Il piccolo diavolo

The Little Devil

Komedie / Fantasy

Itálie, 1988, 96 min

U nás prakticky neznámá komedie potrhlého taliána Roberta Benigniho nám tentokrát představuje naivního a světa neznalého ďáblíka Guiditta, který se mezi lidi dostane díky vymítačským dovednostem jednoho katolického kněze (Walter Matthau). Ten je přivolán k tlusté, ďáblem posedlé paní a výsledkem jeho snažení je pouze kožichem zahalený původce ženiny obsese - rozcuchaný a poněkud vyplašený Guiditta. Mezi knězem a ukecaným Giudittou se poté vytvoří zvláštní vztah, plný komických situací a neuvěřitelných gagů, vyplývajících z ďáblíkovy naprosté neznalosti lidí, jejich zvyklostí a vůbec všeho lidského. Série vtipných okamžiků pokračuje i po setkání Guiditty s krásnou Ninou (Nicoletta Braschi). Samozřejmě nemá tušení, co je Nina za ptáčka a co má za lubem... Benigniho třetí režisérský počin je dle mého soudu neoprávněně přehlížen - je vtipný, svěží, plný zábavných situací (módní přehlídka v kostele, casino, jízda vlakem) a dokonale se v něm uplatňuje specifická Benigniho komika. Výborný předstupeň vynikajících snímků jako Monstrum nebo Život je krásný.(17.3.2008)