Hrůzovláda (festivalový název)

The Black Book

The Black Book

Historický / Romantický / Thriller

USA, 1949, 88 min

Hledá se ČERNÁ KNIHA šílence Robspierra aneb Francouzská revoluce ve stínovém aranžmá filmu noir. Ještě než konvertoval k westernu, natočil výborný řemeslník Mann jeden ze svých posledních černých filmů - s přispěním klasicky vycizelovaných dialogů té doby a žánru.(8.12.2004)

Dobrodružný snímek z doby revoluční Francie, lehce šmrncnutý noirem a místy doplněný o hudbu, která jako by vypadla z nějakého černobílého monster movie. Kombinace je to rozhodně zajímavá. Filmy z doby, kdy revoluční teror roztáčel svá soukolí mám velice rád a tenhle patří k těm lepším, které ve 30. a 40. letech vznikly. Robespierre se ztvárněn jako správný maniak a slizoun, před kterým si skutečně žádný občan nemohl být jistý. Z postav mě asi nejvíc zaujal Občan Fouche.(17.1.2011)

Konecne tu niet Radka ani Karlosa80, teda ja ho volam Karel Chrocht. Podla jeho Croftieho Multaka. Film sa venuje Velkej Francuzskej Revolucii 1789 - 1804, konkretne Robespierrovi. A jeho krutovlade - nie nadarmo sa tomu hovorilo Obdobie gilotiny. Richard Basehart v roli Robespierra bol presvedcivy, fakt si ho musiom niekam zapisat, zaujimavy herec. Poznal som este Roberta Cummingsa a Beulah Bondi /It´s a Wonderfull Life 1946/. Dialogy su namakane, kulisy tiez, Anthony Mann ako reziser tymto natocil jeden zo svojich najlepsich filmov. Viac takychto filmov prosim : 98 %(14.10.2017)

Ďalší z dôkazov (spolu s napr. The Night of the Hunter), že noir je štýl(istická tendencia) a nie žáner. Dobrodružno-historická kostýmová dráma z obdobia Veľkej francúzskej revolúcie v noirovom háve však neoplýva len neprehliadnuteľným expresívnym vizuálom (až groteskne natiahnuté tiene, ostré siluety, hĺbka záberu, neobvyklé rakurzy), ale Mann tu šikovne pracuje aj s noirovými naračnými motívmi (MacGuffin, infiltrácia do „gangu“, milenci na úteku). Ak si navyše uvedomíme, že de facto ide o jeho most od noirov k westernom, je to skutočne mimoriadny kúsok.(24.8.2020)

Historický film z nevraživej doby, v ktorom dominuje ponurá atmosféra a tiež viacero napätých scén, ktoré sú na svoju dobu naozaj dobre zmáknuté. Nie všetky postavy sú dotiahnuté, vyskytnú sa tu aj dejové skratky a kto vie, do akej miery je príbeh historicky doložiteľný, každopádne to vadí menej, ak má film dobre vystavanú zápletku a tempo. Herecky zaujal Arnold Moss ako slizký šéf tajnej polície.(8.1.2020)

Perfektně vykreslená atmosféra porevoluční Francie, kde dominovala tajná police, strach a teror, v mistrné režii A. Manna. Herecké obsazení postav nemohlo ani být lepší (Fouché!!!), parádní kamera vykouzlí nejednu stínohru a některé scény - napětím a nervozitou jsem ani nedýchal. Perfektní thrillerová a velmi napínavá jednohubka.(9.9.2020)