Suddenly, Last Summer

• Velká Británie Suddenly, Last Summer
Trailer

Jediný syn bohaté vdovy Violet Vebable (Katherine Hepburn) odjel na dovolenou se svou sestřenicí Catherine, kde záhadně zemřel. To, co Catherine viděla, bylo natolik strašlivé, že se zbláznila a odmítá o tom mluvit. Proto se Violet rozhodne pro lobotomii, aby konečně odkryla celou pravdu o synově smrti. (Neila__)

Trailer

misterz

Výživný mysteriózny thriller, ktorý nezabúda ani na duchovnú stránku pointy. Bohatstvo a úspech ešte nutne neznamenajú šťastný a spokojný život... Páčil sa mi hlavne spôsob, akým sa desivý príbeh Catherine postupne vynáral a gradoval až do strhujúceho finále, to všetko v hustej atmosfére. Tiež som nemohol odtrhnúť oči od Elizabeth Taylor, taký charizmatický a podmanivý výkon sa vo filme vidí iba zriedka, samozrejme sekundovala jej výborná Katharine Hepburn. Naproti tomu mužské výkony trochu zaostali, ale možno to bolo len tým, že tie ženské boli niekde z úplne inej galaxie a vyrovnať sa im bolo v tomto prípade nemožné. 85/100 ()

Flego

Napriek emormnej snahe tvorcov sa nepodarilo vymazať určitú divadelnosť ( podľa hry Tennesseeho Williamsa, ktorý spolupracoval na scenári ), ale hlavne v závere sa s tým vysporiadali elegantne, a to bolo podstatné. Film ide do morku kostí, odhaľuje zákutia ľudskej duše trýznivým sposobom a ponúka hlboký divácky zážitok. Prím hrajú Elizabeth Taylor a Katharine Hepburn, ktoré ponúkli neuveriteľné herectvo a hoci im statočne sekunduje Montgomery Clift, predsa len jeho postava je viac-menej len nahrávačom. Film v dobe vzniku poodhaľoval tabuizovanú tému, z dnešného pohľadu je to už prežité, ale rozhodne si film treba pozrieť a prežiť emotívny filmový zážitok za asistencie filmových hviezd. ()

Stanislaus

Na tento (v rámci čsfd) opomenutý film jsem narazil díky dokumentu "4% filmová tajemství". Když jsem zjistil, že ve filmu hrají takové hvězdy jako Katharine Hepburn a Elizabeth Taylor, a že byl tento snímek ve své době do jisté míry kontroverzní, tak jsem ho prostě musel vidět. Ve výsledku jsem byl velmi mile překvapen. Herecké výkony výše zmíněných jsou naprosto úžasné a samotný příběh je vskutku překvapivý a v závěru velmi šokující. Malou výtkou z mé strany by bylo jaksi mírné nepochopení funkce "vábničky", ale nebudu to zde rozvíjet, protože nerad spoileruji. Zkrátka film, který má něco do sebe a těží zejména z hereckého obsazení a místy dobře vybudované atmosféry (zahrada, léčebna, dovolená). ()

Blofeld

Zdá se, že se Akademie nemohla rozhodnout, jestli dá Oscara Taylorové, nebo Hepburnové, tak se rozhodli dát ji Simone Signoretové za Místo nahoře... Jinak maximálně působivý film, který je u nás bohužel takřka neznámý. Jak Hepburnová, tak (a to hlavně) Taylorová předvádějí opravdu výtečné herecké výkony. Montgomery Clift hraje také dobře, ale ve stínu obou fascinujících dam téměř zaniká. Scéna s odhalováním pravdy je jeden z vůbec nejpůsobivějších filmových momentů, jaké jsem kdy viděl. ()

poz3n

Z kvarteta adaptací Williamsových her, které jsem doposud viděl (Tramvaj do stanice Touha, Kočka na rozpálené plechové střeše, Sestup Orfeův), se jedná asi o nejslabší kus. Clift a Hepburn totiž hrají nanejvýš teatrálně a jediná Elizabeth Taylor dokáže svoji hereckou polohu uzpůsobit filmovému plátnu. Momenty napětí, očekávání a odhalení tak působí prkenně a úsměvně. Troufnu říct, že na divadle bych si to užil mnohem víc. 5/10 ()

• Hvězdy filmu Elizabeth Taylor a Katharine Hepburn se společně poprvé a naposledy utkaly o Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. Sošku nakonec získala Simone Signoret za roli ve filmu Místo nahoře (1959). (Kulmon)
  • Patricia Neal hrála přesvědčivě hlavní roli dlouhá léta na divadelních prknech. Byla poté v šoku, když roli dostala Elizabeth Taylor. (Kulmon)
  • Scénárista Gore Vidal a partner Tennesseeho Williamse Frank Merlo se krátce objeví na začátku filmu během operace. (Kulmon)