Manege Frei

Krátkometrážní / Animovaný

Německo, 2005, 4 min

V jednoduchosti je sila. Toto krátke animované video vykresľuje život cirkusového medveďa. Podporme kampane za zákaz využívania zvierat v cirkusoch.(18.8.2018)

Krátky animovaný film o živote medveďa v cirkuse. Emocionálny a výstižný. Sama som ako dieťa bola niekoľkokrát v cirkuse so živými zvieratami. Išla som sa pozrieť na zvieratká a všetko čo predvádzali mi prišlo úchvatné. S detským nadšením som tlieskala tancujúcim medveďom, slonom balansujúcim na podstavcoch či drezúre so šelmami. V tej dobe som absolútne netušila, čo všetko sa skrýva za touto zábavou. Postupne, vďaka informáciám, sa mi odhalila krutá pravda. Dnes by už snáď každému malo byť jasné, že cirkusové zvieratá žijú v nedôstojných podmienkach. Svoj život trávia v malých, stiesnených klietkach. Najmä pre divokožijúce zvieratá je to nesmierne stresujúce, čo sa odzrkadľuje na ich fyzickom i mentálnom stave. Napríklad prirodzené teritórium tigra má stovky, niekedy až tisícky km². V cirkuse jeho životný priestor predstavuje len zopár m². Bez akéhokoľvek obohatenia či stimulácie zvieratá v klietkach trávia aj 20 hodín denne. Vychádzajú z nej len počas povinnej prípravy na vystúpenie. Žijú izolovane, bez svojich prirodzených potrieb. Dôsledkom toho je postupná frustrácia, stereotypné správanie či agresivita. O brutalite drezúry snáď ani písať nemusím. K naučeniu pre zvieratá neprirodzených úkonov sú používané metódy vyvolávajúce bolesť a strach. Okrem toho zvieratá zažívajú stres zo samotného davu ľudí, hlučnej hudby a osvetlenia. Majitelia cirkusov o sebe radi hovoria ako o milovníkoch zvierat a akékoľvek zlé zaobchádzanie popierajú. Tento fakt vyvracajú nielen fotografie a zábery od ochrancov zvierat ale aj posledná razia Trophy z júla 2018. Tá prebehla v ZOO parku Bašť, ktorý sa nachádza na pozemku majiteľa jedného z najznámejších českých cirkusov, Ludvíka Berouska. Otrasné nálezy colníkov a policajtov odhalili nelegálne zabíjanie divokožijúcich zvierat. Okrem zastreleného tigra, vytrhaných pazúrov, kostí či vývaru našli 20 zmrzačených tiel iných chránených živočíchov. V areáli zooparku sa pritom nachádzajú ďalšie zvieratá, od indických tigrov, leopardov až po biele levy. Našťastie, posledné roky sa však pohľad na cirkusy so živými zvieratami u verejnosti mení. Vďaka úsiliu ochrancov zvierat, informovanosti o skutočnej realite života zvierat v cirkusoch prichádzajú prvé zmeny. Mnohé krajiny už tieto cirkusy zakázali a ďalšie pribúdajú. A vVerím, že jedného dňa táto krutá zábava vymizne z celého sveta.(22.7.2018)