Pevnost

The Keep

Pevnosť

Horor / Thriller / Fantasy

USA, 1983, 96 min

Opiátová atmosférická záležitost z rumunských (anglických) hor doprovázená jak prdel na hrnec padnoucími Tangerine Dream. Vzhled démona navrhoval známý autor komiksů a pár let už také režisér Enki Bilal. Dokud je démon obalen větrem, tak to jde, ale jeho další podoby už jsou poněkud pouťové. Vůbec nejhorší je ovšem v tomhle ohledu maska "stárnoucí" postavy Iana McKellena. Celkově jsou ovšem triky spíše příjemně retro než zastaralé a film spíše zvláštní než divný. Pro toho, kdo na tohle rozlišení přistoupí, je to bezpochyby nadprůměrný zážitek. Jedna z pro mě nejlepších scén je mimochodem zachycena přímo na plakátu.(23.3.2008)

Zvláštní a své. Temný zlý přízrak se chce dostat ze svého pozemského vězení díky pomoci jednoho starého Žida za WWII, slíbí mu, že vyvraždí do jednoho nacistické hnutí včele s Hitlerem v Berlíně. Do cesty Žida však vpadne násilnický velitel komanda SS, který má neobjasněné vraždy německých vojáků v pevnosti vyšetřit a je tu ještě jeden muž z jiné planety, který má katastrofě úniku démona zabránit. Opravdu originální spíše akční sci-fi snímek s kvalitním hudebním pozadím.!(13.7.2009)

• Vitason

Tohle natočil Michael Mann? Nevěřím! Možná kdyby jste mi tvrdili, že je to prvotina Uwe Bolla, tak bych tomu byl možná ochotný uvěřit. Snímek Pevnost rozhodně není horor. (Nevím jak kniha. Ta se mi již nějakou dobu válí na polici a já se do ní ne a ne pustit.) Na to mu chybí hlavně atmosféra, která je v první řadě ničena šílenou hudbou. Když se na začátku rozsvítí stříbrný kříž a ozve se jedna z prvních melodií, tak jsem každou chvílí očekával, že ze sebe vojáci strhnou uniformy, ukážou tak barevné kostýmy schované pod nimi a hodí si nějaký disko taneček. Další nezvládnutou věcí je mizanscéna. Pevnost je vysloveně otřesná. Zevnitř vypadá jako kamenný hangár pro letadla a zvenčí jí jako celek vůbec neuvidíme. Hlavní záporák vypadá taky všelijak. V první polovině to vypadá, že ho tvoří jen dvě červené baterky a tuna mlhy a zvuk, který ohlašuje jeho příchod zní jako rozbitý kompresor. O tricích škoda mluvit. Příběh má prakticky nulové tempo (to bych mu odpustil, kdyby tu byla alespoň atmosféra). Jednu hvězdičku z milosti dávám lehce přehrávajícímu Ianu McKellenovi.(20.10.2007)

Když jsem četl, zhruba před rokem a půl, knihu F. P. Wilsona PEVNOST, říkal sem si, jak je sakra možné, že se takový skvělý námět nepokusil nikdo natočit. Netušil sem, jak šeredně se mýlím. Dnes se mi tedy náhodou dostal do ruky film THE KEEP a byl sem pekelně zvědav, jak se autoři vypořádají s atmosférou a jestli se jim povede alespoň trochu vyrovnat knižní předloze. Nepovedlo se. To ale vůbec nevadí. Na tomhle by si vylámal zuby každý. Hlavní zápor vidím v nízké stopáži. Do 90 minut prostě děj Wilsonovy knihy nacpat nejde a film tak trpí přílišnými skoky v ději, kterých si ale samozřejmě člověk, co nečetl tu knihu, nemusí (a asi ani nemůže) všimnout. Na mě to ale působilo velmi rušivě. Na druhou stranu je nefér vůči autorům pořád srovnávat s knižní předlohou. Jenom proto nedávám za 3 ale za 4.(23.3.2006)

Hvězdné herecké obsazení, schopný režisér, zajímavá knižní předloha, co víc může chybět ke spokojenosti? Asi dát to vše nějak dohromady. Nevím jestli je to scénářem, který střídá absolutně zbytečné scény s těmi alespoň trochu zásadními v poměru tak 10:1, prapodivnou hudbou, která stejně dobře zachraňuje rádoby-pokusy o napínavé scény jako ruinuje ty klidnější, jistými toporně "zahranými" (lehce řečeno) postavami nebo jestli všemi těmito a mnoha dalšími neduhy trpěla i samotná knižní předloha, výsledek je každopádně podprůměrný. Jediné co tak film zachraňuje od odpadu jsou sice poněkud nevyužité, ale přesto bavící dobré herecké výkony (především McKellena a Prochnowa) a těch několik v průběhu filmu vyřknutých myšlenek, které sice byly viděny stokrát předtím, ale v kontrastu se zbytkem této knižní adaptace fungují více než slušně.(3.5.2009)

• - Film je věnovaný památce na Wallyho Veeverse vrchního tvůrce vizuálních efektů. (c.tucker)

• - Své znechucení filmovou adaptací dal autor předlohy najevo v povídce Cust (Šmiky) o spisovateli, který se pomstil filmaři, jenž zprznil jeho dílo, pomocí kouzla voodoo. (Whikki)

• - Původní režisérova verze trvala 3 hodiny. Studiem Paramount byl však film razantně sestříhán, díky čemuž lze ve výsledném provedení zaznamenat zvláštní přechody mezi scénami a jen hlavní dějovou linii. (honajz)