Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film je příběhem, vypovídajícím o skutečných událostech rodilého Albánce Elyesa Bazna (James Mason), vůbec nejproslulejšího špióna druhé světové války, který své služby jako dvojitý agent v období 1943 - 44 propůjčoval nacistickým vojskům, zatímco byl zaměstnancem britského vyslance v Turecku, Sira Hugha M. Knachtbull-Hugessena. Jeho krycí jméno bylo Cicero. Byl schopen dostat se a fotograficky zaznamenat přísně utajené dokumenty, které, za plné pomoci atašé tamější ambasády L. C. Moyzische (Oskar Karlweis), v tichosti podsunoval do rukou tehdejšího německého kancléře pro Turecko, Franze Von Papena (John Wengraf), sídlícího v Ankaře, který z nabitých informací čerpal a co možná nejefektivněji upravoval průběh války. (Conspi)

(více)

Recenze (8)

JohnnyD 

všechny recenze uživatele

Najväčšími devízami sú určite autentická dobová výprava a skutočný príbeh s ironickým zvratom na konci, každopádne toto špiónske dobrodružstvo ma nechalo chladným a veľmi ma nebavilo. ()

Reklama

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Mankiewicz zase válí. Atraktivní špionská zápletka, věcné a sofistikované dialogy bez oldschool sentimentální vaty s občasnými vtipnými narážkami na nacistické Německo) a perfektně režijně a herecky zvládnuté dlouhé interiérové scény. Největší tahák je ale jeden z nejzajímavějších filmových "špionů" James Mason. Bezskrupulózní, cynický a neodolatelně elegantní a emocionálně neprůhledný a vyrovnaný. Jedna z těch postav, pod jejíž slupku se v průběhu filmu (možná až na jednu scénu) nedostanete, proto je tak dráždivě zajímavá. Přirovnal bych jí třeba k Edwardu Foxovi ze Dne Šakala nebo Gabrielu Byrneovi z Millerovy křižovatky -- Hodně pomáhá i Herrmannova atmosférická hudba, která pomáhá vygradovat napínavé sekvence. Zapomenutá klasika. ()

Javert 

všechny recenze uživatele

Mankiewiczova hodinářsky přesná práce s dávkováním napětí, k tomu navrch chladnokrevný James Mason a strhující Herrmannův soundtrack. Jeden z TOP špionážních thrillerů vůbec. ()

flyboyeda 

všechny recenze uživatele

Jedna z nej spionskych roli genialniho Jamese Masona, skvely a napadity film postaveny na dumyslne zapletce/konspiraci, dobre atmosfere a preciznim scenari sitem Masonovi na miru, skvele zahrane, velmi vtipne + vysirka de-luxe na zaver, vrele doporucuju fanouskum spionaze prospikovane sofistikovanym humorem... ()

Galerie (24)

Zajímavosti (4)

  • Autorem knižní předlohy "Operation Cicero" z roku 1950 je německý autor L.C. Moyzisch. (Conspi)

Reklama

Reklama