Já, Paul Walker

Dokumentární / Životopisný
USA, 2018, 90 min

Když se v listopadu 2013 roznesla světem zpráva, že populární americký herec Paul Walker zemřel při automobilové nehodě, řekl si kdekdo: „Jasně. Rychle a zběsile.“ Walker byl totiž známý hlavně díky stejnojmenné filmové sérii, kde se to hemžilo nadupanými vozy a nebezpečnými situacemi. Dnešní dokument vám ale dokáže, že nešlo o pohlednou nezodpovědnou hvězdičku. Herec s modrýma očima připomínajícíma legendární pohled Steva McQueena byl hluboce věřícím filantropem, milujícím otcem s úzkými vazbami na rodinu. Narodil se v září 1973 do mormonské rodiny, byl jedním z pěti sourozenců. Vystudoval podmořskou biologii, které se i během své pozdější filmové kariéry amatérsky věnoval. V médiích se objevil už jako miminko v reklamě na plenky. V reklamách a televizních pořadech pak účinkoval celé dětství. Ukázky z pořadů jsou proto vedle vzácných soukromých rodinných záběrů nejdůležitější součástí tohoto nevšedního portrétu. Dozvíme se v něm mimo jiné i to, že se Stevem McQueenem nespojovaly Paula jen modré oči a láska k rychlým vozům nebo že osudného dne se vracel z velké charitativní akce, neboť charitě se věnoval rád a ve velkém. (Česká televize)

Chrustyn

Tento dokument je hodně jednoduché nenávidět a to z toho důvodu, že v něm je Paul Walker po celou dobu prezentován jako vzor dokonalého člověka. Krásný, chytrý, sportovně nadaný a všem chce neustále pomáhat. Nejedná se o typ dokumentu, kde by se člověk dozvěděl i o nějakých temných stránkách, těžkých začátcích ani nic podobného. Paul Walker měl po všech směrech pohodový, nenáročný život, kdy mu šlo všechno na co sáhl a měl milující dokonalou rodinu. Pro odpůrce Paula Walkera se bude jednat o něco nesnesitelného a přestože jsem ani já nebyl jeho velký fanda, určitě měl talent a je ho škoda. Proto tuto jeho poctu oceňuji. ()

Cappuccino

Väčší dôraz kládli v dokumente tvorcovia na Paulov súkromný život, no paradoxne práve v tejto oblasti vynechali niekoľko podstatných informácií. Obsahovo dokument nevynecháva Paulovu dobročinnosť, ním založenú humanitárnu organizáciu Reach Out Worldwide a hercovu pomoc obetiam zemetrasenia na Haiti. Bohužiaľ ale na úkor vykreslenia hercových dobrých skutkov zabúda bližšie nahliadnuť na jeho koníčky, ako surfovanie či vášeň pre morskú biológiu a podobne. Najnovší projekt od režiséra Adriana Buitenhuisa hodnotím slušnými 7,5/10. Pre vyššie bodovanie by musel byť I Am Paul Walker dlhší a obsiahlejší. ()

Rominator

Tenhle modrooký blonďatý sympaťák s velkým srdcem tady prostě chybí a jeho brzký odchod zarmoutil mnoho lidí. V dokumentu o Paulovi promluví rodina a nejbližší přátelé. Ze série filmů Rychle a zběsile dostal prostor pouze jediný herecký kolega a kamarád Tyrese Gibson. Minutáž zde uvedená je asi špatná, protože skutečná délka je 62 minut. ()

TomX2

"Dievčatá milovali mužov ako bol on, chlapci chceli byť mužmi ako bol on." Pekný dokument zobrazujúci život jedného z najvýraznejších hercov všetkých dôb. Beriem ako plus to, že je vkladaný väčší dôraz skôr na Paulov osobný život než ten pracovný, takže sa divák o hercovi dozvie viac presnejším a oslňujúcim skreslením. Bohužiaľ dokument nie je až tak efektný a grandiózny, je krátky a sotva rozsiahly. ()

Stoka

Plný počet dávám proto, jaký byl Paul člověk, ne jaký byl tento dokument o něm. Ať už neměl nic a nebo měl všechno, pořád se choval stejně, což dokáže velice málo lidí a to se cení snad nejvíc. Když na něco štáb neměl peníze (co ve filmu potřebovali), on to koupil za své peníze, aby se mohlo dál pokračovat . Miloval svou rodinu, svůj život, cestování, rychlá auta (adrenalin), letěl dokonce pomoct při zemětřesení do Hawaie, měl energie na rozdávání. Herectví, sláva a peníze mu nestouply do hlavy, tak jak to u většiny herců a celebrit bývá. Byl prostě pořád svůj a miloval život. Za Paula dávám 5 hvězdiček, ne za tento dokument. Lidi ho milovali a pořád zůstane v našich srdcích. Člověk s velkým srdcem - vzpomínáme. ()