Pevnost

The Keep

Pevnosť

Horor / Thriller / Fantasy

USA, 1983, 96 min

Jeden z nejdivnějších filmů, co jsem kdy viděl. Atmosféra tam je, ale taková hodně zvláštní, hudba je místy výborná, za chvilku rušivá, fakt nevim, co si o tom myslet. Navíc jsem nečetl předlohu, tak jsem se absolutně neorientoval. Přišlo mi to hrozně rychlý, umřou dva vojáci, za dvě minuty přijede McKellen (mimochodem hrozně divný, místy přehrával) se svou dcerou, za chvíli se zjeví cosi s červenýma očima zahaleno kouřem, najednou z postele vstane chlap, kterýmu svítěj oči. Ten se za chvilku vyspí s dcerou McKellena a takhle to jde dál a dál a fakt jsem nepobíral. Na druhou stranu se tomu filmu nedá upřít jistá zajímavost a podivnost. Proč teda tři hvězdy? Za výborného Byrnea s Prochnowem, přehrávajícího a neskutečně divnýho McKellena a roztomilýho Glenna, který skutečně asi sám nevěděl, co hraje. Promiňte, pane Michaele Manne, ale tohle nepatří k Vašim nejlepším filmům.(3.5.2009)

• Rex Mundi

Netuším, prečo som si myslela, že toto je kultovka. Percentá napovedajú, že len pre tých, ktorí Pevnosť videli v detstve. Ako pri mnohých ďalších filmoch je tým pádom dnes už neskoro :-) Dnešný divák vidí síce predchodcu "naci hororov", ale aj nudný dej, horu klišé (zbytočná a zbytočne hysterická ženská hrdinka) i veľké rezervy v atmosfére.(8.3.2010)

• Xmilden

Exkurzi po starší Mannově tvorbě jsem zahájil u Pevnosti a musím suše konstatovat že se jedná o jeden z 5 nejhorších filmových zážitků. Film se mi vůbec ani trošku nelíbil. Je s podivem kolik známých herců zde účinkuje. PS: Scott Glenn dle mého soudu posloužil Cameronovi jako předloha pro Terminátora.(31.10.2010)

• Pepinec

Příběh obsahuje pár zajímavých momentů. Práce s efekty mi na začínající osmdesátá léta přišla dosti povedená, jisté míry komičnosti se však stejně nevyhnou. Nechť je tato skutečnost přirozenou, s ohledem na již zmíněnou dataci vzniku. Mou pozornost upoutala hudba, která ke scénám pasovala tu méně, tu více, která je však rozhodně z toho lepšího, co film divákovi nabízí. K příznivějšímu hodnocení mi chyběla silnější hororová atmosféra - a právě u těch nejdramatičtějších scén nezvyklý hudební doprovod náladu krapet rušil.(6.1.2010)

Příběh o bandě nacistů, kteří vtrhnou do rumunské citadely a nedbajice varovani mistniho kneze se pokusi ze zdi sundat stribrne pulkrize. Film trpi jednim velkym minusem a to je pomalost. Hlavni demonicky zaporak vypada trochu trapne, ale kdyz uvazim, z jakeho je to roku, da se to snest. Pry jeho navrh delal Enki Bilal (pro neznale, ten pan je odpovedny treba za film Immortal a comicsy z trilogie Nikopol). Zaverecny souboj na "laserova dela" je lahudkovy... Pro fanaticke priznivce novodobych rychlych horroru nestravitelny orisek.(21.2.2006)

• - O hudební doprovod se postarala německá skupina Tangerine Dream hrající elektronickou hudbu. (Whikki)

• - Jeden z nejvíce kritizovaných a nejméně pochopených filmů 80. let. (Whikki)

• - Existují dva konce tohoto filmu. Na laserdisku a v kinech film končí pohledem Evy (Alberta Watson) do pevnosti. Na VHS a kabelových televizích byl však uveden film se závěrem, ve kterém se vrací Eva (Alberta Watson) do pevnosti, obejme Glaekena (Scott Glenn) a ten její láskou ožije, přičemž tato verze je knižní předloze bližší. (honajz)