Sebelum Iblis Menjemput

Horor

Indonésie, 2018, 110 min

Timo Tjahjanto

Timo Tjahjanto

Timo Tjahjanto je nepochybně největší řezník a talent Indonésie a letos řádí už podruhé. May the Devil Take You je solidním mixem Evil Dead, Drag me to Hell a hlavně působí jako návrat do Hongkongu 90. let kdy podobné šílenosti vznikali poměrně často, dnes už velmi raritně. Ve výsledku film překvapivě nejsou takové jatka, jak jsem doufal. Svou prvotinu Macabre už nejspíš nepřekoná a s gore se více vyřádil v nedávném akčňáku Night Comes for Us, přesto na pár chuťovek dojde a takové šťourání se ve vnitřnostech pohřbené mrtvoly, hrátky s VooDoo a scéna, kdy si démon strhne kúži z celého obličeje patří nejspíš k největšímu Highlightu. Je to však poměrně atmosféricky děsivé, intenzivní s gradujícím soundtrackem a vynikajícími masky( Démon je hodně nepříjemný) a má to i velmi dobré tempo, takže ve výsledku jsem spokojen. Slabší herci a průměrný příběh mi zde nevadil, ale někdo se s tím nesmíří. Další zastávka u hororu Dreadout, který uvidíme buď na konci roku nebo až v roce 2019. 75%(22.11.2018)

Keď hlava rodiny uzavrie dohodu so samotným diablom, zvyšku členov neostáva nič iné, ako navštíviť staré rodinné sídlo, v ktorom nájdu potrebné odpovede na všetky nezodpovedané otázky. Každý jeden z nich, by však mal byť pripravený nato, že boj s temnými silami, prináša v prvom rade utrpenie, ktoré môže byť horšie, ako samotná smrť. Popravde, čakal som to omnoho omnoho horšie. Horory z Indonézie, sú poväčšine na jedno kopyto, no "May the Devil Take You" vôbec nevypálil zle. Samozrejme, samotný nápad v podobe príbehu je na jedno "brďo", no atmosféra je miestami veľmi slušná, technická stránka vrátane masiek výborná (!!!), v tomto smere skutočne niet čo vyčítať, až ma prekvapuje hodnotenie jedného z užívateľov, ktoré by som absolútne nečakal, lebo okrem spomínaných pozitív, dejová linka disponuje minimom hluchých pasáží, kedy by sa niečo nedialo. Takže Ja zdieľam názor, že táto "diabolská vec", si pozornosť diváka, obzvlášť fanúšika horor žánru, rozhodne zaslúži. Navyše, "Netflix" momentálne absolútne váľa svoju konkurenciu, a tak im mile rád "prihodím".(20.11.2018)

• dr.horrible

Sklamanie. Báť sa dá možno len pri úvodnej scéne v nemocnici, zvyšok je sterilný, zúfalo nestrašidelný a miestami nechcene smiešny. Tjahjanto je režisér, od ktorého čakám v tomto žánri veľké veci a takýto výsledok je smutný.(13.2.2019)

Indonézská variace na Evil Dead. Timo Tjahjanto je bravůrní režisér, jenž má řemeslo v malíku a každým svým novým filmem se zlepšuje hlavně jako scénárista, což byl dřív jeho hlavní kámen úrazu. May the Devil Take You je áčkově natočený horor obsahující vše, co si může hororový fanoušek přát – intenzivní napětí, dusnou atmosféru, psychologické hrátky, přemíru násilí, pod kůži se zarývající strašidelné pasáže a v neposlední řadě i kvalitní praktické gore efekty s minimem CGI. Film má skoro dvě hodiny, ale není v něm moment, kdy by mu vyloženě došel dech. Děsivost postupně graduje a děj se i na relativně malém prostoru slušně vyvíjí. Sice nic originálního, ale takhle nějak si představuji kvalitní moderní horor.(8.10.2018)

Když se to tak vezme kolem a kolem, takhle se už dneska moc netočí. Většina duchařin či posedlých hororů se spíš soustředí na atmosféru a bubák jako takový se v nich často jen mihne. O to víc Tjahjanto potěšil. Vyváženě zmixoval všechny žánrové ingredience do kompaktního celku, přidal něco vyzvracené krve či otevřených zlomenin a výborně zafungovaly i voodoo prvky. Jediné, co chybělo, byly lekačky, ale upřímně řečeno zase tak moc jsem je nepostrádal. Samostatnou kapitolou jsou pak masky. Tady je krásně vidět, že když se to umí, tak nejsou potřeba žádné CGI efekty, ale kolikrát stačí trocha make-upu, falešné zuby a kontaktní čočky. Problém jsem měl tak jen s protivným asijským ječením, ale to se díky výše zmíněnému dalo překousnout. Takhle jó. 85%(23.12.2018)

• topi

Od režiséra takového formátu, jakým Tjahjanto je, bych čekal pořádnou melu. Tohle je úplně nesmyslný a přihlouplý horor, kde demence a jednání postav nebere konce. Navíc tak strašné amatérské výkony tento film zabíjejí úplně. To je jakoby Tv Nova natočila film s koprodukcí Tv Barrandov. Totální ztráta času.(1.4.2019)

