Hrdinové z Telemarku

• slovenský

Hrdinovia z Telemarku

Akční / Drama / Historický / Válečný

Velká Británie, 1965, 131 min

Povedené válečné dobrodružství v režii zkušeného A.Manna nezdržuje dlouhým plánováním operace, ale vrhá hrdiny do akce, kde tu něco nevyjde, tamhle se něco podělá a ještě někdo zradí, navíc na sněhu, což mám ve filmech rád. Postavu K.Douglase sice vytáhnou odbojáři z univerzitního prostředí, ale spíše než akademika hraje Bonda- experta na výbušniny, lyžování, střelbu zblízka a krásná děvčata.(27.10.2013)

Douglas vybaven vědomostmi přinejmenším jako Niels Bohr. Na lyžích hotový Bjorn Daehli a k tomu má v každé zapadlé chalupě k ruce po jedné sličné obdivovatelce. Němci správně tupí a odporní. Výprava dost chudá, celkově se na to ale dívat stále dá - především kvůli hlavní herecké dvojici, která odvádí dobrý řemeslný průměr.(29.4.2005)

Film by mohl mít podtitulek "Věnováno hrdinům norského odboje, kteří znemožnili Němcům dokončit atomovou bombu“, ano, opravdu tomu tak bylo i ve skutečnosti, samozřejmě za pomoci Britů! Film je takovou do té doby běžnou rutinně natočenou akční podívanou, něco ve stylu "Kam orli nelétají" nebo "Děl z Navarone", vyloženě nepřekvapý, občas i zanudí, pěkných akčních scén tu ale pár najdeme. Nevím, co bych tak vyzdvihl, z herců vyloženě nikdo nevybočoval. Co však člověku zůstane v živé paměti, tak to je asi tuhá norská zima (brr.,.zima mi je ještě teď), Kirk v bílém roláku, šponovky, zasněžené kopce sjezdovek a odbojáři s německýmy fašisty v honbě na lyžích:-) Závěrečná scéna na lodi byla na infarkt. Průměr, něco mezi 3-4*.(16.2.2009)

Klasický válečný film zobrazující jednu z největších akcí, která pomohla k poražení německé říše za Druhé světové války. Heroes of Telemark je filmem o norských odbojářích, kteří dostali za úkol prozkoumat a informovat britské velitelství o stavu a možnostech zničení vodní elektrárny Vemork v Rjukanu, kde probíhala výroba Těžké vody, nedílné součásti pro výrobu atomové bomby. Film je z historického hlediska nepřesný a v mnoha ohledech "zhollywoodizovaný", díky tomu i přes dobré obsazení a zobrazení nejdůležitějších částí operace Telemark si film vysloužil pouze lepší 3*.(28.1.2012)

Válečný film na sněhu. Ty roláky s norským vzorem, kulichy na stranu a revolvery zastrkané do šponovek jsou ukrutnej diktát. Ale přesto výsledný dojem není nic moc. Napětí je chatrné, akce nijak oslnivá a třeba Arneho příběh je klišé jak Brno.(23.9.2008)

Němci mi v tomto filmu neprisli v "nejlepší kondici", ale příběh je velmi dobrý.(18.2.2015)

Nepříliš známý a docela slabý válečný film ve stylu Tuctu špinavců.(23.2.2018)

Hrdinům z Telemarku chybí jediné podstatné - Richard Burton. Jinak je lze považovat za průměrný až lehce nadprůměrný válečný snímek (záleží na vkusu toho kterého soudruha), který atmosférou opravdu hodně připomíná nejlepší válečný film všech dob, Kam orli nelétají. Zasněženou střední Evropu nahradily pahorky norské; konspirace proti tyranům, výbušniny, zrady, parašutisté, krásné ženy, poloslepí Němci na stráži - vše je, jak má být. A existuje ještě jeden spojovací prvek - nebožtík Anton Diffring si tu opět zahrál postavu nacistického důstojníka, i když na vyšší šarži si musel počkat až na hrad Schloss Adler.(27.1.2010)

Film pojednává o hrdinství norských partyzánů ,kteří se za druhé světové války účinně zasáhli do boje o primát v získání atomové bomby. Průměrný válečný film.(4.1.2009)

• MartinezZ

V porovnání s norskou minisérií Kampen om tungtvannet je tohle děsná srágora, kterou jsem viděl až teď a raději jsem to měl úplně vynechat. Snad alespoň zapomenu.(31.1.2016)

Nevím proč mají hrdinové tak slabé hodnocení. Film má skvělé studené Norské prostředí, infiltraci norských skautů v obsazeném Norsku, skvělou jízdu na lyžích a Kirka s Richardem.75%(22.9.2009)

dalsi z vybornych vojenskych filmov 60. - 70. rokov americkej produkcie s hereckymi hviezdami na cele - KIRK DOUGLAS. Vyborny pribeh tam hrali podla skutocnych udalosti o vojenskej operacii norskeho odboja. Sledovanie tohoto filmu na sirokouhlom platne vam prinesie neskutocny umelecky zazitok ako aj prekrasnu zasnezenu prirodu krasneho NORSKA - http://www.panzernet.net/php/index.php?topic=1487.0(8.8.2012)

