Dark Tourist

(TV seriál)
Dokumentární
USA, 2018, 5 h 29 min (Minutáž: 39–42 min)

Epizody(8)

Seriál z produkce Netflix, který bere diváky na netradiční turistická místa jako je les proslulý sebevrahy či místo jaderné katastrofy. Novozélandský novinář David Farrier se snaží přijít na to, proč chtějí "temní turisté" navštívit místa spojená s násilím, neštěstím a smrtí a co je na nich láká. (FoxMulder)

Pedestrian

Upřímně moc nevidím smysl existence tohoto seriálu, když existuje toto: https://www.csfd.cz/film/281758-nerikejte-me-matce/komentare/ Dark Tourist nás bere na mainstreamovější / turističtější lokace, hlavní problém ale nevidím ve výběru destinací, nýbrž v osobě Davida Farriera, který nemá charisma, není zábavný (jako třeba Karl Pilkington), naopak je otravný a místama bulvární. Nejlepší epizoda "Stány”. ()

kenkaku

V kostce, jediné co stojí za to, je #2 a #4. Zbytek je spíš nuda, debilita, nebo bizár který bez průkazky novináře neuvidíte. Jako osobní urážku beru vynechat Černobyl (snad nejvíc “dark tourist” destinaci). Přitom na jednom z prostřihů měl dozimetr z Chenobyl-tour. Více u jednotlivých epizod: #1 * (Kolumbie/Mexiko): vrchol nudy, trapnosti a komického předstírání. #2 ***** (Japonsko): ukázkově výpravné a skutečně mrazivé (Fukushima a Hashima převálcovali vše). #3 odpad! (USA): Jediné co je zajímavé je vše okolo JFK. Bohužel i to sráží brutální retardovanost lidí, které potkal. #4 ***** (Kazachstán/Turkmenistán): Místa spojená s ruským jaderným a kosmickým programem jsou neskutečná. Jsem překvapen, že se tam vůbec dostal… #5 **** (UK/Kypr): brutální zklamání. Jako Famagusta dobrý, ale dělat takové tanečky z armádního dne, nepochopím. #6 ** (Barma/Kambodža): přijde mi, že se celkem odchýlit od “běžného dark turisty” a už je to jen o novinařině. Sice zajímavé, ale ne kulervoucí. #7 ** (Afrika): Opět tak nějak mimo mísu. Spíš exkurze mezi pošahance z různých sekt  #8 * (USA): Exkurze u pošahanců pokračuje. Jako by v USA nikdo jiný nebyl. ()

FoxMulder

Celkově relativně slabé a nic moc neříkajcí. Asi jsem od toho, při tom hodnocení, čekal víc. Určitě nejsem ’dark tourist’ a tak mě zajímalo proč a kam tihle lidé jezdí. Některé díly lepší [Asie, Japonsko, Afrika] a jiné zas o ničem [Evropa]. ()

snobold

Koncept perfektní, fascinující a originální nápad natočit o takových místech dokument. Novinář David Farrier se vydává po stopách děsivých, temných a creepy netradičních místech na planetě. V některých epizodách je ale Farrier na facku a divák má pak pocit, že ve skutečnosti žádným "dark" turistou není a navštěvuje určitá místa proti své vůli (a snaží se za každou cenu o korektnost). Škoda, ale pro ty koho zajímá cestování obecně tak doporučuju. ()