poster

Zloději zelených koní

 • anglický

  Green Horse Rustlers

  (festivalový název)

Drama

Česko, 2016, 86 min

Komentáře uživatelů k filmu (70)

 • Enšpígl
  ****

  Velká spokojenost s tímhle filmem panuje na Starým Bělidle. Moc se mě líbila žánrová propletenost, která si nikterak nepřekážela, odér starých zlatokopeckých časů na mě vál z některých záběrů ( u řeky na písku ), ale i přitom všem jsem měl neustále v podvědomí, že na konci bude slušný vyustění a to se stalo i když během příběhu je spousty náznaků. Skvělej Lišák, konečně jsem ho neviděl v roli imbecila a věřím, že jeho výkon skončí minimálně nominačkou na lva, protože právě jeho podíl na vztahu mezi dvěma kámoši je hodně klíčovej ve prospěch aplausu čímž ale netvrdím, že Marek zahrál špatně.(14.10.2016)

 • Marigold
  ***

  Poklidná atmosféra Hájíčkových textů trefená dobře, vkusná a funkční kamera, poměrně dobře využitá nenávodná hudba. Bohužel Marek Adamczyk hraje hodně ploše (i když grimas střídá hodně) a nadějně rozjetý scénář vyznívá totálně do ztracena a rozpačita. Není to ani nijak extra napínavý thriller a ani extra propracované vztahové drama. Kategorie "solidní a nevýrazné".(19.12.2016)

 • Radek99
  ***

  Je opravdu velká škoda, že tuhle ryzí jihočeskou knihu jihočeského rodáka Jiřího Hájíčka filmově neadaptoval další jihočeský patriot Bohdan Sláma - a to nemyslím jen kvůli onomu regionálnímu souznění, ale především kvůli poetice jeho filmů, která by si podle mého lépe rozuměla s poetikou a atmosférou geniální Hájíčkovy literární předlohy. Dan Wlodarczyk jistě není špatný režisér a po zhlédnutí filmu musím být k jeho režijnímu přístupu shovívavý, co ale nelze přehlédnout je ne úplně šťastně provedený casting a scenáristické odklonění se od předlohy. Co se obsazení hlavní role týče, bylo angažování Marka Adamczyka krokem do neznáma a nevyplatilo se, protože v přímé herecké konfrontaci na sebe všechnu pozornost strhává o několik světelných let herecky lepší Pavel Liška a paradoxně role Kači zastiňuje roli Pavla, což je přesný opak knihy. Stejně tak Jenovéfa Boková v roli Karolíny selhává, je nepřirozená, afektovaná, její herecký projev mi byl vysloveně nepříjemný a celkem dobře ilustruje zmar této herecké generace. Dál už ale film funguje. Technické provedení na jedničku, mizanscéna velmi povedená a autentická, stejně tak kamera a hudba. Kdybych nečetl knihu, zřejmě bych byl z filmu více nadšený - subjektivně mne mrzelo přenesení děje z 90. let minulého století do současnosti, ale chápu, že takhle vyjde natáčení levněji (i když boom ,,vltavínské horečky" v reálu už dávno skončil) a zvláště pak drobné scenáristické změny (zmizely ostatní kopáčské party, zmizel Simon, nedošlo na rozvod, hodně se transformovala postava a charakter Kači, byl upozaděn fenomén posedlosti, ,,drogy", zlaté horečky i fenomén svobody a alternativního nekomerčního stylu života...) a vypuštění toho krásného smířlivě otevřeného konce knihy, který s filmem nekorespondoval vůbec...(19.8.2017)

 • Fr
  ***

  VLTAVÍN – ODKAPANÁ ROZTAVENÁ HMOTA VELKÉHO KAMENNÉHO METEORITU /// Tak já nevím… původně jsem si říkal, že to nedopadlo tak špatně a těch 7 000 lidí v kině je daní za nevýstřednost. Pak mi padl do voka koment uživatele Messiአ– a donutil mě se zamyslet (vím, kurva, pravděpodobnost malá...). Ty vole (neva, že Ti tykám, ne?), naprostej souhlas! Ten film je totiž nenápadnej proto, že se toho snaží říct pomocí propletence strašně moc, ale výsledkem není ani dobrodružnej život zlatokopa, ani drama dvou kamarádů, a bohužel ani vztahový drama, ke kterýmu to díky tajemství, táhnoucímu se celým filmem, směřuje. Ty vltavíny tady jsou jen kulisou k partii, která měla bejt rozehraná úplně jiným mistrem. Lišák výbornej, Boková fajn, ale vzhledem k tomu, že tady mohlo bejt co vyprávět… dám za 3*, ale je to vlastně kurevský zklamání. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2001 napsal Jiří Hájíček, neznám. 2.) Zamykám se v kabinetu mineralogie. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(30.1.2017)

