Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Arizona 1883. Po přepadení bohaté rodiny s plným trezorem se Paris Pitman, Jr. (Kirk Douglas) zbaví svých kompliců a kořist v hodnotě půl milionu dolarů ukryje v díře plné hadů. Brzy je však zatčen šerifem Lopemanem (Henry Fonda) a umístěn do pouštní věznice, odkud podle slov stařičkého Missouri Kida (Burgess Meredith) ještě nikdo neuprchl... (Pohrobek)

(více)

Recenze (22)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Podivuhodný western o tom, že i ten nejpoctivější hrdina Divokého západu - čestný, neúplatný, humánní šerif Henryho Fondy - se nakonec ve styku se vší tou proradnou bandou kolem zkazí. Zdatně mu v tom sekunduje nesmírně sympatický, velmi cynický, nespolehlivý lump Paris Pitman, Jr. Kirka Douglase, jenž převrací známé heslo amerického snu "How to Win Friends and Influence People" do podoby "Jak zradit své přátele a manipulovat s lidmi." Snímek je ovšem komedií, ale nesmírně satirickou, takže i ten poslední divákův úšklebek bude zřejmě dosti zkřivený. Film nabízí galerii nesmírně životných a brilantních postaviček, zvláštní humor a velmi nápaditou a originální hudbu. Příjemně mě překvapil. ()

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Duel dvou rozdlíných povah své doby aneb když vše není tak, jak se navenek jeví. Nečernobílý snímek komicky laděný, avšak jak to tak bývá, vystřízlivění i v životě bolí a tady to bude stát život mnoha lidí kvůli jedinému vychytralému banditovi, kterému není nic svaté.. Spravedlnost však jest a semele zlo. :-) Originální western. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Trochu netradičně pojatý western, který se z převážné většiny odehrává ve věznici, kde skončil svou pouť i mazaný desperát Paris Pitman, výborně zahraný Kirkem Douglasem. Napravit se ho pokusí Henry Fonda coby ředitel věznice s progresivním přístupem a vizionářstvím, který věří, že lepší životní podmínky učiní lepšími i jeho svěřence. Neoznačil bych snímek jako komedii, ve skutečnosti je ve svém zobrazení amerického středozápadu daleko realističtější než mnohá westernová dramata, navíc děj hrdiny nijak nešetří a happyendu se dočká málokdo. Z filmu je nicméně po celou dobu cítit určitá lehkost, jde o jemnou satiru na americké dějiny a hodnotový žebříček. Korupce zkrátka vytvářela Ameriku a měnila dějiny. Celkový dojem: 75 %. Předností Mankiewiczova snímku je, že dokáže překvapovat a rozbíjí některé žánrové stereotypy. Tím je zajímavý i pro filmového diváka, který westernu přímo nefandí. ()

Kothy 

všechny recenze uživatele

Tento western se odehrává převážně ve vězeňském prostředí. Kirk Douglas je spolu s dalšími zavřený ve vězení, odkud se nedá dostat. Ředitele věznice dělá nekompromisní Henry Fonda, který se tu snaží zavádět nové metody. Vše ale vede k velkému útěku a přestřelce. podaří se Kirkovi ukořistit schované peníze? Plán se neobejde bez podrazů. "Jsem bankrot" ()

Karamanlis 

všechny recenze uživatele

Kirk Douglas je tu tradične chlapácky, jeho postava však nemá takú charizmu ako tie, ktoré stvárnil vo svojich starších, geniálnym Johnom Sturgesom režírovaných žánrovkách Výstrely v O.K. Corral či Posledný vlak z Gun Hillu. U westernov nemám rád odľahčené poňatie a u snímiek, odohrávajúcich sa vo väzenskom prostredí to platí dvojnásobne (miestami to tu vyzeralo, že za éry divokého západu bol pobyt v kriminále učinená selanka, otrocká práca v kameňolome vítaným spestrením všedných dní a zavraždenie dozorcu či dokonca riaditeľa basy všednou vecou, za ktorú sa trestalo nanajvýš pár dňami samotky), očakávane mi teda nesadol žartovný podtón, ktorý film mal. Našťastie v závere to napokon až taká veľká sranda nebola... ()

Galerie (11)

Zajímavosti (2)

  • Většina filmu byla pořízena v oblasti zvané Joshua Tree National Monument. Jedná se o národní park v Kalifornii, kde bylo do tehdejší doby jakékoliv filmování zakázáno. (Conspi)
  • Krátkou básní, recitovanou během hodiny učitelem, je "Invictus", kterou v roce 1875 sepsal William E. Henley. (Conspi)

Reklama

Reklama