poster

Děvčátko

 • USA

  Pretty Baby

 • Slovensko

  Dievčatko

Drama

USA, 1978, 110 min

Režie:

Louis Malle

Scénář:

Polly Platt

Kamera:

Sven Nykvist

Producenti:

Louis Malle

Scénografie:

Trevor Williams
(další profese)
 • Master19
  ***

  Zvláštní, zajímavé a neopakovatelné. Brooke hraje skvěle a oceňuji stylizaci filmu tak, že místo vzrušení nad dvanáctiletou prostitukou přišlo zhnusení a morální deprese. Ty scénáristické úlety pomíjím a pamatuju si jen to, co dávalo smysl. A bylo toho hodně. Za všechny třebas scéna na seníku s malým černochem a jeho matkou... Nadčasové.(22.8.2011)

 • kobejn
  ***

  Uvedené sice v rámci tematického cyklu "Nový hollywood", ale v podstatě jde o typicky "evropský" film natočený v Americe. Buhvíproč tu najednou všichni rozebírají scénář, jako by najednou byl každý druhý odborník na scénáře. Patrně jde o to, že děj tohoto filmu se točí kolem "bordelu" a "děvek", tudíž by bylo absurdní po filmu chtít, aby v něm byly nějaké "chytré řeči", což asi zdejším "scénáristům" přišlo jako důkaz "slabosti scénáře". Dle mého soudu (odborník na scénáře ale nejsem jako ostatní) byl naopak scénář dobrý, neboť věrně ilustrovall prázdnotu a banálnost života v tomto prostředí. Po technické stránce byl film dokonalý. Nicméně ani mně tento film k srdci nepřirostl, tudíž jen za tři.(22.8.2011)

 • Bobik9
  ***

  Těžko se to hodnotí. Má to silné stránky a má to vyloženě slabé stránky. Lákadlem rozhodně je rozkošná Brooke Shields a krásná Susan Sarandon. Filmu naopak ubírá body slabší příběh a naprostá nemožnost sympatizovat s jakoukoli postavou. Všechny stojí za prd. Navíc si myslím, že k podobně laděnému námětu se naprosto nehodí taková dávka optimismu, jakou Louis Malle do filmu vložil. Hudbu, která snímek doprovází jsem nepochopil už vůbec. Jak kdyby byla z nějaké přidemtnělé komedie. Nominace na Oscara je podle mě jen vtip, kamera byla ovšem skvělá.(5.10.2018)

 • Omnibus
  ***

  V postavě fotografa Bellocqa mi Keith Carradine šíleně vadil, měl jsem z něj přímo fyzicky špatný pocit, kdykoli strčil ten svůj supí pedofilní ksicht rádobyumělce na plátno. Ale to je možná jen můj problém, vysvětlitelný na lehátku u psycho-servismana. Jinak film je klasika a já jsem ani moc nevnímal nějaký zásadnější propad do mravního bahna... Koneckonců prostituce, provozovaná dobrovolně a v "slušném bordelu" je docela poctivé řemeslo (na rozdíl např.od politiky, že) Nepochybně by bylo výchovnější, kdyby se Violet napřed vyučila jinému poctivému řemeslu- třeba švadlenou, a až jako plnoletá se rozhodla stát se láryní nectnou, čili helmbrechtnicí, přinášející potřebným potěšení (popřípadě, co já vím, třeba i náhražku něhy)... Ale to by jí zase, z hlediska profese, utekly nejlepší roky ;-) A nám zajímavej film. Jenom mi tam Brooke bohužel přišla taková nějaká... nijaká.(21.1.2013)

 • Martin741
  **

  Strasne slaby film a nemohol som jaxi uverit ze sa dospely chlap zamiluje do 13 rocnej holky - to bol pedofil doprdele ci co ? Mno teda mne to prislo uchylne, Malle bol tu zas len za rutinera, tempo take nijake a v strede vladli priserne dialogy, respektive len vatovo plane plky. neoslovilo ma ani to, ze sa ta holka stala predcasne vyspelou zenou, ktora je ale deckom kdesi hlboko v srdci : 40 %(3.8.2019)

 • - První film Louise Mallea natočený v Americe. (Pavlínka9)

 • - Melanie Griffith a Linda Blair se ucházely o roli Violet. (Pumiiix)

 • - Susan Sarandon si vyměnila svou postavu s herečkou Brooke Shields, protože nechtěla být ve filmu úplně nahá. (Pumiiix)