 • Jara.Cimrman.jr
  **

  "Teď seš zlatokop na plnej úvazek?" Kopání - to je svoboda. Tomu já rozumím. Tedy pokud se nejedná o práci v noci, ve tmě, ve vlhku, s kreténem po boku a policií v patách. To už mi tak moc svobodné nepřipadá. Navíc celé to tak pomaloučku odhalované tajemství je průhledné, jak čerstvě umyté sklo, takže mě to "tajuplno" dost štvalo. Prostě jsem se nějak nebavil, ale závěrečný souboj dvou šutrologů mě rozesmál natolik, že si to možná pustím ještě jednou, abych zjistil, jestli to drama náhodou nebyla komedie.(19.4.2017)

 • xxmartinxx
  ***

  Škoda vyprázdněného scénáře, kdy každá scéna musí být dvakrát delší a vyplněná třemi zbytečnými záběry, protože jinak by tenhle film nedopadl tak špatně, jak se zdálo nevyhnutelné. 2 a 1/2(8.9.2016)

 • juta
  ****

  První letošní návštěva kina. :D Tenhle film zaujme především ty, kteří sbírají kameny či minerály a hlavně ty, kteří někdy na tomto lovu za vltavíny byly. Já bohužel na takovémto lovu nebyl, ale jeden vltavín doma mám. :P Takže svým způsobem mě film zaujal a docela i bavil, i přes ten hodně dramatický konec. :D(22.9.2016)

 • Vančura
  ****

  Wlodarczykova dosavadní režijní filmografie by ve mně sama o sobě moc důvěry nevyvolávala, a i z jiných důvodů jsem byl k tomu filmu dost skeptický. Ukázalo se ale, že úplně zbytečně - ten film mě vážně bavil a upoutal mou pozornost od začátku do konce. V první řadě je to díky vynikajícímu námětu - s Hájíčkovou předlohou sice obeznámen nejsem (ostatně od tohoto autora jsem dosud nečetl nic), ale vše naznačuje tomu, že by to vůbec nemuselo být marné čtení, a nevybavuji si za poslední dobu jiný český film, který by mě po této stránce tak nadchnul (kolem námětu filmu - hledání vltavínů - se ostatně točila i většina otázek na tiskovce po novinářské projekci - zdá se, že většina lidí o tom v životě neslyšela, včetně samotných tvůrců filmu; osobně mi to téma přijde naprosto fascinující). Ten film mě dostal výbornými hereckými výkony (Pavel Liška naprosto famózní, Marek Adamczyk velmi dobrý, a z Jenovéfy Bokové jsem pravidelně upadal do mdlob - snad v žádné předchozí roli se mi nikdy nelíbila víc), dokonale zvolenými lokacemi (na kterých se v reálu skutečně kopou vltavíny), a celkovým technickým zpracováním, které mi velmi sedlo. Co by na tom filmu mohlo někomu vadit, je možná přemíra vulgarismů, jimiž se se to tam jen hemží - vybavuji si diskuzi jakýchsi dvou ženských za mnou, z nichž jedna se pohoršovala nad tím, jak vulgárně se v tom filmu mluví - je fakt, že i mě to trochu zarazilo, na druhou stranu uznávám, že spousta lidí tak v reálu prostě mluví, a ten film to prostě jen reflektuje, aby se svým postavám přiblížil. Ještě mě tam zarazilo to, že hlavní postava jezdí předpotopním favoritem, ale to režisér zdůvodňoval tím, že se film neodehrává v současnosti, ale blíže neurčité minulosti, řekněme někdy v devadesátkách (samotná předloha se prý odehrává ještě dřív a její děj je navíc roztažen na plochu kolem 10 let, od čehož se filmaři z mnoha důvodů odklonili). Do kina na ten film podle mě moc lidí nepřijde (můj odhad je 30 tisíc max.), ale až to půjde brzo v České televizi, mohl by ten film oslovit celkem slušnou hromadu lidí - osobně bych mu to přál.(8.9.2016)

