Archimedes no Taisen

• Japonsko アルキメデスの大戦 (více)

Mejkby

Začátek byl trošku moc, že by Catalina vyzvedávala sestřelený piloty 100 metrů od nepřátelský bitevní lodě se mi opravdu,ale opravdu nezdá. Ale naštěstí se pak přestalo bojovat a začalo mluvit a počítat. A ikdyž silně pochybuju že to tak opravdu bylo, já osobně si film užil, mám slabost pro lodičky. A Yamato prostě byla ta "nej"!!! ()

Lacike

Netešte sa na veľkolepé bitky. Bojové scény zaberajú leda 5 minút a odbijeme si ich hneď na začiatku, takže aj ľudia, ktorý o Yamate nikdy nepočuli, hneď uvidia jak tá malá kocábka dopadla. Film sa venuje zákulisiu vzniku tejto Japonskej námornej pýche. Celý film sa len kecá a pátra po skutočných nákladoch návrhu jednej z konkurenčných skupín, ktoré bojujú o to, aby dostal zelenú práve ten ich návrh. Nevadilo mi, že sa namiesto bojov dočkáme zákulisných kecov. Ale počítanie príkladov vyše dvoch hodín, sa fakt nedá podať príliš pútavo. Oveľa napínavejšie by bolo keby sa film radšej venoval motiváciám obidvoch strán, čo vo finále potvrdila aj zaujímavá pointa. Jej vyznenie je ironické a všetko to matematické pátranie hádže do koša. Či je naozaj pravdivé neviem. Dôležité je, že pred dej vo filme funguje a tak je jedno, že v skutočnosti Japoncov aj tak definitívne zlomili až ďalšie prehry. Okrem pointy film drží nad vodou matematickej nudy hlavný hrdina. Drzý mladý matematik, ktorý pekne zatočí so starými plesnivými generálmi a ich strety sú neraz vtipné. Celkovo to je zaujímavý film na jedno pozretie. 6/10. ()

Rimland

Pohodová (před)válečná pohádka o tom, kterak se geniální excentrický matematik (*vzdych...) na popud pacifistických admirálů pokouší zabránit s pomocí výpočtů (zbytečné) stavbě největší bitevní lodě na světě. Což vzhledem k tomu, že se loď postavila a figuruje hned v úvodu, vzbuzuje otázku, kde pochybil (resp. pochybí). V zásadě tříhvězdičková - a historicky nevěrohodná - záležitost, které tu čtvrtou nakonec přidávám za tu úvodní pětiminutovku (jmenovitě scéna s Catalinou je významově výborná), za ty závěrečné jakože twisty (kde se nehledě na nedůvěryhodnost rejdařova motivu obrací role obou stran sporu - jmenovitě ta dosavadní glorifikace Jamamota vezme příjemně za své) a prostě a jednoduše za to, že je to chca nechca zábavné. ()

Jirka_Šč

Film o plánování a účelu bitevní lodi Yamato. Pouze 3* dávám, protože mi vysvětlení dané v závěru filmu nesedlo. Asi je hodně japonské, ale stejně. Na druhou stranu rozumím že jinak by nebylo o čem točit. Film samotný má náboj, zajímavost a drží diváka skoro celou dobu. Jen mi nesedl závěr. A nevěřím, že to tak doopravdy bylo. ()

Vavča

Výborný Masaki Suda, jako geniální matematik, který má zvrátit rozhodnutí armádních kruhů stavět masivní bitevní loď, jako svého chráněnce si ho vybere admirál Jamamoto. Jakkoliv je mi film sympatický svým hereckým obsazením (zejména Suda si roli rozevlátého excentrika fakt užívá) a celkově velmi slušným technickým zpracováním, tak si nějak nemohu pomoct, že film je revanšistický a nesmyslný svojí hlavní myšlenkou až hrůza... (pozitivní vykreslení Jamamota a zlý armádní šiml, a na hlavní loutkovodiče a císařskou rodinu se zapomnělo!!!). Spoiler, oni by tehdy fakt Japonci nepřemýšleli stylem postavím schválně obří bitevní loď Jamato, abych zruinoval svůj stát rychleji, a tím pádem bylo po válce a nadvláda armády skončila... To je moderní přenášení myšlenek, které nedává absolutně smysl v dobovém kontextu, a scénáristicky to jde zcela proti dosavadnímu smyslu jednání a přesvědčení hlavních postav... ()