Hodně jsem se rozmýšlel, jestli dát *** nebo ****. Taková klasika 60. let, kterou si je třeba užít, jako nostalgii. Trikové záběry té doby se nám můžou zdát dost viditelné, ale mají něco do sebe.(18.2.2017)

Tak jo, od LiVenturu sa dockam tak akurat tohoto : "Němci mi v tomto filmu neprisli v "nejlepší kondici", ale příběh je velmi dobrý". Tak zase komentatorska mizeria a bieda pokracuje. Karlos80 a jeho komentare vidim, aj ked nechcem a Ramzeszial su to u poniektorych filmov filmov jedine komentare, o ktore sa mozem opriet. Lenze Karel je neonazi spina, bordel a ludsky vykal /uz len pre jeho vyroky o holokauste - to vsaktu nepatri/. ja osobne filmu nerozumiem, a vlastne ani rozumiet nechcem. Na to tu je particka skaredych vystudovanych filmovych teoretikov -elitarov, na cele s Madsbenderom, ktorych kecy ma ale xmrti nudia a nebavia. Filmovu teoriu som nestudoval, nejsem absolvent FFUK a pre mna to bola proste skvela oddychovka. Zasnezena, s kopou vybuchov, prestreliek a vybornych dialogov. Rad sa opat vratim k tomuto filmu : 88 %(28.10.2017)

YOU KNOW WHAT TO DO? PRESS THIS LITTLE THING HERE AND THE BULLETS COME OUT THERE! Kirk se snažil, ale nestačilo to. Anthony nebyl zrovna ve formě a tak se pod jeho režisérskou taktovkou ve filmu nachází příliš mnoho dlouhých a nudných pasáží. Chtělo by to nůžky a prostříhat to jako ABCčko. Vizuální stránku zachraňuje zasněžené údolíčko.(16.12.2016)

Dobře natočený ale jinak veskrze průměrný válečný film, s úžasnými norskými roláky:), prostředím a slušným výběrem hereckých osobností své doby.... Hrdinové z Telemarku si za své aktivity v odboji podobnou poctu jistojistě zasloužili, nicméně ve skutečnosti byla akce provedena trošičku jinak a hlavní části útoku na továrnu (té nejsložitější) se film kulišácky vyhnul... Každopádně doporučuji vlastní návštěvu vodní elektrárny poblíž Rjukanu, která dnes slouží jako muzeum a po níž film slupnete s nebývalým nadšením;)(7.9.2009)

Skvelý Kirk Douglas v strhujúcom akčnom thrilleri odohrávajúcom sa v zasneženom Nórsku počas okupácie fašistickým Nemeckom. To sa snaží v Nórsku vyrobiť a previesť do Nemecka 'ťažkú vodu', ktorá má slúžiť na výrobu nemeckej atómovej bomby. Lenže to by nesmel v Nórsku na plné obrátky pracovať odboj, ktorý kooperuje svoje kroky s britskou vládou. Akcia, bojové a špeciálne efekty na výbornú - v tomto by film pokojne znesol kritériá aj o 20 rokov neskôr. Nechýba množstvo dramatických situácií, ktoré však nie sú nijako gradované. V niektorých scénach sa príbeh trošku vlečie, čomu 'napomáha' aj dlhšia stopáž. Hodnotenie: 85%(3.6.2014)

Kdyby nebyl film tak strašně roztahaný a zdlouhavý tak bych dal určitě lepší hodnocení. Samozřejmě zase nesmí chybět romantika, která mi u Douglase vyloženě vadila.(24.5.2013)

Slabší a levnější válečný film ze zlaté éry tohoto žánru, nabízí koukatelnou podívanou, kde je skutečná událost převedena scénáristy do tradiční formy, kde nesmí chybět akce, zrada, neschopní Němci, láska a geniální Douglas. Ačkoli se jedná o důležitý počin norského odboje, ve filmu je samotnému provedení akce i následné honičce věnován velmi malý prostor, a i to co zde je, postrádá jakýsi nádech kvalitnější akční scény či napětí. Ale sledovat dvě filmové hvězdy jak poráží Třetí říši se nemůže diváku zprotivit.(19.10.2013)

Film o Nórskych partizánoch, ktorí sa snažia zničiť továreň na výrobu ťažkej vody, ktorú potrebujú Nemci pre výrobu atómovej bomby. Žiadna veľká sláva, miestami hodne naivné, poplatné svojej dobe vzniku, keď na jednej strane stáli statoční, na všetko odhodlaní, nezničiteľný hrdinovia a na druhej strane banda tupých, primitívnych a neschopných debilných nemeckých vojakov (keby to tak bolo v skutočnosti, tak by nikdy Nemci nedobyli celú Európu). Ako jadrovému fyzikovi mi snahy o "odborné vyjadrenia" o ťažkej vode a atómovej bombe boli absolútne smiešne.Veľmi pekné boli exteriéry - Nórske hory, naháňačky na lyžiach a pekné svetre s nórskym vzorom. Inak vcelku priemerný, ničím výnimočný film.(29.1.2009)

Povedený válečný kousek zasazený do malebné zasněžené krajiny v Norsku. Kirk s Richardem jsou tahouny filmu. A atmoška filmu je fakt super.(29.8.2018)

<< předchozí 1 2