Muž z Laramie

Muž z Laramie

The Man from Laramie

Western

USA, 1955, 104 min

Nemám tucha, co bych vytknul. Výborný western se sympaticky mužným Jamesem Stewartem. Scénář bez chyb postavený na "wild west" klišé kdy neznámý muž přijíždí do neznámé krajiny, aby pomstil nám dosud neznámý čin na jemu stále ještě neznámém člověku. Z výkonů bych podtrhnul především báječně psychopatického Davea Waggomana v podání Alexe Nicola. Cathy O'Donnell mi chvílemi přípomínala jednu sympatickou holku od nás, takže ty sympatie tu zůstávají i pro film.(7.9.2008)

Sympatický, modrooký James Stewart žiari vo westerne, ktorý akcie chtivých kovbojov asi veľmi baviť nebude. Mňa baví práve tento typ, trošku reálnejšie podaných westernov, kde musí chlap občas dvihnúť i lopatu a nie iba strieľať na všetky strany. Film je zaujímavý i tým, že záporáci proti ktorým Will stojí, nie sú úplný hlupáci. Až na rozmaznaného syna majiteľa ranča, dokážu rozmýšľať i predvídať a ak Willovi nakopú zadok či prestrelia ruku, pomôžu mu nasadnúť na koňa a ...neuveríš gringo...ospravedlnia sa mu! Kšefty s puškami i Apači mohli dostať pár minút navyše, ale inak som bol vzhľadok na rok výroby mimoriadne spokojný. Videné s českým dabingom. 80%.(2.1.2012)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. Krásný a napínavý klasický western s bravurním Jamesem Stewartem. Bývalý kapitán chce najít dodavatele opakovaček Apačům, aby pomstil smrt bratra a ostatních vojáků z jízdní hlídky. Ocitne se však, varován prakticky všemi, na území mocného rančera, s jehož agresívním synem se dostane do vážného konfliktu. Kolega Revanx zatím nedodal svůj komentář, takže i za něj: Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. Trailler: http://www.youtube.com/watch?v=Kihrk4zSBTk a http://www.youtube.com/watch?v=63L0b13mXzE(18.10.2009)

• YURAyura

4/10 Western detektivka nebo snad psychologicke dramo? Ale to snad ne! Sislal je tu dreveny jak noha valecneho invalidu - tisicere diky za titulky bez nichz bych byl zcela jiste nahrany... Sympaticke jsou zaporne postavy - hlavne Arthur je po Gantrym pro me dalsim dukazem jeho hereckeho kumstu. Jake western opravdu nedivatelne - i kdyz se snazi zasahnout jine zanry - zustava diky pouziti nejruznejsich klise daleko za ocekavanim.(5.9.2011)

Niektoré staré westerny, ktoré by mali logicky pôsobiť po 50 rokoch minimálne smiešne, sa nakoniec v mojich očiach ukazujú ako omnoho psychologicky uveritelnejšie, ako množstvo súčasného artu. Nejednoznačné postavy, kde nikto nie je morálne čistý alebo vyslovene záporný, scenár plný prekvapení a shakespearovské vyznenie v závere robí z tohoto westernu Antonyho Manna klasiku žánru. Vďaka nadupanému deju je tento film spoločne s Pokladom na Sierra Madre a Veľkou zemou môj najoblúbenejší klasický western.(18.5.2012)