Indonéský snímek „Sebelum Iblis Menjemput“ chce být na jednu stranu atmosférickým, na stranu druhou i celkem brutálním hororem. Myslím, že mu vychází především ta brutální stránka, kdy v některých scénách, i pokud zavřete oči, budete mít velmi nepříjemný pocit v žaludku pouze z toho, co vlastně slyšíte. V tomhle směru je to dobré, dějově bohužel nijak objevné.(8.4.2019)

Násilný indonéský horror. Chytrá variace na téma pronásledovaný dům a otázku "může si vás vzít ďábel?".(19.1.2019)

Indonéský Evil Dead (2013 version)(5.1.2019)

• bourec

40%.(21.5.2019)

Ale jo, když jsem si myslel, že už letos neuvidim jakž takž dobrej horor, tak přišlo tohle překvapení z Indonesie.. svým zpracováním, celkovým pojetím to nebylo nic novýho pod sluncem, proběhlo malinký zklamání, ale pořád v pohodě.. skvělá hudba !(26.12.2018)

• Miseet

Tenhle "horor" si mě nezískal vůbec ničím. Jedna hvězda za masky.(3.1.2019)

Sebelum Iblis Menjemput, volně přeloženo Lesní duch po Indonesku. Masky víc než povedené a některé scény opravdu lahůdka. Např. Vytahování kladiva z hlavy trhání obličeje nebo strašení pod postelí. Nebýt tolik bezmyšlenkovitého pobíhání a zbytečně uřvaných dialogu mohlo to být ještě lepší. Ale i tak se jedná o velmi povedený horor a těším se na další Timuv počin.(14.1.2019)

Timo Tjahjanto by se měl urychleně vrátit k akčním filmům, kde patří k naprosté tvůrčí špičce, která povyšuje tento žánr na absolutní vrchol, neboť s touto horrorovou báchorkou šlápl pěkně vedle. Jednak, když vezmu, co točil za neskutečně brutální masakry ve svých dvou předchozích bojových jatkách, tak vůbec nechápu, proč pak v čistokrevně horrorovém snímku tolik vyměkne a i když se i zde dočkáme těch pár krvavějších efektů a cákanců, tak opakuji, oproti předchozí tvorbě, která neměla s horory co do činění, tak je to tady slabota! Navíc se mu zde nepovedli ani „bububu“ masky, které vypadají jak z nějakého laciného béčka a využití starého domu na pořádné řádění též zaostává daleko za možnostmi, které ono prostředí nabízelo. U zápletky pak musím souhlasit s dalšími uživateli, kteří zmiňovali inspiraci v Evil Dead, či Drag Me to Hell, já bych však onu inspiraci překvalifikoval na zbabělou vykrádačku, bez nějakých výraznějších momentů, či nápaditějších scén, od začátku je navíc jasné, kdo přežije, a kdo ne, spád též není zrovna dvakrát kulervoucí, napětí je film zbaven úplně a atmosféra sice je, ale mě osobně až tolik neoslovila. Herci jinak působí vesměs nevýrazně a nesympaticky, takže když tohle všechno vezmu sakumprdum, já jsem strašně moc zklamán, vzhledem k režisérově předchozí tvorbě jsem čekal ultimátní jatka, s nekompromisním příběhem a masakrálními efekty, nic z toho se ale nedostavilo, takže opakuji, za mě jednoznačné zklamání.(20.3.2019)

Krásný návrat ke kořenům Asijské B-brakové kinematografie 80. a 90. let(21.11.2018)

• Extrakritik

Masky super,ale to je asi tak všechno.Bubáci se tu procházej,jak na 1. máje a za nelogický chování hlavních hrdinů,bych rejžu přetáh přes prsty bejkovcem.(5.1.2019)

• JardoLe

Timo Tjahjanto ma tentokrat nepresvedcil,slabsi horor,ktory ma nepohltil ani atmosferou,lebo mi zjavne chybala a porovnovat to s peckou,akou bol film Evil Dead sa ani neda,skoda,mozno nabuduce...:-)(21.11.2018)

Pomerne obohraný príbeh s uzavretím zmluvy s diablom prekvapí už v úvode, keď sa s démonom stretávame už po necelých 15 minútach. Po príchode do opusteného domu, kde otec rodiny trávil svoje posledné chvíle sme opäť svedkami viacerých vynikajúcich scén, ktoré však naruší hysterické jačanie postáv a aj dĺžka filmu na môj vkus príliš presahuje pre tento štýl filmov optimálnych 90 minút. Trochu škoda, pretože inak mohol tento indonézsky film obstáť v hodnotení trochu lepšie, pretože pri niektorých scénach skutočne behali po chrbte zimomriavky.(24.12.2018)

Prirovnanie k Evil Dead je celkom presné , len tu nie je kniha ale stačí otvoriť sklep. Chválim masky ktoré boli vynikajúce a démon, tá žena vyzerala skvelo .Lakačky nefungovali tak ako by som si predstavoval ale rád pridám hviezdu za snahu.Postavy nejako sympatické neboli ale hrali solídne. Tak isto musím pochváliť aj nejaké to lámanie, trhanie a podobné veci. To že postavy sa v niektorých chvíľach chovajú strašne tupo a koniec je oproti tomu všetkému málo desivé prežijem. U mňa medzi 3 a 4*.(30.4.2019)

Celkem slušný gore, jen ty postavy se chovaj jako ty největší paka pod Sluncem, škoda, chtělo by na to trochu zapracovat. Taková banda přičmoudlejch ochotníků, co přehrávaj jako prase, chvílema až komický.(4.1.2019)

<< předchozí 1 2