Vagína (festivalový název)

Barbara Miller

Peter Scherer

Megumi Igarashi

Isabel Meier

Každé náboženstvo je totalita. A ako každá totalita, aj náboženstvo potláča individualitu a slobodu človeka. To je jeho hlavný cieľ skrytý pod pláštikom viery. Na systém "pravidiel" dohliadajú "autority". Kto chce byť súčasťou systému, musí sa mu podriadiť. Každé vybočenie sa trestá. Kto sa vzbúri, bude "vyobcovaný". Odpustenie sa očakáva len od "ovečiek", nie od "autorít". Aj keď sa u nás už upustilo od upaľovania bosoriek na hranici, nahradili ho iné sofistikovanejšie spôsoby trestov v mene Boha.(15.10.2020)

Skvelý a pozoruhodný projekt, aj keď na môj vkus trochu príliš subjektívny a príliš hnaný do extrémov. 5 žien, ktoré vzišli z 5 rôznych náboženstiev, a každá si "užila" svoj príbeh v zaužívaných nábožensko-spoločenských komunitách. Najviac ma oslovili príbehy židovky Deborah a hinduistiky Vithiky - ich rozprávanie bolo zaujímavé a pútavé, a celkom sa s nimi dalo sympatizovať. Tie ostatné už boli trochu hnané do extrému, no hlavne ten japonský príbeh v podaní kontroverznej Rokudenashiko. Tá to s výstrednosťou už poriadne prehnala a moje sympatie k nej určite nesmerovali. Ale inak určite zaujímavý dokument, ktorý si zaslúži pozornosť, aj keď by som radšej videl menej extrémne kontrasty.(23.10.2020)