• Kanada

• Austrálie

Muzikál / Komedie / Drama / Fantasy / Rodinný

Velká Británie / USA, 2019, 110 min

• -bad-mad-wolf-

Že prej by to nakonec nemuselo bejt tak strašný, jak jedna pani povídala. OMYL. Tenhle film se zapíše do análů jako patrně nejdražší přehlídka snobskýho nevkusu všech dob. "Kto sa však na premiéru dostavil, bol odmenený čelenkou s mačacími ušami a mal dostupný alkoholový bar úplne zadarmo" - to je teda pěkně blbá forma odškodnění. Jeden mňouk za hezký světýlka a abnormálně nehezký "kostýmy".(20.1.2020)

• Marrdaa

Někdy se těm hodnocením na čsfd nedá než divit. Moje oblíbený příklady jsou třeba Prometheus potažmo Alien:Covenant, který naprosto zbožňuju a na databázi se topí někde v modrých číslech. Nebo malý drama London, s jedním z nejlepších dialogů mezi Jessicou Biel a Chrisem Evansem je taky někde pod hranicí 65%. A teď jsou tady tyhle Kočky. Je to předělanej muzikál z devadesátek, je celej v novym hábitu s efektama, hudbou, choreoškama a tak. Zdají se na první pohled, že si s nima někdo dal práci a po všech těch La La Landech a Greatest Showmanech trhne další kasu. Protože trailer je celkem v pohodě a naznačuje že pokud zrovna nemáte náladu na luštění kódu Enigmy, bude tohle oddechovka právě pro vás. No prostě hodnocení 37% se zdá být nesmysl a tenhle muzikál si ho nespíš nezaslouží. Jenže po tom, co jsem film (skoro) celý shlédnul v kině, vůbec nechápu, jak ho někdo soudnej mohl ohodnotit známkou lepší než "odpad!" ? Upřímně jsem si poprvé v kině připadal jako za trest a kdybych si idiot nesedl doprosřed sálu a nemusel přelejzat všechny popkorny, co přišli taky na vstupný zdarma stejně jako já, tak bych byl pryč dřív než jsem stačil usnout. Je sice pravda, že muzikálum rozumím asi jako Kateřina Kristelová obloukovýmu svařování, ale už jsem jich pár viděl a nikdy sem si při nich nepřipadal jako slimák, když ho posolíte. Netroufám si říct, jeslti je vůbec objektivní hodnotit tenhle pfffwtf jako film, protože s filmem měl společného asi tolik jako má plíseň na camembertu s dotacema pro Agrofert. Zkrátka a dobře se na to nedá koukat, protože se všechno děje v jednom studiu se stejnými třemi herci, hudba krom toho že se neustále opakuje je neposlouchatelná a co je nejhorší, že nikdy nepřestane hrát. Rád bych třeba vypíchnul pár situací, který mě nadzvedly, ale ani ty bych nenašel, protože celý muzikál je jedna velká chyba. Pokud byste si jej pustili odzadu dopředu tak nepoznáte rozdíl. Tímto bych chtěl poděkovat Rickymu Gervaisovi, že se o tomhle filmu jedním slovem zmínil v úvodní řeci na glóbech a uštědřil mi tak lekci. Bez jeho zmínky bych totiž na tohle nikdy nešel a to by bývalo bylo nejlepší co sem pro sebe letos udělal.(9.1.2020)

Na rozdíl od většiny jsem se nenechal strhnout hejtem a ten vizuál se mi líbil, ve filmu je spousta nápadů a někdo tomu věnoval spoustu nadšení. A Francesca Hayward je kočka. Problém je, že je to strašný zmatek a brzy vám začne být jedno, co se tam děje. A po většinu času se tam zpívá, přičemž minimálně půlka písní je nesnesitelná.(9.1.2020)

