Crystal Sky of Yesterday

昨日青空

Animovaný / Romantický

Čína, 2018, 82 min

Chao Xi

Proti čínské animaci (snad kromě Krtka a Pandy) a čínskému "anime", na rozdíl od některých svých známých, žádnou averzi nemám. Dokonce jsem v jejich produkci našel i několik kvalitních kousků, na které si občas vzpomenu a mám někdy nutkání si je i znovu pustit. Je proto škoda, že tady mi dojem do jisté míry kazila právě kvalita animace. Pohyby působily místy nepřirozeně, někdy (z fleku si vybavím hned 2 scény) to skoro až vypadalo, že se postavy místo chůze sunou po jezdícím pásu, jindy byly pohyby škubavé... Také mě nenadchlo CGI provedení některých momentů a objektů. Zkrátka oproti tomu na co jsem zvyklý z jiných anime filmů, tohle všechno byl spíš takový mírný podprůměr. Na druhou stranu měli dobře vybranou hudbu, byla výrazná a některé momenty díky ní měly tu správnou sílu i atmosféru, což se hodilo, protože právě v tomto ohledu by to chtělo v těch dalších, nudnějších pasážích přidat. Příběh byl totiž za mě super, civilní, reálný a vzhledem k faktu, že jde +/- o stejnou generaci (hlavní část děje se zde odehrává v roce 1999) jako jsem já, tak mi to přišlo takové docela blízké. I ten námět dospívání, rozhodování se, kam dál, to vše mě zaujalo a bylo to tady slušně zpracované. Co mě ale bavilo nejvíc byla romantická linka. Nevím jestli to bylo tím, že nějak podobně "neuspokojivě" si vybavuji svoje studentské romance (třeba to, že dáváte někomu, koho sami máte rádi, rady do jeho romantického života, týkajícího se někoho jiného - jsem v mládí zažil asi jenom 4x), nebo jestli mi hlavní hrdina svým chováním tak moc připomněl sebe samotného (slušňáci, co půjčují dívkám rukavice totiž v období dospívání většinou nevyhrávají), každopádně mi to bylo opět blízké... Takže jsem si film vlastně užil, i přes jisté výhrady k animaci, ale pořád se nemůžu zbavit dojmu, že to mohlo být mnohem intenzivnější i emotivnější, minimálně někteří japonští režiséři tohle umí. Rozhodování bylo těžké, celkový dojem u mě byl lehce nadprůměrný, takže silné 3*, nebo slabé 4*? Spíš ty silné 3* --- řečeno poměrem 6,4/10.(20.5.2019)