Sebelum Iblis Menjemput

Horor

Indonésie, 2018, 110 min

Timo Tjahjanto

Timo Tjahjanto

Ve filmech si často všímám detailů, které nejspíš většina ostatních lidí neřeší. Třeba že černomagická "kněžka temnoty" má paruku a umělé řasy. No potěš prso, okultistka jako noha. Ještě jí scházely silikonové cecky a tetování na zadku. Nebo jsem přemýšlel nad tím, jak musí mít v rovníkovém klimatu taková prdelatá tučnice jako Alfie v těsných riflích děsivě zapařenou panimandu. Ale k věci. Indonéská volná variace na Evil Dead a na filmy o posedlosti není špatná. Tvůrci se snaží o západní "neasijský" šmrnc, jako by se chtěli pochlubit, že v Indonésii (nebo aspoň na Džavě) žijí vcelku moderní, sekularizovaní, západně se oblékající lidé, a ne jenom retardi tlukoucí hlavou směrem k Mekce. Masky démonů jsou hodně dobré a stahování si kůže z obličeje nebo vúdú hrátky s Rubenem a Alfií mě vysloveně potěšily, ale... Ale postavy se chovají debilně a jsou děsně přehrávané (což lze zdůvodnit/omluvit orientální mentalitou), scénář mi přišel poněkud přeplácaný (snaha diváka zahltit horrorovými scénami je tu myslím kontraproduktivní, méně bývá více) a hlavně idiot za kamerou dostává v těch nejlepších chvílích motolici, což mě vytáčelo nejvíc. A kvůli téhle zhovadilosti dám sotva třetí, i když objektivně je to (aspoň pro fandy žánru) film určitě na čtyři.(23.7.2019)

• Makky

Jednoduchý príbeh v horore vôbec neprekáža, mimo hlavnej hrdinky je postavený na veľmi pochabých hereckých výkonoch. Timo Tjahjanto potrebuje zapracovať na určitých aspektoch a pevne verím, že sa z tunajších chýb poučí. Som ochotný ísť do druhej časti, pretože atmosféra, strašenie a masky boli skutočne na úrovni. 2/3*(2.2.2020)

Indonézská variace na Evil Dead. Timo Tjahjanto je bravurní režisér, jenž má řemeslo v malíku a každým svým novým filmem se zlepšuje hlavně jako scenárista, což byl dřív jeho hlavní kámen úrazu. May the Devil Take You je áčkově natočený horor obsahující vše, co si může hororový fanoušek přát – intenzivní napětí, dusnou atmosféru, psychologické hrátky, přemíru násilí, pod kůži se zarývající strašidelné pasáže a v neposlední řadě i kvalitní praktické gore efekty s minimem CGI. Film má skoro dvě hodiny, ale není v něm moment, kdy by mu vyloženě došel dech. Děsivost postupně graduje a děj se i na relativně malém prostoru slušně vyvíjí. Sice nic originálního, ale takhle nějak si představuji kvalitní moderní horor.(8.10.2018)

Režisér řezničiny Rumah Dara a brutální, krvavé pecky The Night Comes for Us přichází s ďábelským hororem. Právě po filmu The Night Comes for Us, jsem si přál, ať opět takovou brutalitu předvede ve svým dalším hororu a právě v tomto ohledu jsem mírně zklamán, protože některé Gore scény jdou mimo záběr a to u tohoto režiséra není zvykem. V čem ale zase naopak zabodoval, je celkem dobrý příběh, vynikající masky a dost strašidelná atmosféra. Některé scény fakt výborné - nemocnice, stáhnutí matky do sklepa (nehty auu), Voodoo. Škoda toho Gore, jinak spokojenost. (278. hodnocení)(8.12.2019)

Sebelum Iblis Menjemput, volně přeloženo Lesní duch po Indonesku. Masky víc než povedené a některé scény opravdu lahůdka. Např. Vytahování kladiva z hlavy trhání obličeje nebo strašení pod postelí. Nebýt tolik bezmyšlenkovitého pobíhání a zbytečně uřvaných dialogu mohlo to být ještě lepší. Ale i tak se jedná o velmi povedený horor a těším se na další Timuv počin.(14.1.2019)

• - Film byl natočen za 25 dní. (Stoka)