 • poz3n
  **

  Doufal jsem, že Zloději zelených koní by mohli být tím lepším, co za rok 2016 v české kinematografii vzniklo. Bohužel, skoro nic ve filmu nefunguje na nějaké pořádné úrovni. Klasicky toporné herectví (neumětelské dialogy a strnulost podporující postsynchrony), nezajímavé vizuální provedení a ve výsledku i dost nudný příběh. Prostě film, na který si za pár měsíců patrně ani nevzpomenu. 4/10(28.4.2017)

 • Big Bear
  ***

  Vcelku zajímavý počin tihle Zloději a samotný námět byl velice originální! Možná v rukách někoho zručnějšího z toho mohl být solidní thriller ve stylu severských drama, ale nebyl. Ačkoliv děj je mnohdy velmi vyhrocený, nějak výrazněji to s vámi necloumá. Je to škoda. Oba hledači mi přišli typově fajn, jednoznačně však vedl Pavel Liška a Jenovéfa Boková. Pavel Liška zde nehraje svého klasického v řeči zadrhávajícího Joudu jak jej většinou známe, ale kluka tvrdě protřelého životem, který je pro svůj prospěch schopen okamžitě pozapomenout na přátelství či vděk. Uznávám ale, že to nečinil primárně kvůli sobě, ale aby zajistil rodinu. To jej samozřejmě neomlouvá, ale zároveň to z něj dělá spíše nemorálního jedince než vyloženého všehoschopného grázla. Já na rozdíl od jiných zde do ,,prostorů'' kopat nechodil, jen jednou jsem kdesi na jihu po dešti procházel pole a hledali jsme také ta krásně zelená rozstříknutá sklíčka .-). A znám lidi co našli i pěkně velké kousky jen tak na procházce. Samozřejmě se musí koukat pod nohy! :-) Takže neovlivněn vzpomínkami na dolování s neustálým strachem, že zaslechnu diesel Defenderu od VP hodnotím film s čistou hlavou. Za originalitu trochu přitlačím, ale za ten závěrečný souboj by to bylo skoro jen na dva vltavíny. Dám ale tři, atmoška byla super. * * *(11.10.2017)

 • dopitak
  ****

  Kvalitních českých dramat se v naší kinematografii rodí jako šafránu. ZZK k nim sice nepatří, ale pokus je to slušný, a jako dobrodružný film docela fungují. Marek Adamczyk dobrý, ale Liška opět hraje debila, a ne že ne. Celkově se tvůrcům podařilo obsadit nesympatické herce, snad to byl záměr. Výpitek Bohůš to nezachrání, jeho docent je uvěřitelný asi jako, že Olympia nezaplatila.(29.1.2017)

 • Tuax
  ***

  Závěr filmu mi pokazil dojem, jinak bych hodnotil lépe. Přestože Lišku s jeho huhňáním většinou nemusím, pokud nehraje nějakého hotentota, nebo čerta na které to pasuje. Tady na toho suveréna se taky moc nehodil, ale na druhou stranu byl to takový magor, že to nakonec docela šlo. Jenovéfu jsem viděl prvně v dá se říct hlavní ženské roli, jenže to tak nějak drhlo a taky to vypadalo, že neměla moc co hrát. Což je celkově mínusem tohoto filmu, že na svou stopáž je hodně prázdný. Jenže i tak mě to bavilo a nebýt toho konce byl bych s hodnocením výše. Adamczyk byl z hlavních postav asi jediný fajn i přes ten charakter postavy, kterou ale dobře ztvárnil. Jinak ten svět kopáčů se mi trefil do noty i s tím vojenským prostorem a vším okolo. Ne že bych prováděl někdy něco takového, ale něco obdobného jsem přesto zažil. A výlety do vojenského prostoru jsem taky nejednou absolvoval. Takže svým způsobem i tohle rizikové dobrodrůžo mě oslovovalo, skrze mé zkušenosti.(31.8.2017)

 • malylada
  ****

  Příběh "českého" přátelství, rozdílných charakterů, které se odehrává v prostředí hledačů minerálů, pokladů. Pro mě to byl takový menší dokument o nerostech a jejím nelegálním prodejem. Celé to je zasazeno do vesnického prostředí mezi trojici celkem nesympatických postav, zvláště v podání Lišky. Herci jsou perfektní a jako drama film docela dobře funguje. Film je předvidatelný, ale vůbec mi to nevadilo, neboť se neustále něco děje a pnutí mezi hrdiny pořád graduje. Problém je, že vyhrocení nikdy nedojde na doraz, aby diváka strhla na maximum, neboť je dějová linka moc natahovaná. Když to celé shrnu, tak režisér na české poměry odvedl velmi dobrou práci a určitě z českých filmů patří k tomu nejlepšímu za rok 2016......7/10(21.9.2016)

