Pokryvac

Režisérsky debut Roberta Benigniho a narozdiel od jeho snímky Berlinguer ti voglio bene, ktorý režíroval Giuseppe Bertolucci, je tu Benigniho štýl konečne cítiť. Film pozostáva zo štyroch poviedok. V prvej sa pobláznený pastier oviec stará o malého Ježiška, v druhej hľadá neurotický chlapík svojho strážneho anjela, tretia predstavue absurdný dialóg medzi riaditeľom banky a záujemcom o pôžičku a štvrtá ukazuje dvoch strážcov hrobky padnutého vojaka. Humor je väčšinou slovný a Benigni v poviedkach predstavuje neuveriteľne urozprávaného magora, ktorý vedie dlhosiahle dialógy. Množstvo slovných hračiek výrazne sťažuje preklad filmu a možno aj preto na mňa pôsobili dialógy nesmierne chaoticky a absurdne (čo však vo výsledku aj skutočne sú, no tento fakt to ešte umocňuje). Žiaľ mi prídu tieto poviedky dosť nedotiahnuté a humor postavený na týchto absurdných dialógoch (a lá absurdné divadlo) ma celkom obchádza. Inak sympatický debut určený predovšetkým pre fanúšikov živelného Benigniho, ktorého neskoršie snímky dokážu zaujať aj omnoho širšie publikum. Za pozornosť rozhodne stojí aj hudba Paola Conteho a Nicoletta Braschi herecky debutujúca v úlohe Panny Márie. ()