Pevnost

The Keep

Pevnosť

Horor / Thriller / Fantasy

USA, 1983, 96 min

Opiátová atmosférická záležitost z rumunských (anglických) hor doprovázená jak prdel na hrnec padnoucími Tangerine Dream. Vzhled démona navrhoval známý autor komiksů a pár let už také režisér Enki Bilal. Dokud je démon obalen větrem, tak to jde, ale jeho další podoby už jsou poněkud pouťové. Vůbec nejhorší je ovšem v tomhle ohledu maska "stárnoucí" postavy Iana McKellena. Celkově jsou ovšem triky spíše příjemně retro než zastaralé a film spíše zvláštní než divný. Pro toho, kdo na tohle rozlišení přistoupí, je to bezpochyby nadprůměrný zážitek. Jedna z pro mě nejlepších scén je mimochodem zachycena přímo na plakátu.(23.3.2008)

• Flipnic

Takový nevýrazný horror, kde tři skupiny (domorodí Rumuni, umírnění nacisti a SS příslušníci) pátrají po původu tajemných a smrtících událostí v jedné rumunské pevnosti. Brzy narazí na tajemné zlo, vedou s ním pár psyedofilosofických debat, přičemž zlo v podání příšery to tam nakonec vymlátí a chce se dostat mimo pevnost. Ta totiž slouží k jeho zadržení a vstupu na Zem. Průměrné herecké výkony, podprůměrné triky, pomalé a zdlouhavé vyprávění, trochu nuda ... Prostě nic výrazného, spíš takový "fantastický" film, který se chce tvářit jako horror. Ale do opravdového horroru má hodně daleko ... Dívat se na to ale dá.(24.6.2008)

• okkac

V začátcích své kariéry natočil Michael Mann těžké béčko o pevnosti kdesi v Rumunsku střežící prastaré zlo, které k životu probudí nacisti. Nejvíce je na tom poznat, že z původního 3-hodinového sestřihu je to sestříháno na 90 minut a v několika místech je vidět, že kontinualita se přeskakuje obrovskými skoky. Naštěstí syntezátorový soundtrack Tangerine Dream tomu občas dodává nádech mystična a tajemna.(5.1.2014)

• Gilmour93

Záznam koncertu německých Tangerine Dream z rumunské kobky (mám pocit, že kdyby Mann točil v 80.letech lesbické porno, vrazí je i tam).. Ušlechtilý nacista Prochnow vs. slizký esesáček Byrne, Glenn se svítícíma očima v angorském svetru od paní Woodové, McKellen myslící si, že je na divadelních prknech a bubák, vypadající nejdříve jako Číslo 5 žije zahalené v dýmu, pak Imhotep a v závěru jak vyrýsovaný Golem z rovníkové Afriky. Fantasy horor utopený v kouřových clonách a prozatímním nedostatku zkušeností již brzy hvězdného režiséra.(13.1.2010)

Zvláštní, ještě včera měl film 71% (2.5.2009). No nic. Byl to takovej podivnej film disponující perfektní kamerou, kde každej záběr byl jedinečnej. Mělo to i docela zajímavou hudbu a určitě byla vyvedená i režie, ale už je to hold moc starý. Příběh by hctěl taky trochu vychytat, ale jinak docela fajn pokoukání. Co takhle remake pane Manne?(3.5.2009)

• - Původní režisérova verze trvala 3 hodiny. Studiem Paramount byl však film razantně sestříhán, díky čemuž lze ve výsledném provedení zaznamenat zvláštní přechody mezi scénami a jen hlavní dějovou linii. (honajz)

• - Film je věnovaný památce na Wallyho Veeverse vrchního tvůrce vizuálních efektů. (c.tucker)

• - Film byl natočen podle knihy F. Paula Wilsona "Pevnost". (Whikki)