Pevnost

The Keep

Pevnosť

Horor / Thriller

USA, 1983, 96 min

Koukám, že s uvedením v televizi je hodnocení tohoto filmu pořádně rozporuplné. Tak se pokusím vyjádřit i já a doufám, že mi odpustíte i ty drobné spoilery, kterých se v příštích chvílích dopustím. Bez nich to nejspíš nepůjde. "Pevnost" je osmdesátková béčková šílenost o níž nevím co si mám myslet. Tak napřed začátek - do zapadlé Transylvánské vesnice přijíždějí vojáci wehrmachtu vedení charismatickým Jürgenem Prochnowem - zajímavě se budující atmosféra dává tušit docela slušný thriller. Prochnow do své postavy perfektně sedne a působí naprosto přesvědčivě. Tajemné úmrtí dvou vojáků bohužel zbytečně zahalené do temnoty, nejspíš aby divák neprokoukl ty nedokonalé triky. Zásadní zlom přichází ve chvíli, kdy přijíždí SS a v jejich čele pekelně zlý a démonický Gabriel Byrne. Kdykoli je na obrazovce, je postaráno o dokonalý zážitek. Židovský vědec se svou dcerou dávají ději nový rozměr a tajemno spolu s fantasknem nabývá na intenzitě. Jenom když vstoupil na scénu Scott Glenn, který prakticky nemá vůbec co hrát, dostal jsem se do rozpaků. V titulcích je uveden jako první a přitom hraje postavu, která se mi jevila jako zbytečná. Ostrá hádka mezi Německými veliteli, hnusný výstřel zezadu, pekelné zadostiučinění na majorovi SS...a teď to mělo skončit. Citadela se zřítit, přeživší uprchnout a šmidra. Přichází však souboj Scotta Glenna s nadpozemskou silou, který jsem skoro nepobral a po trikové stránce je opravdu mizerný. No, tak teď nějaké resumé. V žádném případě mi není jasné, do jakéhu žánru bych "Pevnost" zařadil. Horor? Fantasy? Sci-fi? Válečný? Je to podívaná, která jistě nesedne každému a podle toho vypadá i zdejší hodnocení. I když jsem z toho hodně na rozpacích, kvůli závěru, který je totálním úletem, to nebudu zatracovat. A nebudu ani psát, že se mi film nelíbil, když opak je pravdou. Zábavné osmdesátkové béčko s absolutně šílenou (tentokrát v pozitivním slova smyslu) hudbou skupiny Tangerine Dream. Klidně si někdy dám repete. 50%.(3.5.2009)

Opiátová atmosférická záležitost z rumunských (anglických) hor doprovázená jak prdel na hrnec padnoucími Tangerine Dream. Vzhled démona navrhoval známý autor komiksů a pár let už také režisér Enki Bilal. Dokud je démon obalen větrem, tak to jde, ale jeho další podoby už jsou poněkud pouťové. Vůbec nejhorší je ovšem v tomhle ohledu maska "stárnoucí" postavy Iana McKellena. Celkově jsou ovšem triky spíše příjemně retro než zastaralé a film spíše zvláštní než divný. Pro toho, kdo na tohle rozlišení přistoupí, je to bezpochyby nadprůměrný zážitek. Jedna z pro mě nejlepších scén je mimochodem zachycena přímo na plakátu.(23.3.2008)

Horror z 80. let, kterému možná uškodilo zkrácení ze 3 hodin na 96 minut. Nicméně má dobrou atmosféru a kvalitní herecké obsazení, exceluje Jürgen Prochnow jako důstojník wehrmachtu, Ian McKellen jako doktor židovského původu Cuza (Erik Magnus,, Magneto" Lehnsherr se podoba na profesora Xaviera) a Gabriel Byrne jako velitel jednotky SS. Jejich dialogy jsou pro film přínosem a posouvají jej, pro mě, minimálně o jednu hvězdu nahoru. Příběh takový, že není přesně poznat, co - kdo reprezentuje dobro a kdo - co zlo. Hudební podbarvení od Tangerine Dream není špatné.(18.9.2017)

Počas prvých desiatich minút pozerania som si už začínal myslieť, že som objavil stratený svätý grál hororu 80. rokov, s pribúdajúcim časom však moje prvotné nadšenie značne opadlo... Všetko sa definitívne pokazí, keď sa na scené objaví hlavný záporák - nemotorný skeletorovský svalovec so svietiacimi očami. Napätie a hororová atmosféra sú v ťahu a začína chaos, v ktorom sa divák nepoznajúci literárnu predlohu nemá šancu zorientovať. Čo to vlastne boli zač - démoni, mimozemšťania alebo snáď príslušníci nejakej zabudnutej dávnej rasy??(1.7.2010)

Zvláštní a své. Temný zlý přízrak se chce dostat ze svého pozemského vězení díky pomoci jednoho starého Žida za WWII, slíbí mu, že vyvraždí do jednoho nacistické hnutí včele s Hitlerem v Berlíně. Do cesty Žida však vpadne násilnický velitel komanda SS, který má neobjasněné vraždy německých vojáků v pevnosti vyšetřit a je tu ještě jeden muž z jiné planety, který má katastrofě úniku démona zabránit. Opravdu originální spíše akční sci-fi snímek s kvalitním hudebním pozadím.!(13.7.2009)

• - Původní režisérova verze trvala 3 hodiny. Studiem Paramount byl však film razantně sestříhán, díky čemuž lze ve výsledném provedení zaznamenat zvláštní přechody mezi scénami a jen hlavní dějovou linii. (honajz)

• - Film byl natočen podle knihy F. Paula Wilsona "Pevnost". (Whikki)

• - Jeden z nejvíce kritizovaných a nejméně pochopených filmů 80. let. (Whikki)