Šelest na srdci

Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

Komedie / Drama

Francie / Itálie / Západní Německo, 1971, 118 min

Roztomilá, jemná, rošťácká sonda do života dospívajícího mládence rozbrazující veškeré radosti (a žádné strasti, když se to tak vezme) pubertálních a adolescentních dnů. Neurvalost hlavního představitele mě přibíjela do křesla až jsem se domníval, že se nedívám na film, ale na život sám. Velezručná záležist, pane Malle. Potlesk :o)(20.1.2010)

Francie, padesátá léta. Patnáctiletý Laurent Chevalier (Benoît Ferreux) žije se svými dvěma staršími bratry, šestnáctiletým Marcem (Marc Winocourt) a osmnáctiletým Thomasem (Fabien Ferreux) a rodiči v Dijonu. Otec je úspěšný lékař, jenž se však zajímá více o své povolání než o svoji rodinu. Pro své syny má především posměch. Zcela jinak je tomu u matky chlapců: překrásná Italka Clara (Lea Massari) se ve svém manželství nudí, a navíc se cítí omezována manželovými zvyklostmi. Clara je životachtivá žena, jež si pěstuje přátelský vztah ke svým synům - především k Laurentovi, jenž svoji matku vášnivě zbožňuje. Jistým způsobem se jedná o jeho nevinnou "první lásku... Louis Malle a jeho něžná, avšak nesentimentální studie dospívání. Směs humoru, ironie a melancholie odkrývá známou upřímnost mládí a licoměrnost dospělosti.(20.7.2005)

Prvé, čo vám asi udrie do očí, sú nezáväzné vzťahy v rodine mladíka Laurenta na všetkých úrovniach v 50tych rokoch. Malle písal scenár podľa vlastných spomienok na detstvo a veľmi by ma zaujímalo, do akej miery sú autobiografické. Po filme zistíte prečo. Za druhé ma zaujíma, prečo režisér s takým frivoľným dospievaním natočil filmy ako napríklad Bludička. Alebo je ten rozdiel, povedzme 20 rokov, medzi životom chlapca a muža skutočne taký brutálny? "Čakám na prvú lásku, preto sa s tebou nevyspím"....hovorí mladé dievča Laurentovi. On si tiež počká so sexom až na svoju "prvú skutočnú lásku" (vždy zasiahne včas filmový osud), lenže všetko je to trochu inak. Mne pripadali na podobný typ filmu "bez deja" tie 2 hodiny trochu príliš, a aj keď nemám filmu čo vyčítať, nijak zvlášť ma nezasiahol a mám pocit, že si ho Malle natočil viac pre seba. Samozrejme zručne a s jednou poriadnou milfkou a dvoma hustými lolitkami. Malle je tiež vo svojom Amarcorde podobne otvorený, takže budem aj ja.(12.7.2013)

Malý nadějný Oidipus vyrůstá v rodině, která je totálně nefunkční, ale to nevadí. Jeho bráchové jsou rozmazlení ožralové, okrádají vlastní rodiče a nemají k ničemu úctu, ale to nevadí. Táta je sebestředný natolik, že nevidí, co se mu v domě děje, ani že ho manželka podvádí, ale to nevadí. Hlavního hrdinu by nejradši osouložil jeho učitel/kněz, ale to nevadí. Všichni se pořád smějí. Když se mlátí, tak se smějí, když se trápí, tak se smějí... Jestli zde něčím filmový jazyk nepromlouvá, je to dramatická dikce. Dospívání Laurenta tak přes nepopiratelně dramatickou synopsi působí lehce jako vyprávění o tom, kterak Medvídek Pú našel oranžový balón.(23.10.2015)

Kdyby uměl Hřebejk řemeslo a měl trochu víc nadhledu a opravdové morálky, točil by podobně. Bohužel tohle mohlo být "časové" čtyřicet let nazpět - ne dnes... Film nenudí, uteče to jako voda. Je radost pozorovat kluky i matku, zápletky jsou věrohodné, vše do sebe zapadá, stále je co očekávat. Co víc si od filmu tohoto druhu přát.(7.5.2015)