Reklama

Reklama

Vzestup a pád Concordu

(seriál)
  • Česko Nezapomenutelný Concorde (více)
všechny plakáty
Dokumentární
Velká Británie, 2017, 2x45 min

Režie:

Tom Cunningham

Hrají:

David Suchet (vypravěč)
(další profese)

Obsahy(1)

Concorde je dodnes nejmodernějším letadlem, které kdy brázdilo oblohu. Jednu míli uletělo za 2,3 sekundy, mělo tedy vyšší rychlost než kulka vystřelená z palné zbraně. V tomto dvoudílném filmu vyprávějí příběh takřka neuvěřitelného fenoménu dějin letectví konstruktéři, piloti i cestující. Dozvíme se, jak stvořil anglicko-francouzský Concorde svůj jediný nadzvukový dopravní letoun na světě, kterým v cukuletu předhonil americkou i sovětskou konkurenci. Concorde se stal synonymem bohatství a slávy a byl by jím snad dodnes, kdyby kariéru letadla předčasně neukončilo strašlivé neštěstí. Film podrobně zkoumá, jaké příčiny vlastně vedly k pařížské tragédii. (TV Spektrum)

(více)

Recenze (5)

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Přehledný technický vývoj i provoz projektu v britsko-francouzské spolupráci s paralelou v ruském souputníkovi TU-144 ()

Luk Skywalker 

všechny recenze uživatele

Nejspíš, že to už viděl dříve, ale zapomněl ohodnotit. Takže celý "život" Concordu, který jsem měl za francouzský letoun. ()

Reklama

subic 

všechny recenze uživatele

O rok dříve udělali podobný dokument o Concorde Frantíci, tak teď si ho udělali Britové. 1. díl je o vývoji a začátcích provozu, druhý díl je o "zlatých" osmdesátých a devadesátých letech a o neslavném konci. Concorde létal komerčně v letech 1976-2003 a bohužel nemá žádného nástupce. Zajímavé je, že letadlo zaplatila britská vláda a protože ho pak kvůli nákladům nikdo nechtěl, vzali si ho British airways za 0 liber. V polovině osmdesátek se Concorde stal ziskový. Concorde měla jako své oficiální letadlo i královna. British airways taky dělaly krátké okružní lety "za lidovku" za 300 liber nad Biskajským zálivem, kdo to chtěl vyzkoušet, co bych za to dneska dal. Další zajímavost je, že po nehodě 2000 měl proběhnout první zkušební let s pasažéry 11. září 2001. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Nikoli dokument, ale bití se v britská prsa. Kdyby šlo jen o technickou prezentaci, dejme tomu, ale francouzský pohled prakticky chybí, konkurenci je třeba patřičně znemožnit a tak dále. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama