Každý deň stretávame v uliciach miest stovky či tisíce ľudí, ktorých sme nikdy nevideli, a do zvláštnych a jedinečných situácii nás dostávajú náhody, ktoré zažívame. Náhody menia osudy malých jednotlivcov aj veľkých spoločenstiev; ich presah je niekedy bezvýznamný, inokedy osudový. Vždy však nepredvídateľný.
Vo Varšave odbíja piata hodina podvečer. Obyčajný rušný deň poľskej metropoly je pre státisíce obyvateľov ako každý iný. Pre hŕstku ľudí v centre hlavného mesta to však neplatí. Ich nasledujúcich jedenásť minút všedného dňa zmení úplná náhoda a ich životy už nikdy nebudú rovnaké, ako predtým.
Tempo, dynamika, tajomnosť, napätie či zvedavosť sú vlastnosti ktoré jednohlasnému poľskému kandidátovi na Oscara právom patria. Rozhodujúcich 11 minút, s ktorými sa film hrá, je totiž zabalených v rafinovanej a prepracovanej obrazovej forme, ktorá oku ani mozgu nedovoľuje čo i len na moment odvrátiť pozornosť od toho, čo sa práve deje. (Kopfrkingl)

POMO

80 minút naťahovaných niekoľko prelínajúcich sa udalostí, ktoré niekam vedú, a až do posledne minúty nevieme kam. S výraznou posilou zvukovej zložky (miestami až nepríjemne agresívnej) a neustále sa zrýchlujúceho strihu. Nakoniec sa z toho síce vyklube samoúčelná hračka s pseudofilozofických blábolom, ale aj tak fandím Poliakom, že zvládajú podobné žánrovky, ktoré dokážu udržať pozornosť a nie sú na smiech. ()

Rob Roy

Obrovská filmařská energie ve prospěch banality. Skolimowski je jeden z posledních režisérských "dědků s koulema", který dokáže i v pokročilém věku točit jako o generaci mladší tvůrci. Jak formálně (právě tady), tak tematicky (Essential Killing). Tady to tak úplně nevyšlo, ale věřím, že ještě jeden dobrej film v sobě má, takže do toho. Neznalým režisérova díla bych doporučil Deep End a Moonlighting. ()

Baxt

Naprosto šílený zástupce Bordwellovy parametrické narace. Film, co "přežvýká a vyplivne". Padesát let (!) od Walk-over a Skolimowski stále režíruje za deset. Zvláštní poklonu pak skládám střihačce, protože tohle musel být sakra oříšek. ()

Aljak

Kompozične mám takéto filmy poskladané z viacerých osudov celkom rád, hlavne keď sa postupne dopĺňa celá mozaika ľudských osudov a navzájom sa pretínajú a ovplyvňujú. Bohužiaľ, v tomto prípade prišlo k finálnemu pretnutiu až v úplnom závere. Čo by samo o sebe až tak nevadilo, keby tie zobrazované osudy ľudí mali aspoň nejaké odkazy, ktoré by to celé zatraktívnili. Lenže väčšina z tých "príbehov" boli také akosi obyčajné, nevýrazné. Škoda, myslím, že takáto kompozícia mala na viac. 2* ()

Endavour

Thriller to byl, ale některé zbytečné dialogy, které navíc byly dlouhé jak týden do výplaty a pak nepříliš objasněné scény ve filmu mě donutily se čas od času podívat na hodinky. Průměrných 50% ()