Štědrovečerní noc, kouzelný čas splněných přání, dětských fantazií a dospělých příběhů. Pro průmyslového magnáta Daniela Grudge je to však jen smutná doba nostalgie a vzpomínek na ztraceného syna, který právě o Štědrém dnu, v předposledním roce druhé světové války, padl. V tento den také začíná Danielovo alegorické putování. Průvodci jsou mu Duch Vánoc minulých, Duch svátečních časů přítomnosti a apokalyptický Duch svátků budoucnosti, kteří mu jeden po druhém, bez příkras a růžových brýlí, ukazují svět, jaký byl za podnikatelova mládí, jak vypadá v současnosti, i ten, který lidstvo ještě čeká. Daniel s hrůzou poznává, že v odrazu světa je mu prezentováno jeho vlastní já, jeho bezohledné způsoby a pohrdavé chování ke všem ostatním. (dopitak)

dopitak

Asi nemám úctu k velkému režisérskému jménu, ale tenhle televizní film, který má spíše parametry divadelní hry, mě úplně nejvíc nebavil. Náročné, jinotajné dialogy, s obtížnou angličtinou, u kterých jsem se nemohl zbavit pocitu, že právě vidím Ámosův zfilmovaný Labyrint světa a ráj srdce (neoblíbené a četbou povinné dílo snad každého normálního smrtelníka), jakkoliv se děj rozchází. Vtipný je samozřejmě jen Peter Sellers coby zbožnělé Já, nejvyšší vůdce světa po holocaustu, který navrhuje dát do držky "těm od řeky", aby se problémy vyřešily. Velmi stísňujícím dojmem působí všechny davové (ukřičené) scény. ()