Reklama

Reklama

Obsahy(1)

9. listopadu 1985. Gang provede krvavé přepadení supermarketu Delhaize v belgickém Aalstu. Takzvaní Brabantští zabijáci brutálně zavraždí osm nevinných lidí, mezi nimiž jsou i Gilbert, Thérèse a Rebecca Van de Steenovi. Devítiletý David Van de Steen navzdory vážným zraněním střelbu přežije. Jeho rodiče a sestra se však stanou jedněmi z posledních obětí nechvalně proslulého gangu. Z Davida je náhle sirotek a jeho prarodiče na sebe vezmou srdcervoucí úkol – poskytnout vnukovi novou životní perspektivu a postarat se o jeho buducnost. Dědeček Albert se přes pětadvacet let úporně snaží dostat vrahy před soud. Až do dnešního dne však zabijáci, kteří mezi lety 1982 a 1985 zavraždili 28 lidí, nebyli dopadeni. Jedná se o největší skandál v dějinách belgické justice. (Cinemax)

(více)

Recenze (49)

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Silné téma a silný film, který by si zasloužil větší pozornost. Krásně totiž ukazuje, že úřední a státní marasmus, klientelismus a v podstatě mafiánství rozhodně není specialitou Čechů, ale spíše specialitou druhu homo sapiens, protože i v takové Belgii se může dít něco, co si u nás skoro ani neumíme představit. Snímek má i vynikající casting, bohužel s výjimkou dospělého Davida, u kterého si asi nikdo nevšiml, že mu zmodraly oči. Také je možná až zbytečně dlouhý (na HBO je 134 minutová verze) a některé věci se zbytečně opakují. Každopádně je to oči otevírající záležitost, která je zcela podle reality a přesto skoro až neuvěřitelná. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Jediné čo môžem tomuto snímku "trošičku" vytknúť je, že nie je úplne tak emotívny, ako by sa žiadalo. Ale inak je "Niet schieten" výbornou sondou do prípadu, z ktorého sa chce dodnes mnohým "obyčajným" ľudom v Belgicku - zvracať. Toto je ďalšia dokonalá ukážka, ako kokoti na vrcholových miestach, nakomplet jebú na tých, čo sú dolu, pričom jediné začo ich dokážu považovať, sú ovce pred voľbami. ()

Reklama

Dudek 

všechny recenze uživatele

Tenhle snímek je víc něž cokoliv jiného hutný. Dějově se můžou zdát ony více než dvě hodiny jako neopodstatněné, ale tady opravdu není kam spěchat a klidně bych snesl i větší nálož. Ta by mohla být synonymem k dlouhému boji s větrnými mlýny a personifikací beznaděje. Velmi si vážím, že tvůrci nešli po emocích, kterých by se z dané situace dalo vytěžit požehnaně. Slzy tu téměř nevidíme, a jádrem příběhu není zbytečná smrt, ale snaha o spravedlnost. Hlavní postavy nelitují sebe, ani se emočně neobracejí k minulosti a neviní ji z toho, jakým způsobem jim obrátila životy, přesto všechno je ale otisk oné hrozivé události jasně viditelný v jejich chování a každé scéně. Pevná filmařina bez zbytečných výkyvů. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Já o tomto případu nevím vůbec nic, ale pokud je to blízký pravdě, tak je to neskutečná síla a další příklad toho, proč se mě chce s politiky blejt. Film není ani tak něpínavej, jako psycholgickej, představa, že se Vám něco takového stane a vy se marně dovolávate spravedlnosti je hrozná a přesně na týhle vlně empatie a divákovi solidarity s dědečkem Albertem tvůrci pracují a jde jim to hodně dobře. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Za námět si snímek zaslouží 2 hvězdičky. Případ je to fascinující a rád bych si přečetl na dané téma knihu investigativního novináře nebo aspoň obsáhlý fundovaný článek. Spokojenost s filmem spočívá v tom, nakolik se spokojíte s tím, o čem snímek vypráví, a nakolik budete věnovat pozornost umělecké formě. Coninxův snímek by chtěl být hybridem politického thrilleru a kriminálky, jenže oba žánry mají své potřeby a režisér jim bohužel nevychází vstříc. Nenacházím v jeho práci žádnou přidanou filmařskou hodnotu. Pokud jde o estetiku, filmový styl a způsob vyprávění, nemá mi co nabídnout. Navíc mi nesedělo ani obsazení, v některých případech bylo přímo iritující. Nu což, někdo musel tu jednostrannou chválu v komentářích narušit. Za mě jen 40 % celkového dojmu s tím, že Coninxovi se budu do budoucna raději vyhýbat. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (5)

  • Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)
  • Stijn Coninx pracoval na filmu sedm let společně s Davidem van de Steenem, jedním z těch, kteří přežili Nijvel Gang (Brabant Killers). Van de Steen důkladně schválil obsazení Jana Decleira jako jeho dědečka Alberta (přezdívaného „Petje“), který byl ve skutečnosti svědkem části útoku na obchodní dům Delhaize, ke kterému došlo přes ulici. Později provedl několik vlastních vyšetřování, ale dostal dopisy se zahalenými varováními, aby přestal pátrat. I když dědeček zemřel dlouho před premiérou filmu, potěšilo ho, když se na smrtelné posteli dozvěděl, že se film natáčí. (Piercee)

Reklama

Reklama