Bílý palác

White Palace

Biely palác

Drama / Romantický

USA, 1990, 103 min

Klasika - potkají se dva rozdílní lidé, které něco spojuje. Tady se to kvůli silným hereckým výkonům dá pobrat a to s přehledem.(19.2.2007)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $17,487,531Tržby Celosvetovo $-(14.5.2010)

Vzťah medzi staršou ženou a mladým mužom z odlišných spoločenských tried naráža na obavy mladíka z prijatia ženy jeho rodinou (ako sa neskôr ukáže oprávnené). Jediné, čo môže udržať ich pomer je sila vzťahu. Námet o skôr narodenej partnerke nie je nový. Zaujímavé je napr. porovnanie s Fassbinderovým filmom Strach jesť duše. Mandoki konflikty s okolím, vyplývajúce z neprimeraného vekového rozdielu nestavia do popredia, zameriava sa spoločne prežité chvíle udržiavané vášňou, konfliktami, vyznaniami. Oproti nemeckému predchodcovi ale len kĺže po efektnom povrchu prvotného očarenia partnerom. Koniec je v znamení morálneho poučenia o úprimnej láske, ktorá prekoná všetky prekážky (hrdinovia sa pri jej verejnom prejavení dočkajú potlesku). Napriek tejto uhladenosti ide o pôsobivý príbeh, ukazujúci ako sa nielen spoločnosť, ale aj samotní aktéri vzťahu vzpierajú životu odlišnému od daných spoločensko - vzťahových vzorov a pravidiel. 70%(2.2.2006)

• bassator

40%(1.6.2011)

Bílý palác nejde úplně stranou žánrových klišé romantických melodramat / komedií, přičemž je znát, že výchozí text / scénář (byť knižní předlohu jsem nečetl) nepatří mezi ty nejsilnější pilíře, nedá se zbavit ani pocitu jistého rutinérství či řemeslnictví (i co se režie týče), valná většina scén i pochodů hlavních postav je v podstatě očekávaná, chybí mnou tak oblíbená (a u jiných nenáviděná) jistá forma nedořečenosti (americký závěr je "dořečený" až běda)... nicméně nedá se říct, že by tu nic nefungovalo. Velmi pomáhá pozdně osmdesátková (či snad časně devadesátková) atmosféra opírající se o sice ne úplně objevnou, ale z valné části vhodně zakomponovanou hudbu George Fentona (pár přešlapů promíjím). A to zásadní, tedy ne úplně konformní vztah dvou lidí odlišného věku i společenského postavení jistou hloubku (min. emoční) v žánru hollywoodské (neokázalé) pop romance nabízí. Pouto mezi hlavními postavami, tedy starší Norou (Susan Sarandon) a mladším Maxem (James Spader) nepůsobí tak ploše a neuchopitelně, jak jsem si poslední dobou v podobně tématicky laděných filmech (komerční i nekomerční produkce) bohužel zvykl vídat, naopak. Nakolik je to dáno solidními a především sympatickými herci, kteří svůj part rozehrávají velmi vkusně je pak otázkou... "I´m 43... and be 44 in December." - "I´m 27."60%(29.2.2016)

"Napovím ti Frede Astairee, nejsem žádná Ginger Rogersová."____BÍLÝ PALÁC je drama s romantickými prvky a sólo pro dva herce. Mladičký James Spader i Susan Sarandon (nominace Zlatý glóbus) se pro své role výborně hodí a jejich společné výstupy mají náboj. Za pochvalu stojí výborně napsané dialogy, které mnohdy pobaví. "Moc se mi líbíš, máš krásné oči. Už ti někdy někdo řekl, že vypadáš jako Tony Curtis?" Nakonec nechybí ani dramatické momenty ("díkůvzdání u Horowitzů", "vysavač darem", atd.), originální happy end a příjemná atmosféra (hudba George Fenton).____Maďarský kameraman Lajos Koltai je dnes známý, také jako režisér - drama SORSTALANSÁG (2005).(24.5.2007)

Silná fyzická láska. Ze začátku jsou obrácené role, kdy on se chová jako holka, ale postupem času získává na mužnosti. /29. 10. 2010/ A za umolousanou Normu Jean a její už poněkud zvadlá prsa, která se ale vzpínají. Vzpínají. A vzpínají... Kdo by takovou holku nechtěl mít v posteli?(29.10.2010)

