Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Přítelkyně Lora Mae, Deborah a Rita vyrazí na jednodenní výlet lodí. Těsně před vyplutím poslíček doručí dopis, adresovaný všem třem. Kamarádka Addie jim v něm oznamuje, že právě navždy odešla z města s manželem jedné z nich. Neprozradí však jeho jméno. A tak všechny tři ženy stráví den v pochybách a ve vzpomínkách na vzlety a pády svého manželství. Lora Mae se provdala za svého šéfa, ten si však myslí, že to udělala kvůli penězům. Emancipovaná Rita si slušně vydělává jako autorka rozhlasových pořadů a konkuruje tak vlastnímu muži. Deborah o sobě pochybuje kvůli své neschopnosti správně vystupovat ve společenských kruzích. Ani jedna z nich neví, co ji čeká po návratu domů...

Americký film scenáristy a režiséra Josepha L. Mankiewicze vznikl podle románu Johna Klempnera, který se však jmenuje Dopis pěti manželkám. Filmový příběh s nezvyklou zápletkou získal dva Oscary, za scénář a režii. Nominován byl ještě v kategorii Nejlepší film. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (15)

Exkvizitor 

všechny recenze uživatele

Dopis třem manželkám je na svou dobu zajímavě strukturovaný a relativně otevřený film, který mi ve všech směrech připadá jako příprava na Vše o Evě, kteréžto své nejslavnější dílko Mankiewicz natočí o rok později. Podobné postavy (hrané často stejnými herci) zde vedou podobné dialogy o podobných problémech. Oba také disponují podobně chytře napsanými, avšak místy poněkud schématickými a didaktickými scénáři. Eva je asi přece jen o něco málo lepší - že by si zasloužila o tolik Oscarů víc se mi ale nezdá. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Trojice kamarádek se na cestě lodí doví, že čtvrtá žena utekla s manželem jedné z nich. A začne vzpomínání a přemýšlení. Když to shrnu, tak jedna se chová jako nesebevědomá hysterická nána, druhá je kariéristka co na manžela kašle a třetí klasická zlatokopka. Ani jedné jsem nefandil, navíc to je zjevně film o ženách pro ženy a ne film pro mě. Nicméně natočené to bylo slušně a závěrečných pár minut bylo celkem napínavých. A Kirk Douglas si ukradne celý film, když v roli učitele vmete do tváře rozhlasovým magnátům co si myslí o jejich byznyse. ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Další z mnoha amerických filmů z první poloviny 20. století, u nichž přílišné spoléhání se na dialogy nebylo pouhou z nouze ctností. Ony totiž byly i časy, kdy režisérům k natočení sevřeného dramatu stačil skvělý scénář a kvalitní herecké obsazení. Tvůrci současných filmů se nechávají příliš unášet téměř neomezenými možnostmi formálního pojetí díla a jaksi zanedbávají stránku obsahovou. Dopis třem manželkám je zrežírován velmi obyčejně, skoro až nenápaditě, nicméně disponuje scénářem dostatečně kvalitním, aby udržel mou pozornost po celou dobu svého trvání. Drama o šesti postavách, jehož začátek mi asocioval seriál Zoufalé manželky, tvoří z větší části tři dlouhé retrospektivy, jejichž prostřednictvím sumírují ženské hrdinky vztahy ke svým manželům. Nečekaná pointa pak nabízí uchopení příběhu z docela odlišného úhlu. Chytře pojatý scénář mísí vypjaté hádky a citlivá vyznání lásky s jízlivým humorem a nevyhýbá se ani kritice americké společnosti. Stačí jen číst mezi řádky. 80% ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Upřímně, nejvíc mě bavila notorická představitelka vedlejších rolí Thelma Ritterová jako otrávená posluhovačka. Jinak vidím jen tak napůl využitou zápletku, která je sice prostá, ale nosná. Mankiewicz se na ty tři ženy dívá s příliš velkým pochopením. Kdyby pustil z řetězu, co si ty dámy jen myslí a sdělují nám průběžným komentářem, kdyby se nebál konfliktů a vzájemného podezřívání, které z toho kanadského žertíku mohlo vzejít, mohl by mít na kontě výbornou komedii. V této podobě jsme na začátku přesně tam, kde na konci. Solidní film, ale ne trvalý zážitek. 60% ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Snímek "Dopis třem manželkám" si rozhodně zaslouží vaši pozornost, protože už od začátku má zajímavý scénář, který ale má tu sílu, že postupem času nic neztrácí z vašeho zaujetí a budete až do konce sledovat, jak to celé dopadne. Jsou zde dobří herci, ale nechávají vyniknout příběh, což je důležité. ()

Galerie (20)

Zajímavosti (2)

  • Film byl natočen podle novely Johna Klempnera Dopis pěti manželkám. Při přechodu na filmové plátno byly dvě manželky odstraněny. (Kulmon)
  • Scénárista John L. Mankiewicz sváděl boj s americkými cenzory, kteří mu nepovolili slova jako "laxative" a "toilet". Jako pomstu použil víceznačná slova "penetration" a "saturation". (Kulmon)

Reklama

Reklama