• SimpanzJi

Zní to rozhodně zajímavě. Uděláme filmovou adaptaci slavného muzikálu, který má skvělou hudbu a celé to uděláme za hodně peněz, aby to tedy nějak vypadalo. Otázkou tedy je, kde se stala chyba, protože nový Hooperův počin je absolutně nekoukatelný. Hlavní problém lpí už v samotném vizuálu, tvůrci se totiž rozhodli pracovat s těmi nejmodernějšími technologiemi a celý muzikál je tak vytvořen skrz CGI, tedy efekty tvořené počítačovou úpravou obrazu. V praxi to vypadalo tak, že se celý film natočil v ateliéru, v postprocesu byly pak dodělány všechny kulisy a prostředí, a ze samotných herců se staly kočky, nebo spíše jakési nestvůry. Výsledek je tedy takový, že jste nuceni se skoro dvě hodiny dívat na herce, kteří mají své tváře prorostlé hutným kočičím ochlupením, chodí jako lidé, mají nohy a ruce jako lidé, ale místo těla vidíte srst. Jamesa Cordena, který se hrabe v popelnicích plných odpadků, rozhodně na velkém plátně vidět nechcete. Ani Judi Dench jakožto Starou Mojčíčovou s obřím kožichem, který tahá okolo sebe. Dokonce ani Rebel Wilson, Jasona Derula a Taylor Swift. O čem vlastně slavné Cats pojednávají? Filmový příběh se odehrává pouze jediný den, respektive spíše večer, na špinavém předměstí Londýna. Právě tam se scházejí kočky z celé čtvrti, protože se večer má odehrát slavnostní bál, na kterém Stará Mojčíčová Judi Dench vyhlásí jednu kočku, která bude moci začít žít nový život v Mňautkosféře (vše oficiální překlad). Na scéně se ale objevuje zákeřný Mouriart, který (bůhvíproč, není vysvětleno) umí kouzlit a může tak přesouvat věci a kočky z místa na místo, tudíž nechá Starou Mojčíčovou zmizet a nutí ji, aby zvolila právě jeho. Kulisy poskytuje muzikálu Cats nejen samotné předměstí Londýna, ale také tamní divadlo a mléčný bar, před kterým se odehrává primárně první část muzikálu. Už v prvních dvaceti minutách si přejete, aby se jednalo spíše o proslulý mléčný bar Korova z Mechanického pomeranče a uvítali byste příchod Alexe a jeho party, aby si se zpívajícími kočkolidmi trošku pohráli po jejich. V tomto muzikálu se zpívá skoro bez ustání. Moc pasáží, které by například posouvaly děj, neobsahuje, díky čemuž vzniká to, že Cats takřka žádný děj nemají. Vlastně se v nich pořád jen zpívá, vesele, smutně, zpívá, vesele, smutně, a tak pořád dokola. Hudební složka je sice poutavá, má svůj rytmus a tempo, ale po stálém variování slov čičinda, kočka, mourek a myš do písňových textů vás časem začne spíše pořádně štvát a přejete si, ať tahle píseň je už ta poslední. Majestátní finále (respektive chvíle, kdy už očekáváte závěrečné titulky), ve kterém jsou všichni hrdí na své kočkovství a Judi Dench má bůhvíproč promluvu do kamery, se zároveň stane momentem, který vyřkne poslání snímku, jež jste až do té doby marně hledali. Moudrem celého filmu se tak stává to, že kočka není pes. Judi Dench si pak nakonec ještě přeje připravit mlíčko do mističky, čímž stominutové utrpení ukončuje a vy nevíte, jestli se máte smát představě, že Judi Dench pije mlíčko z mističky, brečet, že Cats vznikly, nebo si jít rovnou vymazat paměť, abyste nemuseli myslet na to, jak otřesné to bylo, znovu a znovu. Pro Toma Hoopera, jakožto uznávaného režiséra, je toto vcelku zlomový počin, který může mít dopad na jeho další tvorbu. My ale doufáme, že se jednalo pouze o velký přešlap jeho kariéry, který se nám mohl třeba zdát. Možná tento zbytečný film skutečně nikdy nevznikl a všichni jsme si jen představili ten nejhorší sen, že by režisér Dánské dívky a Královy řeči natočil otřesný muzikál o kočkách, kde bude mít sir Ian McKellen prorostlý obličej chlupy. Adaptace tohoto broadwayského muzikálu by možná lépe fungovala jako animovaný film. Takové byly totiž původní plány, jak tuto divadelní klasiku přetavit do filmu. V této verzi je ale snímek naprosto nesnesitelný a zbytečný, a Cats jsou tak ten nejhorší sen, který se vám kdy zdál. Tedy, bohužel nezdál.(1.1.2020)

• Anderton

Vyprázdnená narácia a absencia kauzality by nemali byť rozprávačskými prostriedkami využívanými vo vysokorozpočtových komerčných muzikáloch... chcel som sa presvedčiť na vlastné oči a v podstate som rád, že som túto tortúru absolvoval. Ono vidieť film, kde nefunguje absolútne nič, renomovaní herci sa extrémne strápňujú a nejakých 70 minút sledujete expozíciu, kde sa predstavujú všetky dôležité postavy, je skrátka unikát. Ale jedna metafora zrejme bude fungovať. Dosaďte si za mačku letiacu v záverečých záberoch v balóne do neba, Toma Hoopera. Po tomto fiasku bude zrejme podobným spôsobom prepustený z Hollywoodu. Ono nakoniec je super, že Cats sú takým prepadákom, aspoň tých hercov uvidí v týchto neuveriteľných úlohách čo najmenej divákov. Obávam sa, že majiteľom všetkých tohtoročných Zlatých malín bude iba jedna snímka...(14.1.2020)

• - Oproti původní verzi je přidána píseň „Beautiful Ghosts“, kterou napsali Andrew Lloyd Webber a Taylor Swift. Nejprve ji zpívá Victorie (Francesca Hayward), pak krátkou verzi Starobyl Vznešený (Judi Dench) a nakonec ji zpívá Swift během závěrečných titulků. (noelcoward73)

• - Film bol premietaný pre kritikov v nedokončenej verzii. Režisér filmu Tom Hooper potvrdil, že film bol dokončený len deň pred celosvetovou premiérou po tom, ako on a jeho tím na ňom pracovali 36 hodín bez prestávky. (drake31)

• - První trailer k filmu se stal na internetu nechvalně proslulým a vyvolal velmi negativní reakce kvůli použitému CGI, které většina diváků považovala za velmi nekvalitní. (vojtaruzek)