Muž ze Západu

• Kanada

• Austrálie

Romantický / Western

USA, 1958, 100 min

Řek´ bych, že typickej Mannův western, docela drsnej, a hlavně opravdovej, neni v něm nic moc nadsazený, záporáci jsou opravdový hovada, od kterejch se nedá nic dobrýho čekat. Například i rvačka mezi Cooperem a jednim z banditů je tak realistická, daji si pár ran a jsou z toho vyřízený, jak by to nejspíš vypadalo ve skutečnosti. Zajímavá je postava karetního hráče, která prodělá zajímavou proměnu. Jinak moc pěkná krajina, což se mi vždycky u westernů libí, Cooper hodně charizmatickej a dáma, i když životem protřelá, velmi krásná, na těle i na duši.(24.1.2007)

Gary Cooper je jeden z těch herců, kterému stárnutí vůbec nevadí. Tady se ponořil do role kovboje, který možná není takový slušňák, jak by si jeden na první pohled myslel. Minulost ho pronásleduje, ale nemá dopad jen na něho samotného, ale i na lidi kolem něj. Tohle setkání s minulostí ve westernovém hávu mě přímo nenadchlo, ale přece jen ukazuje hloubku žánru.(23.1.2015)

Link Jones (Cooper) coby polepšený zabiják jako okradený cestující z přepadeného vlaku se dostává spolu s dalším mužem a atraktivní dívkou do područí bývalého šéfa své bandy Dock Tobina. Ten propadne sentimentu z návratu svého nejlepšího odchovance a rozhodne o společném přepadení banky. Ostatní členové bandy však Linkovi nevěří a on nevěří jim... Nadprůměrný western s fantasticky hrajícím Gary Cooperem. Scéna prvního setkání Coopera s vlakem je mistrovsky zahraná. Drsné finále v opuštěném "městě duchů" taky zůstane nadlouho v paměti... Trailer (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=ODwt-fjh0nw Na MGM běží MUŽ ZE ZÁPADU pod odlišným titulem ČLOVĚK ZE ZÁPADU ( MAN OF THE WEST / 1958 ). Nezaměnit s filmem ČLOVĚK ZE ZÁPADU / MUŽ ZE ZÁPADU (THE WESTERNER / 1940) - rovněž s Gary Cooperem, režie W. Wyler.(17.2.2009)

V podstate klasický, nijak nevybočujúci western, ktorý sa môže v záplave podobných snímok ľahko stratiť. Mňa dostala záverečná pasáž, ktorá aj určila moje záverečné vyššie hodnotenie. Podobne ako pri Mužovi z Laramie dávam v priemere o jednu hviezdu vyššie hodnotenie, ako tunajší priemer. Viac som od Manna zatiaľ nevidel, mám pocit, že jeho filmová reč by mi bola blízka aj pri ostatných filmoch. V starých westernoch sa končili prestrelky v opustených mestečkách, v súčasných akčných filmoch v opustených továrňach a skladoch. Sympatickejšia mi je tá prvá možnosť. Mann rieši koniec starých zločineckých gangov a túžbu osamelých chlapov po klasickej rodine.(4.8.2012)

Nutno vidět v původním znění a CinemaScopu. Verze, co šla v ČT, film obrala o jeden z jeho největších kladů: Mannovo využití prostoru. Podle J. Basingerové, autorky monografie o Anthonym Mannovi, se jedná o vyvrcholení jeho westernové tvorby (což u muže, který pomohl redefinovat celý žánr, rozhodně není málo).(10.6.2011)

• - James Stewart dychtil po roli Linka Jonese (Gary Cooper), ale ve chvíli, kdy se dozvěděl, že film bude režírovat Anthony Mann, již tuto roli nechtěl. (Mol)

• - Gary Cooper v roli Linka Jonese statečně dělal své jezdecké scény na koni i přes fyzickou bolest, která se dostavovala v důsledku autonehody, kterou před lety utrpěl. (Mol)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "The Border Jumpers", který napsal Will C. Brown. (Hans.)