Pevnost

The Keep

Pevnosť

Horor / Thriller

USA, 1983, 96 min

Film jsem viděla před lety dřív než jsem četla knížku a nadchnul mě. Tedy lépe řečeno nadchlo mě spojení hororu, německé armády a karpatské pevnosti. Pak jsem se dostala ke knížce, následně znovu zkoukla film a výsledek je hvězdička dolů. Prostě ta adaptace se příliš nepovedla. Kde je kniha nabita dějem a hrůznou atmosférou, tam je ve filmu zkratka až na hranici srozumitelnosti, naopak některé scény jsou ve filmu zbytečně dlouhé (hlavně ty, ve kterých se válí mlha). Ani se nedivím některým přispěvatelům v diskusi, že film nepochopili.(25.10.2006)

„Budeme pokračovať dokedy partizáni neprestanú alebo sa nám neminú dedinčania.“ PEVNOSŤ sa mi páčila napriek tomu, že knižku F.P. Wilsona som čítal už na základnej škole a už vtedy mi pripadala primitívna a veľmi „jednoducho“ až školácky napísaná – a to spisovateľov lekársky triler “Select“ milujem. Preto som k filmovej verzii hororu o nacistoch v rumunskej prastarej pevnosti napadnutých upírom, pristupoval s otráveným dvíhaním obočia. O to viac ma prekvapila pôsobivá atmosféra, ktorá na mňa padla počas úvodných titulkov. Snímka patrí medzi prvé diela dnes renomovaného Michaela Manna (POSLEDNÝ MOHYKÁN, HORÚČAVA, MIAMI VICE) a je pozoruhodné, aký čistý obraz 26 rokov starý horor má; keby som o ňom nevedel ani ň, vďaka výprave a kamere by som si myslel, že vznikla v roku 2009. Samozrejme, na zem by ma vrátili zostarnuté počítačové triky. Našťastie ich nie je veľa a režisér sa sústreďuje radšej na príbeh, atmosféru a herecké výkony (najmä Jürgen Prochnow a Gabriel Byrne, Ian McKellen ma otravoval). Koniec filmu šumí do prázdna, miestami sa atmosféra stavia na úkor zápletky a tempo raz za čas stagnuje. Impozantná atmosféra a ťažko definovateľné „niečo“, prítomné v scenári (tiež Mann), vás však chytí a nepustí. P.S. Srandou je, že Mann o tri roky neskôr režíroval lecterovku LOVEC ĽUDÍ a päť rokov po ňom Jonathan Demme pokračovanie MLČANIE JAHNIAT, v ktorom hral Jacka Crawforda Scott Glenn, predstaviteľ tajomného „Strážcu“ z Mannovej PEVNOSTI.(3.5.2009)

Válečný horor, který se nezavděčí každému. Hlavní devizou Pevnosti je především stísněná atmosféra (zlo číhající venku i uvnitř, věčný déšť) a teprve až potom slušné obsazení a kvalitou nevyvážené, místy dokonce srandovní FX. Na těch tu mimochodem pracoval tehdy začínající Bob Keen, který se přes Lifeforce a Highlandera dopracoval až ke kultovnímu Hellraiseru. (70%)(1.7.2012)

• okkac

V začátcích své kariéry natočil Michael Mann těžké béčko o pevnosti kdesi v Rumunsku střežící prastaré zlo, které k životu probudí nacisti. Nejvíce je na tom poznat, že z původního 3-hodinového sestřihu je to sestříháno na 90 minut a v několika místech je vidět, že kontinualita se přeskakuje obrovskými skoky. Naštěstí syntezátorový soundtrack Tangerine Dream tomu občas dodává nádech mystična a tajemna.(5.1.2014)

Michael Mann ve svých začátcích. Poněkud omletý pomalu vyprávěný děj, který je však zachycen atmosfericky. I herecky je snímek obstojný a tak jediný vážnější problém je poněkud zastaralá triková složka a především předloha, která tomu nasazuje laťku přeci jen příliš vysoko. Jako zdařilé osmdesátkové béčko tedy výtečné, ovšem jako adaptace jedné z vůbec nejlepších žánrových knih jde spíše o urážku.(22.1.2007)

• - Původní režisérova verze trvala 3 hodiny. Studiem Paramount byl však film razantně sestříhán, díky čemuž lze ve výsledném provedení zaznamenat zvláštní přechody mezi scénami a jen hlavní dějovou linii. (honajz)

• - Film byl natočen podle knihy F. Paula Wilsona "Pevnost". (Whikki)

• - Existují dva konce tohoto filmu. Na laserdisku a v kinech film končí pohledem Evy (Alberta Watson) do pevnosti. Na VHS a kabelových televizích byl však uveden film se závěrem, ve kterém se vrací Eva (Alberta Watson) do pevnosti, obejme Glaekena (Scott Glenn) a ten její láskou ožije, přičemž tato verze je knižní předloze bližší. (honajz)