Reklama

Reklama

Asie z výšky

(TV seriál)
Dokumentární
Singapur, 2017, 4x46 min

Obsahy(1)

1. Singapur: Procházka po městě, které z těžké minulosti zamířilo do zářné budoucnosti... Singapur, ještě před padesáti lety země třetího světa, dnes díky inovativnímu plánování jeden z klenotů jihovýchodní Asie. A to vše navzdory tomu, že nemá přírodní bohatství, nerosty, takřka žádnou úrodnou půdu ani vodní zdroje. Tento novodobý div světa ale pohánějí vpřed důmyslná technická řešení. Je to země plná architektonických ikon, průmyslových obrů i zázraků zeleně. Až osmnáct procent nové půdy si Singapur vydobyl rekultivací z okolního mořského dna a bažin. Vršky a kopce byly srovnány, vykopaly se lomy a vytěžil se písek v neutuchajícím hledání materiálů vhodných k rekultivaci. Singapur má strategickou polohu na nejjižnějším cípu Malajského poloostrova a stal se tak hlavní branou do Asie pro americkou i evropskou lodní dopravu. Navíc díky velké píli a nápaditým inovacím se z rozvojové země stal moderní, vyspělý městský stát. A tohoto růstu se mu podařilo dosáhnout, aniž by zničil své historické, kulturní a přírodní dědictví.
2. Malajsie: Obrazová pouť po zemi úchvatných a rozmanitých krás, pestré palety národů, kultur a vyznání... O Malajsii kdysi námořníci mluvili jako o „zemi, kde se střetají větry“. Toto království odnepaměti přitahovalo mořeplavce, dobrodruhy i obchodníky. V dějinách Malajsie se střídaly královské dynastie, které hrály významnou úlohu v záležitostech obchodních, mocenských i duchovních. Každá z nich zanechala svou stopu na pozoruhodné spleti kultur tohoto svébytného národa. Dnes prochází Malajsie ohromnou přeměnou. Vydáme se tedy na zajímavou výpravu po jednom z nejmodernějších asijských států jedenadvacátého století. Poznáme krásu odlehlých krajů i úchvatné stavby hlavního města Kuala Lumpur.
3. Indie: Okouzlující výprava po tajuplné zemi plné úchvatných krás, nápadných kontrastů a nekonečné rozmanitosti... Indie – země, jež se vymyká všem představám. Je to nadčasová země tisíců tváří a podob, duchovní osvícenosti a velkolepých oslav. Je to země, kde na sebe narážejí minulost a přítomnost, země skvělých inovací i rozvojových výzev. Během našeho putování najdeme daleko na indickém severu oficiální rezidenci duchovního vůdce tibetských buddhistů, budeme obdivovat Majestátní pevnost Mehrangarh nad městem Džódhpur, jehož výstavba trvala 500 let nebo ve městě Amritsar navštívíme Zlatý chrám, jehož součástí je i největší polévková kuchyně na světě. Ta už od sedmnáctého století nabízí jídla zdarma a vydá jich až sto tisíc denně. Objevíme i obrovské filmové město Ramoji nebo nejvyšší mezinárodní kriketový stadion na světě v severoindické Dharamsale.
4. Indonésie: Úchvatná obrazová výprava nad největším souostrovním státem na světě... Není na světě země s tak pestrou paletou kultur či s takovou rozmanitostí krajin, moří a oceánů. Nikde nenajdeme stát, jež by se, byť vzdáleně, podobal Indonésii. Sedmnáct tisíc ostrovů táhnoucích se v délce pěti tisíc kilometrů přes tři časová pásma. Domov stovek etnik a desítek náboženství, dějiště starobylých obřadů a rituálů a největší muslimská populace na světě. A zároveň i země stále ve stínu možného nebezpečí. Leží totiž souběžně s neustále se posouvající tektonickou deskou. Je to svět ničený zemětřeseními a ovládaný řetězcem činných sopek, kterému se říká Ohnivý kruh. (Česká televize)

(více)

Recenze (5)

subic 

všechny recenze uživatele

1. díl Singapur parádní pokoukání, zejména na to, jak tam vyřešili problémy s vodou, jak s tou pitnou, tak s pravidelnými záplavami. ()

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Singapur - je zase jedna kouzelná destinace, kam se nikdy nepodívám, i když při pohledu na tento snímek by to stálo za to. Když pominu krásu krajiny a monumentálnost tamní výstavby, kladu si otázku jak se zaostalý stát bez dostatku zemědělské půdy, pitné vody a nerostného bohatství dostal tak daleko. Velmi kladně hodnotím lidský potenciál, vzdělanost a skvělé technologie v hospodaření s vodou a půdou, které my máme zatím dostatek a tak s ní plýtváme. Co musí přijít, abychom se od nich poučili. ()

Reklama

sator 

všechny recenze uživatele

Singapur-Tohle budování umělých bublin umělé konjunktury nebude mít dlouhého trvání... a to nemluvím že stačí jedno cunami a je po zázraku. Osvícení vládci vedou k zemi zemědělství, pěstitelství řemeslné výrobě  a sobě stačnosti, kolik ale takových je...Ani slovo o tom, jak se zde žije obyčejným lidem...Je to umělý zázrak zaznělo-přesně tak... ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama