Distinction

• Hongkong 非同凡響 (více)

Nácvik muzikálu na škole pre deti s „potrebou osobitného prístupu“ spojí slečnu Tsui, ktorá na škole učí, Zoey, ktorú k spolupráci inšpiruje potreba dodatočných kreditov, a Ka Hoa, ktorého mladší brat sa narodil s Downovým syndrómom a je študentom školy. A nielen decká sa naučia niečo nové. Znie to síce ako základ na neuveriteľný doják, no zdanie klame. Uznanie totiž svojich hrdinov neľutuje, ani ich nezneužíva na získanie sympatií. Jednoducho upozorňuje na nevhodne nastavený vzdelávací systém, ktorý apriori diskriminuje deti zo sociálne slabších rodín a kladie, nielen na deti, neprimeraný tlak. Uznanie ukazuje, že Jevons Au má nielen talent vnímať skryté plochy hongkonskej spoločnosti, ale aj schopnosť ich vecne, s citom pre detail a aj pre humor vystihnúť vo filme. (Art Film Fest)

freddy

Hodně netypické téma nabízí tento hongkongský klenot, který se zabývá prací s mentálně postiženými dětmi a celkově přístupu k nim. Režisér se rozhodl upozornit na to, že tyto děti jsou lidé jako každý z nás, a i tito lidé si zaslouží pozornost, lidský přístup a lásku. Na pozadí příběhu jedné učitelky, která učí takovéto děti na jedné speciální hongkongské škole sledujeme tyto děti, jejich rodiče a několik dalších hrdinů, kteří se spojí pro nácvik muzikálu. Film netlačí na city. Film se nesnaží přesvědčovat, že bychom měli postižené děti litovat. A film už vůbec neukazuje jen Sluncem zalitý svět, kde je vše v pořádku a idylické. A přesto si získal mé srdce a mou duši. Přesto ze mně dokázal absolutně nenásilně na konci vymáčknout nějakou tu slzu a způsobit ohromné mrazení po celém těle. Pan režisér natočil film, který bych si asi v běžné kinodistribuci nevybral, a který ve mně bude ještě hodně dlouho rezonovat. A závěrečná diskuze s panem režisérem po skončení filmu jen dokreslila pocity, které ve mně během filmu rezonovaly. A byť otevřeně přiznávám, že chvílemi mě to úplně nebavilo, nemohu hodnotit jinak. Děkuji a (ne)normálnosti zdar! [27. Art Film Fest Košice] ()