No tak to jsem se opět pěkně naštvala. Sama na sebe. Protože jsem si DVD koupila kvůli SUSAN SARANDON. Ta mě sice nezklamala svým výkonem (spíše jsem žasla, že takovou roli vzala), ale celkově film obhajuje to, co moje generace prostě netoleruje a co já osobně odsuzuji. Stará bába a mladý kluk v posteli ! Copak o to, dnes je to móda, to vidíme na našich zpěvačkách a herečkách, jak si berou mladé chlapy. No oba se z toho mají dobře. On se zacvičí a ona si s mladým kohoutkem CHVÍLI užije. To nemůže mít trvání... a ať mě nikdo neoblbuje ve filmu láskou ! Příroda je příroda a vždy to musí končit krachem. Jen se zahleďte do literatury a do života kolem sebe. Po umělecké stránce to bylo více erotické než zábavné, ale réžie už asi nevěděla jak z toho ven, tak to zakončila "pitomou závěrečnou scénou v hospodě". Dávám tomu průměr s velkým sebezapřením.(9.12.2011)

• ic

Kandidát na cenu za nejnudnější film, jehož celý děj se dá zestručnit do tří slov.(11.2.2007)

Susan Sarandon a James Spader jsou tady prostě tak dobří, tak skvěle si padnoucí, i když se k sobě nehodí, stejně jako se k sobě nehodí jejich postavy, ale proto ten jejich zajímavý filmový vztah funguje. Je lidský, je upocený, je nereálný, ale přesto je to prostě povedená romance, která mi sedla i svým vyústěním.(14.2.2018)

• danecek24

48. Zlatý Glóbus za rok 1990 - nominace (1) - Nejlepší herečka (drama) - Susan Sarandon(14.12.2008)

"Napovím ti Frede, já nejsem zrovna Ginger Rogersová." ... Scénu v baru mohu sledovat donekonečna. Susan Sarandon & James Spader navždy spojeni v magnetické přitažlivosti. K čertu s vysavačem a k čertu s věkem! :-)(23.11.2013)

Zajímavý film o vztahu mladšího muže, úspěšného židovského právníka a starší ženy, neúspěšné anglosaské barmanky. James Spader nemá jednoduchý výběr: židovka nebo starší white thrash barmanka? To je dilema...(19.4.2005)

Spoilerů řada jako obvykle. Doufal jsem v Jamese Sadera v jeho úchylné (přirozené?) poloze. Romantické tóny saxíku mě nejdřív trochu postrašily, ale scéna s blowjobem od Susan Sarandon utvrdily... tedy utvrdily v přesvědčení, že mne instinkt neklamal. Solidní drama muže, který se zabouchl do někoho, s kým nemůže mezi "přátele" (a ženy, jež to až příliš dobře chápe) kazí nepřirozené notlivých scén (Spaderovy poblázněné návraty do postele, závěrečný výbuch vášně na prostřeném stole) to, čím film v zásadě není - totiž romantickou sračku. Když budete shovívaví, anebo budete ve správný čas na záchodě, film si lze užít, protože téma snobského studu je podáno vkusně (vezmete-li v úvahu datum vzniku, je to téměř zázrak) a hlavní představitelé zaslouží za jedna.(18.10.2011)

• Brinkley

Já nevím, strašně ráda bych kvůli oběma hlavním představitelům dala víc, ale asi nejsem životem ještě tak semletá, abych tomuto příběhu uvěřila. Susan Sarandon vykreslila postarší číšnici Noru velmi reálně, ovšem postava Maxe... Jen příklad: nejdříve je nám představen coby prototyp odpovědnosti a pak si klidně sedne totálně zlitej za volant. Dosadit za ústřední dvojici méně schopné herce, asi bych Bílý palác po půl hodině vzdala a byla bych tak ušetřena poněkud směšného závěru.(1.11.2012)

I když na csfd film nemá moc dobré hodonocení, je rozhodně vysoce nadprůměrný a troufám si říct, že je tomu tak kvůli výkonu Susan Sarandonové. Její Nora je tak opravdová, že bych se do ní zamiloval i já a Maxovi se vůbec nedivím :-)(17.4.2011)

Pokud by byl konec bez happy endu, dala bych určitě o hvězdičku víc. Americký divák dostal, co potřeboval. A já si říkám: škoda....jinak byl film přesvědčivý.(19.12.2010)

Sice nijak převratná, ale i tak vcelku solidní romantika se skvělou Susan Sarandon.(13.12.2011)

Docela zajímavý milostný příběh o dvojici, kterou rozděluje jak věk, tak sociální zázemí.(20.10.2003)

Vzhledem k tomu, že se jedná o rozdíl pouze 13let, nevím o čem tu melete lidi. Možná se vám zdá, že naopak je to naprosto v pořádku-v tom případě jste pokrytci a víte hovno o životě. Mimochodem její životní partner Tim Robinns se kterým žije od 1988 a má s ním dva syny je stejně starý jako James Spader -tudíž je zřejmé, že věkový rozdíl nehraje roli, pokud se dva milují :P(25.7.2018)

<< předchozí 1 2