Odhalená stopa

• USA The Naked Spur (více)

Dopadnout vraha bylo jednodušší než jej předat do rukou spravedlnosti... Farmář Howard Kemp se vrátil z občanské války, aby zjistil, že jeho žena zatím prodala všechnu půdu a znovu se provdala. Z tvrdého vojáka je rázem zlomený muž, jenž si musí na živobytí vydělávat i nepříliš oblíbeným způsobem. Proto se vydává za hledaným vrahem Benem Vandergroatem, za jehož dopadení je vypsána odměna ve výši 5000 dolarů. Po cestě se k Howardovi přidává starý neúspěšný zlatokop a voják nedávno propuštěný z armády. Zločince dopadnou brzy. Dovést dopadeného vraha k šerifovi ale není tak jednoduché, jak si každý z nich představoval… Dramatický komorní western, odehrávající se uprostřed hor, natočil klasik americké kinematografie Anthony Mann, jenž má na svém uměleckém kontě výrazné tituly westernového žánru Winchester ’73, Muž z Laramie a Šerifská hvězda. Hlavní úlohy pod jeho vedením ztvárnily hollywoodské herecké hvězdy James Stewart, Janet Leighová a Robert Ryan. (Česká televize)

MrCreosote

Duo Mann - Stewart si s westernovým žánrem dokázalo několikrát poradit více než zdařile (Winchester '73 a Muž z Laramie), bohužel v tomto případě mě film nechával od začátku do konce chladným. Ingredience jsou v zásadě podobné - komplikovaný charakter hlavní postavy, která neustále balancuje na hranici tvrdohlavého pomstychtivce a muže se smyslem pro čest nebo výrazná práce s exteriéry. Zde se ale celý příběh táhne jako roztavený sýr, situace se opakují dokolečka a pošetilé jednání některých zúčastněných je i v rámci žánru na pováženou. Akční závěr naštěstí mnohé napravuje a herecké výkony jsou taktéž bez výtky, takže nakonec jsem byl svědkem příjemného westernového průměru.. P.S. Verze, kterou vysílala ČT, vypadala po obrazové stránce vyloženě odpudivě a skoro mě z ní bolela hlava. Takže pozor na ni. ()

Martin741

Reziser Anthony Mann /Raw Deal 1948, Cyd a Spartacus/ natocil slusny western o farmarovi Howardovi Kempovi, ktory po prichode domov z obcianskej vojny zistil, ze jeho zena sa znovu vydala, a mimochodom, komplet ho vykostila od penazi a majetku. A tak ju podla mna treba poslat do prdele a ujst od nej co najdalej. James Stewart tocil v 40., 50., a 60. rokoch svoje najlepsie filmy, az neskor v druhej polke 60. rokov Stewart hlasil ustup zo vsetkych pozicii a stiahol sa. Potom mohli vzniknut "westerny" ako Firecreek. No nic, rezia je vyborna, pribeh strhne, Janet Leigh bola skvela a par scen stoji za zapamatanie. Dialogy su na urovni a scenar k filmu ma hned zaujal, ba dokonca aj tempo sa najde : 77 % ()

Mylouch

Licitace a odhalování karet účastníků cesty z divočiny do Abilene divokým krajem uboze šavlookých indiánských střelců. Vizuálně zvládnuté pojetí a ♫ Kaperova střízlivě romantická velkostudiová hudba s dramatickou přesvědčivostí (a s režijním nápadem ešusové tancovačky) jen částečně zpestřuje a spíše posiluje westernové stereotypy divadelně statických scén. Uznání za akční horolezecké a útočné využití ostruh. 2-3* ()

YURAyura

10/10 Bravo! Zadna pozitivni postava, jen tipicky zistne lidske vlastnosti. Parada. Neurvaly Ralf - pro me zatim teprve treti film s nim - Dirty Dozen + Kiss me deadly, Psycho lasicka Janet do sve role teprve doroste a vykozi se, Robert je charismaticky presvedcivy vudci vsem, a James to neni ten typicky usislany jizan a la Mirek Dusin. Mala napoveda pro mistni pseudoDB: chybejici clanek petice zlatokop je Millard Mitchell ;]] ()

classic

Rančer Howard Kemp má momentálne veľmi ťažké srdce na svoju bývalú frajerku Mary, ktorá mu rozpredala majetok, a tak nezaváha ani na okamih, keď sa ponúka možnosť zarobiť 5000 dolárov za hľadaného kriminálnika Bena Vandergroata, ktorý sa ukrýva v horách so svojou potenciálnou snúbenicou Linou. Počas stopovania sa „lovcovi odmien” votrú do náruče ďalší dvaja ziskuchtiví spoločníci, starší pánko Jesse Tate, ktorý vehementne túži po veľkom zbohatnutí, a to vďaka “zlatej horúčke” , jednoducho chce naďabiť na ZLATO, a tým druhým je Roy Anderson, vojak, čo bojoval nedávno v občianskej vojne ( nepamätám presne, na akej strane ? ), a ten jednak bude pásť po tejto šarmantnej krásavici, alebo taktiež je CHAMTIVEC, ktorý miluje vôňu peňazí. Oni mu síce pomôžu dolapiť Bena, ale starosti sa ani náhodou nekončia. Teraz majú tohto GAUNERA eskortovať na miesto vyzdvihnutia tučného obnosu peňazí, ktoré si majú potom rozdeliť. V pätách majú indiánov, ktorí idú po LAKOMCOVI Royovi, alebo lišiacky Ben potrebuje získať dostatok času na to, aby niečo rýchlo vymyslel, keďže sa mu jeho životná kapitola, každou minútou, hodinou, zase o niečo skracuje, blíži sa zúčtovanie na popravisku, ktoré si ani za otca nechce pripustiť. Nezostáva mu teda nič iné, ako všetkých poštvať samých proti sebe !!! Majstrovský, psychologický, unikátny WESTERN, odborníka na slovo vzatého, Tonyho Manna, s mojim obľúbencom Jimom Stewartom, či čoraz viac obľúbenejšou Janet Leigh. Ukazuje mi pätoro rôznych osobností, ktorých cesty sa pretnú, a k tomu bojujú sami so sebou, o priazeň, o moc = CHAMTIVOSŤ. Rád by som pochválil vynikajúci scenár Sama Rolfeho a Harolda Jacka Blooma, pretože si v jednom celistvom kuse udržuje vysoký štandard, ktorý nikdy neskĺzne do prudkej priepasti. Na všetko je vyhradené miesto, a tak sa odohrá veľa udalostí, i na 90. minútach filmového diania, sa nemám ani kedy nudiť. Skoro som v nemom úžase ! ()

• Natáčalo sa v Durangu, v San Juan Mountains (v Colorade), a v Lone Pine (v Kalifornii). (westerns)
  • Ve Španělsku byl z neznámých důvodů název filmů změněn na Colorado Jim a taktéž jméno hlavní postavy z Howard Kemp(James Stewart) na Colorado Jim. (Mol)
  • Dej filmu sa odohráva v roku 1868, kde herci majú typ revolvera Colt Model 1873 Peacemaker, ktorý ale v roku 1868 ešte neexistoval. Vynájdený bol až v roku 1873. (westerns)