Poslední Hitlerův útok

• Česko Hitlerův poslední útok (více)

Série(5) / Epizody(28)

Dny a týdny po 6. červnu se dostávají spojenci do Evropy skrz pláže Normandie. Dobyli pobřeží, nicméně nacisté mají pevně pod kontrolou námořní základny, citadely a pevnosti okupované Evropy. Toto jsou příběhy zoufalých bitev vedených těsně před tím, než bylo prolomeno smrtelné nacistické sevření a osvobozen zbytek Evropy. (National Geographic)

Arsenal83

Strašná nuda. Mám rád historické detaily, ale toto šlo už pomaly do popisu každej stodoly plus to rozprávanie bolo strašne únavné. Nezáživné, 90% vecí človeka nezaujme. Navyše tí komparzisti tu dostali i nesprávne uniformy a celkovo sú rekonštrukcie neprehľadné. ()

Volodimir2

Celkovo boli natočené 2. série, 1. o 4 dieloch a 2. séria mala 6. dielov, všetko je formou hraných dokumentov situované na západný front, tesne po jeho otvorení. Ale nie sú orientované na najväčšie bitky na tomto fronte, ale na malé ale veľmi dôležité ohniska v rámci útoku Spojencov. Všetky diely sú prezentované malými jednotkami americkej a kanadskej armády a v každej s nich je vytiahnutý jeden z mnohých hrdinských činov. Tieto boli na psychiku týchto vojakov veľmi dôležité, ktoré ich motivovali v ďalšom boji. Budem sa venovať prvej sérii. 1. diel Nacistická pevnosť - dokument nám približuje bitku o Brestský prístav a konkrétne zapojenie do bitky o pevnosť Fort Nontbarey 121. ženijného práporu kapitána Sydney Smitha. 2. diel Les smrti je približovaná bitka v Hurtgenskom lese a kótu "400" v nasadení 2. práporu Rangers 112. pešieho pluku 8. americkej divízie. 3. dielom je dokument Nepremožiteľná obrana, tu sa venuje bojom o mesto Caan s dôrazom na opátstvo Abbaye D´ardenne vojakmi 7. kanadského pešieho pluku. Posledným 4. dielom tejto série je dokument Nepriatelia bok po boku, americká prieskumná jednotka kapitána Johna C. Leeho narazila v priestore rakúskych Alp na nemeckých vojakov pod velením kapitána Gangla, ktorí spolupracovali s rakúskym odporom. Tí mu predniesli požiadavku na záchranu francúzskych prominentných zajatcov (2. bývalí premiéri, 2. významní vojenskí generáli a sestra generála Charlesa de Gaulle). Tak začala bitka o hrad Itter, ktorá bola jedinou bitkou druhej svetovej vojny, v ktorej vedľa seba bojovali vojaci americkej armády a Wehrmachtu. Pre mňa to bol kvalitný seriál a takýmto malým perličkám z toho veľkého celku bojov fandím a predpokladám, že aj naďalej sa budú otvárať a filmovať. Teraz sa teším na 2. sériu filmov Hitlerového posledného vzdoru. ()