Bláznivá komedie o záměně identity, sexy monstrech a neshopných policajtech v hlavní roli s Robertem Benignim. Děj, založený na skečích probíhá na okraji Říma, kde řádí neznámý vrah a násilník. Všechny nitky vedou k Lorimu (Roberto Benigni), který je pro svoje neobvyklé chování nejnenáviděnějším člověkem v okolí. Od první chvíle policejního vyšetřování je hlavním podezřelým a po svých neslavných pokusech svádění přivádí policii k myšlence, že právě on je tím sexuálním maniakem. (Butterfly Video Entertainment)

liborek_

Je libo film se sexuálním podtextem, který je ohromně zábavný a přitom ani špetičku vulgární? Monstrum Roberta Benigniho je trefa do černého. Příběh je jednoduchý: Ve městě řádí sadistický sexuální zabiják, kterého média expresivně nazývají Monstrum. Prvním a jediným podezřelým tohoto případu se stane trochu potrhlý a roztržitý chlapík jménem Loris (Benigni), který má poněkud napjaté vztahy se svým domácím i sousedy, a policii zaujme svým výstředním chováním tak, že ho nazve Mozartem neřesti... Odhalit jeho slabiny má tajná policistka - volavka - Jessica (Benigniho manželka Nicoletta Braschi), která se však, jak už to bývá, do podezřelého zakouká... Schéma je to pravda jednoduché, ale proud výborných skečů a gagů je nevyčerpatelný. Ocenit musím jejich originalitu, která je ostatně Benigniho komice vlastní - "Nákup" v supermarketu, policejní sledování se svérázným výkladem vyšetřovatele, vytáčky před panem domácím, lekce čínštiny atd. atd.... Roberto prostě lechtá bránici neúnavně. ()

Enšpígl

První film v roce 2014 a hned komediální výživa jak kráva. Film stojí a padá na komediálním supertalentu Roberta Benigniho. Roberto využívá všech druhů komiky, scénická, grimasová, dialogová, některé scény jsou doslova výstavní gagy jak z dob němých grotesek. Chůze na kačátka mě naprosto rozložila a co je gólový, že tuto scénu tam v různých obměnách dal Roberto celkem 4x a pokaždý rozesmála. Roberto tím posílá rčení, že opakovaný vtip není vtipem vegetit na smetiště prázdných rčeních. Geniální pocta situačnímu humoru se tady nachází na každým rohu, ať už je to "nakupování" v marketu nebo návštěva "krejčího", člověk se bude chechtat a chechtat a víc od komedie nežádám. ()

tron

„Koukněte. Je to znepokojivé.“ Pamätám si, že toto pustili neviem či na „Jednotke“, alebo možno na Markíze, určite sa to ale odohralo počas Silvestra v 9O. rokoch. Vtedy mali televízne Silvester obrovskú sledovanosť, na televíznej pôde to bola jedna z najväčších a najveľkolepejších udalostí roka. A teraz si predstavte, že po hlavnom programe pár minút po polnoci, možno o pol jednej ráno, pustili toto. Svojráznu taliansko-francúzsku komédiu s kriminálnym podtextom o sériovom vrahovi s pošukom Benignim v titulnej úlohe. S TÝM Benignim, ktorý mal len rok dozadu v hre fiasko so Synom Ružového pantera. Dodnes na jazyku cítim trpkú pachuť sklamania. V r. 2023 som ale dostal netuším prečo dať tomu ešte jednu šancu. A dobre som urobil. Netvrdím, že je to komédia roka, ale Benigni tomu dáva veľmi veľa. Jeho počínanie a svojský herecký prejav síce nesadnú každému, ale ja osobne som sa pri sledovaní toho, čo tu predvádza, cítil ako keby som pri práci sledoval Pierrea Richarda a to už je vážne čo povedať. Benigni ovláda jeden z najväčších fígľov komiky a to dohnať situáciu do ad absurdna a tváriť sa pri tom vážne ako na pohrebe. Vďaka tomu všetko to jeho pitoreskné zhovaďovanie, expresívne preháňanie a pišišvorenie funguje na jednotku (chôdza v extrémne skrčenej polohe). Famózna je potom policajná pasáž, ktorá je zostrihaná tak, že neškodný týpek v nej pôsobí ako zvrhlé sadistické sexuálno-zoofilné zviera. Jedná sa o Benigniho autorský projekt, keďže okrem hlavnej úlohy si vzal na starosť aj spolunapísanie scenára a následne réžiu a produkciu. ()

dobytek

Roberto Benigni to na začátku rozjel ve velkym stylu. Některý scénky mě opravdu rozesmály a já se u toho skvěle bavil. Jenže tak od půlky mi přišlo, že Benigni se chtěl hlavně pochlubit, že má docela hezkou manželku, takže jí dal asi až zbytečně moc prostoru. Druhá polovina už tak vtipná neni a hlavně se vtipy začínaj dost opakovat. Nakonec ty 4 hvězdy dám, ale je to tak akorát na hraně. ()

