• Kanada

• Austrálie

Muzikál / Komedie / Drama / Fantasy / Rodinný

Velká Británie / USA, 2019, 110 min

• Bluntman

Při zvolení Klause prezidentem jsem si říkal, že jedno funkční období to člověk nějak přežije. Při zvolení Klause prezidentem do druhého období jsem si říkal, že horší to být nemůže, aby pak po něm nastoupil Zeman. Chci tím dát najevo, že mě život přivykl na "velký špatný", ale nic, zdaleka nic mě nepřipravilo na CATS (2019). Z pozitiv po zhlédnutí se dá zmínit leda to, že už mi nevadí hrozící třetí světová válka, protože nic nemůže být horší než filmová adaptace broadwayského muzikálu v režii Toma Hoopera._____ Při otočení vnímání lze CATS ocenit, ovšem nikoliv jako muzikál, nýbrž jako eco-horor, ve kterém zvířecí monstra neohrožují lidské postavy, nýbrž publikum v sále. Zjevně jsme zavedeni do světa příběhu, ve kterém Dr. Moreau proměnil všechny lidi na zvířata, přičemž děti na myši, dospívající na šváby a dospělé na kočky - a jelikož dochází potrava v podobě odpadků, kočky žerou myši a šváby. Jako publikum jsme neustále vyváděni z míry nejenom ukázkovým tzv. uncanny valley (jak to někdo výstižně nazval, "výsledek je vskutku děsivý, jako snapchatový filtr stvořený Davidem Cronenbergem"), ale i narušováním veškerých norem. Prostředí se střídá, velikost objektů se proměňuje, postupuje se od jednoho vystoupení k dalšímu, ale vyprávění je nahodile organizováno jednou zjevováním se antagonisty, jindy hlavní číči, z uzavřených prostor a v nich se odehrávajících pěveckých vystoupení se najednou stává videoklip, postavy se náhodně objevují (doslova se snáší z nebes), poté nevysvětlitelně mizí, kočky si svlékají kočičí kostým, pod nímž jsou zase kočky, některá nosí kočičí kožich, jiné mají lidské ruce s hodinkami, další zase boty.... Všechno je nestálé, jediným vykoupením je touha všech po smrti, včetně publika v sále. Hooper své vyvádění diváků a divaček z míry filmařskými volbami (umísťování herců nikoliv do zlatého řezu, ale spodního kvadrantu v KRÁLOVĚ ŘEČI, dlouhými a detailními záběry se zpěvy v autentickém prostředí v BÍDNÍCÍCH) dovedl k dokonalosti, a proto dávám 88%, 9/11 a přeji tomu 666 diváků v českých kinech._____ P. S. Z vlastní zkušenosti nedoporučuji drinking game, kdy si koupíte mléko a napijete se pokaždé, kdy někdo řekne nebo zazpívá "jelicall". Raději si na projekci vezměte psa, házejte na plátno CDčka s Taylor Swift, povzbuzujte postavy sborovým mňoukáním apod. Tohle vážně není ve své době z počátku nedoceněné mistrovské dílo, jakými jsou na znalce béček z třicátých až padesátých let cílící ROCKY HORROR PICTURE SHOW či satira Hollywoodu SHOWGIRLS. Tohle jsou do skutečnosti převedení muzikáloví PRODUCENTI, jejichž jevištní verze se dostala do kin, akorát zpívajícího Hitlera nahradily kočky.(10.1.2020)

• kajas

Technické zpracování samotných koček není příliš dobře řešené - kočky chodí jako lidé, obličeje mají lidské, ale na tělo jim byla počítačově "přikreslena" kočičí srst. Některé kočky mají na sobě šaty a kožichy, jsou obuté v teniskách, jiné chodí naboso a "nahé" (v rozkrocích pochopitelně všechny orgány chybí). Celkový dojem nevylepšuje ani fakt, že muzikál "Cats" je víceméně bezdějová záležitost a tvůrci v tomto ohledu nebyli moc originální. Film se tedy může opřít jedině o precizně natrénované taneční choreografie a kvalitní zpěv všech zúčastněných, což je docela málo. A pokud je vám ze jmen na plakátu povědomá pouze Taylor Swift, tak vězte, že stráví na plátně asi tak dvě minuty. Fuj.(15.1.2020)

Tom Hooper vždycky točil typy filmů, které mě příliš nelákaly (ostatně jsem viděl jen dva), ovšem tentokrát prvním trailerem vyděsil celý svět a najednou se o Cats začalo mluvit všude. Špatná reklama je ale evidentně k ničemu, jelikož se jedná o kolosální propadák a bohužel právem. Vůbec mi vlastně nevadilo, jak děsivě to vypadá, že mi písničky nebyly povědomé a nepřišly mi extra chytlavé (až na tu jednu notoricky známou), ale spíše to, že jsem se nudil až do samotného závěru, který mě tak trošku vytrhl z letargie a zásadně změnil můj dojem z filmu. Nebýt jej, jsem na jasných dvou hvězdách. Ale nezoufejme dlouho, on tu muzikálovou legendu za deset let zase někdo z toho lákavého šuplíku vytáhne.. PS : Všem asi musí být jasné, že oscarové ambice jsou ta tam, ale i tak bych bez skrupulí nominoval Jennifer Hudson, která mi jako jediná z celého filmu přišla fenomenální. "Škoda," že nepovedené filmy nemají nárok v žádné kategorii.(9.1.2020)

• Michi88

Po všem tom "hejtu" a znechucení tímto filmem, kdy se jeho špatnosti a hrozné kvalitě smějí už dokonce i herci, kteří v něm hrají, jsem se tedy hecnul a pustil si ho a heleme se, on je opravdu strašný. Děj neexistuje, postavy odfláknuté, znásilnění Londýna, jedno hudební vystoupení navazuje na druhé a 99 % písní je tak moc generických a nezajímavých, že splývají všechny do jedné. Muzikály nemám rád a většinou mě na pár výjimek nudí (včetně tohoto) a Kočky jsem znal jen díky seriálu Chůva k pohledání, kdy je neustále panu Sheffieldovi vyčítáno a předhazováno, že odmítl produkovat právě tento světově úspěšný muzikál, jelikož se mu představa koček zpívajících u popelnic zdála směšná a absurdní. A ono to opravdu tak je. Jednu hvězdu dávám za Jennifer Hudson a její Memory, z kterého jde mráz po zádech, pro zbytek je i odpad moc. Vinu bych ovšem nedával Hooperovi, ale Brodwayské muzikálové předloze. Tahle břečka bez děje a pořádných postav se opravdu někomu líbí? PS: Vizuální ztvárnění koček je v tomhle filmu to nejmenší zlo a v porovnání se zbytkem negativ, mi vůbec nevadilo.(10.2.2020)

Na rozdíl od většiny jsem se nenechal strhnout hejtem a ten vizuál se mi líbil, ve filmu je spousta nápadů a někdo tomu věnoval spoustu nadšení. A Francesca Hayward je kočka. Problém je, že je to strašný zmatek a brzy vám začne být jedno, co se tam děje. A po většinu času se tam zpívá, přičemž minimálně půlka písní je nesnesitelná.(9.1.2020)

• - Název filmu se objeví až během závěrečných titulků. (noelcoward73)

• - Po premiére filmu štúdio Universal poslalo memo kinám, ktoré film premietali, že počas víkendu bude dostupná nová verzia filmu s vylepšenými vizuálnymi efektmi. Dôvod pre tento "patch" bol jednoduchý - v mnohých záberoch bolo ľahko badateľné chýbajúce VFX. (drake31)

• - Původně měl být tento film animovaný. (Stoka)