Distinction

Uznanie

(festivalový název)

Drama / Muzikál

Hong Kong, 2018, 98 min

Hodně netypické téma nabízí tento hongkongský klenot, který se zabývá prací s mentálně postiženými dětmi a celkově přístupu k nim. Režisér se rozhodl upozornit na to, že tyto děti jsou lidé jako každý z nás, a i tito lidé si zaslouží pozornost, lidský přístup a lásku. Na pozadí příběhu jedné učitelky, která učí takovéto děti na jedné speciální hongkongské škole sledujeme tyto děti, jejich rodiče a několik dalších hrdinů, kteří se spojí pro nácvik muzikálu. Film netlačí na city. Film se nesnaží přesvědčovat, že bychom měli postižené děti litovat. A film už vůbec neukazuje jen Sluncem zalitý svět, kde je vše v pořádku a idylické. A přesto si získal mé srdce a mou duši. Přesto ze mně dokázal absolutně nenásilně na konci vymáčknout nějakou tu slzu a způsobit ohromné mrazení po celém těle. Pan režisér natočil film, který bych si asi v běžné kinodistribuci nevybral, a který ve mně bude ještě hodně dlouho rezonovat. A závěrečná diskuze s panem režisérem po skončení filmu jen dokreslila pocity, které ve mně během filmu rezonovaly. A byť otevřeně přiznávám, že chvílemi mě to úplně nebavilo, nemohu hodnotit jinak. Děkuji a (ne)normálnosti zdar! [27. Art Film Fest Košice](17.6.2019)