Reklama

Reklama

Muž ze Západu

  • Česko Člověk ze Západu (více)

Link Jones jede do vzdáleného města, aby nalezl vhodnou učitelku do školy v nevelké osadě Fort Worth, jejíž obyvatelé vybrali peníze na její najmutí. Při cestě vlakem je však okraden zloději. Brašna s šesti sty dolary pro něj má větší význam, než je ochoten komukoliv připustit. Je spojena s obhájením jeho spolehlivosti a osadníky do něj vložené důvěry. Proto se okamžitě pěšky vydává po stopě neznámých lupičů, kteří unikli na téměř neobydlené území. Po cestě se k němu připojí ještě barová zpěvačka Billie Ellisová, rovněž okradená pasažérka z vlaku. Ironií osudu Jones brzy narazí na skupinu mužů, s nimiž jej před léty mnohé spojovalo... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (51)

RHK 

všechny recenze uživatele

Link Jones (Cooper) coby polepšený zabiják jako okradený cestující z přepadeného vlaku se dostává spolu s dalším mužem a atraktivní dívkou do područí bývalého šéfa své bandy Dock Tobina. Ten propadne sentimentu z návratu svého nejlepšího odchovance a rozhodne o společném přepadení banky. Ostatní členové bandy však Linkovi nevěří a on nevěří jim... Nadprůměrný western s fantasticky hrajícím Gary Cooperem. Scéna prvního setkání Coopera s vlakem je mistrovsky zahraná. Drsné finále v opuštěném "městě duchů" taky zůstane nadlouho v paměti... Trailer (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=ODwt-fjh0nw Na MGM běží MUŽ ZE ZÁPADU pod odlišným titulem ČLOVĚK ZE ZÁPADU ( MAN OF THE WEST / 1958 ). Nezaměnit s filmem ČLOVĚK ZE ZÁPADU / MUŽ ZE ZÁPADU (THE WESTERNER / 1940) - rovněž s Gary Cooperem, režie W. Wyler. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Vynikající realistický western, který nestaví své základy na přesřelkách, ale (jak je u Anthonyho Manna zvykem) na pečlivě psychologicky prokreslených postavách. Gary Cooper hraje výtečně postavu bývalého desperáta Linka Jonese, který se léty polepšil a začal nový život, jenomže nyní musí přijít ke slovu jeho léty utlumený zabijácký instinkt. Zpěvačka Billie (skvělá Julie London) se osaměle protlouká životem, zpívá po barech, kde bývá tužbou (samozřejmě díky kráse, ne zpěvu) místních ochmelků a až coby zralá žena v sobě objeví ty nejkrásnější city. A konečně vynikající Lee J. Cobb. Doc je starý desperát s černou minulostí, který navzdory tomu má v sobě stále nějakou čest a duši. Kdyby vyrůstal jinde a jindy, nebyl by to špatný člověk, jenomže jeho místo je na zcestí a všichni ti vrahouni kolem jeho rodina, tudíž se jich nakonec zastane (podobnou úlohu zahrál Henry Fonda ve "Firecreeku" či Anthony Quinn v "Posledním vlaku z Gun Hillu"). Hodně realistický způsob vyprávění graduje v realistickou přestřelku v městě duchů a výtečné finále (v každém westernu netřeba vyhrocenosti Leoneho soubojů). Nedoceněná perla od Anthonyho Manna, předního tvůrce a průkopníka westernového žánru. 95%. ()

Reklama

betelgeuse 

všechny recenze uživatele

Mistrovsky zrežírovaný příběh šíleného superega [viz velmi nezdrženlivý "strýček" a jeho klan aspirujících "bratránků"] aneb PSYCHO ze Západu. I díky příliš starému Cooperovi místy akademická záležitost, nicméně Mannova neokázale temná expresivita a cit pro přírodu jsou obdivuhodné. Navzdory otevřené krajině velmi komorní záležitost. 4 1/2. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Prošedivělý Gary Cooper v x-té variaci na příběh o tom, že minulosti neutečete, tentokrát pojaté coby western. Širokoúhlé kamery je skoro až škoda pro film, který se z větší části odehrává v jedné dřevěné boudě. Od ostatních westernů se Muž ze západu liší pečlivější psychologií postav. (Anti)hrdina s temnou minulostí a množství tmavých záběrů je jakýmsi holdem filmu noir, také počet padouchů převyšuje počet kladných postav výrazněji než bývá u westernů zvykem. 70% ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Prebudenie temnej minulosti. Solídne pôsobiaci muž sa môže snažiť koľko môže, byť humanistom, založiť rodinu a predsa ho hriechy mladosti dobehnú v najnečakanejšej chvíli. Potom ostáva len otázka, kam prebudenú energiu nasmeruje? K pokračovaniu jednania, pred ktorými sa snažil uniknúť alebo k rovnako krvavému vykúpeniu v mene slušnejšieho života. Podarenej parte nervných desperátov sekunduje trojica zajatcov (s bonusom v podobe fešnej speváčky). Kľúč v príbehu zohráva lokácia mesta duchov, ktoré prospektori dávno opustili (napadlo ma, že podobne bezútešne a spustnuto bude vyzerať Slovensko, po presťahovaní zariadení z montážnych hál, momentálne zaplavujúcich pôdu a lesy, ďalej na východ). ()

Galerie (36)

Zajímavosti (5)

  • Snímek byl natočen na motivy románu "The Border Jumpers", který napsal Will C. Brown. (Hans.)

Reklama

Reklama