Vysněná zem

(festivalový název)
  • Singapur Huan tu (více)
Drama / Mysteriózní
Singapur / Francie / Nizozemsko, 2018, 95 min

Když na stavbě v industriálním Singapuru zmizí dělník a ilegální imigrant Wang, ocitá se detektiv Lok ve víru nepředvídatelných událostí. V průběhu pátrání odhaluje nejen příčiny Wangova zmizení, ale také odcizený svět, v němž lidé jako Wang žijí. Mysteriózní drama, které získalo Zlatého leoparda na MFF v Locarnu, těží z poetiky žánrů film noir a sociálního realismu. (Febiofest)

kollis

Film, který nejprve navnadí na neonoirovou detektivku plnou industriálu, insomnie a neonů se záhy promění v observační sociální drama, aby se v druhé půli vyprávění postupně měnilo v zahleděnou kryptickou výpověď. Značná působivost a podmanivost několika scén je ovšem nepopiratelná. ()

GudMen

Uniká mi, jak tento do sebe zahleděný výplod plný plytkých postav vyvolal v Locarnu takové pozdvižení. ()

Topco

Singapurský artový neo-noir z industriálnej periférie so sociálnym presahom a úsporným dávkovaním informácií. Úvodná 20-minútovka je ukážkovo noirová: ustarostený detektív, insomnia, dážď za oknom auta, neón za oknom izby, džezový podmaz. Potom sa dej preleje do flashbacku (?), ktorý má nielen snovú atmosféru, ale aj tempo a výrazne oslabuje pozornosť. Forma tradične prebíja obsah. V porovnaní s čínskymi neo-noirmi z ostatných rokov – detektívkou Čierne uhlie, tenký ľad (2014) a poeticko-magickými Poslednými večermi na zemi (2018), je tento kúsok výrazne slabší. 3,5* ()