Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1959, 114 min

Na tento (v rámci čsfd) opomenutý film jsem narazil díky dokumentu "4% filmová tajemství". Když jsem zjistil, že ve filmu hrají takové hvězdy jako Katharine Hepburn a Elizabeth Taylor, a že byl tento snímek ve své době do jisté míry kontroverzní, tak jsem ho prostě musel vidět. Ve výsledku jsem byl velmi mile překvapen. Herecké výkony výše zmíněných jsou naprosto úžasné a samotný příběh je vskutku překvapivý a v závěru velmi šokující. Malou výtkou z mé strany by bylo jaksi mírné nepochopení funkce "vábničky", ale nebudu to zde rozvíjet, protože nerad spoileruji. Zkrátka film, který má něco do sebe a těží zejména z hereckého obsazení a místy dobře vybudované atmosféry (zahrada, léčebna, dovolená).(18.8.2012)

Výborný herecký koncert Katherine Hepburn a Elizabeth Taylor, ktorému nenápadne sekunduje postava doktora, ktorý je vlastne sprostedkovateľom a účastníkom skelých dialógov, ale celý čas sa skôr drží v ústraní, necháva priestor týmto dvom výborným herečkám a to je len dobre. Zaslúžené nominácie pre obe. Taylor je okrem toho nádherná a očarujúca, plná vášne a sexuálnej energie, ako máloktorá iná herečka. Veľmi som chcel dať za plný počet, ale koniec, ktorý mal byť veľkolepým vyvrcholením, ma vôbec neuspokojil, takže silné 4.(19.11.2011)

Napriek emormnej snahe tvorcov sa nepodarilo vymazať určitú divadelnosť ( podľa hry Tennesseeho Williamsa, ktorý spolupracoval na scenári ), ale hlavne v závere sa s tým vysporiadali elegantne, a to bolo podstatné. Film ide do morku kostí, odhaľuje zákutia ľudskej duše trýznivým sposobom a ponúka hlboký divácky zážitok. Prím hrajú Elizabeth Taylor a Katharine Hepburn, ktoré ponúkli neuveriteľné herectvo a hoci im statočne sekunduje Montgomery Clift, predsa len jeho postava je viac-menej len nahrávačom. Film v dobe vzniku poodhaľoval tabuizovanú tému, z dnešného pohľadu je to už prežité, ale rozhodne si film treba pozrieť a prežiť emotívny filmový zážitok za asistencie filmových hviezd.(26.10.2013)

Celý film všetci hovoria o nejakom Sebastianovi, no za celý ten čas som sa akosi nedozvedel, čo to bolo za čudáka (okrem toho, že každé leto napísal jednu báseň a cestoval s mamičkou po svete). Takisto ťažko povedať, ktorá z postáv tu bola naozaj cvok, no Taylorka sa zdala najnormálnejšia zo všetkých a prečo Katarínke tak veľmi išlo o jej lobotómiu... Celé jedno veľké psycho, v ktorom ťažko hľadať nejaký zmysel, no Liz a Kat boli skvelé, aj keď občas už prekračovali únosnú mieru a bolo z toho čisté divadlo, Monty popri nich akosi nestíhal.(31.8.2017)

Zdá se, že se Akademie nemohla rozhodnout, jestli dá Oscara Taylorové, nebo Hepburnové, tak se rozhodli dát ji Simone Signoretové za Místo nahoře... Jinak maximálně působivý film, který je u nás bohužel takřka neznámý. Jak Hepburnová, tak (a to hlavně) Taylorová předvádějí opravdu výtečné herecké výkony. Montgomery Clift hraje také dobře, ale ve stínu obou fascinujících dam téměř zaniká. Scéna s odhalováním pravdy je jeden z vůbec nejpůsobivějších filmových momentů, jaké jsem kdy viděl.(29.6.2005)

• - Natáčení začalo s velkými nadějemi za krásného jarního počasí 26. května 1959. [Zdroj: Jiří Žák – kniha Elizabeth Taylorová – Nebezpečný život] (Pavlínka9)

• - Homosexualita Sebastiana Venablea sice nesměla být otevřeně ukázána, ale filmaři měli svolení ji naznačit, aby si ji divák uvědomil. (Kulmon)

• - Montgomery Clift byl vzhledem ke svému alkoholismu a drogové závislosti považován za nespolehlivého. Roli ve filmu získal jen díky své kamarádce Elizabeth Taylor, která prohlásila, že bez něj se ve filmu neobjeví. (Kulmon)