poster

Děvčátko

 • anglický

  Pretty Baby

 • slovenský

  Dievčatko

Drama

USA, 1978, 110 min

Režie:

Louis Malle

Scénář:

Polly Platt

Kamera:

Sven Nykvist

Producenti:

Louis Malle

Scénografie:

Trevor Williams
(další profese)
 • spygirl
  **

  Nevím, co si o tom mám myslet... Tohleto že natočili v USA? Fakt se dost divím... Chudák děvčátko... každé dítě si přece zaslouží normální dětství. Kdyby byla trochu starší, tak pochopím, že přitahuje muže (jako např. Lolita), ale takhle může zaujmout leda tak pedofily. A také nechápu, jak se může dospělý chlap oženit s dítětem... Celý film je divný, ale ústřední téma zajímavé. Někteří tady kritizujete příšerné dialogy, ale přece prostitutky neoplývají vysokou inteligencí. :-) 40%(1.9.2011)

 • Master19
  ***

  Zvláštní, zajímavé a neopakovatelné. Brooke hraje skvěle a oceňuji stylizaci filmu tak, že místo vzrušení nad dvanáctiletou prostitukou přišlo zhnusení a morální deprese. Ty scénáristické úlety pomíjím a pamatuju si jen to, co dávalo smysl. A bylo toho hodně. Za všechny třebas scéna na seníku s malým černochem a jeho matkou... Nadčasové.(22.8.2011)

 • Vančura
  ***

  Film, který stojí za vidění snad jen pro odzbrojující živelnost hereckého výkonu mladičké Brooke Shields. Jinak je to velmi slabé - po dějové stránce bída a ten zbytek taky za moc nestojí. Občas to na mě působilo až protivně diletantským dojmem, jako by to celé byla nějaká béčková pseudokontroverzní slátanina, určená spíše na televizní obrazovku do okrajového vysílacího času, než celovečerní film. Z pozice dnešního otrlého diváka se ani nelze moc divit, tenhle biják dnes nemůže šokovat snad už nikoho, nota bene mě osobně coby fandu Kubrickovy i Lynovy (té obzvlášť) Lolity. Ale jak říkám, Brooke Shields mě skutečně dostala, její předčasná dospělost mě dojala i rozesmála současně a nemohl jsem si u ní nevzpomenout na podobnou filmovou postavu, Mathildu z Leona (též 12 letou). Škoda přeškoda, že z toho hezkého námětu nebylo vytěženo více potenciálu, který tato atraktivní doba i téma jistě skýtají.(4.9.2011)

 • hous.enka
  ***

  Krasna lolitka Brooke Shields svadi mladeho fotografa zejmena svou cistotou. Film nas zavadi do prostredi americkeho hampejzu, kde krome prostitutek pracuje i sympaticky pianista a mene sympaticka bordel-mama. Cely film stoji (a bohuzel zaroven i pada) na Brooke a snazi se byt opravdu jakousi reminiscenci na Nabakovu Lolitu. Prostredi ale neni nijak zajimave a film neprinasi mnoho noveho.(5.9.2011)

 • Omnibus
  ***

  V postavě fotografa Bellocqa mi Keith Carradine šíleně vadil, měl jsem z něj přímo fyzicky špatný pocit, kdykoli strčil ten svůj supí pedofilní ksicht rádobyumělce na plátno. Ale to je možná jen můj problém, vysvětlitelný na lehátku u psycho-servismana. Jinak film je klasika a já jsem ani moc nevnímal nějaký zásadnější propad do mravního bahna... Koneckonců prostituce, provozovaná dobrovolně a v "slušném bordelu" je docela poctivé řemeslo (na rozdíl např.od politiky, že) Nepochybně by bylo výchovnější, kdyby se Violet napřed vyučila jinému poctivému řemeslu- třeba švadlenou, a až jako plnoletá se rozhodla stát se láryní nectnou, čili helmbrechtnicí, přinášející potřebným potěšení (popřípadě, co já vím, třeba i náhražku něhy)... Ale to by jí zase, z hlediska profese, utekly nejlepší roky ;-) A nám zajímavej film. Jenom mi tam Brooke bohužel přišla taková nějaká... nijaká.(21.1.2013)