliš mnoho neherců a těch pár herců nemělo co hrát. Film ve mě vzbudil především netečnost a lhostejnost. K ději, k postavám, k "tajemství", k rozuzlení "příběhu".(3.3.2017)

Nenadchlo ani tak dějem, který ale není nikterak špatný, jak spíš perfektně zvládlou technickou stránkou. Atmosféričtější, český film jsem už dlouho neviděl (seriálovou Pustinu nepočítám). 68%(25.4.2017)

Zloději zelených koní představují možná první seriózní pokus o český western (snad s výjimkou Zdivočelé země). Tedy nedočkáme se únosů dostavníků či rozladěného piána v saloonu ani jiných atributů příběhů z Divokého západu, ale zápletka o dvou "zlodějích koní", co jsou neustále na útěku před "šerifem", je v podstatě westernová. Z tohoto hlediska film nedopadl špatně - krásná kamera, záběry přírody, napětí a originální prostředí (před zhlédnutím filmu jsem o těchto novodobých zlatokopech neměl ani tušení)... Bohužel ale negativa trochu převažují. Děj je naprosto předvídatelný - hned v jedné z prvních scén se náhodou setká Kača s Karolínou a my vidíme, že spolu mají nějaký problém. Tento jejich nepříjemný vztah je pak úmorně rozehráván přes celý film, než si až v samotném závěru konečně Karolínin přítel Pavel všimne, že něco není v pořádku. Z toho vyplývá plochost postav, která pak zase negativně ovlivňuje herecké výkony - herci jsou slušní, ale jaksi nemají co hrát. Např. výraz Jenovéfy Bokové spočívá jen v různých variacích na téma "jsem naštvaná" případně "mám problém", Marek Adamczyk je zase stylizován tak trochu do role blbečka, který neustále chodí kolem své naštvané ženy a nadšeně jí vypraví, co všechno si za peníze z vltavínů budou moci koupit, aniž by si všiml, že něco nehraje. Nejzajímavější postavou je tak asi Kača Pavla Lišky, který aspoň tu a tam dokáže překvapit, ať už pozitivně či negativně. Jinak v tomto filmu je vše prostě tím, čím je. Není tu nic navíc, žádný přesah, žádné tajemství. Když Pavla s Kačou přepadnou zloději, naši hrdinové je prostě dohoní a zmlátí a tím scéna končí, postavy zlodějů už se neobjeví dál, nevrátí se, aby si s nimi vyrovnali účty, nezavolají policii, takže scéna s nimi nemá jiný význam, než "hlavní hrdiny přepadnou zloději". Když je někdo naštvaný, je prostě naštvaný, když má někdo radost, má prostě radost, není tu žádný scénáristický konstrukt, nic co by se spojilo v silný (nebo aspoň jakýkoli) závěr. Hlavně kvůli tomu tak první český pokus o seriózní western skončil u pokusu.(5.3.2017)

• contrastic

Průměrná podívaná o hledačích vltavínů s naprosto debilním koncem, který sraží celkový dojem ještě o laťku níž !!!(2.2.2017)

Film zaujme hlavne nametem, o kopacich vltavinu..., to tady jeste nebylo. A pak velmi dobrym hereckym vykonem Lisky a Bokove. Myslim, ze ani zde kritizovany Adamczyk nezahral zle. Skoda scenare, spousta zbytecnych scen a myslim, ze ono tajemstvi si taky mohli tvurci odpustit a vice se venovat samotnemu kopani, prekupnictvi atd.(7.6.2017)

60%.(2.4.2017)

Zloději zelených koní rozhodně patří mezi to lepší, co nám v rámci českého filmu mohl rok 2016 nabídnout.(29.1.2017)

Hlavným problémom a mínusom tohto filmu je samotný námet, scenár a toporný herci. Ak to trochu rozvediem, tak to hlabné gró je o akýchsi novodobých zlatokopoch čo sa pohybujú na hranici zákona, ktorým to ale moc neveríme a je nám to akosi jedno. Jediným skutočným hercom tu je Liška. Celkovo príbeh, aj keď plynie a nenudí ( so stopážou cca 80 min. by to bolo veľmi zlé) ide mimo diváka.(3.2.2017)

• sator

Nepřesvědčil... Boková herectví na úrovni lšu...(29.1.2017)

<< předchozí 1 2 3