Gilmour93

„Vážení, s nejvyšší pokorou, s tou nejvyšší pokorou…navrhuji na nového předsedu sebe!“ Občas přijde zásah verbálním šípem humoru, ale jinak Benigni, klaun ve volných kalhotách a s kořeny v commedia dell'arte, Chaplinovi a Busteru Keatonovi, pálí těmi, co mají hroty namáčené v grotesce. Třeba když to na něj zkouší jeho manželka Nicoletta Braschi a on proti sexuálnímu vzrušení nasazuje daně, zahraniční měny a inflaci.. Nevím, jestli ty figuríny byly odkazem na Lustigova Maniaka, ale co vím jistě, je to, že Il Mostro přijmete podle toho, jak moc vám sedí styl humoru hlavního představitele.. ()

troufalka

Vtipné titulky. Roberto Benigni je klaun, jeho komika je postavena na ztřeštěnosti a přehrávání, jeho scénáře jsou propracované. Nenapadlo mě, že by mě mohl takhle živelný chaos bavit, ale bavila jsem se. ()

Anderton

Roberto Begnini je komediálne monštrum. Teda aspoň kedysi dávno bol. Na tento film som už dávno zabudol, ešte že brázdením po csfd narazíte na všeličo. Videl som ho v polovici 90-tych rokov a odvtedy som naňho v našich televíziách bohužiaľ nenarazil. Je to veľká škoda, Monštrum je jedna z najvydarenejších typických talianskych bláznivých komédií. ()

Fingon

Jedna mladá Italka mi v roce 2013 přísahala, že tohle je nejlepší italský film:-) Docela mě zklamalo německé DVD s filmem, který sice obsahuje italskou zvukovou stopu, ale jen německý dabing a žádné titulky. Tak jsem aspoň doufal, že to bude kompletní verze filmu a ne americká, kde byla vystřižena jedna scéna ze začátku filmu. A co čert nechtěl, ta samá scéna chyběla i tu. Nu což. Film samotný je rozhodně lepší, než Johnny Párátko nebo Syn Růžového pantera... Docela by mě zajímalo, jestli se tu bratři Farellyovi inspirovali pro jednu ze slavných scén z Něco na té Mary je... ()

Chrustyn

Přiznávám, že nevím jestli to byla šílená komedie o smolaři, nebo odporném úchylovi. Každopádně spíše trapné, než zábavné, Roberto Benigni otravný a stopáž přepálená. ()

kajas

Tak jsem asi viděla jiný film než všichni ostatní tady. Zasmála jsem se prakticky jenom u nakupování v supermarketu a následné ošálení bezpečnostních rámů. ()

angel74

Trhlá komedie Monstrum spočívá hlavně na situačním humoru. Největším aktérem komických situací je sám tvůrce Roberto Benigni, který si krade celý film pro sebe. Některé gagy jsou naprosto famózní, ale mezi nimi občas nastane delší pauza. K tomu by asi nedocházelo, kdyby byl snímek o půl hodiny kratší. (65%) ()

andrii

Každá mini, karmínová, černá punčocha. To je mana, které se zdrží, nepodstoupí svody, má se k nim jako macecha. Belmondo gagu, šášula kameňáku. Ale co naplat, když ostatní vidí své, tu situační spoušť, ne nevinné karamboly. ()

Mrkvič

Nakonec jsem Maniakovi přišel na chuť. Hlavně scény domnělého pokusu o znásilnění/zabití jsou parádní. V nich Benigniho hysterický projev nachází uplatnění. Naopak scény s japonštinou a podobné scény, kde Benigni jen blekotá, mě moc nebraly. Ale alchymie mezi hlavními postavami byla skvělá. ()

neoBlast

Natolik ztřeštěná italská komedie, že se na dvě hodiny řvoucího Reborta Benigniho nelze vůbec zlobit. Hodně umírněná produkce (tři herci a jedno sídliště) vám prostě naznačuje, že Benigni herec je centrem zájmu pro ehm... Binigniho režiséra. Přihlouplá komedie, která to o sobě ví a vůbec se za to upřímně nestydí. 70 % ()

Autogram

Toto by mala byť geniálna talianska komédia? Vtipy a gagy založené na nešikovnosti hlavnej postavy boli minulosťou dávno pred vznikom tohto filmu. Podobne ich vedel podať už Chaplin o 80 rokov skôr. Dieru do sveta film neurobil a tak priemerné pobavenie môžem oceniť len slabšími troma hviezdami. ()