Reklama

Reklama

Obsahy(1)

New York roku 1935. Billy Bathgate (Loren Dean) je jedním z mnoha obyčejných a chudých mladíků žijících v newyorském Bronxu. Nehodlá se však smířit s životem bez vyhlídek na lepší budoucnost, a proto čeká na jakoukoliv příležitost, která by vše mohla změnit. Jednoho dne se Billymu skutečně poštěstí a narazí na svůj vzor – místního mafiánského bosse Dutche Schultze (Dustin Hoffman), na kterého udělá dojem svým žonglováním. Dutch totiž pocházel ze stejných poměrů jako Billy, a i přesto se mu podařilo stát se jedním z nejbohatších lidí New Yorku a tuší, že stejný osud může potkat i jeho, pokud jej bude následovat. Rozhodne se ho tedy vyhledat a díky své neústupnosti a kuráži pro něj začne nakonec pracovat. Brzy však zjistí, že Dutch je cholerický a agresivní vrah, který začíná ztrácet půdu pod nohama a že jej jeho partneři opouštějí. Jako např. jeho dlouholetý společník Bo Weinberg (Bruce Willis), kterému se za jeho zradu Dutch rozhodne pomstít. Svědkem této pomsty se stane i Boova uhrančivá a koketující přítelkyně Drew Prestonová (Nicole Kidmanová), kterou Dutch nařídí svému novému chráněnci Billymu hlídat. (Česká televize)

(více)

Recenze (38)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Z každého záběru je patrné, že studio snímku věřilo a mělo ho za prestižní áčkovou investici. Luxusní herecké obsazení, bohatá výprava, výborné řemeslo, ať už jde o kameru, zvuk nebo kostýmy. Ale výsledkem je, neřekl bych nudná, nicméně velmi průměrná, snadno zapomenutelná podívaná, která, ač je to s podivem, neboduje ani v (řídkých) scénách přestřelek nebo gangsterského účtování. Likvidaci Dutche Schultze si budou filmoví fanoušci pamatovat pravděpodobně z hudebně laděného pestrobarevného Cotton Clubu, případně z dalších snímků, protože poprava tohoto známého gangstera patřila ke klíčovým momentům v historii amerického podsvětí. Filmu nepomáhá ani Hoffman a další hvězdy v klíčových rolích, snad jen Nicole Kidman uměla prodat svůj mladistvý šarm i herectví tak, aby se vám za pár dní vybavila. Největší problém možná tvoří obsazení nevýrazného Lorena Deana v roli hlavního hrdiny. Prostě film, kterým zaplácnete nudné chvíle, ale nic významnějšího od něj nečekejte. Celkový dojem: 55 %. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Pozerateľný príbeh "bezmenného" gangsterského poslíčka. V priebehu služby u násilného cholerika Dutcha Schultza zažil paradoxne zrejme najšťastnejšie a naj-adrenalínovejšie obdobie svojho života. Krásnou iróniou je, že meno "bezmenného" (v zmysle zabudnuteľného, nevýznamného člena gangu) tvorí názov filmu. Vyrastal medzi partiou flákačov, ktorí, podobne ako on, snívali o lepšom živote. Naučil sa žonglovať s loptičkami, vďaka čomu si ho všimol vodca gangu. A už to šlo - poskakovanie, asistovanie pri zahladzovaní násilia a vymáhaní peňazí, hazarde. Ale aj nezvládnuteľné výbuchy hnevu šéfa. Na druhej strane bonusy - poučenia o tom,ako beží život v podsvetí (aj na základe zdravej dávky zvedavosti), zárobok, niekoľkonásobne prevyšujúci obvyklé príjmy mladíka a umožňujúci pomôcť ťažko pracujúcej matke, možnosť elegantného obliekania. No a vrcholný bonus: sex s NIcole Kidmanovovu. 70%. ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

Úplnou náhodou som na čt2 natrafil na staršiu gangsterku s D. Hoffmanom a nestačil som sa diviť koľko známych tvárí tu s ním je. A čo Bruce Willis? V dobe natáčania sa jeho kariéra ešte iba nakopla, ale som rád, že som ho tu videl. Samozrejme, že film nemá tú nadčasovú osudovosť slávnych gangsterských filmov, ale napriek tomu je to poctivý dobový film s úžasným výkonom Hoffmana a priemerným a nevýrazným výkonom Lorena Deana, ktorý film podľa mnohých pokazil. Ja si myslím, že to bude skôr nedostatkom charizmy, jednoducho mu chýbala iskra. Niekto iný by s touto rolou odpálil svoju kariéru, no L. Dean zjavne nezaujal. O niečo lepšie ako priemer takže 70%. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Je to ďalší zvláštny film, ale dobrý a opäť neviem prečo je tak málo známy, keď sú tam najväčšie hollywoodske hviezdy. Film je najskôr akási nemastná gangsterka, potom romantický film a opäť nemastná neslaná gangsterka. Herci sa tu ale skutočne zišli vo veľmi silnom zložení. Dustin Hoffman ako Dutch Schultz bol asi najsvetlejšou stránkou filmu, Nicole Kidman ako jeho milenka za ním veľmi nezaostávala a vyzerala nádherne, Bruce Willis... ten na plátne dlho nepobudol, Steve Buscemi takisto, ale pôsobil serióznejšie, než ako som u neho zvyknutý a Stanley Tucci ako Lucky Luciano by si zaslúžil nejakú hlavnú postavu v dobrom mafiánskom filme. Romantický film to nieje, na ten treba dvoch a nielen Nicole Kidman a na dobrú gangsterku by to chcelo napríklad nejakú poriadnu prestrelku, viacej pútavejších postáv a drsnejšie vykreslenie prostredia. Mňa to ale dokopy bavilo. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Velice solidní gansterka, která sice jakoby zapadla ve stínu všech těch De Palmů, ale má co nabídnout. Pozoruhodné obsazení hlavních i vedlejších rolí mi přineslo uspokojení a pominula jsem díky tomu místy nedokonalou výpravu. Na rok 1935 to bylo málo přesné, nicméně v rámci praxe počátku 90. let stále ještě akceptovatelné. Hoffman si zde vystřihl řádného primitiva a Kidman překvapila potlačením své bujné rezavé kštice a pikantní erotikou (ano, Spalující touha nebyla jediným argumentem pro její odhalení). Dále jsem ocenila tradičně ironického Willise, Buscemiho a Tucciho. Překvapila mě mladá Moira Kelly a dál jsem si už jen užila příjemné vyprávění o Billy Bathgateovi, žonglérovi, který měl štěstí. Samozřejmě naprosto ignoruji slovenský dabing. ()

Galerie (39)

Zajímavosti (4)

  • Skutečné jméno gangstera Schultze (Dustin Hoffman ) bylo „Arthur Flegenheimer“. (sator)
  • Dustin Hoffman byl oproti svému předobrazu Dutchovi Schultzovi o 20 let starší. (sir-dave)

Reklama

Reklama