Muž z Laramie

Muž z Laramie

The Man from Laramie

Western

USA, 1955, 104 min

Vynikající psychologický western, který patrně nejlépe rozvíjí téma jezdce z neznáma. Znázorňuje nevyhnutelnost osudu, spějícímu k zásadnímu konci. Jedni jej vítají, druzí by se ho rádi zbavili. Divákovi je dlouho zamlčován pravý důvod jeho příjezdu. Film v sobě snoubí nejen typicky Mannovsky prokreslené postavy, ale i takřka detektivní linii o pátrání po muži, který prodává Apačům zbraně. Každá postava má svůj příběh, svou motivaci, přičemž nic není černobílé. Zmiňovat se o bezchybných hereckých výkonech by bylo nošením dříví do lesa. Jeden z nejsilnějších westernů Anthonyho Manna. 95%.(23.7.2006)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. Krásný a napínavý klasický western s bravurním Jamesem Stewartem. Bývalý kapitán chce najít dodavatele opakovaček Apačům, aby pomstil smrt bratra a ostatních vojáků z jízdní hlídky. Ocitne se však, varován prakticky všemi, na území mocného rančera, s jehož agresívním synem se dostane do vážného konfliktu. Kolega Revanx zatím nedodal svůj komentář, takže i za něj: Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. Trailler: http://www.youtube.com/watch?v=Kihrk4zSBTk a http://www.youtube.com/watch?v=63L0b13mXzE(18.10.2009)

Spoustě westernům chybí silný příběh, proto tento žánr nepatří k mým oblíbeným. Naivní vyvražďování kvůli mužské hrdosti mi přijde takové malé sci-fi. Nicméně western je western. Muž z Laramie vládne perfektně vypracovaným dějem, napínavou zápletkou a úžasnou souhrou Anthonyho Manna s Jamesem Stewartem.(23.7.2006)

Sympatický, modrooký James Stewart žiari vo westerne, ktorý akcie chtivých kovbojov asi veľmi baviť nebude. Mňa baví práve tento typ, trošku reálnejšie podaných westernov, kde musí chlap občas dvihnúť i lopatu a nie iba strieľať na všetky strany. Film je zaujímavý i tým, že záporáci proti ktorým Will stojí, nie sú úplný hlupáci. Až na rozmaznaného syna majiteľa ranča, dokážu rozmýšľať i predvídať a ak Willovi nakopú zadok či prestrelia ruku, pomôžu mu nasadnúť na koňa a ...neuveríš gringo...ospravedlnia sa mu! Kšefty s puškami i Apači mohli dostať pár minút navyše, ale inak som bol vzhľadok na rok výroby mimoriadne spokojný. Videné s českým dabingom. 80%.(2.1.2012)

Nemám tucha, co bych vytknul. Výborný western se sympaticky mužným Jamesem Stewartem. Scénář bez chyb postavený na "wild west" klišé kdy neznámý muž přijíždí do neznámé krajiny, aby pomstil nám dosud neznámý čin na jemu stále ještě neznámém člověku. Z výkonů bych podtrhnul především báječně psychopatického Davea Waggomana v podání Alexe Nicola. Cathy O'Donnell mi chvílemi přípomínala jednu sympatickou holku od nás, takže ty sympatie tu zůstávají i pro film.(7.9.2008)