Vagína

(festivalový název)
  • Německo #Female Pleasure (více)
Německo / Švýcarsko / Indie / Japonsko / USA / Velká Británie, 2018, 101 min

V centru dokumentárního filmu Vagína (#Female pleasure) stojí pět odvážných, inteligentních a samostatných žen. Prolamují tabu mlčení i studu, jež jim způsobila společnost a jejich náboženský svět se svými zastaralými patriarchálními strukturami. S neuvěřitelně pozitivní energií a plné síly se tyto ženy zasazují za sexuální osvětu a sebeurčení všech žen. To však za cenu toho, že jsou veřejně zostuzeny, pronásledovány a ohrožovány, zavrženy svým okolím a náboženští vůdci a fanatičtí věřící jim dokonce vyhrožují smrtí. Současně nám těchto pět protagonistek ukazuje, jak se dá pomocí odvahy, síly a radosti ze života jakákoliv struktura změnit. (Das Filmfest)

Aljak

Skvelý a pozoruhodný projekt, aj keď na môj vkus trochu príliš subjektívny a príliš hnaný do extrémov. 5 žien, ktoré vzišli z 5 rôznych náboženstiev, a každá si "užila" svoj príbeh v zaužívaných nábožensko-spoločenských komunitách. Najviac ma oslovili príbehy židovky Deborah a hinduistiky Vithiky - ich rozprávanie bolo zaujímavé a pútavé, a celkom sa s nimi dalo sympatizovať. Tie ostatné už boli trochu hnané do extrému, no hlavne ten japonský príbeh v podaní kontroverznej Rokudenashiko. Tá to s výstrednosťou už poriadne prehnala a moje sympatie k nej určite nesmerovali. Ale inak určite zaujímavý dokument, ktorý si zaslúži pozornosť, aj keď by som radšej videl menej extrémne kontrasty. ()

desade

Každé náboženstvo je totalita. A ako každá totalita, aj náboženstvo potláča individualitu a slobodu človeka. To je jeho hlavný cieľ skrytý pod pláštikom viery. Na systém "pravidiel" dohliadajú "autority". Kto chce byť súčasťou systému, musí sa mu podriadiť. Každé vybočenie sa trestá. Kto sa vzbúri, bude "vyobcovaný". Odpustenie sa očakáva len od "ovečiek", nie od "autorít". Aj keď sa u nás už upustilo od upaľovania bosoriek na hranici, nahradili ho iné sofistikovanejšie spôsoby trestov v mene Boha. ()

rivah

Osvětový film pro ženy, aby jim dodal odvahu. Ale nic nového se tu neříká. (A proč filmu dali takový název???) ()