 • MessiáŠ
  *

  Ani se nedivím, že už dřív Hájíček prohlásil, že ve scénáři svou předlohu příliš nepoznával. To by pochopitelně nemusel být žádný větší problém, navíc když film je uveden titulkem „volně na motivy románu Jiřího Hájíčka“, problém však nastává tehdy, pokud film nefunguje nejen jako vydařená adaptace, nýbrž ani jako film sám o sobě. Upřímně nechápu, proč mělo trio scenáristů potřebu se z větší části od předlohy odklonit, když ta byla dramaturgicky dobře vystavěná, kdežto film je nesourodá přehlídka scén (na ten proces adaptace a dezinterpretace předlohy by se dala napsat snad studie). ___ Při té vší nahodilosti tak nakonec vyznívá vcelku ironicky, když jsou ve filmu poměrně obsáhle a doslova citovány ty tzv. nejfilmovější scény z předlohy, ovšem bez jakékoliv citu a smyslu pro charakterizaci postav či vedení příběhu (to křížení knižních a filmových motivů zkrátka ne-navazuje). V románu je jednou z hlavních postav a především vypravěčem Pavel, k jehož zásadní charakteristice patří kromě jisté bezelstnosti, ba naivity jakási sobě vlastní představa řádu a čistoty vesmíru, která souvisí s jeho zájmem o mineralogii; ve filmu tatáž postava (Adamczyk) není charakterizována veskrze nijak, akorát jeho zanechání vysokoškolských studií je aktualizováno do podoby nedokončení doktorátu (proč vlastně?). Modelovou ukázkou přístupu k postavám budiž scéna, v níž oba hlavní hrdinové brutálně zmlátí zloděje vltavínů, přitom v knize je scéna založena na kontrastu obou postav, kdy bijcem a neurvalcem je především Kačmar (Liška), ve filmu však oba splývají do jedné podoby. Liškově charakteru navíc tvůrci filmu přidali – v předloze neexistující – rys tajemné minulosti, do níž je zapletena i Pavlova manželka Karolína (Boková). Jak si stěžovali už kritici jinde, nejenže je tato zápletka průhledná od prvního okamžiku, ale jako taková nepřináší ani žádnou katarzi a vyznívá – ostatně jako většina filmu – notně bezradně (highlightem přesto zůstává lebowskovská scéna ze záchodem!). ___ Nakonec největší potíží je ve filmu neexistující čas, pro předlohu stěžejní téma; kniha se odehrává převážně na přelomu 80. a 90. let, přičemž ale dál obsáhne zhruba desetiletý časový úsek, změna režimu s přechodem od kolektivního vlastnictví k soukromému nepředstavuje jenom odlišné podmínky pro kopáče, ale symbolizuje i přechod od iluzí mládí (a zklamání) k závěrečnému vyrovnání hlavního hrdiny. Film ovšem, jak je u české kinematografii ostatně zvykem, alibisticky sahá k pojmu „bezčasí“, kdy se film má odehrávat v jakési neurčité době, ovšem (údajně) pozdější než v knize, navíc během krátkého časového období. Tomu nelze oponovat, těžko nalézt výstižnější obraz bezčasí než hlavního hrdinu neustále jezdícího ve favoritu a jeho druha Kačmara, který si za stržené peníze pořizuje nejmodernější typ televizoru. ___ A tak je to se vším. Logicky tak nemůže dojít – kvůli neexistenci času – ani k odcizení mezi postavami, film nikterak výrazně ne-tematizuje ani otázku určité (vnitřní) svobody Pavla, vlastně film sám o sobě žádné ucelené téma nemá (žánr co?). Tohle hrabání naprázdno kdesi v půdě mi připomnělo podobně tragicky křečovitá (asi surrealismus) Špačkova Místa; asi nejvíce sebe-definující scénou je ta s jukeboxem (jaký je její smysl pro film?) – prostě něco začne hrát (kdyby to aspoň byl odkaz na předlohu, proboha, ale ne, takové sofistikovanosti nelze po tvůrcích vyžadovat). A ještě něco: vedení herců je taky tragédie... ale jednou by se to mohlo promítat v hodinách literatury jako ilustrace k (svižné) předloze (jednotlivě, ne v celé délce!), v tom (ubíjející) film funguje poměrně obstojně, takže natáčení nakonec přece jenom nebylo úplně, ehm, zbytečné.(10.9.2016)

