poster

Děvčátko

 • USA

  Pretty Baby

 • Slovensko

  Dievčatko

Drama

USA, 1978, 110 min

Režie:

Louis Malle

Scénář:

Polly Platt

Kamera:

Sven Nykvist

Producenti:

Louis Malle

Scénografie:

Trevor Williams
(další profese)
 • Master19
  ***

  Zvláštní, zajímavé a neopakovatelné. Brooke hraje skvěle a oceňuji stylizaci filmu tak, že místo vzrušení nad dvanáctiletou prostitukou přišlo zhnusení a morální deprese. Ty scénáristické úlety pomíjím a pamatuju si jen to, co dávalo smysl. A bylo toho hodně. Za všechny třebas scéna na seníku s malým černochem a jeho matkou... Nadčasové.(22.8.2011)

 • Bobik9
  ***

  Těžko se to hodnotí. Má to silné stránky a má to vyloženě slabé stránky. Lákadlem rozhodně je rozkošná Brooke Shields a krásná Susan Sarandon. Filmu naopak ubírá body slabší příběh a naprostá nemožnost sympatizovat s jakoukoli postavou. Všechny stojí za prd. Navíc si myslím, že k podobně laděnému námětu se naprosto nehodí taková dávka optimismu, jakou Louis Malle do filmu vložil. Hudbu, která snímek doprovází jsem nepochopil už vůbec. Jak kdyby byla z nějaké přidemtnělé komedie. Nominace na Oscara je podle mě jen vtip, kamera byla ovšem skvělá.(5.10.2018)

 • Malarkey
  ***

  Začátek tohoto filmu ze sedmdesátých let je poměrně drsný. Začíná totiž porodem v jednom zapadlém ukričeném domu v New Orleans v době, kdy se ještě ve velkým střílelo pár stovek kilometrů na západ v jakémkoliv pouštním městě. Od toho se pak odvíjí brutální ponurost, smutek a jeden příběh maličké holky, která celý život prožila právě v tomhle domě a realitu má šíleně pokroucenou. To jediné, co tento film tak může nabídnout je právě výborný herecký výkon Brooke Shields, která si to s postavou vysloveně prožila.(31.1.2015)

 • Omnibus
  ***

  V postavě fotografa Bellocqa mi Keith Carradine šíleně vadil, měl jsem z něj přímo fyzicky špatný pocit, kdykoli strčil ten svůj supí pedofilní ksicht rádobyumělce na plátno. Ale to je možná jen můj problém, vysvětlitelný na lehátku u psycho-servismana. Jinak film je klasika a já jsem ani moc nevnímal nějaký zásadnější propad do mravního bahna... Koneckonců prostituce, provozovaná dobrovolně a v "slušném bordelu" je docela poctivé řemeslo (na rozdíl např.od politiky, že) Nepochybně by bylo výchovnější, kdyby se Violet napřed vyučila jinému poctivému řemeslu- třeba švadlenou, a až jako plnoletá se rozhodla stát se láryní nectnou, čili helmbrechtnicí, přinášející potřebným potěšení (popřípadě, co já vím, třeba i náhražku něhy)... Ale to by jí zase, z hlediska profese, utekly nejlepší roky ;-) A nám zajímavej film. Jenom mi tam Brooke bohužel přišla taková nějaká... nijaká.(21.1.2013)

 • radektejkal
  ***

  Anglické slovo "pretty" ve spojení s ženou či dívkou se obvykle vymyká významu uváděného ve slovnících. Nejvhodnější překlad pro "pretty baby" by asi byl "kurvička". Nebo také: život v neworleanském bordelu na sklonku první světové války. Ale k filmu samotnému: nemá vadu, ale také nemá šťávu. Malle je popisným autorem, často ale s výrazným přesahem, ať už kamkoli. I tímto filmem se zřejmě značí něco naznačit, ale buď zůstalo jen u náznaku nebo jsem se tomu nedokázal přiblížit.(6.4.2014)