V tomto dobrodružném westernu Anthonyho Manna muž se stinnou minulostí, James Stewart, vede skupinu prvních osadníků z Missouri přes Oregon vstříc novému životu u koryta řeky Columbia. Když osadníci zjistí, že je úřady okrádají o příděly potravin a dobytek, Stewart se vydá přes řeku a vrcholky hor, aby od chamtivých úředníků přinesl zásoby pro přežití nadcházející zimy. Na cestě je zrazen svým přítelem Arthurem Kennedym, ale dostane se mu pomoci od hazardního hráče ze San Francisca Rocka Hudsona a krásné farmářovy dcery Julie Adamsové. Známý bavič Stepin' Fetchit se zde objeví v roli lodního stewarda na řece. (Universal)

Trailer

nascendi

Opäť pôjdem "proti všem", teda minimálne proti nekritickým obdivovateľom Jamesa Stewarta a Rocka Hudsona. Hneď na začiatku filmu ma pobúrili scény z prírody Divokého Západu vytvorené v ateliéri i hrdinské prekonávanie potôčika a neskôr už som sa ani nedokázal sústrediť na zvyšok. Zátoku považujem za predčasne zostarnutý western, ktorý mi v niektorých momentoch pripomínal vyfarbený a ozvučený pôvodne nemý film. Preto iba tie dve hviezdičky. ()

gogo76

Podobne ako užívateľa nascendiho ma zaskočila umelosť scén v úvode, točených v ateliéri i nevydarená zadná projekcia hôr. V takýchto filmoch to rýchlo odhalíte. V iných filmoch sa to dá odpustiť, ale vo westernoch, ktoré sú často o krajine a prírode, to kričí ako päsť na oko. Súhlasím i v tom, že J. Stewart má určite lepšie westerny ako tento, ale na druhej strane patrí k tomu lepšiemu, čo v tomto žánri vzniklo. Stewart má samozrejme veľkú zásluhu na tom, že som sa nakoniec priklonil s slabším štyrom hviezdam. Bez jeho účasti skôr priemer. 70%. ()

RHK

Podle Wikipedie by Bend of the River nominován American Film Institute na seznam 10 nejlepších westernů. Jde o jeden z výtečných westernů Anthonyho Manna, zručného westernového specialisty (např. Odhalená stopa, nebo jeho snad nejlepší Muž z Laramie). A k tomu můj oblíbený pan herec James Stewart, jako obvykle v kladné roli, tentokrát coby vůdce karavany osadníků. Bend of the River má napínavý děj, ke konci filmu akce střídá akci, když sledujeme napínavý boj dvou hrdinů, bývalých padouchů, o náklad životodárných zásob převážený přes hory pro nové osadníky, o který však mají zájem i zlatokopové v době zlaté horečky v divokém okolí tehdejšího Portlandu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=oaHSSnV-Qig ()

LiVentura

Morálně silný Stewart jako vždy a svou puškou hájící a školící i ty největší filištíny! Zde se de facto zaplétají tři skupiny normálních bílých osadníků Severozápadu, zemědělců, zlatokopů a měšťanů, všichni jsou na sobě životně navázáni a když jeden jediný měšťan vlivem vzrůstajících cen kolem "zlaté horečky" zvedne ceník všech surovin, konflikt je na spadnutí a tak z mírumilovných sousedů a přátel se stávají nepřátelé až na smrt! ()

cheyene

Zátočina řeky je opravdu povedený western z dílny Anthonyho Manna. Odehrává se v krásné přírodě, děj je okořeněn několika zvraty, takže není jednotvárný, nese se v pohodové atmosféře, kterou podporují záběry na budování osady uprostřed krásné divočiny. Idylka ale nemá věčného trvání a nastává dramatičtější část snímku, jež nabízí řadu skvělých scén a momentů, např. plavba na parníku a cesta přes hory. Dávám lepší 4*. ()

• James Stewart bral po natáčaní percento zo zisku. Celkovo na filme zarobil 750 000 dolárov. Film zarobil približne 3 milióny dolárov. (westerns)