Reklama

Reklama

Poněkud netradiční western s vynikajícím hereckým obsazením (H. Fonda, K. Douglas, W. Oates, H. Cronyn a B. Meredith) vypráví o jedné regionální věznici z konce minulého století, jejíž pověst je zatím neposkvrněná, tj. útěk je nemožný. Tady se schází všichni lumpové a lotři z okolí, včetně elegantního zloděje Parise Pittmana (K. Douglas). Vysněným cílem všech je útěk, což se ovšem ještě nikomu nepovedlo. Režim ve věznici je tvrdý a zdi příliš vysoké a silné. Pittman je první, kdo díky své inteligenci a penězům má šanci. S ukradeným a velmi dobře „uklizeným“ půl milionem dolarů lze přece podplatit každého! Podlehne však nový naprosto nezkorumpovatelný a humánně smýšlející ředitel věznice Lopeman (H. Fonda)? Typicky mužský snímek je konfrontací dvou osobitých a skvěle zahraných charakterů, dvou mužů, kteří jsou shodou okolností na opačné straně zákona. Je ovšem i chytře napsaným příběhem, oscilujícím mezi komediální a vážnou polohou, který potvrzuje, že mít peníze se vždycky hodí. Film natočil v roce 1970 režisér Joseph L. Mankiewicz. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (31)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Podivuhodný western o tom, že i ten nejpoctivější hrdina Divokého západu - čestný, neúplatný, humánní šerif Henryho Fondy - se nakonec ve styku se vší tou proradnou bandou kolem zkazí. Zdatně mu v tom sekunduje nesmírně sympatický, velmi cynický, nespolehlivý lump Paris Pitman, Jr. Kirka Douglase, jenž převrací známé heslo amerického snu "How to Win Friends and Influence People" do podoby "Jak zradit své přátele a manipulovat s lidmi." Snímek je ovšem komedií, ale nesmírně satirickou, takže i ten poslední divákův úšklebek bude zřejmě dosti zkřivený. Film nabízí galerii nesmírně životných a brilantních postaviček, zvláštní humor a velmi nápaditou a originální hudbu. Příjemně mě překvapil. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Naozaj v skutku kvalitný western poväčšine času odohrávajúci sa vo väzení so skvelými hviezdami Kirkom Douglasom a Henrym Fondom. Ani príliš dlhá stopáž neprekáža, práve naopak, film plynie ako voda a človek si užíva skvelé dialógy, predovšetkým medzi Douglasom a Fondom. Veľmi sa divím tak malému počtu ľudí, ktorí film videli, ale ja som tiež živým príkladom, že som o filme dlho nevedel, pritom sa môže rovnať aj takému Papillon (1973). Záver bol pre mňa celkom prekvapivý, filmy zo 70.rokov nekončia až tak tragicky. Škoda menšieho priestoru pre vedľajšie postavy, ešte tomu niečo chýba, ale i tak je to skvelá voľba pokiaľ hľadáte starý western. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Na území kalifornského národního parku Joshua Tree postavili pro účely natáčení za sedm týdnů věznici a pak do ní umístili postavy jdoucí proti očekáváním míry zkaženosti. Souboj Fondova ředitele reformisty se sklony k naivitě a Douglasova na oko rovného bandity, který neudělá nic, z čeho by neměl v budoucnu prospěch, je samozřejmě ústředním motivem až do finálního „chřestění“ zbraněmi. Od žánrového zelenáče Mankiewicze břitké humorem i cynickými návaly pragmatismu postav. Tyhle originální westerny jsou stejný poklad jak půl milionu dolarů v hadím hnízdě.. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Trochu netradičně pojatý western, který se z převážné většiny odehrává ve věznici, kde skončil svou pouť i mazaný desperát Paris Pitman, výborně zahraný Kirkem Douglasem. Napravit se ho pokusí Henry Fonda coby ředitel věznice s progresivním přístupem a vizionářstvím, který věří, že lepší životní podmínky učiní lepšími i jeho svěřence. Neoznačil bych snímek jako komedii, ve skutečnosti je ve svém zobrazení amerického středozápadu daleko realističtější než mnohá westernová dramata, navíc děj hrdiny nijak nešetří a happyendu se dočká málokdo. Z filmu je nicméně po celou dobu cítit určitá lehkost, jde o jemnou satiru na americké dějiny a hodnotový žebříček. Korupce zkrátka vytvářela Ameriku a měnila dějiny. Celkový dojem: 75 %. Předností Mankiewiczova snímku je, že dokáže překvapovat a rozbíjí některé žánrové stereotypy. Tím je zajímavý i pro filmového diváka, který westernu přímo nefandí. ()

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Duel dvou rozdlíných povah své doby aneb když vše není tak, jak se navenek jeví. Nečernobílý snímek komicky laděný, avšak jak to tak bývá, vystřízlivění i v životě bolí a tady to bude stát život mnoha lidí kvůli jedinému vychytralému banditovi, kterému není nic svaté.. Spravedlnost však jest a semele zlo. :-) Originální western. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (2)

  • Krátkou básní, recitovanou během hodiny učitelem, je "Invictus", kterou v roce 1875 sepsal William E. Henley. (Conspi)
  • Většina filmu byla pořízena v oblasti zvané Joshua Tree National Monument. Jedná se o národní park v Kalifornii, kde bylo do tehdejší doby jakékoliv filmování zakázáno. (Conspi)

Reklama

Reklama