Pevnost

Pevnosť

Horor / Thriller

USA, 1983, 96 min

• salahadin

To "strašidlo" bylo legrační, ta hudba byla legrační a nepasovala mi sem, příběh byl občas legrační, herci hráli legračně, jestli ona Pevnost Michaela Manna není náhodou komedie. Což o to, začátek by nebyl nejhorší, ale velmi brzy si film zvrtne kotník. Napětí a strach? A kde!? Škoda, že Hitlerovy vojáky nepobil mužíček s nezdravou pletí (asi nepoužívá krémy L´Oreál), s nehty potřebujícími pedikúru a s červenými očičkami jako měl golem, když fungoval. No, možná je dobře, že je tohle jen špatná sci-fi.(5.1.2010)

Jeden z nejdivnějších filmů, co jsem kdy viděl. Atmosféra tam je, ale taková hodně zvláštní, hudba je místy výborná, za chvilku rušivá, fakt nevim, co si o tom myslet. Navíc jsem nečetl předlohu, tak jsem se absolutně neorientoval. Přišlo mi to hrozně rychlý, umřou dva vojáci, za dvě minuty přijede McKellen (mimochodem hrozně divný, místy přehrával) se svou dcerou, za chvíli se zjeví cosi s červenýma očima zahaleno kouřem, najednou z postele vstane chlap, kterýmu svítěj oči. Ten se za chvilku vyspí s dcerou McKellena a takhle to jde dál a dál a fakt jsem nepobíral. Na druhou stranu se tomu filmu nedá upřít jistá zajímavost a podivnost. Proč teda tři hvězdy? Za výborného Byrnea s Prochnowem, přehrávajícího a neskutečně divnýho McKellena a roztomilýho Glenna, který skutečně asi sám nevěděl, co hraje. Promiňte, pane Michaele Manne, ale tohle nepatří k Vašim nejlepším filmům.(3.5.2009)

• J*A*S*M

Michaelu Mannovi se nikdy nepodařilo mne vyloženě nadchnout (a to ani v jeho nejlepších filmech - včetně Heat). Většinou jsem měl co dělat, abych neusnul, neboť vypráví v opravdu pomalém tempu. Názory na The Keep jsou přinejmenším rozporuplné, takže se dalo očekávat, jak moc se asi při sledování budu bavit. Málo. A taky že jo. Námět sice zní pěkně, tajemný hrad v rumunských horách okupovaný nacisty se mohl stát vskutku vynikajícím prostředím pro hororový film, avšak bohužel. Kupa papundeklu, nepovedené triky a směšné vypadající zlo dělají z devadesátiminutové Pevnosti zážitek tak únavný, že by i pětihodinové albánské existenciální drama závidělo.(7.7.2010)

• Flipnic

Takový nevýrazný horror, kde tři skupiny (domorodí Rumuni, umírnění nacisti a SS příslušníci) pátrají po původu tajemných a smrtících událostí v jedné rumunské pevnosti. Brzy narazí na tajemné zlo, vedou s ním pár psyedofilosofických debat, přičemž zlo v podání příšery to tam nakonec vymlátí a chce se dostat mimo pevnost. Ta totiž slouží k jeho zadržení a vstupu na Zem. Průměrné herecké výkony, podprůměrné triky, pomalé a zdlouhavé vyprávění, trochu nuda ... Prostě nic výrazného, spíš takový "fantastický" film, který se chce tvářit jako horror. Ale do opravdového horroru má hodně daleko ... Dívat se na to ale dá.(24.6.2008)

• mat.ilda

Povznášející hudba (hodná proplouvat možná i Vesmírnou odyseou) nemohla potlačit béčkovitost tohoto ehm... hororu, naopak, na tuto skutečnost ještě více upozornila, a společně s béčkovým kukučem nejednoho herce (né, že by Prochnow a McKellen byli hodni tohoto označení, jen tady tak vypadali) a zpomalenými záběry vlajících vojenských plášťů bylo vytvořeno něco tak nesourodého, že vás napadá hrozná myšlenka - nepomíchaly se ve střižně sekvence dvou filmů?(3.5.2009)

• - Film byl natočen podle knihy F. Paula Wilsona "Pevnost". (Whikki)

• - Své znechucení filmovou adaptací dal autor předlohy najevo v povídce Cust (Šmiky) o spisovateli, který se pomstil filmaři, jenž zprznil jeho dílo, pomocí kouzla voodoo. (Whikki)

• - Jeden z nejvíce kritizovaných a nejméně pochopených filmů 80. let. (Whikki)