 • Dont
  *

  Minulo mě téma, zpracování i obsazení. Na můj vkus až příliš mnoho neherců a těch pár herců nemělo co hrát. Film ve mě vzbudil především netečnost a lhostejnost. K ději, k postavám, k "tajemství", k rozuzlení "příběhu".(3.3.2017)

 • Cimr
  ***

  Zloději zelených koní představují možná první seriózní pokus o český western (snad s výjimkou Zdivočelé země). Tedy nedočkáme se únosů dostavníků či rozladěného piána v saloonu ani jiných atributů příběhů z Divokého západu, ale zápletka o dvou "zlodějích koní", co jsou neustále na útěku před "šerifem", je v podstatě westernová. Z tohoto hlediska film nedopadl špatně - krásná kamera, záběry přírody, napětí a originální prostředí (před zhlédnutím filmu jsem o těchto novodobých zlatokopech neměl ani tušení)... Bohužel ale negativa trochu převažují. Děj je naprosto předvídatelný - hned v jedné z prvních scén se náhodou setká Kača s Karolínou a my vidíme, že spolu mají nějaký problém. Tento jejich nepříjemný vztah je pak úmorně rozehráván přes celý film, než si až v samotném závěru konečně Karolínin přítel Pavel všimne, že něco není v pořádku. Z toho vyplývá plochost postav, která pak zase negativně ovlivňuje herecké výkony - herci jsou slušní, ale jaksi nemají co hrát. Např. výraz Jenovéfy Bokové spočívá jen v různých variacích na téma "jsem naštvaná" případně "mám problém", Marek Adamczyk je zase stylizován tak trochu do role blbečka, který neustále chodí kolem své naštvané ženy a nadšeně jí vypraví, co všechno si za peníze z vltavínů budou moci koupit, aniž by si všiml, že něco nehraje. Nejzajímavější postavou je tak asi Kača Pavla Lišky, který aspoň tu a tam dokáže překvapit, ať už pozitivně či negativně. Jinak v tomto filmu je vše prostě tím, čím je. Není tu nic navíc, žádný přesah, žádné tajemství. Když Pavla s Kačou přepadnou zloději, naši hrdinové je prostě dohoní a zmlátí a tím scéna končí, postavy zlodějů už se neobjeví dál, nevrátí se, aby si s nimi vyrovnali účty, nezavolají policii, takže scéna s nimi nemá jiný význam, než "hlavní hrdiny přepadnou zloději". Když je někdo naštvaný, je prostě naštvaný, když má někdo radost, má prostě radost, není tu žádný scénáristický konstrukt, nic co by se spojilo v silný (nebo aspoň jakýkoli) závěr. Hlavně kvůli tomu tak první český pokus o seriózní western skončil u pokusu.(5.3.2017)

 • contrastic
  **

  Průměrná podívaná o hledačích vltavínů s naprosto debilním koncem, který sraží celkový dojem ještě o laťku níž !!!(2.2.2017)

 • movieband
  ****

  Nenadchlo ani tak dějem, který ale není nikterak špatný, jak spíš perfektně zvládlou technickou stránkou. Atmosféričtější, český film jsem už dlouho neviděl (seriálovou Pustinu nepočítám). 68%(25.4.2017)

 • kajas
  ****

  Velmi milé překvapení. Žádná komedie s dramatickými vsuvkami, jak poslední roky vypadá snad 90 procent české filmové produkce (ne že by mi to nějak zvlášť vadilo, ale tahle žánrová změna je velmi osvěžující). Z Liškovy postavy jsem měla během celého filmu velmi nepříjemný pocit, a i když tvůrci postupně dávkují náznaky jeho skutečné povahy, ze "záchodové scény" mě až mrazilo. Potěšily ale výkony i ostatních, méně okoukaných herců. Námět je navíc opravdu zajímavý, o těžbě vltavínů jsem do té doby neslyšela. Škoda jen poněkud useknutého závěru, který s odhalenou pointou už dále nepracuje, pár minut navíc by filmu nemuselo uškodit. Přesto jsem velmi ráda, že jsem se ke "Zlodějům" dostala alespoň díky projekci na KVIFF.(2.7.2017)

 • LadyPupu
  ****

  Zloději zelených koní rozhodně patří mezi to lepší, co nám v rámci českého filmu mohl rok 2016 nabídnout.(29.1.2017)

<< předchozí 1 2 3 4
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace