Když muž miluje ženu

When a Man Loves a Woman

Keď muž miluje ženu

Drama / Romantický

USA, 1994, 126 min

"Keď sa cítiš sám, tak proste nikoho nemáš. A keď nevieš, tak proste nevieš." Romantika ako vyšitá, o to viac, že s trpkou príchuťou reality. Aspoň raz nám Hollywood neukazoval iba vyblýskanú a nereálnu nádheru, ale priznal, že skutočnosť, čo aj na prvý pohľad aká ideálna, takou nie je. Po prvej polhodine sme zatiahnutí do brilantnej štúdie vzťahu a toho, aký je problém, keď nie je žiadny problém, toho, čo funguje v ( takmer ) každom dlhodobom vzťahu nielen ak je v hre alkoholizmus. Aj zarytým stúpencom monogamie z toho môže zostať tesno na srdci . . . Kráľovná romantiky zas v trochu inej podobe toho istého horizontu, ktorý tak bravúrne ovláda a kam sa tak skvele hodí, Andy Garcia šarmantný až hrôza, detské predstaviteľky mimoriadne presvedčivé a prirodzené. Napadá mi jedine slovo "poctivosť", čo je ostatne znak väčšiny scenárov Rona Bassa. Hoci to nie je celkom moja parketa, musím priznať, že napriek rozvláčnemu rozprávaniu som čakal až do konca so zaujatím, len preto, aby som vedel, či sa to skončí happyendom. Skončilo, no ja som to už ani nepredpokladal, čiže som bol prekvapený, čím film splnil jednu zo svojich úloh. . . Inak by človek povedal, že ten alkohol je vážne svinstvo . . ! ( 3 hviezdy v hodnotení neznamenajú priemer, ale fakt, že sa na ten film nebudem dívať zo zábavy každý večer. )(8.9.2006)

Toto není jen romantický film, i když tam hrají, a dobře, nádherná žena často obsazovaná do romantických filmů a charismatický fešák, zde i ideální vzor otcovství. Je to o silné lásce bez silných kýčovitě umělých záběrů a o odhodlání a vytrvalosti v boji o tu lásku, což nemusí být snadné ani v běžném životě, v normálním prostředí, s každodenními starostmi a povinnostmi, jaké může řešit každý druhý člověk třeba celý život.(3.10.2005)

• tron

Keď muž miluje ženu je zaujímavý (a nečastý) pokus ukázať svetu, že alkoholizmus sa môže tykať aj ženskej populácie, ale celkové spracovanie je nemastné neslané, rozťahané a nudné a nepomôžu tomu ani herci v hlavných úlohách. Meg Ryanová občas má záchvaty ukázať svetu, že je charakterová herečka (Odvaha pod paľbou, Piková trojka), ale príliš jej to nikto nežerie a chudáčisko šarmantný gentleman Andy Garcia, ktorý nikdy nemal hviezdne maniere a preto ho mám rád, to sám nemá šancu utiahnuť ani keby sa rozkrájal.(5.9.2006)

• Dale

Veľmi nudný film, ktorý ak mal o niečom vypovedať, tak sa mu to vôbec nepodarilo. Meg Ryan zrejme veľmi alkohol nepije, lebo jej výkon bol nevieryhodný a Garcia bol nevýrazný. Najlepší výkon tu podala malá Tina Majorino. Ani mená známych hercov z toho nemohli urobiť viac ako priemerný film, ktorý vyzerá ako by bol televízny.(20.3.2004)

Když muž miluje ženu a když žena miluje flašku, hned je zaděláno na slzopudný doják s dobrými herci a hezkou hudbou. Pokud právě máte náladu nechat se dojmout, pro slzy nevidět chyby ('sím, 'sím, kde se prodávají takhle dokonalí manželé? jednoho Garciu bych si objednala) a vaše nervy i žaludek unesou pateticky kýčovitý závěr, pak směle do toho. Já jsem si včera dala repete po letech a jakkoliv jsem od té doby podstatně cyničtější čůza, to téma se mě prostě úzce dotýká. Až příliš často a příliš zblízka jsem měla (a bohužel stále mám) příležitost sledovat, co alkohol s lidmi dělá, jaké vyrábí agresivní zrůdy či hnusné trosky, co postrádají veškeré zábrany a nejsou schopny ovládat ani vlastní vyměšování. Moralizování filmu mi tím pádem v nejmenším nevadí a kdyby všechny lihovary a pivovary exlopodovaly, implodovaly nebo vyschly, tak bych se snad samou radostí ožrala! 71%(18.2.2011)

• - Mae Whitman v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)